Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Sugestii pentru tuning Matiz (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/5804-sugestii-tuning-matiz.html)

GRIGO 05-04-08 13:30

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
o idee de tuning pe matiz pot sa iti dau si eu :D iete ideea

Snapy_xxl 05-04-08 14:06

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1467391)
o idee de tuning pe matiz pot sa iti dau si eu :D iete ideea

Nu poti sa faci si pt Cielo? :lol: Foarte frumos Matizul :D Felicitari.

snip3r_dude 16-08-08 13:45

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Salut,
Uitati care e treaba, am un matiz modificat exterior. Ce pot sa fac ca sa ii cresc puterea ca am auzit ca se poate? AAAAAA sa nu uit, am si GPL pe el. Se poate face ceva si cam cat m-ar costa?

Geo_ZGA 16-08-08 13:52

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Bre dude, tu stii numai sa scrii? Sa citesti nu stii? Nici nu trebuie sa cauti prea mult, doar sa te uiti pe pagina asta mai sus... sau sa citesti pe tot forumul tot ce s-a discutat despre tuning-ul unei masini aspirate, fiindca la toate e cam acelasi lucru. Abea dupa ce te documentezi poti sa incepi sa pui intrebari legate de diverse probleme.

Antonyo20 17-09-08 23:18

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Va salut!Vreau si eu site-ul de unde se poate comanda kit-ul turbo pentru Matiz! Multumesc anticipat!

banzay 30-12-08 12:04

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Deci ce se poate la un motor de matiz sa ajungi la un 60, 60 si un pic de cai? Gasisem pe net pe aici o firma, care zice ca la un chiptuning la ei, matizul castiga cam 8 cai, cuplu 97 Nm si viteza maxima 148. Toate astea la vreo 200 euroi. Acum cu filtru, toba nu stiu ce s-o castiga, dar pe mine ma dispera sunetul asta, si as opta pt. ceva mai silentios, eventual daca fac astea, sa ma apuc si de antifonat... Voi aveti idei?

LE: powerboxurile astea? fac ceva?

Vialy 06-01-09 19:12

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Pasiunea e mare ! dar de ce sa nu lasam matizu ca masina de oras si sa luam un golf 2 , 3 sa-l aranjam cu tot ce trebuie pt adrenalina / curse / viteza ! ?

Robert_MNW 07-01-09 13:08

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Quote:

Originally Posted by Vialy (Post 1961521)
Pasiunea e mare !

Ti-ai raspuns singur,nu este vorba de ce masina detii ci de pasiunea de a face ceva diferit.

banzay 13-01-09 22:10

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
@Vialy: Matizul e de oras aproape perfect. Eu i-as pune totusi suspensii intarite, ca sa castig un mic plus la accelerare, la franare. E ceva de rau? Nu vreau sunet sport, din contra vreau sa fie cat mai linistit. Sa fie fasnet, sa se infiga mai bine de atat. E rau sa ai un plus de cativa cai putere si in oras? Golf 2 si 3? Ma lasa rece... Matizul e nou, din 2007, nu as investi intr-o masina veche, luata SH de pe cine stie unde; pt mine e prea mare bataie de cap. Curse cu matizul nu ma vei vedea, nici cu o alta masina, pur si simplu nu ma pasioneaza. Nici timp sa ma ocup calumea de o masina nu am, daca aveam...luam una de vreo 30 de ani si o faceam ca noua...asta ar fi pasiunea mea, clasicele, singurele masini SH care merita pt mine :P

banzay 31-01-09 12:06

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Indrazniti cunoscatorii! Nu e cam mult la un cip-tuning sa castigi 10 cai la cei 48-51? O fi pe bune? Mai dati-va cu parerea cum facem sa castigam si noi cativa caluti :) De exemplu ar fi un target: Cum sa aduci matizul la un 60-65 cai? :) Unul ar fi cipul, dar eu cred ca in jur de 5 cai rezulta, deci sa zicem in jur de 55.Arcuri/amortizoare sport ar ajuta la accelerare un pic, nu se mai balanseaza masina asa.Pana la 60-65 ce s-ar mai putea face?

Geo_ZGA 31-01-09 15:29

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
De la chip tuning se castiga 8-12%, in functie de masina. Deci, cum ai zis si tu, mai mult de 5-6cp nu cred sa scoti din asta.
Arcurile sport ajuta la acceleratie, nu mai face balans masina. Plus ca e si mai stabila in curbe. Dezavantajele se stiu: rigida la denivelari si gropi si, daca e garda mai joasa, risc sa atinga la borduri, cratere etc.
Alte variante pt marirea puterii la Matiz: comprimarea chiulasei, lustruirea galeriilor, daca exista - o alta axa cu came, bujii reci, fise bune, un filtru sport bun sa poata trage aer mai bine, evacuare sport completa - serpi, tobe direct flow, teava cu diametrul usor marit (daca e nevoie), catalizatoare sport (daca nu cumva sunt ca cele de la Cielo, care au deja din fabrica).

bobeicaxxx 24-02-09 01:02

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
am de vanzare powerbox pt. matiz si se potriveste si la cielo. 800 ron
performante: si la matiz si la cielo aproximativ 10 cp si 15% mai mult cuplu.
produsul este folosit. nou costa 1500 ron. vand masina si de aceea il dau.

banzay 24-02-09 15:37

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
La un cielo as zice, dar la matiz 10 cp nu sunt cam multi? Zic in nestiinta de caz, pt ca nu am avut bani sa testez. Se simte mai fasneata ceva?

bobeicaxxx 24-02-09 17:02

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
acum nu pot spune cu certitudine daca sunt exact 10 cp pt. ca nu am facut dyno dar am masurat cu alt aparat si calutii crescuse cam cu 7-8 cp oscila. se simte si cuplu si demaraj depinde acum de masina in ce stare este.

B 79 D X R 25-02-09 21:31

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Cat de simplu e montajul acestui powerbox? Conteaza ca al tau e Euro2 si al meu Euro3?

geo27 05-03-09 18:58

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
eu nu o sa pot intelege niciodata, iti iei un matiz si apoi vrei sa il faci mai puternic cu o carutza de bani. vinde-l si ia-ti alta mai puternica. tot timpul o sa iti doresti ceva mai mult. parerea mea e sa lasi motoru in pace si apuca-te de exterior. fa-o sa fie a ta
sa intoaca lumea capu dupa ea nu sa treci si sa nu apuce sa o vada.

banzay 06-03-09 07:45

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Eu sincer prefer sa trec si sa nu apuce sa ma vada lumea :0 BMW-uri de bulgaria din 1900 toamna are toata lumea, eu am preferat sa am matiz nou :) Si nu vreau sa il fac racheta, pt ca nu pot, dar un pic de zvac in oras nu strica. Sa pun spoilere si praguri sa le tarai dupa mine...nu e genul meu. Plus ca pe unde am mai fost la cate un offroad mic, le-as fi lasat pe acolo :) Daca tot vrei sa o faci sa fie a ta...nu o faci la exterior ;) O faci la interior, ca nu stai pe afara sa o admiri. Cel putin asa gandesc eu. Si inca ceva, sa o tunezi la exterior si sa nu ai garaj mi se pare un pic deplasat. Masina fiind tunata mai atrage si atentia unora, si uite-asa o gasesti fara o oglinda sau cu ditamai zgarietura. Eu nu o tin numai in garaj, cand stau la bloc, sta pe strada, iar seara cand stau la casa mi-e lene sa deschid garajul (si nu vreau sa investesc in usi cu telecomanda) si o las tot pe strada. Deci sunt si astea de luat in considerare :)

Antonyo20 06-03-09 12:40

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Hai sa iti dau si eu niste sfaturi..daca se poate.

Acuma nu stiu pe ce vrei tu sa te axezi mai mult..pe motor sau exterior..sau pe aman 2 ?
La motor ii poti monta turbo...cu usurinta fata de Tico..dar problema si la Matiz..este sa gasesti o MAPa pentru turbo..sau sa ti-o faca cineva..sa nu ai detonatii si alte chestii..cu o presiune de 0,5 in turbina..a-r fi ok.
A doua chestie..a-r fi exteriorul..sa nu te apuci sa faci tziganeala..dac dispui de bani..da-ti un proiect in virtual si dupa aia cauti pe cine sa-ti execute ce vrei tu..din fibra de sticla.
A3-a chestie a-r fi sa o lasi asa...decat sa-i pui un set de jante si o instalatie bi-xenon si este mai mult decat ok! :D
A4-a chestie..cam cat esti dispus sa investesti in ea?
Numai bine si sanatate!

banzay 07-03-09 21:41

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Eu vorbeam de chestii generale. In momentul asta nu imi permit sa bag foarte multi bani deodata. Incerc sa ma bazez pe practic. Imi montez geamurile electrice (trebuie sa mai pun doar butoanele, A/C-ul, fetele de usi, la vara urmeaza tapiteria, suspensie sport, geamurile fumurii, poate jante mai incolo. La exterior, mai mult de jante si vopsit barile in rosu (culoarea masinii) si poate bandouri momentan nu am de gand. Pe viitor vreau sa o fac neagra, dar nu un negru mat ci lucios. La motor i-as face cate ceva, dar cat sa pot lua itp-ul fara spaga si sa nu consume 20%. Deocamdata am dat bordul jos, cu gandul sa il vopsesc. Si habar nu am ce culoare sa il fac. Ori alb sau bej daca e sa merg pe culori deschise, dar constientizez ca o sa imi fie greu cand imi bate lumina in fata ca o sa am probleme din cauza bordului care se reflecta in parbriz sau negru cu argintiu daca e sa merg pe culori inchise. Pe culori inchise e mai usor, multe dintre plastice fiind fie negre, fie gri inchis, iar o vopsea inchisa nu necesita multe straturi. Acum nu prea stiu ce sa fac. Astept si sfaturile voastre legate de interior, sau va puteti sustine punctul de vedere chiar si cu poze.

PS: multumesc pentru sfaturi! Se vede ca esti cu capul pe umeri. Tuningul vizual nu prea ma atrage, desi ar merge parca niste bari mai rotunde de atat, dar deocamdata nici nu prea gandesc la asa ceva.
De investit sunt dispus sa investesc, dar in timp, nu o gramada de bani, desi pe A/C, fete de usi am dat vreo 14 mil, si mai imi trebuie cate ceva... Oricum sunt destul de sigur ca o sa pastrez masina asta, fiind primul care a condus-o si am si trecut prin multe cu ea, m-am atasat destul de mult de ea si sunt sigur ca nu se va vinde niciodata. Plus ca daca acum o vand iau o nimica toata, pe viitor valoarea ei va scadea destul de mult si nu prea s-ar merita sa o dau.

PS2: Sunt nebun dupa tico-ul tau :oops:

ing3r 07-03-09 22:47

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Banzay, parerea mea stii care e: culoarea la interior negru (clar negru) si argintiu daca vrei tu, e cel mai usor si de intretinut si de vopsit! Si mai ales daca iti vopsesti si masina neagra, zic eu , ar arata misto! AR arata misto pe bune!

Dr3adLorD 07-03-09 23:00

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 2127706)
Eu vorbeam de chestii generale. In momentul asta nu imi permit sa bag foarte multi bani deodata. Incerc sa ma bazez pe practic. Imi montez geamurile electrice (trebuie sa mai pun doar butoanele, A/C-ul, fetele de usi, la vara urmeaza tapiteria, suspensie sport, geamurile fumurii, poate jante mai incolo. La exterior, mai mult de jante si vopsit barile in rosu (culoarea masinii) si poate bandouri momentan nu am de gand. Pe viitor vreau sa o fac neagra, dar nu un negru mat ci lucios. La motor i-as face cate ceva, dar cat sa pot lua itp-ul fara spaga si sa nu consume 20%. Deocamdata am dat bordul jos, cu gandul sa il vopsesc. Si habar nu am ce culoare sa il fac. Ori alb sau bej daca e sa merg pe culori deschise, dar constientizez ca o sa imi fie greu cand imi bate lumina in fata ca o sa am probleme din cauza bordului care se reflecta in parbriz sau negru cu argintiu daca e sa merg pe culori inchise. Pe culori inchise e mai usor, multe dintre plastice fiind fie negre, fie gri inchis, iar o vopsea inchisa nu necesita multe straturi. Acum nu prea stiu ce sa fac. Astept si sfaturile voastre legate de interior, sau va puteti sustine punctul de vedere chiar si cu poze.

PS: multumesc pentru sfaturi! Se vede ca esti cu capul pe umeri. Tuningul vizual nu prea ma atrage, desi ar merge parca niste bari mai rotunde de atat, dar deocamdata nici nu prea gandesc la asa ceva.
De investit sunt dispus sa investesc, dar in timp, nu o gramada de bani, desi pe A/C, fete de usi am dat vreo 14 mil, si mai imi trebuie cate ceva... Oricum sunt destul de sigur ca o sa pastrez masina asta, fiind primul care a condus-o si am si trecut prin multe cu ea, m-am atasat destul de mult de ea si sunt sigur ca nu se va vinde niciodata. Plus ca daca acum o vand iau o nimica toata, pe viitor valoarea ei va scadea destul de mult si nu prea s-ar merita sa o dau.

PS2: Sunt nebun dupa tico-ul tau :oops:


se da greu bordul jos ca si eu vreau sa-l vopsesc ?

banzay 07-03-09 23:27

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
8 suruburi - 2 stanga, 2 dreapta pe laturi spre usi, 2 sub parbriz acoperite de plasticele alea, si 2 pe undeva pe sub bricheta. Dupa e de dat jos restul, gen cablu de la capota, etc etc. treaba de juma de ora. Cel mai greu a fost cu volanu, nu voia sa iasa nici mort :| Hai ca te-am prins acuma ce culoare vrei sa vopsesti? :) Eu am strans niste poze, unele cu niste interioare deschise la culoare si ma cam bate capul...Daca vrei poze ceva, ori imi ceri id de mess pe privat ori le pun aici, cum vrei tu :)

Mai Nicule, eu vreau sa o vopsesc masina, dar peste un 5-6-7 ani sau chiar mai mult! Acum nu are nici un rost sa ma leg la cap daca nu ma doare, masina are doar 2 ani si nici urma de rugina :D Cum apare prima pata de rugina, o vopsesc pe toata.

Dr3adLorD 08-03-09 03:32

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 2127894)
8 suruburi - 2 stanga, 2 dreapta pe laturi spre usi, 2 sub parbriz acoperite de plasticele alea, si 2 pe undeva pe sub bricheta. Dupa e de dat jos restul, gen cablu de la capota, etc etc. treaba de juma de ora. Cel mai greu a fost cu volanu, nu voia sa iasa nici mort :| Hai ca te-am prins acuma ce culoare vrei sa vopsesti? :) Eu am strans niste poze, unele cu niste interioare deschise la culoare si ma cam bate capul...Daca vrei poze ceva, ori imi ceri id de mess pe privat ori le pun aici, cum vrei tu :)

Mai Nicule, eu vreau sa o vopsesc masina, dar peste un 5-6-7 ani sau chiar mai mult! Acum nu are nici un rost sa ma leg la cap daca nu ma doare, masina are doar 2 ani si nici urma de rugina :D Cum apare prima pata de rugina, o vopsesc pe toata.

as vrea sa-l fac negru mat. pune aicea 2-3 poze cu ce ai tu sa vedem

banzay 08-03-09 06:35

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
8 Attachment(s)
Primul imi cam place si mai este unul cu piele intoarsa pe volan :)

Dr3adLorD 08-03-09 11:13

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
sunt frumoase interioarele dar e imposibil sa le faci asa :-)

Antonyo20 08-03-09 12:24

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Imposibil nu este nimic...se pot face interioare genul acela..numai de bani sa dispui..ca in rest se poate face orice! Inca odata..cu bani se poate face aproape orice...spre exemplu si motor de hayabusa turbo...sau pe motorul actual sa montezi turbo...si multe multe.. .Benzey...trage-ti niste jante pe 15 de 6.5J +gume 195/45/R15 + o suspensie sport FK Automotive...si nu sa regreti niciodata banii investiti in ele..o sa vezi o diferenta..enorma!Spor la treaba!

RD-Woo 08-03-09 17:46

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Combinatia culorilor de pe plansa de bord
a Toyotei arata bestial... :lol:
dupa cum bine vezi, cam in aceeasi paleta coloristica
s-a continuat si la restul interiorului (fete de usi, scaune, etc..)
e bine de retinut!

banzay 09-03-09 07:35

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
DAAA... Si mie imi cam place, si nu ar fi foarte greu de obtinut un efect calumea la matizake pt ca imi pot lua si ceasuri cu plasma, care sunt albe. Singura chestie la care ma gandesc e cu capatul acelor, dar am 3 de rezerva asa ca pot incerca sa le vopsesc si la butoanele de la aeroterma, sa le vopsesc dar sa se vada si un punct rosu, ca le-am pus leduri, dar inca nu le-am conectat. Sunt foarte indecis. Sa fac alb(sau spre bej)? Sper sa nu ma omor cand imi bate soarele in bord si mi se reflecta in geam tot interiorul alb :|Oricum o sa pun un prosop alb de incercarcare si sa vad cum e cu soarele in ochi. Cu negru, parca e mai usor, dar e cam...negru :) Hai mai ajutati-ma si voi cu niste idei ca stau cu bordul dat jos :(

Antonyo20 09-03-09 08:12

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
ca sa t-i se vada acul de la vitezometru rosu...in spatele lui..se pune un SMD. SMD-ul este ca un LED dar...foarte mic...si de mare efect.Eu am asa ceva la mine,,,dar nu kl-am montat eu..un prieten mi-a facut asta care se ocupa cu LED-uri de bord...si alte chestii de electrica.

banzay 09-03-09 08:42

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Stiu asta, ca la cat m-am jucat cu leduri. Din pacat nu am ceva calumea sa lipesc si la ac. Eu vorbeam de aeroterma. Butoanele sunt negre, cu un punct alb care lasa lumina sa treaca. Eu am pus in butoanele astea cate 1 led de 3mm parca. Si arata ok. De astea vorbeam cand ziceam ca vreau sa le vopsesc dar sa se vada si luminita, probabil o sa pun putin autocolant pe locul ala inainte sa vopsesc. Cat despre ace, ziceam ca au 'capul', locul ala care se fixeaza pe ax, negru, si daca fac tot alb, merg pana in panzele albe si il vopsesc si pe ala :D

Hai Antonyo help me, sa merg pe culori deschise sau inchise? :) Hm...chiar chederele de la fetele de usi sunt negre...:|

banzay 09-03-09 22:44

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Din pacate sunt cam nevoit sa vand geamurile electrice, A/C-ul si cam tot ce e 'aftermarket' pe masina. Poate chiar si masina in jur de un 3300 euroi. Deci planurile legate de vopsirea bordului s-au cam dus pe alte meleaguri :|

ing3r 17-03-09 03:45

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Pacat, era ceva de capul ei...:(

y_u_s 17-03-09 08:44

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Sa nu iti para rau ca dai mati, oricum daca ai fi vopsit bordul aceeasi culoare exact aceeasi ca in poze cu siguranta nu ar fi aratat niciodata asa un matiz...conteaza mult si constructia lui. Bafta!

banzay 17-03-09 18:38

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Normal... nu ai cum sa faci din c....t bici :) Se voia ceva asemanator, in prima faza sa fi vazut daca ma descurcam eu, daca nu la o vopsitorie pro. Nu iesea foarte scump. In schimb cum ai zis si tu, difera foarte mult constructia. Aeratoarele de exemplu veneau prinse prin interior, nu ca la logan (doar un exemplu), unde poti sa le vopsesti capacelul ala. O piele intoarsa (dar piele nu vreo alta balarie), piele naturala, etc etc, cu materiale de calitate si putin de bun gust faci miracole. aaa... si cu multi bani, probabil mai mult decat merita masina, dar daca exista pasiune te descurci. Matizul imi place, si imi pare rau daca e sa il dau, dar ar exista si vreo 2 lucruri care m-ar face sa il uit mai usor...daca as fi reusit sa ii pun si a/c-ul si inca un pic de timp sa il pun la punct in ceea ce priveste designul interior si confortul, sigur l-as fi tinut, dar am avut nevoie de niste bani rapid, am vandut a/c-ul, fetele de usi, geamurile electrice...ata ete acuma, poate imi cumpar pe viitor ceva mai bun :)

y_u_s 17-03-09 19:18

Re: Sugestii pentru tuning Matiz
 
Mai eu nu am zis ca e o masina de c..t. :D As fi fost chiar tampit in conditiile in care sunt si eu posesor de tico, adica ceva un pic mai jos cel putin ca aspect decat mati...asa ca nu domle cele mai frumoase masini si bune daewoo-urile :P
Ai dreptate cu putina munca si pasiune nu poti face mare lucru :P iti trebuie foarte multe sa faci bici ;)
Dar se face, s-a mai facut
Bafta


All times are GMT +2. The time now is 03:41.

- Copyright 2026 4Tuning