Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Bazar AUTO - MASINI (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini.html)
-   -   Vand Bmw 528 E39 (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/57593-vand-bmw-528-e39.html)

nt98adu 14-01-08 15:47

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Scaunele sunt sport, cu tapiterie neagra din panza.

gj11gmy 14-01-08 18:07

Re: Vand Bmw 528 E39
 
scaunele sunt cele despre care vb tu,cu reglaj lombar,din texti pe negru,iar modulul ala,se poate gasi dar cred ca mai de graba pe la bucuresti.
da mi mai multe detalii despre golf,motorizare,dotari,pretz..etc,si eventual cateva poze

adisoruc 14-01-08 19:09

Re: Vand Bmw 528 E39
 
vezi aici: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/61727-vand-vw-golf-4-a.html

nt98adu 14-01-08 21:05

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Vali, daca ai pb. cu modulul audio, vezi ca tb. se rezolva cu max 150 ron inclusiv manopera. Posibil sa fie arsi finalii. Sunt echivalenti la orice magazin de piese electronice. Mai tb. un electronist care sa pricepe sa-i monteze. Asta in cel mai rau caz, pt. ca pot fi duse diode, rezistente. Oricum, pana nu desfaci, nu stii.

gj11gmy 15-01-08 16:34

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by adisoruc (Post 1292655)

imi pare rau,dar ceri mult prea mult pe golf,pt ca am vazut pe autovit ca pretul pt un golf ca al tau pleaca de pe la 6500-6700e ........

ionut24 15-01-08 19:13

Re: Vand Bmw 528 E39
 
...k.....sunt..curios...am un prieten.....care are un 525 i..din 2000.....si zice ca acum iarna ii ajunge consum de 17 %.....tie cat iti ia acum>?

razvan_gavan 16-01-08 11:47

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Depinde foarte mult si cum conduci, depinde manuala sau automata...eu cu 525i consumam 20 iarna, mergeam si destul de sportiv...dar am prieten care are 528 si ii consuma 17-18 pe vremurile astea.

gj11gmy 16-01-08 17:06

Re: Vand Bmw 528 E39
 
eu nu am prea mers cu bmw u in ultimu timp,dar cum spune si razvan,depinde f mult si de felu in care mergi cu masina,si e posibil sa se ajunga la consumul ala,pt ca de ex in ultimu timp mi am facut treburile cu un passat 1,9tdi,si mi a ajuns consumu in oras si la 12-14%,si 7% in afara.asta pe mers normal,nu alergata,dar temp. scazute fac sa consume asa mult.

nt98adu 16-01-08 20:35

Re: Vand Bmw 528 E39
 
E39 528i = 16% in oras mers lejer
= 7,1% extraurban pana in 120km/h


E34 525i = 13% in oras mers lejer
= 6,5% extraurban pana la 120km/h

Toata afacerea e sa scapi de viteza I si II unde consuma de rupe.

ionut24 16-01-08 20:49

Re: Vand Bmw 528 E39
 
pai..le scoti..:)

nt98adu 16-01-08 21:09

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Ar fi bine, dar din pacate, ai nevoie de vitezele astea vara!:lol:

La cum functioneaza motorul asta de 2,8 benzina chiar si pe seria 5, ma mir ca nu va ingramaditi!

ionut24 16-01-08 21:26

Re: Vand Bmw 528 E39
 
e de ce???motor mare....consum mare...masina greu de intretinut...etc.....insa eu am mai avut...si un 525 i...si stiu...senzatiile;)..daca veam banii acum cash nu ezitam..dar cine stie..poate...poate:)

gj11gmy 17-01-08 11:55

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by ionut24 (Post 1296436)
pai..le scoti..:)

nu ti prea vine sa le scoti cand auzi ce frumos face evacuarea dupa 3000 rot/min,dar iti spun sincer felix,ca mie nu mi ajunge 528 u la 16% in oras,decat daca o tin in sprinturi.pe mers frumos,adica sa skimb treptele la 2000 rot/min ia 12-12,5%

pro-aux 17-01-08 18:25

Re: Vand Bmw 528 E39
 
la 2000 rpm nu e mers frumos e mers super-economic :)
cred ca frumos se considera pe la 3500-4000 si sportiv-pana la 100 rpm sub limitare :)

cioka99 17-01-08 21:14

Re: Vand Bmw 528 E39
 
mai e valabil anuntul ?

Bmwaldo 17-01-08 21:57

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by pro-aux (Post 1297987)
la 2000 rpm nu e mers frumos e mers super-economic :)
cred ca frumos se considera pe la 3500-4000 si sportiv-pana la 100 rpm sub limitare :)

nu compara motorul de bmw cu restul :D , iti zic ca ma unge pe inima cum se aude evacuarea stock de 2.5 la 2000 de ture .... mori de inima :-)

gj11gmy 18-01-08 02:50

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by cioka99 (Post 1298400)
mai e valabil anuntul ?

deocamdata este valabil......

gj11gmy 18-01-08 03:06

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by pro-aux (Post 1297987)
la 2000 rpm nu e mers frumos e mers super-economic :)
cred ca frumos se considera pe la 3500-4000 si sportiv-pana la 100 rpm sub limitare :)

kiar ma faci curios!!!!zi mi si mie ce masina ai tu,de pe mers frumos tu o skimbi la 4000rot/min.probabil un diesel,sau un benzinar de 1,2-1,4 cmc.eu daca as skimba la 4000rot/min,cred ca ar trebui sa merg in oras numai cu a intaia pt ca,cu a doua as avea cam 80-90km la 4000 rot/min.si daca ai avea bmw,ai sti cum se aude kiar si cu evacuare stok la 4000rot/min.eu am in ultimele 5-6 luni vreo 27 de mil amenzi numai de la rutiera,asa ca nu mi as permite sa skimb vitezele asa cum spui tu ca se skimba in regim de mers frumos.:P.iar daca eu ma insel,si ala e mers frumos,atunci 528 u,consuma lejer 15%.oricum,cine a avut sau are bmw,stie,nu trebuie sa mai explic eu.....

razvan_gavan 18-01-08 08:27

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Astept sa-mi intre niste bani in cont de pe masina mea, pentru ca baiatul care a luat-o si-a facut credit....dup-aia o sa-ti fac o vizita poate ne intelegem cumva :)

pro-aux 18-01-08 13:02

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by gj11gmy (Post 1298830)
kiar ma faci curios!!!!zi mi si mie ce masina ai tu,de pe mers frumos tu o skimbi la 4000rot/min.probabil un diesel,sau un benzinar de 1,2-1,4 cmc.eu daca as skimba la 4000rot/min,cred ca ar trebui sa merg in oras numai cu a intaia pt ca,cu a doua as avea cam 80-90km la 4000 rot/min.si daca ai avea bmw,ai sti cum se aude kiar si cu evacuare stok la 4000rot/min.eu am in ultimele 5-6 luni vreo 27 de mil amenzi numai de la rutiera,asa ca nu mi as permite sa skimb vitezele asa cum spui tu ca se skimba in regim de mers frumos.:P.iar daca eu ma insel,si ala e mers frumos,atunci 528 u,consuma lejer 15%.oricum,cine a avut sau are bmw,stie,nu trebuie sa mai explic eu.....

acum am un volvo turbo- benzina , 180 cp.e la vanzare....poate te intereseaza :)sa sti ca am mers destul si cu bmw-320i-170cp . si chiar nu am timp sa cred ca tu la 4000 cu a doua ai 90.....asta ar insemna cam 120-130 la 6500 , si din cate bmw am mers eu , cel mai mult am vazut 95 cu a 2-a , la blana, in limitare la un 328 din 96.....dar fiecare isi lauda marfa cum vrea. eu nu am vrut sa ma iau aiurea de masina ta , am zis doar ca mersul la 2000 e economic, nu normal. ca exemplu , eu merg cu volvo exact cum ti-am zis si am consum de 14. mers sport imi ia 16-17. daca as merge la 2000 cum zici tu ca mergi "normal" as prefera sa imi iau diesel, nu masina de 200 de cai. de ce draq sa mai dau banii pe galeti de banzina, daca vreau sa merg ca pensionarii ??

razvan_gavan 18-01-08 14:32

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Inseamna ca ai niste cunostiinte foarte vagi daca ai impresia ca dieselul e pentru pensionari. Nu ma intelege gresit, dar un diesel la 2000 de rpm poate avea un cuplu mult mai mare decat o benzina, si implicit un sprint pe distante scurte mai rapid....Nu vreau sa dau dreptate nimanui, dar o masina sport nu e facuta sa o tii numai in 4000 rpm ca sa simti ca mergi cu ea...iar in oras, hai sa fim seriosi, cel putin in Bucuresti daca prinzi 100 e mare lucru...poate doar noaptea. Am avut si eu un Volvo V70 T5 240cp....si in oras sub 20 nu vroia sa stea decat la relanti....SCUZE DE OFFTOPIC

gj11gmy 18-01-08 18:30

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by pro-aux (Post 1299375)
acum am un volvo turbo- benzina , 180 cp.e la vanzare....poate te intereseaza :)sa sti ca am mers destul si cu bmw-320i-170cp . si chiar nu am timp sa cred ca tu la 4000 cu a doua ai 90.....asta ar insemna cam 120-130 la 6500 , si din cate bmw am mers eu , cel mai mult am vazut 95 cu a 2-a , la blana, in limitare la un 328 din 96.....dar fiecare isi lauda marfa cum vrea. eu nu am vrut sa ma iau aiurea de masina ta , am zis doar ca mersul la 2000 e economic, nu normal. ca exemplu , eu merg cu volvo exact cum ti-am zis si am consum de 14. mers sport imi ia 16-17. daca as merge la 2000 cum zici tu ca mergi "normal" as prefera sa imi iau diesel, nu masina de 200 de cai. de ce draq sa mai dau banii pe galeti de banzina, daca vreau sa merg ca pensionarii ??

fara suparare,dar eu nu stiu cu ce bmw uri ai mers tu,dar crede ma,ca primul bmw care l am avut a fost un 520,24v,e34,si plafona cu a doua exact la 120km/h,dupa care am avut 525,24v,care taia benzina undeva pe la 115km/h cu a doua,iar daca 528 u nu ajunge la 120 cu a doua,eu ti l dau mocca,daca nu,imi dai tu volvo??:D.eu nu caut sa mi laud bmw u,ca nu e cine stie ce avion,spun exact ce e,iar daca vrei poti sa vi sa verifici,si daca mint iti dau voie sa ma scuipi!pt mine mersu economic e cu skimbarea treptelor pe la 1500rot/min,si crede ma ca merge cu a patra prin oras la 40-50 km/h fara nici o probl,fara trepidatii sau alte reactii urate.dar fiecare vede sofatu in felul lui,eu consider ca alergatu masinii e inutil,cand nu ai nici un oponent.mi am luat masina de 200cp,pt ca e mult mai relaxanta la drum,in depasiri,si in orice situatii cand ai nevoie de putere+ca mi place sa mai fac si cate o ilegala din cand in cand cu prietenii,dar in nici un caz sa alerg de nebun prin oras.asta faceam in primii 2 ani de soferie.......

nt98adu 18-01-08 20:22

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Interesant...... Totusi BMW-ul nu este o masina sa-ti bati joc de ea! Puterea suplimentara ce o detine un motor de 2,5i, 2,8i nu e pt. liniute sau curse mai ales pe seria 5! Cine doreste senzatii tari, poate incerca un M5, un M6, dar astea nu se vand pe 7000 euro.

E39 e o masina cu veleitati sportive, dar in primul rand este o masina de lux, iar decat sa-mi iau diesel, mai bine merg cu bicicleta:lol:
BMW diesel este un compromis, pt. ca firma a tb. sa acopere si acest segment de piata, dar tinand cont ca BMW a fost fabrica de avioane in al doilea razboi mondial, nu cred ca mai are rost vreun comentariu. Motor diesel de avion eu inca nu am auzit, dar tot ce se poate.

Considera asta ca un mare UP! de la mine si sa stii ca masina ta nu e o masina de aruncat.;)

ka$tor 19-01-08 11:03

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by gj11gmy (Post 1294245)
imi pare rau,dar ceri mult prea mult pe golf,pt ca am vazut pe autovit ca pretul pt un golf ca al tau pleaca de pe la 6500-6700e ........

asa e golfu are pret indecent, de curand tatal meu a dat un golf din 2001 1.9tdi cu tuning subtil + audio la 7000

gj11gmy 21-01-08 00:55

Re: Vand Bmw 528 E39
 
upppppppppppp!!!!!!!!!!

PH-04-WPD 21-01-08 17:33

Re: Vand Bmw 528 E39
 
este cumva posibil sa-i aranjezi la loc exteriorul cat mai de fabrica fara interventii majore? ma refer la portbagaj in primul rand. As fi eu interesat de masina dar sa arate cat mai stock.
Up si astept un raspuns.

nt98adu 21-01-08 20:05

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Vali, postez acum pt. un amic, care iti ofera la schimb urmatoarea masina:Volvo S40 2000 turbo, fabricatie 1999, clima, scaune incalzite, ABS, EBD, DSA, SIPS, radio-cd, 4air-bag, turbina cu geometrie variabila ok plus alte gadgeturi. Persoana in cauza a avut E34, l-a vandut si nu a gasit nici un E39 care sa-i placa. A vazut masina pe forum si m-a rugat sa vb. eu cu tine.

Oricum, i-am dat mail cu nr. tau de tel. sa discutati. Mai multe detalii despre masina nu stiu, deoarece el este din Sinaia.

nt98adu 21-01-08 20:08

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by PH-04-WPD (Post 1305687)
este cumva posibil sa-i aranjezi la loc exteriorul cat mai de fabrica fara interventii majore? ma refer la portbagaj in primul rand. As fi eu interesat de masina dar sa arate cat mai stock.
Up si astept un raspuns.


Pai la portbagaj, in afara de emblema si inscrisul cu 528i nu lipseste nimic!:lol: :lol: In fata asa e masina cu facelift, faruri xenon OEM, proiectoare rotunde etc. Eu stiam ca upgrade-urile sunt cautate!

gj11gmy 21-01-08 20:59

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by nt98adu (Post 1306109)
Vali, postez acum pt. un amic, care iti ofera la schimb urmatoarea masina:Volvo S40 2000 turbo, fabricatie 1999, clima, scaune incalzite, ABS, EBD, DSA, SIPS, radio-cd, 4air-bag, turbina cu geometrie variabila ok plus alte gadgeturi. Persoana in cauza a avut E34, l-a vandut si nu a gasit nici un E39 care sa-i placa. A vazut masina pe forum si m-a rugat sa vb. eu cu tine.

Oricum, i-am dat mail cu nr. tau de tel. sa discutati. Mai multe detalii despre masina nu stiu, deoarece el este din Sinaia.

ca si idee suna interesant,dar as fi curios sa vad ceva poze cu masina,si daca sti,zi mi cam cati cai are.

gj11gmy 21-01-08 21:14

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Quote:

Originally Posted by PH-04-WPD (Post 1305687)
este cumva posibil sa-i aranjezi la loc exteriorul cat mai de fabrica fara interventii majore? ma refer la portbagaj in primul rand. As fi eu interesat de masina dar sa arate cat mai stock.
Up si astept un raspuns.

se poate face si treaba asta,ii skimb capota de spate,ii pun una normala,cea de fata nu cred ca e nevoie pt ca e f putin incruntata,si nu prea sare in oki,ii pun jante de tabla cu capace,ii pun suspensia normala,si cam atat.dar daca ma apuc sa fac asa ceva,trebuie sa mi dai o arvuna,pt ca asta inseamna bani si munca+ca mi bat joc de alti bani si alta munca,pt ca masina am luat o aproape stock.

PH-04-WPD 21-01-08 21:21

Re: Vand Bmw 528 E39
 
nt98adu din cate am observat eu in poze... este umpluta scobitura unde trebuia sa fie.
gj11gmy scuze, greseala a fost de partea mea. Stock m-am referit la exterior si in special la portbagaj. Restul este super ok pe masina. Nu-mi place portbagajul cum este modificat acum.
Si merci ca mi-ai raspuns la intrebare. Daca ma decid zilele astea iti dau un telefon si vorbim. Intrebarea era doar de info in cazul in care ma decid.
Merci!

razvan_gavan 22-01-08 14:03

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Te rog sa verific PM. Merci

pro-aux 22-01-08 16:50

Re: Vand Bmw 528 E39
 
ca sa vezi ca nu am nimik cu tine si kiar imi place masina :D, uite si masina mea.....m-ar tenta un schimb, dar cu diferenta din partea ta. volvo , 2001, 2000 turbo, benzina , bine intretinuta https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/53381-volvo-s40.html
cea din 99 care ti-a fost oferita mai sus are 160 de cai, si e aproximativ la fel cu a mea-mai putin faceliftul interior

nt98adu 22-01-08 17:07

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Superb Volvo-ul!:!:

gj11gmy 24-01-08 16:33

Re: Vand Bmw 528 E39
 
upppppppppp!!!!!!!!!!!!!

razvan_gavan 30-01-08 22:07

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Sold! ;):oops:

pro-aux 31-01-08 19:27

Re: Vand Bmw 528 E39
 
bv frate. merita banii masina

nt98adu 31-01-08 21:24

Re: Vand Bmw 528 E39
 
Gata Vali?:lol: Acum ce-ti cumperi?

ANM 05-02-08 02:52

Re: Vand Bmw 528 E39
 
schimb cu masina de la semnatura?

gj11gmy 05-02-08 13:55

Re: Vand Bmw 528 E39
 
se poate inkide,masina s a vandut!!!!


All times are GMT +2. The time now is 04:34.

- Copyright 2026 4Tuning