Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale moto (https://forum.4tuning.ro/571-discutii-generale-moto.html)
-   -   Ce echipament e cel mai bun? Dar casca? (https://forum.4tuning.ro/571-discutii-generale-moto/84481-echipament-bun-casca.html)

KhaosQ 07-10-07 12:06

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by zib3r (Post 1136756)
Ms BOgdan de site.E f.bun!

Khaos ai dreptate.Te topesti dreq.Dar sa te gandesti.Mai bine te topesti decat sa mori nu?

Poi vara ii dau gaz si o trag mai tare pe shosele la viteza mai mare ca asa intra aer pe mine si nu mai imi e cald.

Bogdan_ozzy 07-10-07 12:08

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
O gandire nu chiar buna!Bagi viteza mai mare?Mai bine las-o usor.. transpiri etc..... faci un dus apoi!si gata!Si eu nu cred caci caldura este cel mai mare factor,care ii descurajeaza pe multi si poarte casca... etc. eu cred ca .. doar priviriile oameniilor este factorul care face lumea sa nu poarte casca si costumul..?

KhaosQ 07-10-07 12:09

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_ozzy (Post 1136758)
O gandire nu chiar buna!Bagi viteza mai mare?Mai bine las-o usor.. transpiri etc..... faci un dus apoi!si gata!Si eu nu cred caci caldura este cel mai mare factor,care ii descurajeaza pe multi si poarte casca... etc. eu cred ca .. doar priviriile oameniilor este factorul care face lumea sa nu poarte casca si costumul..?

Prostii , eu ma simt mai mandru cand port costum si casca :lol: Fara ele aratzi ridicol pe moto.

Bogdan_ozzy 07-10-07 12:17

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Atunci bravo tie!Dar totusi ai grija la faza cu .. "Poi vara ii dau gaz si o trag mai tare pe shosele la viteza mai mare ca asa intra aer pe mine si nu mai imi e cald."Ai totusi grija cu ce viteza rulezi...

KhaosQ 07-10-07 12:20

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_ozzy (Post 1136767)
Atunci bravo tie!Dar totusi ai grija la faza cu .. "Poi vara ii dau gaz si o trag mai tare pe shosele la viteza mai mare ca asa intra aer pe mine si nu mai imi e cald."Ai totusi grija cu ce viteza rulezi...

Cred ca ai inteles gresit , nu ma refeream ca ii dau gaz si ma duc cu 300km/h:)
Ma refer ca ii dau maxim 30% mai repede decat mergeam inainte. la 50km/h ii dadeam vreo 65 km/h pe timp de vara.

randysgby 07-10-07 12:58

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
foarte educativ site-ul bogdan, bravo, oricum bogdan_ozzy nu ai deloc dreptate cum ca privirile oamenilor ii descurajeaza pe motociclisti sa poarte casca si costum, cel putin eu sunt de acord cu KhaosQ, te face sa te simti altfel cand ai casca si ai si un costum pe tine, te simti mai in siguranta, iar daca le ai atunci inseamna ca esti un tip/a constient/a de urmarile unui accident!!!....peace all

KhaosQ 07-10-07 13:32

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by randysgby (Post 1136813)
foarte educativ site-ul bogdan, bravo, oricum bogdan_ozzy nu ai deloc dreptate cum ca privirile oamenilor ii descurajeaza pe motociclisti sa poarte casca si costum, cel putin eu sunt de acord cu KhaosQ, te face sa te simti altfel cand ai casca si ai si un costum pe tine, te simti mai in siguranta, iar daca le ai atunci inseamna ca esti un tip/a constient/a de urmarile unui accident!!!....peace all

Eu pana acum nu am avut niciodata un accident (si nici nu imi doresc doamne fereste) dar tot timpul port echipament cand ma sui pe un motor.Indiferent ca e proprietate personala...sau nu.

dubmaniacks 07-10-07 13:37

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136759)
Prostii , eu ma simt mai mandru cand port costum si casca :lol: Fara ele aratzi ridicol pe moto.

Ai dreptate.Zici ca esti superman in costum de spiderman.

Motocicleta impune respect.(costum+protectie+casca)fara ejti pielea pwlii!

KhaosQ 07-10-07 14:25

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by zib3r (Post 1136863)
Ai dreptate.Zici ca esti superman in costum de spiderman.

Motocicleta impune respect.(costum+protectie+casca)fara ejti pielea pwlii!

Ziber , imi place cum gandesti , dar acum citeam randurile de la semnatura ta. "120 la ora pe 2 roti" "poate ai tai nu au bani sa te ingroape" dar frate , cand inmultesti numerele ambele cu 2? 240 la ora pe 4 roti?:)

dubmaniacks 07-10-07 14:37

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136927)
Ziber , imi place cum gandesti , dar acum citeam randurile de la semnatura ta. "120 la ora pe 2 roti" "poate ai tai nu au bani sa te ingroape" dar frate , cand inmultesti numerele ambele cu 2? 240 la ora pe 4 roti?:)

Da...cu un 4motion golf4 131 cai VITEZA MAXIMA atinsa de mine a fost 200km/h.Iar pe motor sa nu va mint dar mai mult de 160 nu am calito :D nici nu am avut ce si nici nu am avut unde.

Oricum ar trebui ca toti sa simta asta.Cand sa apase frana aia nenorocita.Si nu sa mai traga de acceleratie!

P.S. Sunt incepator in lumea 2 wheels.Si trebuie sa va marturisesc cat de bine ma simt pe motor!E o senzatie de nedescris.Dar sunt f.prudent.Deoarece poti sa mori cu dreptatea in mana.Sau chiar sub tine.

RIde safe!

KhaosQ 07-10-07 14:40

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by zib3r (Post 1136940)
Da...cu un 4motion golf4 131 cai VITEZA MAXIMA atinsa de mine a fost 200km/h.Iar pe motor sa nu va mint dar mai mult de 160 nu am calito :D nici nu am avut ce si nici nu am avut unde.

Oricum ar trebui ca toti sa simta asta.Cand sa apase frana aia nenorocita.Si nu sa mai traga de acceleratie!

Ziber pe tine nu te-am vazut in Baia Mare la evenimentu din 26 August? Pro Street Tuning nu stiu cum? Cu Golfu rosu?

randysgby 07-10-07 15:01

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136854)
Eu pana acum nu am avut niciodata un accident (si nici nu imi doresc doamne fereste) dar tot timpul port echipament cand ma sui pe un motor.Indiferent ca e proprietate personala...sau nu.



Da KhaosQ, ai dreptate aici, nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu, era sa raman doar cu un testicul:">.....bafta KhaosQ

KhaosQ 07-10-07 15:02

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by randysgby (Post 1136963)
Da KhaosQ, ai dreptate aici, nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu, era sa raman doar cu un testicul:">.....bafta KhaosQ

Doamne fereste ma , ma sperii :)) Ai glumit nu?

randysgby 07-10-07 15:10

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136964)
Doamne fereste ma , ma sperii :)) Ai glumit nu?

nu fratioru meu nu am glumit deloc numai eu stiu prin ce am trecut, prin o groaza de analize facute, injectii si multe alte tratamente.....nu doresc nimanui sa pateasca asa ceva, cat despre tine numai bine si astept sa te cunosc personal....:)salut

dubmaniacks 07-10-07 15:24

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136941)
Ziber pe tine nu te-am vazut in Baia Mare la evenimentu din 26 August? Pro Street Tuning nu stiu cum? Cu Golfu rosu?

golfu nu a fost.mi`a fost rusine sa merg cu el.

Bogdan_ozzy 09-10-07 17:06

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by randysgby (Post 1136813)
foarte educativ site-ul bogdan, bravo, oricum bogdan_ozzy nu ai deloc dreptate cum ca privirile oamenilor ii descurajeaza pe motociclisti sa poarte casca si costum, cel putin eu sunt de acord cu KhaosQ, te face sa te simti altfel cand ai casca si ai si un costum pe tine, te simti mai in siguranta, iar daca le ai atunci inseamna ca esti un tip/a constient/a de urmarile unui accident!!!....peace all

Ok am inteles ce vrei sa spui !Atunci imi poti explica si mie... cum de mai muti tineri(bagam si scuterele si motoarele aici)nu poarta casca... la fel si protectii:?: ;)

TazzY 09-10-07 18:50

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Cum ma sa poarte casca... Pai nu ii mai vede lumea la fatza prin cartier..

Eu unu am o senzatie foarte dureroasa cand sunt pe motor fara casca... Chiar si cand motorul este oprit..

Bogdan_ozzy 09-10-07 22:42

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
TazzY aceesta este raspunsul pe care il asteptam "Cum ma sa poarte casca... Pai nu ii mai vede lumea la fatza prin cartier.."Din pacate asta este mentalitatea adolescentiilor din ziua de astazi!Casca si protectiile fac diferenta intre viata si moarte.

randysgby 10-10-07 14:39

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_ozzy (Post 1140866)
Ok am inteles ce vrei sa spui !Atunci imi poti explica si mie... cum de mai muti tineri(bagam si scuterele si motoarele aici)nu poarta casca... la fel si protectii:?: ;)



daca tu imi arati mie motociclist fara casca eu imi vand motocicleta, eu nu am vazut pana acum pe nimeni fara casca, decat scuteristi..;)

ge0rge 10-10-07 15:11

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
iti arat eu.. hai in oradea :)) este unu cu 636 din 2005 numa cu geaca de moto.. blugi si ochelari de soare merge :P

Bogdan_ozzy 10-10-07 18:36

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by randysgby (Post 1142438)
daca tu imi arati mie motociclist fara casca eu imi vand motocicleta, eu nu am vazut pana acum pe nimeni fara casca, decat scuteristi..;)

Daca vrei poti sa o scoti la vanzare,cum am camera la mine si vad un moto pe strada .. si fac poze.. doamne da sa gasesc.. si apoi sa te vad si pe tine cu anuntul!;)

TazzY 10-10-07 20:50

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Dap.. Iti arat si eu destui si in bucuresti si in galati... In italia pana acum nu am vazut NICI unu fara casca nici pe scooter nici pe moto.. Dar in romania e plin de "rachete" si frustrati sexual care isi iau motoare doar sa agate si ei ceva. Tocmai de asta merg fara casca.. Sa vada pixdele..

Un mic off topic cu intentii bune: Mai era pe un forum o discutie de genu... De ce copii vin mereu la magazin si intreaba de vitezane cat mai puternice ?
Raspunsul il aveti mai sus!

Celui care ii plac vitezanele si face totul din pura pasiune, isi ia deva mic de 125-250 mai ales ca e incepator. Eu mi'a luat enduro ca imi place viatza de endurist chit ca nici o pixda nu se uita dupa mine pe strada cu scheletul ala.. Ma doar fix in pix. Dar manelistii frustrati si-ar lua vitezana de 10.000cc si 1000 de cai daca ar exista.

Numai bine!

randysgby 13-10-07 01:26

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
mei baieti nu stiu cum sa va zic, dar eu nu am vazut de ce sa mint sau sa mananc cacat asa aiurea nici in bucuresti, nici in oricare alta zona din romania motociclist fara casca, scuterist da, vad zilnic dar motociclist nu am vazut mai niciodata.......asa ca imi cer scuze daca am frustrat pe cineva dar nu asta mia fost intentia...sal si peace all

KhaosQ 13-10-07 13:37

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Din pacate am vazut unul chiar ieri ,avea doar jacket-ul , si nu era de ajuns ca mergea cu 80km/h mai dadea si pe o roata.Mare-i gradina domnului...Si multi merg intr-o roata la 80km/h si fara casca de protectie.

Cristi 14-10-07 22:12

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136751)
Intradevar , casca si protectiile salveaza vieti , dar in Romania nu multa lume la 45 de grade vara merg cu geaca de protectie pe Moto.:cry:

exista plasa/armura cu protectii special gandita pentru vara. armura, casca si manusile nu trebuie lasate acasa NICIODATA.

KhaosQ 15-10-07 19:01

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by Cristi (Post 1149284)
exista plasa/armura cu protectii special gandita pentru vara. armura, casca si manusile nu trebuie lasate acasa NICIODATA.

Nu multa lume are asa ceva , crede-ma. Eu de exemplu nici nu am auzit de asa ceva. Dar nu ma tenteaza, prefer sa ma sufoc in Jacket-u meu ca nu degeaba am dat o groaza de bani pe el :mrgreen: :suspiciou :

dubmaniacks 15-10-07 19:20

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1150621)
Nu multa lume are asa ceva , crede-ma. Eu de exemplu nici nu am auzit de asa ceva. Dar nu ma tenteaza, prefer sa ma sufoc in Jacket-u meu ca nu degeaba am dat o groaza de bani pe el :mrgreen: :suspiciou :

bine zici.oricum echipamentu costa prea mult.parerea mea.dar aici intervine intrebare...cat valoreaza viatza ta si a mea 8)

KhaosQ 15-10-07 19:52

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by zib3r (Post 1150655)
bine zici.oricum echipamentu costa prea mult.parerea mea.dar aici intervine intrebare...cat valoreaza viatza ta si a mea 8)

Echipamentul respectiv ofera aceeasi protectie ,doar ca este mai comod pe timp de vara.Deci viata ta nu e influentata in nici un mod in caz de accident daca o patesti cu unul pe timp de vara sau unul normal.;)
P.S: Sa ma corecteze careva daca gresesc.:???:

randysgby 15-10-07 21:20

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
salveaza vieti baieti echipamentu dar si ala pana la o anumita viteza, nu credeti?....oricum bine e sa il porti si pe timp de vara si pe timp de iarna, fie el pe distante scurte fie el pe distante lungi...sal si peace



P.S. Purtati echipamentu ca sunt multi prea multi idioti care nu sunt obisnuiti si cu soferii pe doua roti si care cand se urca la volan pentru ei exista numai soferi pe patru roti....

juana_man 16-10-07 09:04

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1136759)
Prostii , eu ma simt mai mandru cand port costum si casca :lol: Fara ele aratzi ridicol pe moto.


:D:D:D 100% dreptate !

KhaosQ 16-10-07 20:03

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by randysgby (Post 1150931)


P.S. Purtati echipamentu ca sunt multi prea multi idioti care nu sunt obisnuiti si cu soferii pe doua roti si care cand se urca la volan pentru ei exista numai soferi pe patru roti....

Dai in S|_0BoZ pe aia :lol: Intr-o zi o sa imi iau o combina de aia de secerat porumb si am sa ma sui pe vreo 2-3 manelisti din trafic sa se invetze minte.

dubmaniacks 16-10-07 21:50

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1152719)
Dai in S|_0BoZ pe aia :lol: Intr-o zi o sa imi iau o combina de aia de secerat porumb si am sa ma sui pe vreo 2-3 manelisti din trafic sa se invetze minte.

ahahahahahahahahahah.....

Ai uitat sa spui ca sunt prea multi tarani.Cu NIKE si BOSS in luneta.Care se uita doar in fata.

In oras sa aveti grija la intersectiile nedirijate ... ca poate vine nea gyuri cu dacia lui din 1970 toamna si se uita doar la caseta lui cu Guta si hopa ... te trezesti cu capota in fatza...

O vorba buna : Poti sa mori cu dreptatea in mana.

KhaosQ 18-10-07 16:23

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by zib3r (Post 1152908)
ahahahahahahahahahah.....

Ai uitat sa spui ca sunt prea multi tarani.Cu NIKE si BOSS in luneta.Care se uita doar in fata.

In oras sa aveti grija la intersectiile nedirijate ... ca poate vine nea gyuri cu dacia lui din 1970 toamna si se uita doar la caseta lui cu Guta si hopa ... te trezesti cu capota in fatza...

O vorba buna : Poti sa mori cu dreptatea in mana.

Nu prea conteaza ce are respectivu in luneta ,conteaza ce are in cap. Si partea cu Nea gyuri sa stii ca nu ii tocmai adevarata , cei batrani au mai multa grija, ei stiu cum sta treaba in trafic, si sunt mai precauti , mai mult cu incepatorii cu caseta lui guta avem noi treaba. Bafta ziber

randysgby 18-10-07 17:51

Re: Poarta Casca Si Protectii!
 
Quote:

Originally Posted by KhaosQ (Post 1155514)
Nu prea conteaza ce are respectivu in luneta ,conteaza ce are in cap. Si partea cu Nea gyuri sa stii ca nu ii tocmai adevarata , cei batrani au mai multa grija, ei stiu cum sta treaba in trafic, si sunt mai precauti , mai mult cu incepatorii cu caseta lui guta avem noi treaba. Bafta ziber

sa sti khaosq ca nu ai deloc dreptate cum ca cei batrani sunt mult mai constienti si mult mai precauti in trafic decat un incepator, parerea mea si chiar am patito sti si tu asta ca toata lumea este la fel, bucurestiu sau nu neaparat bucurestiu si mai toata tara a explodat in soferi pe doua roti si parerea mea este ca acei soferi pe patru roti nu sunt inca obisuiti cu soferii pe doua roti care din an in an se inmultesc foarte mult si considerabil....sal

Geo_F L G 14-03-08 15:27

Re: Casca
 
de Airoh nu ati auzit?!

SUPAPA_Jr 14-03-08 15:53

Re: Casca
 
a mea e un bayard focus lx... :)) nu prea cunoscuta dar cu reviewuri bune...geaca spidi varitek protectii hard CE,genunchere madhead si cizme daytona...intotdeauna port protectiile...niciodata nu stii cand ai ocazia sa cazi.

SUPAPA_Jr 15-03-08 08:08

Re: Casca
 
ba da...si...comunitatea 2 roti s-a mai inmultit...ar fi dragut sa vedem ce echipament au altii...

fuzzy 15-03-08 09:25

Re: Casca
 
Nolan... nimic altceva...

ge0rge 15-03-08 15:26

Re: Casca
 
Quote:

Originally Posted by SUPAPA_Jr (Post 1425244)
ba da...si...comunitatea 2 roti s-a mai inmultit...ar fi dragut sa vedem ce echipament au altii...

in legatura cu nolan.. si eu acuma vreau sa imi schimb casca.. am vrut sa imi iau nolan n84.. dar e facut din plastic.. doar modelele mai de varf is din fibra.. asa ca am ales agv stealth arabesque :D

V1p3R 18-03-08 14:58

Re: Casca
 
prima mea casca originala...sau noah de firma ...AGV....is cam multumit de ea :D


All times are GMT +2. The time now is 12:17.

- Copyright 2026 4Tuning