![]() |
2 Attachment(s)
..inca 2 poze
|
prima shi adoua generatzie ar fi mishto facute lowridere... :D
|
Legenda
BRAVO BRAVO Husky... :shock: ce sa zic am ramas fara cuvinte :P
Dak toata lumea ar face k tine topicurile(Pline de info) ar fii ceva!! Eu shtiam doar de R34... shi cand vedeam R33 ziceam \"ah... asta cu farurile schimbate cred k e un model mai nou.. :lol: :lol: :D :lol: \" Felicitari InkOdata... am invatzat multe azi :wink: |
buuuun husky, se pare ca place.....atunci hai sa punem mai multe detalii....
|
:o Eu zik k ajung atatea,sau...nishte poze dak mai avetzi!
Bafta! Eu am pus poze cu ce aveam :roll: |
1 Attachment(s)
gen.1 (1957-1963)
iunie 1957 - apare primul skyline: shasiu ALSI-1, motor GA30 OHV (1484cc), cca 60cp la 4400rpm. octombrie 1959 - Skyline ALSI primeste motorul GA4. februarie 1960 - iese ALSI-2 facelift, botul primeste, pentru prima oara in Japonia, un design cu 4 faruri rotunde mai 1961 - Skyline Deluxe 1900 aprilie 1962 - Skyline Sport cu motor GB4 4cil 1862cmc OHV 94cp la 4300rpm. Toate cele 60 de buc au fost produse in Italia de Michelotti. |
1 Attachment(s)
cele patru faruri
|
1 Attachment(s)
Gen.2 (1963-1968)
Septembrie 1963 – lansare Skyline S50 de 1500 Martie 1964 – Skyline GT S50D cca 100cp Mai 1964 – Skyline GT intra in cursele internationale, concureaza contra Porsche 904GTS si preia conducerea pentru prima oara intr-o cursa insa numai pentru un tur Ianuarie 1965 – Skyline 2000GT S54 Septembrie 1965 – Skyline 2000GT-A cu un singur carburator si Skyline S54B GT-B cu motor SOHC de 1968cmc cu 125cp la 5600rpm August 1967 – motorul de 1500 devine G15 SOHC |
1 Attachment(s)
Gen.3 (1968-1972)
Iulie 1968 – lansare Skyline C10 1500, motor de 1.5 ohv (in aceasta perioada Nissan preia controlul fuzionand cu Prince Motor Co.) PS: cred ca am uitat sa mentionez ca pana atunci erau produse Prince Motor Co. Septembrie 1968 – Skyline 2000 GT cu motorul L20 Februarie 1969 - PRIMUL Skyline 2000 GT-R KPGC10 cu motor S20 in 6cil DOHC 1989cmc 160cp la 7000rpm in PATRU USI ! Mai 1969 - Skyline GT-R debuteaza in JAF Grand Prix Octombrie 1969 - 2000 GT- ul primeste un plus de putere Octombrie 1970 – lansare GT-R in varianta cu hardtop, evident 2 usi Martie 1972 - Skyline GT-R aduna 50 de victory in curse Mai 1972 - 2000 GT si GT-R primesc cutie cu 5 trepte in loc de 4 |
1 Attachment(s)
GT-R
|
1 Attachment(s)
Gen.4 (1972-1977)
Septembrie 1972- lansare Skyline C110 cu acelasi S20 6 in linie DOHC 1989cmc 160cp la 7000rpm ianuarie 1973- Skyline GT-R KPGC 110 coupe hardtop Mai 1973 – toata productia se opreste datorita crizei de petrol si a legii foarte stricte a emisiilor Septembrie 1975 – este relansat Skyline 2000GTX-E cu motor L20E cu emisii mai mici de gaze |
1 Attachment(s)
GTX
|
1 Attachment(s)
Gen.5 (1977-1981)
August 1977 - lansare Skyline C210 cu motor L20 inline6 SOHC 1996cc 130cp la 6000rpm August 1979 - C210 facelift, apar farurile drepte Aprilie 1980 – lansare Skyline 2000 GT Turbo cu motorul L20E-T inline 6 SOHC 1996cmc cca 145hp la 5600rpm |
restu...maine...ca am obosit
|
Quote:
|
Am si eu o rugaminte la voi, bagati cat mai multe poze cu Nissanuri Skyline , nu conteaza calitatea , tunata sau nu , o sa vedem noi pe urma care-s bune si care nu.
|
3 Attachment(s)
Am sa mai bag niste poze pe care le-am luat de pe www.veilside.com , ca au aia acolo niste poze destul de valabile.
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
1 Attachment(s)
As vrea sa va cer parerea in legatura cu un topic despre R12 Gordinni(asta fiind un pitic pe creierul meu . mai ieftin ) . Are rost ? Daca o sa fie , o sa fie la fel de plin cu info si poze. :!: :?
|
Husky: Fara suparare, acum cat timp ai auzit de Nissan Skyline?
|
Prin 1999 , adica cam acu 5 ani .
|
mmdeah
a vrut sa te verifice daca aia uzit inainte de 2F2F :lol: |
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ia auzi , daca stiam de Skyline inainte de 2f2f :!: :!: :!: Daca am auzit de prin 1999 , da-ti seama . Pacat ca in 2F2F
a aparut prea putin. |
1 Attachment(s)
uite inca un skyline :lol: sper ca nu a mai fost pus pr forum
|
3 Attachment(s)
poze... daca tot e topic cu poze...
|
3 Attachment(s)
continua...
|
3 Attachment(s)
ultima tura... pe azi...
|
Misto poze , mai bagati :!:
|
man.. sunt de acord cu pozele...parerea mea e ca ar ami trebui sa shi discutam despre mashina... nuh? sa luam de ex un model Blitz Skyiline, sau modelele mai vechi... shi sa mai shi pove... nu tot pzoe, poze, poze!
yo shtiu doar ca skyline blitz, are 850 HP shi ca face suta in 3 secunde... car e vmax shi cat scoate la 1/4 mile? |
Da si eu sunt de parere ca mai trebuie si discutii , asa ca astept propuneri.
|
pai cine shtie ar putea sa imi zica shi mie ceva date despre skylineurile mai vechi...
ani '60 '70 '80 |
Uitate cateva pagini ceva mai inapoi ca sunt date despre toate generatiile de Skyline.
Si am sa mai caut ceva in seara asta despre ceva Skyline mai faimoase. |
3 Attachment(s)
Nu prea am apucat sa mai gasesc ceva prea important , ci doar cateva poze pe care nu le mai vazusem , daca nu ma culc prea devreme am sa mai caut.
|
3 Attachment(s)
Poze...
|
Am vazut o poza cu Skyline Coupe pusa de tekno.Masina aia mi se pare total deplasata de ce era skyline , si daca cumva asta e urmatoarea generatie de Skyline atunci e au cam dat-o in bara astia.
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:50. |
- Copyright 2026 4Tuning