![]() |
Re: al meau Cielo '95 gle
pe Tico meu au incaput perfect,fara gauri iar la acel cielo varianta cea mai simpla : semnalizatoarele albe vin "dotate" cu sticker pe ambele fetze, ramane doar sa tai cablurile originale, cuplezi cu cele noi, izolezi si se lipeste ....... daca cumva pui la indoiala calitatea, alea sunt de 1 an si pe cielo ala si nu s-au dezlipit deloc ...... :cool:
ps: ledurile incluse in pachet (galbene) |
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Ai gasit? cum, cat? :)
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Din pacate n-am avut timp si de piese sa ma uit...dar mi-am luat boxe fata/spate pt masina...pt fata sunt pe 9cm si spate pe 16cm....totul m-a dus cam la 130 ron. Cele mici 500 de mii cele mari 800 de mii, pe care le-am si montat destul de greu zic eu pe caldurile astea ca am intrat in portbagaj...ufffff. Nu este cine stie ce sunetul pt ca eu am vechiul casetofon pe cielo dar e un inceput...marcile si watii vi le spun mai incolo cand cobor la masina acum, vreau sa va intreb altceva:
-fara sa vreau am observat ca boxele alea mici pe fata originale de cielo sunt pe 8 ohmi iar cele care le-am luat sunt pe 4 ohmi cu vreo 40 wati, are vreo importanta asta??? pt ca sincer nu prea sunt multumit de ele (de astea de pe fata noi). |
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Sunt ok semnalizarile normale de Cielo, eu am din astea "dreptunghiulare" (de fapt sunt ovale :P).
legat de difuzoarele fata, eu am difuzoarele din fabrica, sunt "Electronica" (parca) si sunt f multumit de ele. Sunt pe 4 ohmi, 25w (nu au atat, dar asa scrie pe ele). Sfatul meu, daca se aud mai bine cele vechi, lasa-le acolo :) Conteaza sunetul, nu firma sau wattii care sunt scrisi pe dif :lol: Vreau sa-ti spun ca am incercat sa le schimb, am probat un set de Sony Xplode, cica vreo 35-40w, pe 2 cai, frumoase...lucioase :lol: dar atat, sunetul era oribil. Distorsionau ingrozitor, la volum destul de mic si cu basul scos. Nu avea rost sa le schimb pe astea stock, din moment ce se aud muuuuuult mai bine decat ce am probat. Tin si la volum mai mare, au si un "mic bas" si au o fidelitate bunicica. In scurt timp vreau sa-mi iau pe spate o pereche de Hertz-uri, am gasit pe la 230-250 ron, aduse de cineva din afara :) Am de ales intre o pereche de coaxiale (ovale, pe 3 cai) si set de dif bas+tweetere+filtre. Cred ca optez pt cele din urma, am inteles ca au o fidelitate mult mai buna. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Geo, nici acu nu te-ai hotarat? Baga mare k e posibil k cei kre au citit p aici sa iti cumpere difuzoarele inaintea ta :P (joking)
@Nucu: Din cate am citit p aici cei kre au dif stock p fatza sunt multumiti d cum s aud. Yo unu' nu stiu ce pot dif alea k am cumparat masina cu niste Sony-uri X-plode p fatza si sunt multumit d ele (cred k am prins unele mai bune :P). Yote pozele cu dif mele d p fatza: https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/42365-cielo-gle-1997-br-01-bos/page-4.html |
Re: al meau Cielo '95 gle
Da, le-am vazut pe ale tale, sunt ok...am impresia ca sunt modele mai vechi, facute solid :) (am ajuns ca batranii...pe vremuri se faceau mai bune :p)
Nu e problema, baiatul cu Hertz-urile aduce pe comanda cate vrei. Daca mai e lume interesata luam legatura cu el...aduce orice de pe site-ul Hertz. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Stiu k le-ai vazut :P Le-am pus si pt Nucu asa, orientativ k tot zicea k nu este multumit d alea p kre l-a pus acu p masina si nu vad motiv sa le schimbi p alea stock doar pt k sunt, pai, stock :lol: atat timp cat s aud bine si pot bate la cur unele X-plode-uri facut prin nu stiu ce tara uitata d lume sau prin subsolurile unor blocuri. (in cazu d fatza nu mai poti spune k alea sunt Sony chiar dak scrie p ele)
|
Re: al meau Cielo '95 gle
2 Attachment(s)
acuma plang dupa alea de fata...astea care le-am cumparat nu prea se aud bine...la volum mai mare distorsioneaza de ma inebuneste...alea de fabrica sunt vis...am o promisiune de la cineva sa mi le dea sper sa reusesc...apropos una pe fata la mine era arsa si eu ziceam ca sunt de alea din spate...ca baraie si ca tre sa le schim ca sa mearga si fata complet...asta e...mai astept...pana una alta uite ce mi-am mai luat asa...maruntisuri...un ornament de toba...ca abia peste o sapt mai bag bani in ea...ca acum am nunta duminica si sunt in alergari...e plina masina de praf saraca...:cry: :cry: ca n-am timp sa o spal...dar urmeaza...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
iei una bucata prietena, iei una bucata bikini, una bucata burete, o galeata cu spuma si un furtun si se rezolva ......... :D
|
Re: al meau Cielo '95 gle
mdea solutia eftina :P
|
Re: al meau Cielo '95 gle
preturile:
-ornament toba 20 ron (de la rusi din piata) -semnalizare fata (cu tot cu bec) 32 ron -semnalizarile laterale ale mele sunt rotunde, or merge cele de pe cielo cele mai dreptunghiulare care au aparut dupa '96 fara alte modificari? (va intreb pt ca vanzatorul nu a vrut sa imi dea sa probez si am plecat nervos)... |
Re: al meau Cielo '95 gle
sal!! m-am intors...tocmai am mers cu masinutza mea la mare...am facut aproape 1000 de km cu ea, sincer nu credeam ...sa reziste ea atat...:-) sunt uimit...mai ales de consum...am bagat vreo 65 de litri benzina deci consum 6,5 la drum lung si am mai tinut si aerul conditionat dat drumul...dar nu tot timpul...m-a costat aproape 2 mil benzina dus intors
|
Re: al meau Cielo '95 gle
E un consum f bun pt sugativele astea :lol:
Nu am mai mers de anul trecut cu ea in afara, cat sa-i pot face un consum... dar anul trecut, cand era nou-nouta (~800 km), mi-a consumat pana la mare si inapoi, cam 7-7,5%, cu aerul pornit aproape tot drumul. Dar sa zicem ca nu era motorul rodat...peste o luna plec in concediu si verific si eu consumul extra-urban. |
Re: al meau Cielo '95 gle
am totusi o nedumerire...cand ajungea pe la 120 km\h incepea sa trepideze putin...simteam eu la podea fata...e posibil sa fie de la roti ca nu le-am echilibrat?
si cand dau drumul la AC scoate un chitait suparator cam vreo 3-4 sec...dar merge...dupa ce merge ceva timp aerul il sting si il aprind iar...face din ce in ce mai putin...ceva pareri???? |
Re: al meau Cielo '95 gle
Trepidatul e de la (ne)echilibrarea rotilor...zic eu. iar chitaitul de la AC cred ca e cureaua slabita... asa face si la mine, dar nu mereu si nu numai cand dau drumul la AC. Din cate stiu eu, se mai poate intinde, are un intinzator care se uzeaza si se poate regla.
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Daca trepidatul rotilor nu dispare nici dupa echilibrare, e posibil sa nu ai montate inelele de centrare in centrul jantelor sau astea sa nu fie de dimensiunile care trebuie (asta daca ai jante de aliaj).
Cureaua poate fi slabita, dar se intinde super usor, daca te bagi pe sub masina. |
Re: al meau Cielo '95 gle
jantele sunt de 13' aliaj ce-i drept...o sa echilibrez rotile...m-am zgarcit eu parca costa vreo 150 de mii echilibratul...la curea nu ma bag poate stric draq ceva pacolo...dar mai am o problema zic eu destul de suparatoare...m-am saturat sa tot schimb becurile de la proiectoare...creca am schimbat vreo 4 intr-o luna...nu prea e normal...am incercat tot felul de becuri...nu stiu ce sa mai fac...voi ce becuri folositi????
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Eu nici nu le aprind. :D
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Ori is becurile proaste ori e ceva la instalatia ta mergi la un electrician cel mai bine
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Pai tu mai ai doar 1 :D...deci corect ar fi "eu nici nu il aprind" :lol:
@ nucu, cam mult 4 becuri intr-o luna, vezi sa nu ai un scurt pe undeva... un fir neizolat.. |
Re: al meau Cielo '95 gle
da' o fi avand 2 becuri in acelasi proiector :> :lol:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
prostia este ca becurile se ard pe rand cate unul...parca se vorbesc se duce cand unul cand altul...dar totusi o sa ma duc pana la urma in service cu ea...n-am incotro...
sa revin la intrebarea mea...mai veche...ca nu m-am lamurit...semnalizarile alea ma obsedeaza...vreau sa stiu neaparat daca merg alea ovale la mine...precizez inca 1 data ca eu am din acelea rotunde... |
Re: al meau Cielo '95 gle
Eu zic ca da, nu cred ca au facut modificari la aripi, pt niste semnalizari... astea rotunde cred ca au fost un "experiment nereusit" :lol:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
o sa dau pe la un magazin prin craiova sa vad cat mai sunt...eu stiam de vreo 200 de mii bucata...si o sa ma uit si de aparatori de vant ca vreau si deastea...arata mai bine cu ele...o sa postez preturi pt cine e interesat...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
sal, nimik nou la masinutza mea...dar in curand trec la ea...spre sf sapt...
am spalat masina sambata si vreau sa va spun si voua, poate nu stiti, aveam pe capota urme de la scoci si baietii de la spalatorie au folosit o solutie minune...nu numai ca mi-au scos petele de lipici au scos si niste stropi de lavabila plus ca au scos si murdaria de la micile zgarieturi pe care le am....e ceva super nu a vrut respectivul sa imi spuna cum se numeste dar am vazut ce scria pe cutie: remove tar and glue, cred ca e pe baza de diluant pt ca am incercat....scoate si murdaria din vopsea...o face sa straluceasca... |
Re: al meau Cielo '95 gle
Nu cred ca e pe baza de diluant... diluantul iti matuia vopseaua, numai cerculete iti facea.
Am vazut si eu in Carrefour asa ceva... era o sticla albastra cu pulverizator, costa cam 30-35 ron. Sa vad cand, o sa ma duc pe la Augsburg, aia au o gramada de chestii pt masina si in mod sigur au si solutii de curatare. Eu am stropi de asfalt pe toata partea dreapta, de anul trecut, cand se asfalta podul Grant. |
Re: al meau Cielo '95 gle
se joaca cu stropii aia...iese imediat cu solutia asta...freaca putin si apoi gata...!!!! daca iti cumperi solutie deaia la 35 ron sa ma anunti si pe mine...eu ma gandeam sa ma duc cu o sticla de un litru sa ma rog de ala sa imi dea si mie...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
salut nucu.>! mai e frumusica masina ta ! sa o stapanesti cu placere .... si fara incidente ... Tu ai Gpl? Urmatorul lucru care cred ca am sa-l fac eu este sa pun instalatia gpl... care ma va duce undeva pe la vreo 12 mil...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
mie in oras in aglomeratie imi ia 9%... nici pe mine nu m-ar deranja consumul .... dar avand in vedere cat fatati eu masina si cat de comod sunt ... ca nu mai dau jos fundul din ea.. am ajuns la concluzia ca eu mi-am luat masina sa ma duca din punctul A in punctul B si sa ma plimb de cate ori am nevoie.... Deci in cazul asta tre sa fac ceva legat de consum ... prin urmare o instalatie buna (BRK sau ceva de genu asta se cheama) ma costa maxim 12 mil + montaj, si este si dinaia care se monteaza in locul rotii de rezerva... ;) Mai mult nustiu ce sa zic ... preturi sunt la noi in Pitesti incepand de la 700 ron pana la 2500-3000 ron instalatii profesionale etc... eu ma incadrez la una pe la jumate.... pe undeva .. o sa vad la sfarsitul sapatamanii viitoare ce fac ... Momentan Astept salariu :d
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
salutare baieti...am revenit...cu noutati, tocmai am un prieten care ma roaga sa ii cumpar un filtru de aer sport cu doar 400 de mii, este nou in cutie dar nu stiu ce marca, oricum e adus din germania asta e sigur...voi ce ziceti sa il cumpar la pretul asta? avantaje dezavantaje sunt? va rog sa imi dati si mie ceva sfaturi...ca maine il aduce sa il vad si sa il cumpar daca imi place cum arata...:?: :?: :?:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Conteaza in primul rand marca: K&N, Green, JR... mai conteaza ca are nevoie si de kit-ul de curatare si ungere. Mai conteaza si sa fie potrivit pt motorul ala (nu stu ce inseamna asta, dar oricum pt Cielo cred ca e necesar un filtru mai mic, motorul e doar de 1.5).
Zii si tu marca cand il aduce, ca asa... de cat de frumos si colorat e, nu iti dai seama de calitatea lui. |
Re: al meau Cielo '95 gle
maine mi-l aduce si o sa vad clar marca lui...eu am inteles ca trebuie sa ii dau o gaura mika in filtru ca sa bag senzorul ala fara sa gauresc sita din el...in afara de asta mai trebuie ceva modificat pe acolo?
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
fa-i si o poza..dk se poate...ca la 400 e cam pomana, dar depinde de el... |
Re: al meau Cielo '95 gle
Da, ar fi destule...
Filtrul trebuie sa fie ferit de apa, mizerie, pietre... dar in acelasi timp sa traga aer rece. Deci nu trebuie montat langa motor, fiindca va fii mai rau cu el decat cu cel vechi. Matza l-a montat in aripa dreapta fata, si mi s-a parut perfect acolo. Ai o gaura in aripa, sub cutia filtrului original de aer. In gaura aia, in aripa, ai o cutie amortizoare. Tu elimini tot traseul vechi de aer si ramane liber. Tragi un "furtun/tub" pana la gaura aia si montezi filtrul acolo, in aripa. In aripa, pe la roata, ai o aparatoare de plastic, pe aia o desfaci si o sa vezi exact locuyl unde va venii filtrul. Dar cel mai simplu uite-te la postul lui Matza "cielo rosu" sau ceva de genul asta... Senzorul ala de aer trebuie montat dupa filtru, pe tub. vezi la Matza si mai vb. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Matza, nu e chiar asa... numai de rally :)
gandeste-te ca filtrul ala iti "curata" tie aerul care intra la motor. Ghici ce se intampla daca nu filtreaza bine si intra praf si mizerie in motor? RK... asta se intampla la motor. Eu nu zic ca nu merge pe termen scurt, dar pt mii de km... sigur bulesti motorul cu un filtru prost. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Ai mare dreptate Geo . Eu am gasit in gl la un magazin de tuning un filtru la 250 ron (nu ma stiu ce marca :oops: ), dar era cu burete mai multe chestii si avea si tubu ala.model special pt cielo ...asa mi-o zis baiatu ala de la magazin.si pe langa asta avea un car de filtre la 40 ron si nu mi-a recomandat
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:51. |
- Copyright 2026 4Tuning