Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Kyd (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/421526-machete-lucru-kyd.html)

kyd_ursu 16-06-15 08:08

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by lazar_tuning (Post 5803083)
tu, fata de mine esti "the next level" ce fain le lucrezi! :> :))

Din pacate nu am prea mult timp pentru asa ceva...ajung tarziu acasa si ma ocup de ele cam 10 minute. Urmatorul proiect sunt sigur ca o sa ti atraga atentia :). Multumesc

Victor Lazea 16-06-15 08:16

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Ma simt ca un copil in ajun de Craciun...sper sa merite toata asteptarea asta :lol:


Baga macar un teaser :twisted:

kyd_ursu 16-06-15 08:28

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by Victor Lazea (Post 5803093)
Ma simt ca un copil in ajun de Craciun...sper sa merite toata asteptarea asta :lol:


Baga macar un teaser :twisted:

:)) rabdare rabdare

lazar_tuning 11-09-15 00:37

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Asta inseamna sa fi mafiot, sa ai macheta de golf cu volan si bord pe stanga si pedale pe dreapta ! :> Bine Kyd-ule cred ca ai avut cel mai mult curaj sa faci asta decat toti de pe sectiunea asta !:)))

kyd_ursu 14-10-15 07:40

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by lazar_tuning (Post 5815902)
Asta inseamna sa fi mafiot, sa ai macheta de golf cu volan si bord pe stanga si pedale pe dreapta ! :> Bine Kyd-ule cred ca ai avut cel mai mult curaj sa faci asta decat toti de pe sectiunea asta !:)))

Multumesc Lazar. Din pacate o buna bucata de timp nu am mai fost activ pe aici...dar acum gata. Ma apuc iar de treaba. La golf mai am sa i fac oglinzile ajutatoare. Cat de curand am sa pun pozele finale. Printre ele o sa fie o poza si cu masina reala. Inca o data ca multumesc pentru tot

kyd_ursu 30-10-15 10:13

Re: Machete in lucru - Kyd
 
2 Attachment(s)
Prima iesire la soare. Mai am de finalizat caseta "SCOALA",mocheta interioara si bandourile.

Reme 30-10-15 10:28

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Ti-a iesit cam mata vopseaua...mergea mai lucioasa! imi place ca seamana cu originalul!

kyd_ursu 30-10-15 10:33

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Producator Welly. A iesit mata pentru ca i am dat lac mat. Am sa incerc si varianta lucioasa sa vad cum iese

2010 30-10-15 11:03

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Imi place ce ai facut!

kyd_ursu 30-10-15 11:19

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 5823681)
Imi place ce ai facut!

Iti multumesc si ma bucur

arctix 30-10-15 11:43

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Poze din interior? Arata foarte bine pe afara

kyd_ursu 30-10-15 12:05

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5823687)
Poze din interior? Arata foarte bine pe afara

La interior mai am putin de lucrat. Mocheta,ceva detalii la scaune si la fetele de usi. Imediat pun 2 poze cu interiorul in stadiul actual.

kyd_ursu 30-10-15 12:26

Re: Machete in lucru - Kyd
 
2 Attachment(s)
Asa cum am promis:

kyd_ursu 26-12-15 21:06

Re: Machete in lucru - Kyd
 
4 Attachment(s)
Am primit o provocare. Mi-a fost data o macheta gasita pe nu stiu unde dar care arata destul de urat :(. Este vorba de un BMW X5 1/18. Producatorul este foarte sters dar dupa multe descifrari am inteles ca este vorba de Ricko. Pai...sa ne apucam de treaba ca avem mult de munca.

Reme 26-12-15 22:59

Re: Machete in lucru - Kyd
 
este din metal? Mie imi pare mai mult a plastic, si cred ca e de fapt Dickie, scara nu o cunosc. Oricum, spor la treaba si ai grija sa iasa bine...

kyd_ursu 27-12-15 09:06

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Scara si producatorul le stiu de la proprietar. Da ai dreptate este din plastic. Ce este trist e ca la final trebuie returnata :).

Reme 27-12-15 10:35

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by kyd_ursu (Post 5829117)
Scara si producatorul le stiu de la proprietar. Da ai dreptate este din plastic. Ce este trist e ca la final trebuie returnata :).

Cunosc sentimentul asta. Ultima de pe sectiunea mea de tuning pe machete a avut oarecum aceasi soarta. Era a unui prieten care m-a rugat sa o refac pt a o da de Craciun ca si cadou unui coleg de-al lui. Dupa spusele lui ar fi iesit mai bine ca originala!

kyd_ursu 27-12-15 15:36

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Amicul meu vrea o culoare tipatoare in combinatie cu negru mat. Am incercat ceva si am sa pun cateva poze mai pe seara.

kyd_ursu 27-12-15 23:11

Re: Machete in lucru - Kyd
 
1 Attachment(s)
Am folosit ca vopsea un porocaliu neon mat. Urmeaza sa fac jantele (care sunt de la alta macheta impreuna cu discurile) interiorul adica spitele cu negru iar buza jantei portocalie. Dupa ce termin cu jantele am sa ma ocup de interior. Am sa pun accent pe detalii atat la interior cat si la exterior

Reme 28-12-15 11:04

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by kyd_ursu (Post 5829188)
Am folosit ca vopsea un porocaliu neon mat. Urmeaza sa fac jantele (care sunt de la alta macheta impreuna cu discurile) interiorul adica spitele cu negru iar buza jantei portocalie. Dupa ce termin cu jantele am sa ma ocup de interior. Am sa pun accent pe detalii atat la interior cat si la exterior

observ ca ai vopsit totul in portocaliu neon, ma rog nu conteaza asta, pt ca mai sus ai zis ca te vei ocupa si de interior, insa nu ai ingrosat stratul de vopsea? Eu zic ca un interior negru mat ar fi fost belea, dar stii cum e gusturile nu se discuta.
vorbind de caroserie ti-a iesit exceptional...+ as mai face si partile inferioare ale barilor cu negru mat.

kyd_ursu 28-12-15 11:34

Re: Machete in lucru - Kyd
 
La interior asa i am propus si eu. O singura culoare si anume negru mat ca pe urma este prea tipatoare si sincer nu imi place. Astept sa vad ce zice. La exterior mai avem de lucru si am sa tin cont de ce mi ai zis.
Am sa i fac geamurile fumurii si totusi as vrea sa i scot in evidenta interiorul....nu stiu...o combinatie ceva...trebuie sa ma gandesc. Am sa incerc negru mat cu acest portocaliu. Ce zici?

Reme 28-12-15 17:06

Re: Machete in lucru - Kyd
 
3 Attachment(s)
din ce am vazut ca ai facut si din ce am vazut ca ai, am reusit sa gasesc ceva pe internet, care arata cat de cat calumea!

poti merge pe ideea de Hamann X5 ceea ce iti arat eu mai jos.

pornind de la ce ai facut tu, ar trebui sa faci centrul scaunelor cu negru mat si suportul de sub sezut la fel, tot cu negru mat. la bord e mai complicat, din ceea ce vad eu...eu ti-am aratat doar o idee, acum depinde de voi...

kyd_ursu 28-12-15 17:52

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Mi a dat mana libera sa l fac cum vreau :)))) (doar sa pastrez acest portocaliu la caroserie)....am gasit pe ebay decals uri super tari...le am comandat. Iar la interior am sa ma inspir din ce mi ai trimis ca arata bine rau. Acum sa vedem ce iese :)

Reme 28-12-15 21:01

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by kyd_ursu (Post 5829276)
Mi a dat mana libera sa l fac cum vreau :)))) (doar sa pastrez acest portocaliu la caroserie)....am gasit pe ebay decals uri super tari...le am comandat. Iar la interior am sa ma inspir din ce mi ai trimis ca arata bine rau. Acum sa vedem ce iese :)

nu e greu de facut, dar iti trebuie atentie. Daca gresesti, eu zic sa ii faci bordul negru.

kyd_ursu 31-12-15 01:13

Re: Machete in lucru - Kyd
 
2 Attachment(s)
M am jucat putin cu bordul si jantele...nu definitiv dar imi surade ideea de a le face asa

2010 31-12-15 07:46

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Imi place pana aici!
Abia astept finalul..

bmwh548 31-12-15 08:52

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Ar trebui niste banda de mascare sau patafix ca sa iasa liniile alea drepte la bord. Ideea nu e rea, dar rezultatul lasa de dorit.
Ar fi fost interesant si un interior alb cu ceva accente negre/portocalii.

kyd_ursu 31-12-15 09:48

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 5829565)
Imi place pana aici!
Abia astept finalul..

Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 5829571)
Ar trebui niste banda de mascare sau patafix ca sa iasa liniile alea drepte la bord. Ideea nu e rea, dar rezultatul lasa de dorit.
Ar fi fost interesant si un interior alb cu ceva accente negre/portocalii.


Ma bucur ca va place. Am vrut sa aflu si parerea voastra. Multumesc pentru sfaturi.

Reme 31-12-15 17:44

Re: Machete in lucru - Kyd
 
cred ca poti accepta si parerea mea?

Parerea mea ar incepe asa. Partea de jos, podeaua, care e gri, fa-o neagra mat. Iar bordul ma tem va va trebui sa il reface sau sa faci si partea inferioara cu negru. Bmwh are mare dreptate cu liniile. Mai bine il faci inapoi portocaliu si apoi faci decat butoanele negre!

kyd_ursu 31-12-15 20:20

Re: Machete in lucru - Kyd
 
1 Attachment(s)
Am sa incerc si varianta ta Remenca mai am un bord

kyd_ursu 16-02-16 11:02

Re: Machete in lucru - Kyd
 
7 Attachment(s)
Intre timp m am jucat putin cu un Golf 4 Bburago la 1:43 si a iesit asa ceva:
- roti Subaru
- roll cage Renault Clio Sport
- motor Ferrari amplasat central

Mai am mici retusuri si sa curat geamurile
Am pus poza cum arata inainte de operatie :))

arctix 16-02-16 16:32

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Interesanta idee

kyd_ursu 16-02-16 17:13

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5834310)
Interesanta idee

Nu a iesit el cine stie ce piesa dar este simpatic :)

kyd_ursu 16-02-16 17:20

Re: Machete in lucru - Kyd
 
1 Attachment(s)
La X5 au intervenit cateva modificari. Una dintre ele ar fi ca i-am pus un motor V8 dupa cum se vede in poza

Reme 16-02-16 22:08

Re: Machete in lucru - Kyd
 
nu arata rau MK4-ul, interesant! X5-ul vad ca se prezinta bine! keep on the good work!

kyd_ursu 27-05-17 23:47

Re: Machete in lucru - Kyd
 
3 Attachment(s)
Dacia 1300 DeAgostini in curs de transformare.

B83RUP 28-05-17 07:42

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Bravo!8)

Reme 28-05-17 20:40

Re: Machete in lucru - Kyd
 
de unde ai luat decalurile de gordini?

arctix 28-05-17 20:47

Re: Machete in lucru - Kyd
 
frumos!

kyd_ursu 28-05-17 21:45

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by B83RUP (Post 5857558)
Bravo!8)

Ms ms :)

Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5857577)
de unde ai luat decalurile de gordini?

Le a facut un tip de aici de pe 4tuning. Daca vrei iti dau numarul lui

Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5857579)
frumos!

Multumesc


All times are GMT +2. The time now is 06:16.

- Copyright 2026 4Tuning