Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 02-07-07 14:43

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 977092)
don vento
https://forum.4tuning.ro/670-firme-piese-tuning/40585-ceasuri-plasma-new-design-marci-preturi-bune/post967522.html
aici am gasit ceasurile
modelu asta e la 77Eu,dar mai caut ca asta nu prea imi place!!!

e fain modelul dar parerea mea ca e pt vr6 nu pt motorele noastre:D :D

FANEX 02-07-07 21:06

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUT ! ce iti indica afisajul km.atunci cind pornesti motorul si dupa aceea revine si iti arata nr. de km. ? La mine arata un fel de 10-02 sau ceva de genul ca nu reusesc sa-mi dau seama..........

bzsa 02-07-07 21:18

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 978091)
SALUT ! ce iti indica afisajul km.atunci cind pornesti motorul si dupa aceea revine si iti arata nr. de km. ? La mine arata un fel de 10-02 sau ceva de genul ca nu reusesc sa-mi dau seama..........

si la mine ceva la fel dar dar revine in 2 sec
asta nu numai la vento ci la toate modelel de masini care au afisaju de km digital

ErdVento 02-07-07 21:47

Re: Proprietari de vw vento
 
bzs
da e pentru VR6 dar aduce omu si la motoarele noastre tot modelul asta!

bzsa 02-07-07 21:58

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by ErdVento (Post 978178)
bzs
da e pentru VR6 dar aduce omu si la motoarele noastre tot modelul asta!

nu ti-a zis si un pret sau ceva?

paul_ral 02-07-07 22:15

Re: Proprietari de vw vento
 
OEL, IN 00, IN 01, IN 02 sunt indicaţiile indicatorului pentru intervalul de service. El trebuie resetat după fiecare lucrare de intreţinere. Eu l-am resetat si acum arată IN 00

FANEX 02-07-07 23:25

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUT ! Multumesc paul ral pentru asistenta acordata ! as vrea sa schimb kitul de curele distributie + cele 2 curele alternator,ppa........ce producator imi recomandati ? trebuie schimbata si pompa de apa cind fac operatiunea asta ?

don_vento 03-07-07 01:30

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 978091)
SALUT ! ce iti indica afisajul km.atunci cind pornesti motorul si dupa aceea revine si iti arata nr. de km. ? La mine arata un fel de 10-02 sau ceva de genul ca nu reusesc sa-mi dau seama..........

iti arata Inspectia 01 sau inspectia 02
inspectia 01 apare parca la vreo 15000 km dupa ce a fost resetata, iar inspectia 02 pe la vreo 20000.
poate ma insel la numar de km, dar asta e ideea

un mecanic bun ar trebui sa stie sa-l reseteze daca il pune pe calculator

don_vento 03-07-07 01:34

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 978324)
SALUT ! Multumesc paul ral pentru asistenta acordata ! as vrea sa schimb kitul de curele distributie + cele 2 curele alternator,ppa........ce producator imi recomandati ? trebuie schimbata si pompa de apa cind fac operatiunea asta ?

eu tocmai am facut asta de vreo 200 km
eu am schimbat doar cureaua de distributie si rola intinzatoare si e ok.
capacul la pompa de apa e indicat sa fie schimbat si el, desi nu sunt pe aceeasi curea. eu nu l-am schimbat pt. ca-l poate verifica si daca e ok nu are rost sa-l schimbi.

FANEX 03-07-07 17:15

Re: Proprietari de vw vento
 
comutatoarele ptr. treptele de ventilatie si/sau cald/rece din dreapta volanului cum se scot ? au un sens ptr. desurubare sau pur si simplu se trag in afara ?

paul_ral 03-07-07 19:45

Re: Proprietari de vw vento
 
Trebuie sa scoti masca ce inconjoara butoanele(foloseşte o şurubelniţă dreaptă puţin mai lată) si după aceea poţi scoate butoanele. Vezi ca au niate fante mici sus şi jos, rebuie sa folosesti o şurubelniţă dreaptă subţire şi īngustă.Pentru a scoate comutatoareletrebuie sa demontezi panoul cu cele 3 butoane. Ai 4 suruburi stea pe panou si 2 stea sub scrumiera. Detaşezi rama ce vine impreuna cu butonul de la desghetarea lunetei si scrumiera si tragi afară blocul de climatizare. De acolo vezi ce urmează.

paul_ral 03-07-07 22:23

Re: Proprietari de vw vento
 
5 Attachment(s)
Vento in RK săptămāna trecută
Pret total reparatie caroserie 10 mil(schimbat praguri, schimbat fusta spate, schimbat usi, capotă spate, aripi, antifonat(teroson) exterior şi interior.
Săptamāna asta e la vopsit

FANEX 03-07-07 23:16

Re: Proprietari de vw vento
 
SPOR la treaba cu vento.... sunt sigur ca o sa iasa beton. ....am dat jos cele 3 butoane:trepte ventilatie,cald/rece,dirijare aer,fiecare are cite un dispersor ,cel din mijloc este verde,surpriza mea a fost ca sub ele nu era nici un bec???? Trebe la toate 3 becuri sau numai in mijloc la dispersorul verde ?

paul_ral 03-07-07 23:36

Re: Proprietari de vw vento
 
Numai la cel din mijloc. Iluminarea este mai slabă sau chiar inexistentă pentru cele din lateral. După ce termin cu masina am sa ma ocup de această problemă

ErdVento 04-07-07 01:44

Re: Proprietari de vw vento
 
paul ral
ai inceput un drum lung si costisitor.........dar merita!
spor la treaba........tine-ne la curent cu poze!!!

CJ-01-WOB 04-07-07 01:52

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 980312)
SPOR la treaba cu vento.... sunt sigur ca o sa iasa beton. ....am dat jos cele 3 butoane:trepte ventilatie,cald/rece,dirijare aer,fiecare are cite un dispersor ,cel din mijloc este verde,surpriza mea a fost ca sub ele nu era nici un bec???? Trebe la toate 3 becuri sau numai in mijloc la dispersorul verde ?

exista un singur bec !
se poate modifica in leduri nu prea greu

DONU' 05-07-07 10:41

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Salut!
Sunt DONU' din Ploiesti si am un VW VENTO VR6 din 1994.

don_vento 06-07-07 01:22

Re: Proprietari de vw vento
 
4 Attachment(s)
am facut si eu ceva poze la ventorica al meu

bzsa 06-07-07 08:31

Re: Proprietari de vw vento
 
6 Attachment(s)
poze mai noi cu al meu

FANEX 06-07-07 18:27

Re: Proprietari de vw vento
 
SALUT ! ce tip de bec ptr.far ar fi potrivit ptr. VENTOul meu ? H412V60/55W sau H712V55W. apropo in curind o sa postez niste poze cu el,desi nu stiu ca pe linga frumusetile care le-am vazut pe aici ...............

ErdVento 06-07-07 20:22

Re: Proprietari de vw vento
 
fanex
H4 sa fie in orice caz........

bzsa 06-07-07 23:32

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 985353)
SALUT ! ce tip de bec ptr.far ar fi potrivit ptr. VENTOul meu ? H412V60/55W sau H712V55W. apropo in curind o sa postez niste poze cu el,desi nu stiu ca pe linga frumusetile care le-am vazut pe aici ...............

stai linistit ca si noi am inceput cu masina stock si incet cu incetu am evoluat........8) 8) 8)

FANEX 08-07-07 22:18

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
SALUT ! niste poze cu VENTO meu...

FANEX 08-07-07 22:26

Re: Proprietari de vw vento
 
4 Attachment(s)
alte poze cu VENTO meu .......

bzsa 08-07-07 22:44

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 988208)
alte poze cu VENTO meu .......

frumoasa masina mai ales jentile;)

FANEX 11-07-07 20:54

Re: Proprietari de vw vento
 
probleme cu trapa... help my please ! trapa manuala,de citeva zile am observat ca imi intra apa dupa o ploaie sanatoasa dar numai la plecarea de pe loc dupa ce a stat parcata in ploaie. Mentionez ca problema asta nu o am in timpul mersului pe ploaie sau dupa ce o spal.

FANEX 11-07-07 21:57

Re: Proprietari de vw vento
 
si inca o chestie cu care nu sunt clar deoarece nu am inca un manual tehnic,VENTO CL 1,8i 1994 cod ABS are filtru polen sau nu ?

bzsa 11-07-07 21:59

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 993267)
si inca o chestie cu care nu sunt clar deoarece nu am inca un manual tehnic,VENTO CL 1,8i 1994 cod ABS are filtru polen sau nu ?

da trebuie sa aiba

bzsa 11-07-07 21:59

Re: Proprietari de vw vento
 
o sa iti scanze schita sa vezi ce si cum

FANEX 11-07-07 22:01

Re: Proprietari de vw vento
 
aha....multam bzsa !

FANEX 11-07-07 22:02

Re: Proprietari de vw vento
 
ai un mecanic bun in CLUJ ?

don_vento 12-07-07 01:10

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 993267)
si inca o chestie cu care nu sunt clar deoarece nu am inca un manual tehnic,VENTO CL 1,8i 1994 cod ABS are filtru polen sau nu ?

Masina mea e identica cu a ta si iti spun eu sigur ca are filtru de polen. E situat in partea dreapta a masinii (partea opusa soferului). Chiar la baza parbrizului este un plastic care e prins cu niste suruburi de plastic. le desfaci alea, ridici plascticul si acolo este filtru de polen. sper ca te-au ajutat sfaturile mele.

bzsa 12-07-07 17:58

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 993276)
o sa iti scanze schita sa vezi ce si cum

scuze de calitatea pozei !!!1
in graba a iesit

FANEX 12-07-07 18:12

Re: Proprietari de vw vento
 
bzsa,multumesc ptr.poza

FANEX 12-07-07 18:18

Re: Proprietari de vw vento
 
bzsa....imi spui te rog cit a costat setul de stopuri clare spate(aripi+capota portbagaj) plus semnalizare fata si proiectoare plus semnalizatoarele aripa fata...adica tot ce ai schimbat tu.......si scuze daca ai mai spus si eu nu am fost atent.

FANEX 12-07-07 18:19

Re: Proprietari de vw vento
 
don vento sfaturile clar m-au ajutat,multumesc !

bzsa 13-07-07 02:20

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 994383)
bzsa....imi spui te rog cit a costat setul de stopuri clare spate(aripi+capota portbagaj) plus semnalizare fata si proiectoare plus semnalizatoarele aripa fata...adica tot ce ai schimbat tu.......si scuze daca ai mai spus si eu nu am fost atent.


CEATA FATA CU SEMNALIZARI 100 DE OIRO,SEMNALIZARI LATERALE ARIPA 20 DE OIRO ,STOPURI SPATE 200 DE OIRO, MASCA FATA (CURATA)SI PRELUNGIRE CAPOTA 150 DE OIRO,ANGEL EYES 200-250 DE OIRO(IN CURAND O SA AM MONTATE):D CAM ASA STAU LUCRURILE SPER CA NU AM UITAT NIMIC :lol: :-P :-P :-P

FANEX 13-07-07 14:02

Re: Proprietari de vw vento
 
aha,mercy,si au tot ce trebuie la ele....adica capace,garnituri,cleme,soclu etc. tot rostuit,tu numa sa pui becuri si gata....n-as crede !!!!!!!!! ?

bzsa 13-07-07 17:46

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 995678)
aha,mercy,si au tot ce trebuie la ele....adica capace,garnituri,cleme,soclu etc. tot rostuit,tu numa sa pui becuri si gata....n-as crede !!!!!!!!! ?

trebuie numai montate au si becuri!!!
numai stopurile nu au avut dar restul numai sa le pui sus;) ;) ;)

FANEX 14-07-07 15:10

Re: Proprietari de vw vento
 
bzsa mercy ptr.informatii ! am gasit si eu un site cu accesorii ptr. tuning www.***.ro magazinul este in Timisoara,pacat ca acum lucrez in Campia Turzii si rar mai ajung prin TIMISOARA dar cu prima ocazie o sa le fac o vizita.......


All times are GMT +2. The time now is 05:13.

- Copyright 2026 4Tuning