Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   passat viteza maxima. (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/47529-passat-viteza-maxima.html)

mikinina 09-08-07 13:22

Re: passat viteza maxima.
 
Nu conteaza numarul de posturi...eu am avut cca 1500 pe un alt forum in cca 8 luni.Am numai 200 pentru ca nu vinez asta si e o confirmare ca nu am suficient timp liber "la birou".
Tot e bine ca ne-am potolit si nu am iscat cine stie ce polemica...
Apropo,am toata colectia in original Pasarea Colibri...
Ideea era sa nu informam gresit alti potentiali cumparatori.Cineva spunea ca mai mult de 210 nu a putut,si era proprietar (parca).Ramin la parerea ca datele din reviste reflecta realitatea.
O zi buna si tie.

CJ-01-WOB 10-08-07 17:08

Re: passat viteza maxima.
 
viteza din bord se poate compara usor cu cea de pe GPS
la 200+ bye bye permis

va contrati , aveti pareri diferite foarte bine de aceea e forum
imi place ca o faceti elegant si fara jigniri ;)

attila 12-08-07 23:42

Re: passat viteza maxima.
 
Am si eu o problema cu un passat din 2003,131 cp.Viteza maxima nu trece de 150 pt ca moare turbina.Daca opresc motorul si il pornesc din nou isi revine dar daca ajung la 150 iara moare.Tre sa schimb turbina??Ce poate sa aiba??
Viteza maxima pe care am atins-o cu un passat de 131 cp a fost putin peste 210.

shpeedy 13-08-07 15:28

Re: passat viteza maxima.
 
Salutare,
Cu un B5 1.9TDI-PD/115cp/M5, am atins 250km/h si poate ca mai mergea daca nu-mi taia gazu' la 4500rpm... Chestia asta se intampla cu masina suspendata pe elevator la 2m de sol... :-))) . Acum pe bune, viteza atinsa masurata pe bord (sau chiar pe climatronic) are o eroare destul de mare, eroare depinzand foarte mult de dimensiunile jantelor/anvelopelor. Cu 4 persoane la bord, masina a atins 200km/h (pe kilometraj). Nu stiu daca mai putea, ptr. ca n-am vrut sa mai fortez (mai ales ca asta e viteza maxima din talon). Data viitoare cand mai fac asta, o sa incerc sa vad si pe climatronic (care afiseaza viteza mai aproape de realitate).

RAUL 22 14-08-07 17:21

Re: passat viteza maxima.
 
Am si eu unu din 98` modelul 2000 motor 1,9 TDI de 90 CP cam ce viteza as putea atinge cu el?

nck_xx 16-08-07 19:08

Re: passat viteza maxima.
 
eu cu un passat 2000 variant 1.9 116 cai trecusem de 190km/h si a trebuit sa franez.masina mai ducea mult peste 190km/h.acum dumnezeu sa o odihneasca in pace k a fost lovita de un autocar

RAUL 22 02-09-07 21:53

Re: passat viteza maxima.
 
Nasol omule bine ca nai patzit ceva am fost si eu cu un prieten cu un passat din 2000 de 116CP variant (kombi) cu 2000km/h sincer coboram dealu feleacului :D asa ca nustiu cam cat ar pute prinde

razvano87 02-09-07 22:36

Re: passat viteza maxima.
 
hai salut fratilor ... sunt recent pe forum ... am un passat 2000 cu motor de tt 1.8t 180+ cp (filtru aer , una alta) si nu am limitator ... va zic am mers pe autostrada soarelui 240 si mai avea pedala , dar nu stiu cata ... :) ....acuma poate stii ceva despre mecanica si voi ...daca ma puteti ajuta ...de vreo ceva timp imi ciupeste ulei si scoate fum albastru dupa ce o turez ....nu stiu de la ce poate sa fie : parerea mea e ori sa fie bulita turbina ori trebuie segmenti noi ??? spuneti-mi si mie cei care stiti ... daca stiti :)

nck_xx 05-09-07 20:51

Re: passat viteza maxima.
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by RAUL 22 (Post 1077614)
Nasol omule bine ca nai patzit ceva am fost si eu cu un prieten cu un passat din 2000 de 116CP variant (kombi) cu 2000km/h sincer coboram dealu feleacului :D asa ca nustiu cam cat ar pute prinde

am avut noroc k s-au deschis toate airbag-urile si ploua si am alunecat intr-un sant si nu m-am rasturnat
am pus si niste poze sa vezi cum arata acum (sunt dupa accident)

ClauDiuFuLL 29-09-07 15:08

Re: passat viteza maxima.
 
Salut tuturor!

Am si eu un passat primit cadou de ceva timp! VW Passat B5 , motor 1.9 TDI 137 CP , Cutie 5+1 Trepte , FuLL Option e masina in cauza! ;)

Pe autostrada soarelui am atins viteza de 205 km/h si ce sa zic...un picutz parca mai mergea...Fostul proprietar mia spus ca a ajuns cu ea la 230 km/h ...dar nu prea cred asta...Eu zic ca se duce 210-215 doar asa daca turez mai rau la fiecare treapta si apas demi cade talpa....:lol:

Am mai auzit dinastea de uni cu un motor de 1.9 TDI au ajuns pe la 250 km/h :shock: In fine...viteza de pe bord nu este cea reala...arata mai putin din cate stiu eu! Bafta;)

SkreLLn 07-10-07 19:00

Re: passat viteza maxima.
 
Cum e cu viteza aratata pe bord si cea reala? Care e diferenta? Am un VW passat B6 4 motion...cu 140 cai si am mers pe autostrada soarelui cu 230 si mai aveam ceva pedala ;)

ClauDiuFuLL 12-10-07 11:14

Re: passat viteza maxima.
 
Poi ceasul de pe bord nu-ti indica viteza adevarata...cel putin asa stiu eu! daca ai 230 km/h de fapt ai cam 210 lm/h ;) ...Daca ai passat cu climatronic tre sa umbli pe acolo pe undeva sa ridici ventilatoru si sa alegi " Registru 16 " care iti arata viteza reala...Bafta

shpeedy 12-10-07 11:50

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by ClauDiuFuLL (Post 1145700)
Daca ai passat cu climatronic tre sa umbli pe acolo pe undeva sa ridici ventilatoru si sa alegi " Registru 16 " care iti arata viteza reala...Bafta

Chestia asta cu climatronicu' mergea pe passat-urile b5/3b si b5.5/3bg. Nu stiu daca mai merge si pe b6.

CJ-01-WOB 15-10-07 02:19

Re: passat viteza maxima.
 
diferenta dintre viteza afisata pe bord si cea reala nu este imensa
se poate verifica usor cu un GPS
dar eu nu va recomand viteze peste 200 la ora
in Romania ..

nu sunteti normali!

dj_geo_bv 05-11-07 22:14

Re: passat viteza maxima.
 
daaaa...daca nu ai 40 de ani inseamna ca nu cunosti nimic? :) eu de fel nu-s vitezoman dar pe soarelui dupa ce mi-am luat un Polo 1.9 TDI 101 CP am prins 200. . .uitati-va si pe youtube sa vedeti cat prinde polo de 1.4 tdi...sam testat-o si eu sa vad cat mere..in masina eram 4 persoane..acum..daca vitezometru nu arata real aia ce inseamna? ca in loc de 50 in localitate ai 60? :) iar in loc de 200 aveam 220? sincer eu nu cred ca s-ar juca cei de la vw cu chestile astea..nu are rost...parerea mea

dj_geo_bv 05-11-07 22:16

Re: passat viteza maxima.
 
bine..ai F F F MARE DREPTATE. in Romania nu ai unde sa mergi cu 200 . . . drumuri proaste masini puternice..nu e combinatie tocmai buna....sincer..eu ma tot uit la tv si mai rar vad acidente de-asta fatale in care sa fi fost implicate dacii....numai motoare mari cu..cai..

dj_geo_bv 05-11-07 22:17

Re: passat viteza maxima.
 
cu vitezometru scuza-ma....nu am citit bine...mii de scuze

ClauDiuFuLL 06-11-07 17:57

Re: passat viteza maxima.
 
Ba nu...daca mergeai cu 50...de fapt aveai 48 km/h :D si daca mergeai cu 200 de fapt mergeai cam cu 190 km/h :P:P

P.S. Chestie testata ! Eu cu passatu 220 km/h in bord = climatronic 206 km/h :P:P Bafta

MH 19 KTA 06-11-07 18:21

Re: passat viteza maxima.
 
zi-mi si mie te rog cum faci k sa-ti arate viteza pe climatronic k eu nu stiu cum

trackopen 20-01-08 10:31

Re: passat viteza maxima.
 
Explicati-mi si mie chestia cu viteza pe climatronic plz.... mentionez ca am passat 3BG din xx-10-2001 ... 131 cp

serbanmrc 26-02-08 14:10

Re: passat viteza maxima.
 
am un pasat din 99 , 1.9 TDI 90 de cai .... aveam 175 dar a trebuit sa franez k nu mai aveam spatiu si era doar la 4.200 rpm eu zic k tragea pana la 200 leger

F P R 15-03-08 15:24

Re: passat viteza maxima.
 
Am Un Prieten Care Are Un 2.0 Tdi Si Nu Depaseste 210

AG88YUN 15-03-08 17:13

Re: passat viteza maxima.
 
eu cu bora 1,6 8v 101 testat oras climatronicul am acceiasi viteza din bord cu 3 ceasuri km climatronic si gps sa dus fix 200 deci lasati povestiile! nu toti aveam erori in km asta depinde de gradul de uzura la caiuciucuriilor si talonul care il aveti in talon sa fie si pe masiana, daca voi aveti cauciucuri cu talon mai mic de asta aveti eri in khilometraj !! toate masiinile din grupul vag au o plafonare la o vit maxima si la turatii cand iti taie gazut , sunt limitatoare puse de fabricant !!

danxxl 28-03-08 19:32

Re: passat viteza maxima.
 
Cum pot vedea si eu vuteza pe climatronici?Cine imi spune si mie?Eu cu passatul meu(1.9 tdi 131cp 2005)nu am mers decat cu 180Km/h ca nu am avut unde,dar am auzit de la cel care mi-a aduso ca mai mult de 210-215 nu ar prinde.Pe carte Viteza cinstructuva e de 208 km/h.Abia astept sa ies pe un drum liber sa vad ce poate.:))

cmasaiu 28-03-08 22:51

Re: passat viteza maxima.
 
nu stiu ce o sa ziceti voi dar eu cu vw bora 1,9 tdi 130 cp +CP 6 trepte am mers cu 240 si cerd ca mai mergea .

FIGHET 28-03-08 22:56

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by cmasaiu (Post 1453386)
nu stiu ce o sa ziceti voi dar eu cu vw bora 1,9 tdi 130 cp +CP 6 trepte am mers cu 240 si cerd ca mai mergea .

frumos..........


probabil ca mai mergea daca nu se lumina afara ( asta cu siguranta )

cmasaiu 28-03-08 22:59

Re: passat viteza maxima.
 
no coment intrebarea este viteza maxima nu comentari daca vrei sa spui ceva spune pe pm

FIGHET 28-03-08 23:01

Re: passat viteza maxima.
 
eu simplu am aprobat ce ai spus tu ......nimic mai mult
ai spus bine tu doar viteza maxima si nu aberatii...

carutasu 09-04-08 21:37

Re: passat viteza maxima.
 
1 Attachment(s)
Oameni buni...abaterea ceasului in zona vitezei maxime nu este de 10km/h ci de cca 10%.Eu am un Focus de 1.8, 115cp benzinar, are 198km/h in talon.Fac cadranul complet pe bord (220...ba chiar acul s-ar strecura 3-4km sub).Gps-ul mi-a aratat ~203km/h si admit ca are si el o mica abatere...sa admit ca daca am unde sa o tin turata mai mult timp fac 200 in cap si in coada.E o abatere normala, e o norma internationala, conceputa pentru siguranta (vezi atasamentul...in special pagina 8 ).Au fost o serie de oameni realisti pe aici, constienti ca REAL nu depasesti v maxima din talon, sau doar la mustata.Sunt exemple gramada.Am facut si eu test cu oameni care au pretins ca au prins 200 (real spuneau ei), cu 90cp.Realitatea a arata mai putin, substantial mai putin.BMW 320d are 163cp, v max 225 iar bordularata cca 245 in acel moment, chiar bate pe 250, ca un alt exemplu.GPS-ul lamureste problema.Daca cineva pune o poza de mare rezolutie, in care sa fie cuprinse si ceasul si gps-ul si care la ~ 200km/h pe bord gps-ul sa nu arate o abatere mai mare (binisor mai mare) de 10km/h sa zicem ca il cred.

carutasu 09-04-08 21:47

Re: passat viteza maxima.
 
Apropo...ca sa nu se acrediteze falsuri gen "pot fi diferente substantiale de la un constructor la altul, iata alte teste facute personal: Octavia2 1.9TDI 105cp...la 200km/h pe bord ~ 185 pe gps (banui ca ajungea la 210 pe ceas care ar fi insemnat 190 real), A4 1.9TDI resoftat pina la 150cp...la 210 pe bord avea ~ 193-194 pe gps...fara a fi dus la maxim insa, mai avea ceva rezerva.VW Golf 1.9tdi 90cp...la 180 pe bord avea 170 pe gps (nu m-am dus la maxim), bmw 320i, la 220 pe ceas...212-213 pe gps.Deci toate sunt cam pe acolo.Ca unele au mai putin decat altele, e vorba de ceva de ordinul a 4-5km/h, in nici un caz jumatate din abaterile altora.

RUDY20140TDI 19-04-08 14:34

Re: passat viteza maxima.
 
Sal,
Eu am un Passat B6/140Cp/Tdi si am mers 210 in treapta 6 dar cred ca se duce mai sus pentru ca eu avem 3800 Rpm si in carte spune ca e limitat la 4200 Rpm.
Mentionez ca de la 180 la 210 am ajuns fara sa clipesc iar de dat nu i-am mai dat ca batea vantul si abia statem pe drum.
Parerea mea este ca se duce ca 225 km/h la 4200 Rpm.

phaeton 19-04-08 15:12

Re: passat viteza maxima.
 
stai tu linistit k nu se duce mai tare.
viteza maxim o poti atinge si in treapta a5a, la turatie mai mare, sau intr a6a, la turatie mai mica. motorul nu se tureaza la fel de mult si a5a si in a6a.
in carte scrie viteza maxima 209, pai atat se duce.
abia se duce al meu 225, care e 1.8 t

RUDY20140TDI 19-04-08 23:11

Re: passat viteza maxima.
 
Bai frate in carte scrie 4200 RPM de la 3800 RPM si 210 Km/h pana La 4200 RPM care este limita in carte tot mai mere la 220 .
Si ca sa nu exagerez sa zicem ca astia de la "VW" exagereaza pun turatia la 4000 RPM si tot ma duc la 220 Km/h .

RUDY20140TDI 19-04-08 23:12

Re: passat viteza maxima.
 
Scuze ca am scris cu litere mari dar eram nervos

carutasu 20-04-08 01:05

Re: passat viteza maxima.
 
Quote:

Originally Posted by RUDY20140TDI (Post 1492900)
Sal,
Eu am un Passat B6/140Cp/Tdi si am mers 210 in treapta 6 dar cred ca se duce mai sus pentru ca eu avem 3800 Rpm si in carte spune ca e limitat la 4200 Rpm.
Mentionez ca de la 180 la 210 am ajuns fara sa clipesc iar de dat nu i-am mai dat ca batea vantul si abia statem pe drum.
Parerea mea este ca se duce ca 225 km/h la 4200 Rpm.

Pe bord poate ca se duce, nu zic nu.Real scazi insa pina dai de viteza din talon.Daca crezi ca acel 225 ar fi viteza reala o sa fii dezamagit intr-o buna zi cand vei rula "umar la umar" cu unul care va avea intre 205 si 210 real si tu la 225 pe bord vei vedea ca nu poti sa te desprinzi de el.
Si apoi are dreptate phaeton, v max o prinzi si cu a 5-a la turatie mai mare iar cu a 6-a nu se va mai tura.Mai mult, sunt chiar masini care merg cu 2-3km/h mai sus in treapta penultima decat pe treapta superioara.Daca-i faci chip probabil ca urca spre 4200 (turatie la care o fi limitat, dar intr-a 5-a, pe a 6-a nu ajunge acolo).

phaeton 20-04-08 21:20

Re: passat viteza maxima.
 
da..si despre motorul meu scrie in carte k are un consum mediu de 9.8, dar asta nu inseamna k trebuie sa cred. in oras nici un cele mai frumoase vise nu scade sub 11.

sunt in stare sa fac un pariu cu tine si sa ti demonstrez, k nici macar pe bord passatu tau nu se duce mai mult de 210. eu cu batranul meu din 99 am sa stau in paralel cu tine.

carutasu 21-04-08 10:58

Re: passat viteza maxima.
 
B6 2.0tdi 140cp are 209km/h v max in specificatii.Ceasul are abatere destul de vizibila in zona vitezei maxime.Deci e posibil sa faca 220 (chiar mai mult) pe bord.Normal ca la viteze mai mici abaterile sunt si ele mai mici.Probabil ca sunt niste diferente de abateri de la constructor la constructor, dar nu cred ca mari (ceva de genul 5km/h diferenta in zona vitezei de varf si in jur de 3 la alte viteze mai mici).

Bryan 22-04-08 00:05

Re: passat viteza maxima.
 
abaterea e intr-un anume procentaj deci evident se mareste cu viteza
poate ajunge si pana la 10% la anumite autovehicule..de obicei 4-8%

RUDY20140TDI 26-04-08 16:57

Re: passat viteza maxima.
 
Pt. "carutasu" :
Spunemi te rog si mie ce model de gps ai ca sa pot masura si eu viteza cu ajutorul lui.
As vrea sa cumpar si eu unul si nu vreau sa dau banii aiurea.
Multumesc.

DaNy>DmN 03-05-08 11:03

Re: passat viteza maxima.
 
Pai ca sa masori viteza nu este important GPS-u ci softul ;) . Eu de exemplu am un MIO P350 (care este defapt PDA) si soft IGO 2006 Navi Plus si merge sa masor viteza.
Si ca sa nu fiu offtopic precizez ca la vw jetta mea(sau meu :))) la viteze mici eroarea este de cca 10% dar cu cat viteza creste eroarea este mai mica , de ex la 150 eroare este de 1 km/h


All times are GMT +2. The time now is 18:54.

- Copyright 2026 4Tuning