![]() |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
zise el..care are Golf in semnatura... :)))
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
am avut opel si inca plang dupa el.. e minunata masinuta aia daca vrei sa o ai DOAR CA SA AI O MASINA, insa daca vrei sa te distrezi iti recomand cu multa caldura toyota aygo ;) si golf :D
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
mersi mult pt sfaturi dar ma mai documentez putin despre ele
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
man, daca vrei masina fiabila, in care sa nu bagi bani aiurea, care sa nu te coste intretinerea prea mult si care sa se infiga destul incat sa faci depasiri, iti recomand cu multa caldura opelul, insa daca vrei ceva in plus la distractie, insa cu un consum ridicat si de motorina si de ulei, golfu e ;)
. eu am adus golfu meu din germania, acolo era ok totul, am mers lejereanu cu el si dupa 2 saptamani mi-a dat in ulei PUR SI SIMPLU. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Ce Consum De Ulei Ai Avut La Ea De Cind Ai Cumparato Si Citi Km Ai Facut Cu Ea ??
Citi Km Are In Prezent Masina Ta Vw Golf |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
cumparata: 113500 km - in germania
am venit din germ pana in tara - nuj cati km sunt cred ca vreo 2000 ( ca am fost sus de tot ), am mai mers 2 sapt cu masina - 1500 km sa zic, mi-a dat in ulei ( in conditiile in care in germania verificasem uleiul si era super ok ), iar acum am 118800 km si trebuie sa ii fac de urgenta revizia :D |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Acum Aproape 2 Ani Am Lucrat Pe Un Passat 2.0 Tdi Si Sincer Sa Fiu Aceiasi Problema Avea Consum De Ulei Si De Motorina Mult Prea Mare Tinand Cont Ca Era O Masina Noua Si Scotea Fum Mai Mereu La Orce Schimbare De Viteza Eram Putin Surprins De Problemele Care Le Are Acest Motor
Dar Totodata Imi Place Acest 2.0 Tdi Pt Ca Are Un Sprint Destul De Bun Pt Un Diesel Si Nu Numai !!! Nu Am Mers Cu 1.9 Cdti 150cp Ca Sa Imi Fac O Parere Oare Este Mai Puturos Decat Tdi |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
da, intradevar are un sprint de invidiat :D
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
PD asa e. mai brutal...si cuplua mai de jos si mai mare deca la CR.
si da 2.0TDI are o prob legata de consum de ulei. dar daca nu mergi mereu brutal nu sunt probleme. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
la un mers normal cu tdi care este consumul de ulei la 1000 de km, intreb ca din experienta proprie stiu in mare si sunt speriat de asta
cind lucram pe passat cu 2 ani in urma am bagat in primi 5000de km ceva mai mult de 3 litri de ulei dar ma intreb ca poate chiar acea masina avea probleme grave cu toate ca cei de la vw imi spuneau ca este ceva normal sa consume ulei totusi ma gindesc ca prea mjult ulei pt un lucru nou sau aproape !!! |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
la mers normal o masina ok nu consuma ulei. intra pe forum vw si vei vedea. stiu 2.0TDI modificat grav cu alta turbina si nu are prob de ulei. dar daca iti iei 2.0TDI si ai impresia ca e 2.0TFSI..atunci va manca ulei.
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
vw consuma ulei...nu trebuie sa fie stricata...pe vw forum pot vorbi cat vor insa VW spune foarte clar : tot ce este sub 1 litru la 2000 km e normal !!!
______________________ INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : [email protected] MessengerID : mobiles_de |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
in carte scrie cam la 90% din masini asa ceva. nu generaliza. nu toate VW. eu zic sa cautam si pe forumuri germane, ca vad ca poti..si sa vezi ce scrie. nu toate 2.0 au prohb asta!
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
eu nu generalizez si nici nu citesc pe vre-un forum...ceea ce scriu e informatie de prima mana fiindca am lucrat 4 ani la reprezentanta VW in germania . cu siguranta ca exista si motoare la vw care consuma mai putin ulei :D
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
care este ala ?probabil cel de 1.9 tdi 105 cp???
benzinaru de la vw consuma ceva ?1.4 ,1.6 , 2.0 ... |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
eu zic k benzinarul de la vw e sfant, nu consuma nu nimic! dar sincer, ti-ai lua un 1.4 sau 1.6? :D bleaxxx
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
1.9 consuma mai deloc fata de 2.0. dar la cuplu si la performante 2.0 >1.9.
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
pt ca dupa parerea mea sunt cam slabute totusi pt o masina cu pretentile unui vw care sunt cum sunt dar pt cineva care poate nul intereseaza asta presupun ca sunt destul de bune si inca ceva acel motor 2.0 SDI este la fel technic ca cel 2.0 tdi doar ca nu are turbo SDI-iul ??? |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
si nu are Pumpe-duse si am impresia ca si cutia e diferita
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
da ca la sdi este 5 trepte pe cind la tdi 6
am deviat putin de la subiect ..... |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Bai cand va aud ....UNDE ii dai tu 200 in Ro? Si pe autostrada e riscant, iti intra un caine /bivol /elefant pe banda si faci masina praf . Intradevar la al meu 1.7 i-am dat 180 pe autostrada DIN NEATENTIE, si nu mi-am dat seama ,credeam ca am max 140.
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Servo electrohidraulica au ambele.
La 200km/h daca iei un caine te faci praf. Si lasa evitatul de obstacole ca la viteza aia nu mai eviti nimic. Nu mai invoca motive de-astea, ca n-au sens. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Poate voiai sa zici servodirectie care isi regleaza raspunsul in functie de viteza . Electrohidraulica o au majoritatea vehiculelor /vapoarelor etc , deoarece este cea mai fiabila.
Subscriu la ce a zis @amphetamine . N-ai vazut cum arata o masina ce a luat un iepure la 150. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
Iar ca performante, nu exista masina din clasa micro mai buna ca aygo, daca sunt mai performante consuma mai mult, daca consuma la fel sau mai putin sunt mult mai puturoase; daca sunt mai usoare, sunt cosciuge pe roti (aygo are 4 stele euro ncap), si daca sunt mai grele sunt submotorizate. Aygo are 75 de cai pe tona, echivalent cu clio 3 1.5 Dci de exemplu, dar VVT-i-ul face toti banii peste 3000 rpm. Ori astra ori golf, vei avea privilegiul sa ai inca 2-3 in jurul tau oriunde in romania te-ai duce. Sunt extem de comune. Dar daca ar fi sa aleg, as merge pe golf. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
dupa parerea mea, astra fara discutii..
are un prieten un H 1.9 CDTI 150 caluti... si mananca pamantul... pe aerodrom cu pista de 7-800 metri a prins 180 si a mai si oprit... facea liniuta cu un ford focus sport 120 si ceva de cai sau nu stiu cat, l-a luat la start, prinsese 80 si l-a asteptat, el a venit din spate cu 140 si ne-a depasit, si pana la final l-a mai luat odata :rolleyes2 Golful nu prea imi place la aspect, astra e mult mai frumoasa, singurul defect mi se pare portbagajul mic... |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
astra face, am facut eu liniute cu el ... intr-un golf 5 2.0
nu mai vb voi de cuplu sau alte chestii care nu le intelegeti, cum a mai zis cineva luati-va dupa specificatiile tehnice, in general sunt adevarate, mai ales daca in cazu asta e diferenta de 0,3 s, astra ~1270kg, golf ~1340 kg (depinde de masina fiecaruia) acum tehnic vb astra are 150 cp si 320 nm |=>adik astra are un grafic superior de putere/turatie golf are 140 cp si 320 nm | pe ansamblu(sunt rare cazurile in care nu e asa) motoarele sunt de cilindree | apropiata astra mai ieftin din toate p.d.v golful mai confortabil fiecare cu cei place, a voua va place ce ati nimerit(doar pt. ca din lipsa de bani sau din prostie ati ales o anume masina) no problem, dar spuneti asa nu mai vb prostii !!! |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
La mine in talon scrie clar:1390 kg ....astra h 1,9 cdti 5 usi
Masina e bomba ,nu am ce zice.Cuplul rupe aderenta de nu te vezi ....consumul pe forja e undeva pana in 10/100km,zgomotul produs nu este asa deranjant ca la golf dar ca orice masina are si ea bubele copilariei (tija galerie admisie,egr..) Constanta -Otopeni si retur am scos un consum mediu de 6,7 ..cu varf pe autostrada de 215 la 4300rot/min in a-6a,iar in afara de localitati unde am respectat limita legala, o viteza undeva pe la 120-130 km/h |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Din cate stiu, motorul de 150 de cai de la opel a cam fost presarat cu probleme. Eu m-as axa pe cel de 120. Nici motorul de pe golf nu e lipsit de probleme, modelele pana in 2008 au avut ceva probleme la chiulasa, dar slava domnului, e privat de probleme BKP-ului de pe Passat(injectoare). Concluzia, cat se poate de subiectiva: golf 2.0 tdi. (desi daca vrei sa stai linistit.. 1.9 tdi 105 e alegerea perfecta si cu 2-3 mii de euro il transformi intr-o bestie care va fi chiar fiabila).
Intr-adevar, astra mai ieftin decat golf din toate punctele de vedere, dar se justifica, este si sub golf la multe capitole:comfort, calitate,antifonare, spatiu, valoare de revanzare si lista poate continua.. Nu vreau sa supar pe nimeni cu treaba asta. Nu sunt fan VW, chiar daca detin o masina ce poarta sigla acestei marci. Am mers cu amandoua masinile din versus, iar tot ce mi-a placut la opel, la golf mi-a placut mai mult. Ce mi-a palcut in schimb este faptul ca motorul opelului era mai silentios, dar este normal fiind CR, iar 2.0-ul de pe golf, PD clasic. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Din ce an 2.0 tdi este common rail ?
Ambele masini au anumite parti bune si altele rele.Fiecare isi ia ce ii place si ce isi permite |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
2.0 este CR doar pe golf 6. pe golf 5 sunt numai PD.
Bineinteles ca fiecare isi ia ce ii place si ce isi permite. Eu nu am postat cu scopul de a-i dicta omului Golf. Am fost cat se poate de subiectiv. Personal, as alege astra doar pentru costurile pe care le implica. Desi si asta e cu dus intors. |
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Quote:
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
As alege Opel Astra H 1.9 CDTI resoftat la 200 pe buton sport,150 in mers normal,un prieten a avut o astra 1.7 CDTI cu 200.000 de km si resoftata,masina aia in 50.000 de km pe drumurile din Romania a luat numai forje,nu a schimbat nimic,nu ii sa dus nimic,in plus tragea ff bine,pe mine unul ma surprins.Eu am Astra G,si oricum la TDI-uri stiu multa lume care a schimbat kit-ul de ambreaj cu volanta,sa nu mai vb ca am o cunostinta care e mai invarsta si merge super frumos si tot la fel a schimbat volanta.Mi-am schimbat parerea de VW...
|
Re: OPEL ASTRA H 1.9 CDTI (150 cp) & VW GOLF 2.0 TDI (140 cp) ????
Acum sincer, cati dintre userii de pe 4tuning care si-au exprimat parerea au votat cu opelul doar pentru ca are 150 de cai?(nu numai caii conteaza, numarul lor. conteaza si cum ii mai pune jos si cat de bine-i stapaneste pe curbe, iar cu totii banuiesc ca stim ca opelul e cam dezastruos in ceea ce priveste manevrbilitatea). Buton sport, softare.. frectie la picior de lemn. Da, la 2.0 tdi poti avea probleme cu volanta, ambreiaj.. dar aici tine si de noroc si modul de exploatare.(cu sau fara soft). dar la opel nu? mai ales dupa resoftare la 200? :)
Softul la 2.0 tdi este destul de slabut cel de fabrica, "optimizat" pentru consum si fiabilitate indelungata. cu un soft bun ajunge la 185 si 440 nm si credeti-ma, pe mine unul m-a lasat cu gura cascata. eu am 185 si 410 nm pe a mea, si se misca ,ult mai bine decat inainte, parca abia acum si-a intins motorul picioarele.. si am 1750 kg, nu 1350(cat are golful). |
| All times are GMT +2. The time now is 18:50. |
- Copyright 2026 4Tuning