![]() |
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
|
Re: Un club TAUNUS?
Ms Florine....
|
Re: Un club TAUNUS?
1 Attachment(s)
Am si eu un taunus '78, 1.6 l,....
.. idei ceva,, tuning, praguri, bara...?:d |
Re: Un club TAUNUS?
La o masina ca Taunus (cu forme clasice) nu prea merg bari, praguri etc.
|
Re: Un club TAUNUS?
In primul rand cauta-ti niste jante frumoase, daca se poate cromate, care sa dea bine pe masina.
Ca o varianta mai ieftina, iti sugerez sa cauti jante de Nissan Patrol, ca sunt pe 15", din otel si sunt nichelate. Are 5 gauri de prindere, dar poti sa iti faci flansa pentru ele. |
Re: Un club TAUNUS?
Nu se mai anunta nimeni cu Taunus?
|
Re: Un club TAUNUS?
6 Attachment(s)
Salutare, am si eu un Ford Taunus 1.6 mk3 din 1982 http://imagehost.rophotoshop.com/ima...6146192892.gif
|
Re: Un club TAUNUS?
Vrei sa modifici ceva la el, sau il pastrezi stock?
|
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
|
Re: Un club TAUNUS?
1 Attachment(s)
Quote:
ba da, am si eu un taunus de luxe din 1975, motor de 1600. |
Re: Un club TAUNUS?
frumos, frumos ady :)
|
Re: Un club TAUNUS?
1 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Un club TAUNUS?
Arata foarte bine masinuta :)
|
Re: Un club TAUNUS?
@ p.ady Arata super masina, zici ca parca ieri a iesit din fabrica ! Asa ai cumparat-o sau e reconditionata de tine ?
Am si eu o 'classica' dar eu am 'machiat-o' putin -stiu ca nu e pe placul tuturor- merge foarte bine si sunt multumit de ea.Sper sa nu cosiderati off topic filmuletul alaturat... https://www.youtube.com/watch?v=P56FmSWv2ZM Mult succes tuturor cu reconditionarea si intretinerea old cars-urilor voastre in continuare !!! |
Re: Un club TAUNUS?
3 Attachment(s)
am achizitionat recent un taunus 2.0l din '80 . sper sa ajunga in curand asa cum merita.
|
Re: Un club TAUNUS?
Hmmmm unde ti-a fugit carburatorul ?
|
Re: Un club TAUNUS?
a lasat loc unuia mai simplu care sa nu imi dea batai de cap.cu celalalt fostul proprietar consuma in medie 16 %.
|
Re: Un club TAUNUS?
Siii o poza la el+un pret nu imi dai si mie ?
E weber 32/36 cumva ? |
Re: Un club TAUNUS?
15 Attachment(s)
inca un Ford Taunus din 1982 reconditionat ;)
|
Re: Un club TAUNUS?
Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos :)
Ma bucur ca mai salveaza lumea din masinile astea. |
Re: Un club TAUNUS?
12 Attachment(s)
Salut!
Revin dupa ceva timp! Intre timp am vidut masina, la o persoana pasionata de oldtimere . Va arat rezultatul , dupa ce a lucrat aproape un an la ea. Profesional! |
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
Cu multi ani in urma am condus un Taunus 1.6 coupe si am fost foarte incantat de cat era de 'nervos' ...:D |
Re: Un club TAUNUS?
ti-ai facut alt user :)
ma bucur ca nu-l mai vinzi, oricum era un pret la deruta, ca nimeni nu da atatia bani pe el, si e bine, ca te bucuri tu de el ;) Quote:
chiar sunt impresionat 8) si ma tot intrebam unde ti-a ajuns forduletul, de atatia ani nu mai stiam nimic de el. Felicitari noului proprietar :-P |
Re: Un club TAUNUS?
Da, mi-am facut alt user :-)
multumesc. |
Re: Un club TAUNUS?
4 Attachment(s)
Cine imi poate da mai multe detalii despre acest model in special de motorul de 2.3 ? Multumesc ;)
|
Re: Un club TAUNUS?
este Taunus TC1 coupe, iar daca ar avea motorul de 2.3 V6 OHV, ar avea 108CP.
Ai gasit asa ceva 4 sale undeva? :D |
Re: Un club TAUNUS?
Nu mai stiu unde am vazut pe net undeva unu cu motor de 2.3 si avea 130 de cai.. si de aceea am cerut ceva inf ca nu eram sigur.. probabil acela era modificat sau mai exista o alta versiune a motorului 2.3? Cat despre faptul daca am gasit unna.. pot spune ca da.. Masina se afla la mn in curte si tatal meu vrea sa mi'o cumpere mie (cadou la 18 ani) Dar inca nu a clarificat cu proprietarul despre acte.. ca daca nu sunt in regula actele.. nu o luam.
|
Re: Un club TAUNUS?
mai exista o varianta de 125cp, dar la modelul anterior, inainte de seria TC, TC1-3 aveau doar 2.3 de 108CP
nu pui si tu un "teanc" de poze sa ne bucuram de un model mai rar? ;) |
Re: Un club TAUNUS?
Intradevar, 2,3 V6 era in mod obisnuit de 108 cp la Taunus TC1 si Capri mk1.
Si pe TC1 a fost motorizarea 2,3 de 125cp (123 HP :rolleyes2), la varianta GT (Taunus 2,3 GT). http://eng.motorsporlari.net/car/tec...6274&make=Ford Dupa 1973 a ramas numai motorul de 108cp, inclusiv pe Taunus 2.3GT si Capri 2.3GT MK2-3......... |
Re: Un club TAUNUS?
1 Attachment(s)
Quote:
Poti vedea in acte ce motor este pe Taunus-ul care vrei sa-l cumperi. Sa stii ca au fost si motoare 1,3 si 1,6 pe TC1. |
Re: Un club TAUNUS?
7 Attachment(s)
Multumesc frumos de informatii .. :D Pun ceva poze :arrow: Din cate stiu eu.. masina a fost reconditionata.. toata mecania este noua.. interiorul am inteles ca este la cineva acasa.. o sa fac poza la un panou de usa sa vedeti culoarea.. Scaunele am inteles ca sunt cele lungi ?(forma de scoica) dintr'o bucata din piele daca nu ma insel.. Are toate piesele originale la ea, trebuie doar puse si este gata de drum.
|
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
|
Re: Un club TAUNUS?
WOOW, pe ce "cazan" ai pus mana.
Daca scaunele "scoica" sunt echiparea masinii....ar trebui sa fie GT :) |
Re: Un club TAUNUS?
Va salut,cat de curand o sa postez aici cum decurge treaba la un Taunus din '66 sedan in 4 usi,motor 1.5v4
Abia ne-am apucat de treaba,adica de facut bucatele masina :twisted: Din pacate pe fata are scaune de dacie in loc de bancheta ,a stat cu apa in ea cativa ani,dar uimitor bubele cele mai mari le are pe la lonjeroane si la contraaripile fata;la fel instalatia electrica a fost boschetarita,adica puse ceasuri de temperatura,presiune,stare baterie si nivel benzina(probabil fiindca cele din bordul original au incetat sa mai functioneze)...in total o gramada de probleme dar pe care speram sa le rezolvam. Acum,daca cineva are idee de unde am putea gasi ceva piese ar fi un mare ajutor P.s. Revin cu poze |
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
Dar cum faci cu transcrierea ? Am inteles ca dupa 1 ian 2012 se vor plati la vanzare taxe de mediu si pt masinile inmatriculate inainte de 2007 in Romania. Pt motor 2.3 non euro ar insemna probabil o taxa de cateva mii de euro :evil::twisted::evil:..................... |
Re: Un club TAUNUS?
arata foarte bine, iar problema cu TAXA poate fi avitata in cateva moduri, unul il voi practica eu pe Taunele meu, iar al doilea mod este prin vehicul istoric, doar ca nu se poate aplica acestui taunus coupe in primul rand datorita culorii(remediabil), iar in al doilea rand si cel mai important, motorul nu-i apartine Taunusului, e de 114Cp, Granada/Sierra daca nu gresesc, asa ceva nu s-a pus pe Taunus..
|
Re: Un club TAUNUS?
Masina este inmatriculata.. de problema aceasta am scapat.. cat despre actele de vehicul istoric trebuie sa vb tata cu cineva de la retromobil sa vedem daca reusim cu aceasta culoare.. O sa revin cu detalii. :-)
|
Re: Un club TAUNUS?
cu aceasta culoare nu ajunge veh istoric, problema e ca si motorul e o problema, nu-i apartine Taunusului(sau e modernizat la exterior), iar faza cu taxa e alta..nu de taxa de mediu vorbeam noi, ci de cea care apare la anul, pt Transcriere, aia e problema.
|
Re: Un club TAUNUS?
Motorul este cel original.. doar ca este "restilizat", cat despre culoare si taxa de inscriere o sa ma informez sa vedem cum sta treaba.. Dar pana atunci cel mai imp lucru este sa aibe actele in regula..:!:
|
Re: Un club TAUNUS?
Quote:
Dar Buzzy nu a afirmat ca motorul ar fi de 114cp. Poate ai dreptate, motorul asta sa nu fie cel original. E posibil sa fi fost schimbat in decursul timpului de vreunul din fostii proprietari, si sa fie alt motor decat cel pus de fabrica. Asta se poate lamuri daca verifica ce cod motor este pe masina, si atunci se poate sti cati cai putere are. |
| All times are GMT +2. The time now is 01:08. |
- Copyright 2026 4Tuning