Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/93746-chiptuning-unichip-bmw-328i-evacuare-filtru-unichip.html)

X-Ray-Eyes 25-04-09 02:06

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 2264093)
PS:te-ai dat la un moment dat la Tulcea cu un Audi 1,8 turbo 4x4 150 cai cat de mult te-ai intrebuintat cu el?asa sa imi fac o idee ca am avut cateva intalniri cu el dar avea alta turbina si era resoftat.

La Tulcea nu m-am dat cu nici un Audi A4 1.8T 4x4 ... m-am dat in schimb la Braila cu unul si cand eu treaceam de finish el cred ca era la 300m .

Quote:

Originally Posted by andreiwtw (Post 2264519)
daca discutia se rezuma la e46 cum zici tu , te astept la start cu e46 ( asta cand vei atinge acest stadiu ... candva ... vreodata ) ...
din moment ce spui ca nu vii in Buc. pt. ca nu ai niciun interes deduc logic ca faci totul doar din interes !
intotdeuna am urat oamenii numai pe interes ;))))) .....
binoclul poti sa-l pastrezi ca sunt atitia care au potential mult mai mare decat declari tu si totusi nu se lauda in fata monitorului ... ; totusi binoclul iti va folosi cand te vei intalni cu ei pe strada ; asta daca vor avea "interesul" sa-ti dovedeasca :)))

Nu am nici un interes sa ma prezint vreodata la start cu vreun E46 ptr ca nu o consider masina de fuga decat in varianta M3 , Alpina 3.3 sau Hartge 5.5 ... alta varianta de E46 nu exista care sa impinga vorbind de masini de strada ...
Exista in schimb E92 335i .
In alta ordine de idei ti-am facut o provocare tot cu un 328 fara turbo si tu ai dat-o in ursi cu turbo ... ai amestecat mancarea totusi.
Iar interesul meu se rezuma doar la o liniutza in urmatorul cadru legal ... iar acest cadru este la Constanta pe 3 mai.
Daca iti face placere sa te inscri cu e46-ele , e ok. Daca nu nu e problema ca lumea nu se invarte in jurul tau.
Si in legatura cu problema ta : " asta cand vei atinge acest stadiu ... candva ... vreodata " ... Faptul ca ti-ai cumparat o masina deja facuta de un pasionat pe tine nu te face pasionat ... Si cred ca asta spune tot ... !
E46-ele ptr mine este un stadiu inferior !
O zi buna.

andreiwtw 25-04-09 12:09

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes (Post 2264666)
La Tulcea nu m-am dat cu nici un Audi A4 1.8T 4x4 ... m-am dat in schimb la Braila cu unul si cand eu treaceam de finish el cred ca era la 300m .



Nu am nici un interes sa ma prezint vreodata la start cu vreun E46 ptr ca nu o consider masina de fuga decat in varianta M3 , Alpina 3.3 sau Hartge 5.5 ... alta varianta de E46 nu exista care sa impinga vorbind de masini de strada ...
Exista in schimb E92 335i .
In alta ordine de idei ti-am facut o provocare tot cu un 328 fara turbo si tu ai dat-o in ursi cu turbo ... ai amestecat mancarea totusi.
Iar interesul meu se rezuma doar la o liniutza in urmatorul cadru legal ... iar acest cadru este la Constanta pe 3 mai.
Daca iti face placere sa te inscri cu e46-ele , e ok. Daca nu nu e problema ca lumea nu se invarte in jurul tau.
Si in legatura cu problema ta : " asta cand vei atinge acest stadiu ... candva ... vreodata " ... Faptul ca ti-ai cumparat o masina deja facuta de un pasionat pe tine nu te face pasionat ... Si cred ca asta spune tot ... !
E46-ele ptr mine este un stadiu inferior !
O zi buna.

Nici mie nu-mi place E92 ... bleeeahhh ...

Asa e, sunt acrii strugurii ... :)))))

P.S. Cu asta am incheiat discutia cu tine .......
Oricum nu ti-ai meritat timpul alocat !

Calimero2003 26-04-09 19:12

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes (Post 2264666)
La Tulcea nu m-am dat cu nici un Audi A4 1.8T 4x4 ... m-am dat in schimb la Braila cu unul si cand eu treaceam de finish el cred ca era la 300m .



Nu am nici un interes sa ma prezint vreodata la start cu vreun E46 ptr ca nu o consider masina de fuga decat in varianta M3 , Alpina 3.3 sau Hartge 5.5 ... alta varianta de E46 nu exista care sa impinga vorbind de masini de strada ...
Exista in schimb E92 335i .
In alta ordine de idei ti-am facut o provocare tot cu un 328 fara turbo si tu ai dat-o in ursi cu turbo ... ai amestecat mancarea totusi.
Iar interesul meu se rezuma doar la o liniutza in urmatorul cadru legal ... iar acest cadru este la Constanta pe 3 mai.
Daca iti face placere sa te inscri cu e46-ele , e ok. Daca nu nu e problema ca lumea nu se invarte in jurul tau.
Si in legatura cu problema ta : " asta cand vei atinge acest stadiu ... candva ... vreodata " ... Faptul ca ti-ai cumparat o masina deja facuta de un pasionat pe tine nu te face pasionat ... Si cred ca asta spune tot ... !
E46-ele ptr mine este un stadiu inferior !
O zi buna.

Ba ma lasi ... E46 e un stadiu inferior pt tine? .... ba laso draq de vrajala ca deja ajung si eu la vorba lui "andreiwtw" ... nu meriti timpul alocat sa vb cu tine ... aia de la BMW de prosti au lansat E46 dupa E36 ... ca e inferior deaia ...
Asta e caterinca dinaia ieftina ... sau poate te droghezi si atuncea te inteleg ...

X-Ray-Eyes 27-04-09 00:52

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by Calimero2003 (Post 2268323)
Ba ma lasi ... E46 e un stadiu inferior pt tine? .... ba laso draq de vrajala ca deja ajung si eu la vorba lui "andreiwtw" ... nu meriti timpul alocat sa vb cu tine ... aia de la BMW de prosti au lansat E46 dupa E36 ... ca e inferior deaia ...
Asta e caterinca dinaia ieftina ... sau poate te droghezi si atuncea te inteleg ...

Pune orice E46 langa E36 , motorizari identice si sa-mi spui care masina este mai rapida.
Vad ca citesti pe litere ... citeste macar tot :
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes (Post 2264666)
Nu am nici un interes sa ma prezint vreodata la start cu vreun E46 ptr ca nu o consider masina de fuga decat in varianta M3 , Alpina 3.3 sau Hartge 5.5 ... alta varianta de E46 nu exista care sa impinga vorbind de masini de strada ...
Exista in schimb E92 335i .

Fata de E92 sa imi spui tu ce stadiu este E46... ok ? Vad ca ptr tine e superior.
Si cu postul acesta am incheiat discutia pe acest topic ca ii creste ratingul aiurea ca la OTV.
Spor la spart seminte.

andreiwtw 27-04-09 01:07

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes (Post 2269287)
Pune orice E46 langa E36 , motorizari identice si sa-mi spui care masina este mai rapida.
Vad ca citesti pe litere ... citeste macar tot :


Fata de E92 sa imi spui tu ce stadiu este E46... ok ? Vad ca ptr tine e superior.
Si cu postul acesta am incheiat discutia pe acest topic ca ii creste ratingul aiurea ca la OTV.
Spor la spart seminte.

Am inteles in final :
Chiar daca tu ai decat un banal e36 sedan pentru tine nu exista decat e46 5,5 hartge, alpina b 3.3 si m3 ...
apropos de ultima aberatie pe care ai enuntat-o, orice e46 stock este mai bun ca performante decat motorizarea corespondenta e36 inclusiv m3 ; poti da o simpla cautare pe google .
este logic ca generatia urmatoare sa fie mai buna din toate punctele de vedere .
tu, totusi te ambitionezi sa sustii contrariul fara niciun argument, la fel ca toate afirmatiile facute anterior in acest topic !
culmea este ca e36 a fost generatia cea mai putin reusita dintre toate seria 3 , este cea care are cel mai scazut grad de fiabilitate .
de aceea au ajuns ursii mai scumpi decat pisicile ...
mai lasa drogurile alea :)));)

alecsutu1 27-04-09 10:32

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
nu am E36 am avut urs(E30) acum am E46 am zis-o si o sa o mai zic,nu as da un urs de la 316-pana la 325 cu dotari ok ma rog aer trapa bla bla pe un E46 cu dotari echivalente :)
nu cunosc E36 pare mai putin fiabila fata de urs fata de E46 e discutabil
in ceea ce priveste M3 topul meu(daca as avea bani destui de intretinere+ca m-ar usca taxa de prima inmatriculare) ca de achzitionat sa zicem ca as putea)
1.M3 E30
2.M3 E36
3.M3 E46
e pacat ca va certati pe tampenii din astea :(

Calimero2003 27-04-09 16:20

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 2269802)
nu am E36 am avut urs(E30) acum am E46 am zis-o si o sa o mai zic,nu as da un urs de la 316-pana la 325 cu dotari ok ma rog aer trapa bla bla pe un E46 cu dotari echivalente :)
nu cunosc E36 pare mai putin fiabila fata de urs fata de E46 e discutabil
in ceea ce priveste M3 topul meu(daca as avea bani destui de intretinere+ca m-ar usca taxa de prima inmatriculare) ca de achzitionat sa zicem ca as putea)
1.M3 E30
2.M3 E36
3.M3 E46
e pacat ca va certati pe tampenii din astea :(

Am eu un urs ... asa ca am sa vin sa fac schimb cu tine .. ca asa ai zis ... lasa-mi pe privat nr tau de telefon sa vin sa te scap de junghiul ala de E46 si sa-ti dau bijuterie de E30 vechi de doar 21 ani ... cam de aceiasi varsta cu tine ... va intelegeti ca fratii :lol:

alecsutu1 27-04-09 16:36

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Te astept :)
da-mi un urs coupe cu 66 mii km la bord 325i cu trapa, aer abs si iti dau compactul :)
PS:mai adauga ceva ani la varsta :)
later edit :fiecare cu parerea lui ,cum am spus am mers si cu urs acum am E46 si mi-a placut mai mult ursul.Vorbesc de "feeling" nu de de dublu vanos DSC scaune incalzite si ce mai am pe E46 din punctul asta de vedere E30 e depasit .

inca un edit:

uite asa ceva as vrea(ignoram pretul)

http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...ctionYear=1991

andreiwtw 27-04-09 19:33

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 2270628)
Te astept :)
da-mi un urs coupe cu 66 mii km la bord 325i cu trapa, aer abs si iti dau compactul :)
PS:mai adauga ceva ani la varsta :)
later edit :fiecare cu parerea lui ,cum am spus am mers si cu urs acum am E46 si mi-a placut mai mult ursul.Vorbesc de "feeling" nu de de dublu vanos DSC scaune incalzite si ce mai am pe E46 din punctul asta de vedere E30 e depasit .

inca un edit:

uite asa ceva as vrea(ignoram pretul)

http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...ctionYear=1991

asta este intr-adevar o masina de colectie ... pe care nu trebuie decat sa o mentii in starea ei actuala, fara modificari !

oricum nici in starea asta nu mi-ar placea un e36 325 i din 92 si ~ 50.000 km de exemplu ...
nu este genul de masina care sa nasca pasiuni ...

andreiwtw 12-05-09 00:28

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
motorul se vinde fiindca urmeaza un mic upgrade cu 3.2 ...

2.500 eur cu tot cu anexe ...

78.000 km reali , kit ambreiaj nou = 1.100 eur si toate consumabilele noi .

alecsutu1 12-05-09 07:36

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
bafta cu transplantul :)

andreiwtw 12-05-09 11:45

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 2310422)
bafta cu transplantul :)


Sa fie ...

multumesc frumos ...

Doamne ajuta !!!

andreiwtw 30-05-09 17:32

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by andreiwtw (Post 2311031)
Sa fie ...

multumesc frumos ...

Doamne ajuta !!!

s-a vandut motorul cu tot cu unichip, admisie si evacuare si a si fost montat deja tot pe un e46 coupe ...
noul proprietar este f. multumit de prestatiile motorului si cu siguranta cand va dori sa-i mai sporeasca performantele se va adresa lui Florin !!!

mistreku 07-07-09 23:27

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
si ce motor urmeaza il locul lui? 3200?

andreiwtw 07-07-09 23:50

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 2469618)
si ce motor urmeaza il locul lui? 3200?

da .

mistreku 07-07-09 23:58

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
piesa! bafta cu el! da' cre'ca ar cam trebui sa iei in calcul si suspensii/frane in cazu asta. oricum, wise choice!

andreiwtw 08-07-09 10:59

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 2469669)
piesa! bafta cu el! da' cre'ca ar cam trebui sa iei in calcul si suspensii/frane in cazu asta. oricum, wise choice!

am cumparat tot ce-mi lipsea ca masina sa fie m3 ...
din masina mea a mai ramas ~ doar sasiul ( si usile, geamurile, stopurile, farurile ... )

o alegere si mai inteleapta ar fi fost sa o vand si sa cumpar un m3 cu adaugarea unei diferente .

daca stiam ce costuri presupune ac. transformare si cat timp va dura nu m-as fi apucat de treaba .

singurul avantaj va fi ca voi avea o masina verificata complet, in perf. stare de functionare sper .

mistreku 08-07-09 11:18

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
asta una. si a doua, daca performantele vor fi identice cu ale unui M3, cred ca si satisfactia e mai mare, stiind ca ai facut-o tu. care motor il pui? S5x?

andreiwtw 08-07-09 23:44

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 2470343)
asta una. si a doua, daca performantele vor fi identice cu ale unui M3, cred ca si satisfactia e mai mare, stiind ca ai facut-o tu. care motor il pui? S5x?

S54 si SMG de pe un M3 inmatriculat prima data 05.06 cu ~ 70.000 km ...

mistreku 09-07-09 00:55

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
ideal. totusi, de ce SMG? de fapt, e kestie de gust. eu as prefera manuala clasica. oricum, tine-ne la curent! bafta!

andreiwtw 09-07-09 09:33

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 2472289)
ideal. totusi, de ce SMG? de fapt, e kestie de gust. eu as prefera manuala clasica. oricum, tine-ne la curent! bafta!

asa a fost sa fie, SMG .
totusi chiar mi-am dorit o cutie manuala cu comanda secventiala si tocmai asta este SMG'u ...
sa fie !

mistreku 20-10-09 19:45

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andreiwtw (Post 2258544)
sunt curios ce o sa scoti tu ...
daca modificarile sunt bine facute ai sansa sa scoti si tu 210 cp dar nu si cuplu mai mare de 270 nm cred .
oricum comparatia pe care o faci nu e chiar cea mai potrivita : M50 B25 de pe e36 cu M52 B28 dublu vanos de pe e46... :)
astept sa vad fisa ta si pe urma e bine sa comparam si sa discutam .
Iti urez multa bafta si curaj ... ca sa testezi pe dyno un motor de 350.000 km ;) ...

yep, finally did it! 210bhp si 260nm. cam slab pe cuplu, dar i se iarta, vanosul de terminat dupa cum face.

andreiwtw 21-10-09 15:14

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 2736511)
yep, finally did it! 210bhp si 260nm. cam slab pe cuplu, dar i se iarta, vanosul de terminat dupa cum face.

cred ca am estimat bine in iulie ... chiar am fost f. aproape cu cuplul + 10 NM si la cai am cazut exact pe estimare .

data viitoare nu mai da bani la dyno = intreaba-ma pe mine ;) :)))

mistreku 21-10-09 15:29

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
:)))) eh, am zis sa iau si o parere "neavizata" de la astia cu dyno! :P acum sper la niste axe, am gasit unele mai ieftine, de la kent, 250 GBP. mai fac un dyno dupa aia. sau te intreb pe tine.

imbaplayer 29-10-09 08:51

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by alecsutu1 (Post 2262087)
offf E46 este mai greu decat ambele masini citate de tine
E46 are 1450 kg suta in 6,6
E36 are 1395 kg suta in 6,9
E30 are 1200 kg
la E30 am pus greutatea din burta am avut 323 si avea 1150 kg in talon
la E46 si E36 datele sunt luate de pe carfolio(sincer nu stiu greutatea la E46 cat de corecta este si 0-100,acum am un compact e46 si in talon zice 1480 kg)
marele dezavantaj la E46 328i este ca nu se pot schimba anexele ca in cazul E36 328i :)

www.zeperfs.com
www.carfolio.com

andreiwtw 29-10-09 12:44

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 2738735)
:)))) eh, am zis sa iau si o parere "neavizata" de la astia cu dyno! :P acum sper la niste axe, am gasit unele mai ieftine, de la kent, 250 GBP. mai fac un dyno dupa aia. sau te intreb pe tine.

te astept cu intrebari !!!
o sa-mi deschid un infoline cu 2 EUR/min. ... :)))

scorpionreptyle 31-12-09 17:12

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by MasterTuner (Post 1801344)
Masina e un 328i E46 de 193 cp declarati de producator. Aveti mai jos graficele cu masina stock denumit INITIAL. Asa a venit masina la noi acum un an si i-am montat Unichip. Acum masina a revenit cu galerie de evacuare aftermarket AKA sherpishori, evacuare directa, kit de admisie. Am facut un nou test cu Unichipul pus pe "zero", in sensul ca motorul functiona pe harta originala BMW. Asa am obtinut testul REVE UNICHIP ZERO, apoi am reprogramat Unichipul pe dyno pentru noua eficienta volumetrica a motorului, reiesind testul REVE FINAL UNICHIP, cu 12 cp si 15 Nm castig fata de harta originala cu aceleasi modificari hardware. Cand schimbi admisia si evacuarea practic ceea ce faci este sa cresti volumul aerului care poate fi pompat de motor. In esenta un motor e o pompa de aer, cu cat mai mult aer vom reusi sa facem sa fie pompat pe ciclu motor pe atat mai mare va fi cuplu, si deci puterea.

Caii si cuplul asta sunt la volanta presupun,la roata sunt mult mai putini.

mistreku 11-07-10 11:35

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
3 Attachment(s)
ok, updates: am schimbat softul si am mai pus un filtru sport (aveam si inainte dar era un K&N de cutie, nu conic). rezultatul? un mistrek fericit! :D amestecul putin cam bogat dar nu sa ma ingrijoreze.

andreiwtw 11-07-10 12:10

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 3509587)
ok, updates: am schimbat softul si am mai pus un filtru sport (aveam si inainte dar era un K&N de cutie, nu conic). rezultatul? un mistrek fericit! :D amestecul putin cam bogat dar nu sa ma ingrijoreze.

wow !!! cred ca trage super la puterea asta .

mistreku 11-07-10 12:14

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by andreiwtw (Post 3509653)
wow !!! cred ca trage super la puterea asta .

foarte bine. mai ales cand ajunge la 4000rpm, parca e alt animal. ce mai, fericit rau!

scorpionreptyle 11-07-10 20:56

Re: CHIPTUNING cu UNICHIP pe BMW 328i cu evacuare, filtru si UNICHIP
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 3509665)
foarte bine. mai ales cand ajunge la 4000rpm, parca e alt animal. ce mai, fericit rau!


Bravo!! :twisted::twisted::twisted:


All times are GMT +2. The time now is 05:21.

- Copyright 2026 4Tuning