![]() |
Re: Jante de plastic!!!
mai bine zici nu stii cati romani se vor lasa convinsi....pentru ca europenii din ce am observat si cunoscut io sunt foarte deschisi la ceva nou! mai ales daca au argumente.....si apropo de supercars daca dai 500 de mii de euro pe o masina doar n-o sa aiba jenti din plastic:)))) poate ooptional
|
Re: Jante de plastic!!!
chiar dc europeni sunt deschisi la nou ,gandeste-te ca chestile astea sunt la stadiu de proiect!!!!!
un procent foarte mic de proiecte ajung la nivelul de serie care sa aiba un succes absolut astept macar un concept auto care sa aiba jantele din plastic sau o firma mare (producatoare de jante) sa promoveze asa ceva la un salon auto !!!!! si atunci putem vori de fatul ca plasticul concureaza aliajul |
Re: Jante de plastic!!!
cred k astea de plastic ar putea avea un design mult mai frumos decat aliaj
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
parerile sunt impartite, orice lucru este distructibil poate fi si titaniu ca si ala la un moment dat cedeaza, deci treaba cu arsul jantelor se poate aplica si la o janta de aliaj ca si asteia i se schimba culoarea la un moment dat sau de zgariat este chiar foarte usor cum a zis si razak. tipuri noi de materiale se folosesc la jante de cand au aparut, tabla, magneziu, aluminiu, carbon, de ce nu si un plastic... mai ales daca va fi mai ieftin decat metalul ceea ce nu prea cred dat fiind ca va fi un produs nou si poate concura la calitati pozitive cu cele existente.
|
Re: Jante de plastic!!!
@Bemelo: chiar crezi ca ar da senzatia de ieftin ? Cred ca s-ar putea face jenti de polimer asa bine, incat nici sa nu iti dai seama din ce material sunt facute doar uitandu-te la ele.
@amphetamine: de la bricheta la cui incins este o oarecare cale. Orisicum, perfecte nu vor fi, nu exista lucru perfect. Vor avea minusuri...asa cum si cele din aliaj au minusuri. Cele de plastic vor fi mult mai usoare si mai ieftine de fabricat. |
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
domne ma tavalesc pe jos de ras.ce gandire are si asta ????!!!!!!!
|
Re: Jante de plastic!!!
parca ar fi copil de 3-4 ani!!!!
|
Re: Jante de plastic!!!
Pfuu... sa va luati voi jante din plastic... eu raman la aliaje :D
|
Re: Jante de plastic!!!
interesant , dar totusi nu cred ca o sa ai cromul de aia de plastic cum il ai pe astea din ziua de azi...ganditi`va???
|
Re: Jante de plastic!!!
io zic ca n`o sa se pune vreodata pe o masina sport sau de lux.....decat pe matiz si tico...
|
Re: Jante de plastic!!!
Nu cred ca merita asa ceva in Romania sincer.
|
Re: Jante de plastic!!!
sunt de aceas parere ca Bobby Boss...la ce drumuri aveam....:???:
|
Re: Jante de plastic!!!
eu zic ca jantele alea vor avea succes, banuiesc ca nu le produce nimeni degeaba... sunt altii cu mai multe scoli si diplome ca noi care studiaza rezistenta materialelor care intra in jantele alea si in principiu rezistenta jatelor... ca aspect nu cred ca vor fi grozave si nu inteleg de ce trebuie sa fie neaparat cromate ca sa arate bine, fiecare cu ce-i place... daca ies pe piata vor avea succes, probabil vor fi si ieftine...
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
tu ai pus vreodata mana pe o janta cand ai oprit masina ? (chiar si 10-15 minute) o sa fii uimit sa vezi cat de incinsa e. dupa cum spune articolul jantele au trecut deja de teste de 250.000 km... nu realizezi ca oamenii aia nu freaca menta pe net toata ziua si s-au gandit la asta inainte sa o proiecteze ? dar totusi.... daca vii cu flacara de taiat metale la o janta de aliaj ? oare rezista ? =)) :lol: |
Re: Jante de plastic!!!
niciodata :P poate inlocuitorul capacelor:))
|
Re: Jante de plastic!!!
doamne fereste-ma si apara-ma de rele!!!!si de oameni .....sa nu zic cum!.....ba dar voi ganditi cu curu?....sant uni dintre noi care habar n-au ce vorbesc.......ce sa le mai zici ca s-a inventat anvelopa care nu se umfla...si ca nu arata ca si una normala si ca vezi prin ea!!!!stati linistiti copi....dati voi 1000 euro/geanta super polishata si cromata ca ma dau eu pe deastea .....poate or fi la 15 mii(joke)bucata si sa vezi ce ma rad atunci!nici nu v-a puteti imagina inca cum arata asa geanta si vorbiti aiurea.......poate va fi ultima moda!cine stie!!!aia-s 100 de ingineri scoliti care sunt platiti sa faca asa ceva nu un parlit care face commenturi in fata calcului!!!!....respect pt voi......si bafta la genti cromate
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
de tine pretene....n-am ce sa mai zic.....esti profesor!bafta voua |
Re: Jante de plastic!!!
In definitiv, jantele nu sunt din plastic, ca sticla de Cola, ci din material compozit (ca si fibra de sticla sau fibra de carbon). Frumos zis silk'!
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
mah, astea or sa fie jante pt alergat ca vor fi cu mult mai usoare. eu mi-as lua cu increder. cand apar eu imi iau :D si ce daca nu arata ca cele metalice? exista si vopsele. cu siguranta faci ceva mishto cu un vopsitor bun. asadar, traiasca oamenii de stiinta! :D
|
Re: Jante de plastic!!!
pun pariu ca are sa aiba succes, dar nu asa mult ca aliajele
|
Re: Jante de plastic!!!
te lingi pe burta original la un accident ceva cu ele
|
Re: Jante de plastic!!!
Bah baietzi ce suntezi copii,acum20 d ani cand eram proaspeti capitalisti mai aveam o scuza sa fim incuiati..rezervati in privinta inovatiilor dar dupa 20 d ani?masinile au sasiu lipit ci silicon si e un procedeu mai apreciat decat sudura,au combustibil cea ce foloseam p vremuri sa incalzim ceaiul(gpl)....aia care au bagat lovele sa faca jentile aste credetzi ca-s prosti degeaba?...mai sun si nemti..e o problema de timp pana apar(daca testele ies bine)..250mii km eu zic k sunt convingatori..ei nici nu prea au gropi ce-i drept..
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
In primul rand ganditi-va ca sunt facute de nemti....
Iar in al doilea rand un plastuic il vopsesti, polisezi, cromezi, ii faci tot ce vrei tu mult mai usor decat pentru metal la costuri mult mai mici. Iar ca duritate plasticul sau mai bine zis polimerii au intrecut metalele de mult timp, metalele care se folosesc in mod uzual, nu metalele speciale pentru nave spatiale sau sateliti desi si acolo se foloseste si plastic . |
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
jantele din plastic o sa devina o adevarata afacere pt multi distribuitori...am fost la un test drive cu jenti din plastic si am ras surprins kt de usoare pot fi si la ce temperatura se pot topi... deabia le astept ..
|
Re: Jante de plastic!!!
Test drive?!!deja sunt pe strazi?ma gandeam ca vor aparea curand dar nici chiar asa..zi tot ''gms''..unde ..cum cand..pls...este ceva care chiar merita stiut..ms
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
eu cred ca nu le-au facut pt Europa de est.....in germania etc nu au probleme de genul craterelor noastre.....la ei se vor vinde bine....
|
Re: Jante de plastic!!!
lasa...ca in viitor o sa avem si noi straziii bune..acum se sapa ..pt apa nova :))))))))
|
Re: Jante de plastic!!!
in Brasov nu prea mai sunt probleme d genul asta,s-a schimbat mult starea strazilor in ultimii 2 ani..au ramase putzine strazi cu probleme...tot ce este drum principal sau intens circulat(in oras) este ok..si inca se lucreaza la greu...numa' bine,pana vin eu acasa e totul atza..
|
Re: Jante de plastic!!!
eu am incredere in jantele de plastic. Rigiditatea va fi cam la fel cu cele de aliaj, ba chiar mai bine... nu zic ca o sa fie flexibile dar la un soc mare, unde o janta normala s-ar sparge/stramba, asta sa nu aiba nimic. asteptam si vom vedea.
|
Re: Jante de plastic!!!
e o mare prostie cu jantele astea parerea mea:(
|
Re: Jante de plastic!!!
Eu sunt curios cum se comporta dupa coborarea unui traseu montan dur (pe asfalt, nu macadam).
Mai exact... cum se comporta la temperaturi foarte mari in regim de sarcina. Inchipuieste-ti ca faci o coborire in forta a Alpilor sau a Transfagarasanului si folosesti (evident) foarte intens pedala de frana. Sau mai bine... cum se comporta jantele dupa ce o soferita blonda strabate Bucurestiul cu frana de mana uitata trasa la jumatate din cursa. Stiti foarte bine cat de tare se pot incinge franele... care transmit caldura jantelor. Ar fi comica faza in care soferita de mai sus s-ar trezi ca plasticul incepe sa cedeze si masina sa inceapa sa-si schimbe garda la sol pe puntea spate :) |
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
plastic si fibra de sticla... daca erau seriosi faceau din kevlar si fibra de carbon
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:52. |
- Copyright 2026 4Tuning