Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Un club TAUNUS? (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/66827-club-taunus.html)

dopu 04-11-08 21:09

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 1843628)
Mai bine faci un topic separat unde sa o prezinti (Ford - Masina Mea)

ms de sfat :rockon:

bil1706 05-11-08 14:22

Re: Un club TAUNUS?
 
Ms Florine....

florinel21 12-11-08 12:18

Re: Un club TAUNUS?
 
1 Attachment(s)
Am si eu un taunus '78, 1.6 l,....
.. idei ceva,, tuning, praguri, bara...?:d

bil1706 12-11-08 19:05

Re: Un club TAUNUS?
 
La o masina ca Taunus (cu forme clasice) nu prea merg bari, praguri etc.

Xdriver 13-11-08 07:33

Re: Un club TAUNUS?
 
In primul rand cauta-ti niste jante frumoase, daca se poate cromate, care sa dea bine pe masina.
Ca o varianta mai ieftina, iti sugerez sa cauti jante de Nissan Patrol, ca sunt pe 15", din otel si sunt nichelate.
Are 5 gauri de prindere, dar poti sa iti faci flansa pentru ele.

Xdriver 29-03-09 15:21

Re: Un club TAUNUS?
 
Nu se mai anunta nimeni cu Taunus?

DanusSs10 22-09-09 01:11

Re: Un club TAUNUS?
 
6 Attachment(s)
Salutare, am si eu un Ford Taunus 1.6 mk3 din 1982 http://imagehost.rophotoshop.com/ima...6146192892.gif

Xdriver 22-09-09 16:35

Re: Un club TAUNUS?
 
Vrei sa modifici ceva la el, sau il pastrezi stock?

DanusSs10 22-09-09 16:57

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by Xdriver (Post 2660287)
Vrei sa modifici ceva la el, sau il pastrezi stock?

il pastrez pana la 5 ani si dupaia fac treaba cu el :D

p.ady 22-09-09 20:34

Re: Un club TAUNUS?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Xdriver (Post 2193527)
Nu se mai anunta nimeni cu Taunus?


ba da, am si eu un taunus de luxe din 1975, motor de 1600.

florin_cars 22-09-09 22:01

Re: Un club TAUNUS?
 
frumos, frumos ady :)

p.ady 26-09-09 21:17

Re: Un club TAUNUS?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 2661298)
frumos, frumos ady :)

multumesc!

Xdriver 01-10-09 22:13

Re: Un club TAUNUS?
 
Arata foarte bine masinuta :)

capricosti 17-10-09 08:27

Re: Un club TAUNUS?
 
@ p.ady Arata super masina, zici ca parca ieri a iesit din fabrica ! Asa ai cumparat-o sau e reconditionata de tine ?
Am si eu o 'classica' dar eu am 'machiat-o' putin -stiu ca nu e pe placul tuturor- merge foarte bine si sunt multumit de ea.Sper sa nu cosiderati off topic filmuletul alaturat...
https://www.youtube.com/watch?v=P56FmSWv2ZM
Mult succes tuturor cu reconditionarea si intretinerea old cars-urilor voastre in continuare !!!

74axd 29-01-10 21:17

Re: Un club TAUNUS?
 
3 Attachment(s)
am achizitionat recent un taunus 2.0l din '80 . sper sa ajunga in curand asa cum merita.

bil1706 30-01-10 10:02

Re: Un club TAUNUS?
 
Hmmmm unde ti-a fugit carburatorul ?

74axd 30-01-10 17:47

Re: Un club TAUNUS?
 
a lasat loc unuia mai simplu care sa nu imi dea batai de cap.cu celalalt fostul proprietar consuma in medie 16 %.

bil1706 30-01-10 21:52

Re: Un club TAUNUS?
 
Siii o poza la el+un pret nu imi dai si mie ?
E weber 32/36 cumva ?

FRD82 24-02-11 19:33

Re: Un club TAUNUS?
 
15 Attachment(s)
inca un Ford Taunus din 1982 reconditionat ;)

Xdriver 24-02-11 20:28

Re: Un club TAUNUS?
 
Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos :)
Ma bucur ca mai salveaza lumea din masinile astea.

cosdan 25-02-11 08:55

Re: Un club TAUNUS?
 
12 Attachment(s)
Salut!
Revin dupa ceva timp! Intre timp am vidut masina, la o persoana pasionata de oldtimere . Va arat rezultatul , dupa ce a lucrat aproape un an la ea. Profesional!

capricosti 26-02-11 17:27

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by FRD82 (Post 4117575)
inca un Ford Taunus din 1982 reconditionat ;)

Foarte fain arata, parca ar fi nou-nout, da impresia ca numa' ce-a iesit din fabrica :D

Cu multi ani in urma am condus un Taunus 1.6 coupe si am fost foarte incantat de cat era de 'nervos' ...:D

florin_cars 02-03-11 09:05

Re: Un club TAUNUS?
 
ti-ai facut alt user :)
ma bucur ca nu-l mai vinzi, oricum era un pret la deruta, ca nimeni nu da atatia bani pe el, si e bine, ca te bucuri tu de el ;)



Quote:

Originally Posted by cosdan (Post 4118844)
Salut!
Revin dupa ceva timp! Intre timp am vidut masina, la o persoana pasionata de oldtimere . Va arat rezultatul , dupa ce a lucrat aproape un an la ea. Profesional!

wow :shock:
chiar sunt impresionat 8) si ma tot intrebam unde ti-a ajuns forduletul, de atatia ani nu mai stiam nimic de el.
Felicitari noului proprietar :-P

FRD82 05-03-11 22:31

Re: Un club TAUNUS?
 
Da, mi-am facut alt user :-)
multumesc.

Buzzy21 11-12-11 22:02

Re: Un club TAUNUS?
 
4 Attachment(s)
Cine imi poate da mai multe detalii despre acest model in special de motorul de 2.3 ? Multumesc ;)

florin_cars 12-12-11 15:39

Re: Un club TAUNUS?
 
este Taunus TC1 coupe, iar daca ar avea motorul de 2.3 V6 OHV, ar avea 108CP.
Ai gasit asa ceva 4 sale undeva? :D

Buzzy21 12-12-11 16:51

Re: Un club TAUNUS?
 
Nu mai stiu unde am vazut pe net undeva unu cu motor de 2.3 si avea 130 de cai.. si de aceea am cerut ceva inf ca nu eram sigur.. probabil acela era modificat sau mai exista o alta versiune a motorului 2.3? Cat despre faptul daca am gasit unna.. pot spune ca da.. Masina se afla la mn in curte si tatal meu vrea sa mi'o cumpere mie (cadou la 18 ani) Dar inca nu a clarificat cu proprietarul despre acte.. ca daca nu sunt in regula actele.. nu o luam.

florin_cars 12-12-11 23:46

Re: Un club TAUNUS?
 
mai exista o varianta de 125cp, dar la modelul anterior, inainte de seria TC, TC1-3 aveau doar 2.3 de 108CP

nu pui si tu un "teanc" de poze sa ne bucuram de un model mai rar? ;)

capricosti 13-12-11 07:54

Re: Un club TAUNUS?
 
Intradevar, 2,3 V6 era in mod obisnuit de 108 cp la Taunus TC1 si Capri mk1.

Si pe TC1 a fost motorizarea 2,3 de 125cp (123 HP :rolleyes2), la varianta GT (Taunus 2,3 GT).



http://eng.motorsporlari.net/car/tec...6274&make=Ford

Dupa 1973 a ramas numai motorul de 108cp, inclusiv pe Taunus 2.3GT si Capri 2.3GT MK2-3.........

capricosti 13-12-11 08:30

Re: Un club TAUNUS?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Buzzy21 (Post 4774065)
Nu mai stiu unde am vazut pe net undeva unu cu motor de 2.3 si avea 130 de cai.. ..si de aceea am cerut ceva inf ca nu eram sigur.. probabil acela era modificat sau mai exista o alta versiune a motorului 2.3? Cat despre faptul daca am gasit unna.. pot spune ca da..............

Pe modele fabricate in Argentina a existat motorizare 2.3 de 134 cp pe GT, dar alea erau L4 :shock: iar 2,3 V6 era de 114cp .
Poti vedea in acte ce motor este pe Taunus-ul care vrei sa-l cumperi. Sa stii ca au fost si motoare 1,3 si 1,6 pe TC1.

Buzzy21 13-12-11 17:44

Re: Un club TAUNUS?
 
7 Attachment(s)
Multumesc frumos de informatii .. :D Pun ceva poze :arrow: Din cate stiu eu.. masina a fost reconditionata.. toata mecania este noua.. interiorul am inteles ca este la cineva acasa.. o sa fac poza la un panou de usa sa vedeti culoarea.. Scaunele am inteles ca sunt cele lungi ?(forma de scoica) dintr'o bucata din piele daca nu ma insel.. Are toate piesele originale la ea, trebuie doar puse si este gata de drum.

p.ady 13-12-11 22:02

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by Buzzy21 (Post 4776051)
Multumesc frumos de informatii .. :D Pun ceva poze :arrow: Din cate stiu eu.. masina a fost reconditionata.. toata mecania este noua.. interiorul am inteles ca este la cineva acasa.. o sa fac poza la un panou de usa sa vedeti culoarea.. Scaunele am inteles ca sunt cele lungi ?(forma de scoica) dintr'o bucata din piele daca nu ma insel.. Are toate piesele originale la ea, trebuie doar puse si este gata de drum.

cind vreti sa o vindeti,va rog sa ma anuntati!

bil1706 13-12-11 23:14

Re: Un club TAUNUS?
 
WOOW, pe ce "cazan" ai pus mana.
Daca scaunele "scoica" sunt echiparea masinii....ar trebui sa fie GT :)

julaikos 13-12-11 23:58

Re: Un club TAUNUS?
 
Va salut,cat de curand o sa postez aici cum decurge treaba la un Taunus din '66 sedan in 4 usi,motor 1.5v4
Abia ne-am apucat de treaba,adica de facut bucatele masina :twisted: Din pacate pe fata are scaune de dacie in loc de bancheta ,a stat cu apa in ea cativa ani,dar uimitor bubele cele mai mari le are pe la lonjeroane si la contraaripile fata;la fel instalatia electrica a fost boschetarita,adica puse ceasuri de temperatura,presiune,stare baterie si nivel benzina(probabil fiindca cele din bordul original au incetat sa mai functioneze)...in total o gramada de probleme dar pe care speram sa le rezolvam.
Acum,daca cineva are idee de unde am putea gasi ceva piese ar fi un mare ajutor

P.s. Revin cu poze

capricosti 14-12-11 09:32

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by Buzzy21 (Post 4776051)
..... masina a fost reconditionata.. toata mecania este noua.. ..................... Are toate piesele originale la ea, trebuie doar puse si este gata de drum.

Masina arata deja foarte bine :D ,cand o sa fie gata o sa fie grozava, si daca mecanic si tehnic va fi ok,insemna ca te-ai ales cu o jucarie super :D

Dar cum faci cu transcrierea ? Am inteles ca dupa 1 ian 2012 se vor plati la vanzare taxe de mediu si pt masinile inmatriculate inainte de 2007 in Romania. Pt motor 2.3 non euro ar insemna probabil o taxa de cateva mii de euro :evil::twisted::evil:.....................

florin_cars 14-12-11 13:12

Re: Un club TAUNUS?
 
arata foarte bine, iar problema cu TAXA poate fi avitata in cateva moduri, unul il voi practica eu pe Taunele meu, iar al doilea mod este prin vehicul istoric, doar ca nu se poate aplica acestui taunus coupe in primul rand datorita culorii(remediabil), iar in al doilea rand si cel mai important, motorul nu-i apartine Taunusului, e de 114Cp, Granada/Sierra daca nu gresesc, asa ceva nu s-a pus pe Taunus..

Buzzy21 14-12-11 19:14

Re: Un club TAUNUS?
 
Masina este inmatriculata.. de problema aceasta am scapat.. cat despre actele de vehicul istoric trebuie sa vb tata cu cineva de la retromobil sa vedem daca reusim cu aceasta culoare.. O sa revin cu detalii. :-)

florin_cars 14-12-11 19:44

Re: Un club TAUNUS?
 
cu aceasta culoare nu ajunge veh istoric, problema e ca si motorul e o problema, nu-i apartine Taunusului(sau e modernizat la exterior), iar faza cu taxa e alta..nu de taxa de mediu vorbeam noi, ci de cea care apare la anul, pt Transcriere, aia e problema.

Buzzy21 14-12-11 20:47

Re: Un club TAUNUS?
 
Motorul este cel original.. doar ca este "restilizat", cat despre culoare si taxa de inscriere o sa ma informez sa vedem cum sta treaba.. Dar pana atunci cel mai imp lucru este sa aibe actele in regula..:!:

capricosti 15-12-11 08:38

Re: Un club TAUNUS?
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 4777398)
arata foarte bine...........
..........motorul nu-i apartine Taunusului, e de 114Cp, Granada/Sierra daca nu gresesc, asa ceva nu s-a pus pe Taunus..

Motoare de 114cp au fost pe Taunus-urile din ultima generatie, adica dupa 1979, la fel ca pe Granada si Capri, iar mai tarziu si pe Sierra.
Dar Buzzy nu a afirmat ca motorul ar fi de 114cp.
Poate ai dreptate, motorul asta sa nu fie cel original. E posibil sa fi fost schimbat in decursul timpului de vreunul din fostii proprietari, si sa fie alt motor decat cel pus de fabrica. Asta se poate lamuri daca verifica ce cod motor este pe masina, si atunci se poate sti cati cai putere are.


All times are GMT +2. The time now is 01:08.

- Copyright 2026 4Tuning