Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   cielo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/41713-cielo.html)

DACIA-Wrc 24-05-07 21:56

Re: cielo
 
electronica?
pe a mele scrie daewoo pe toate si culmea erau de 60w fata 8omi si 60w spate 8omi.
erau alea originale...mai demult de puneau mai de calitate ca acuma?

Geo_ZGA 24-05-07 22:00

Re: cielo
 
Quote:

Originally Posted by 4SPK (Post 918298)
ms mult
acum doar ce imi pusai inchiderea centralizata,alarma ( bine am o prob cu ea ca 3 sa ii schimb senzorul ala ca nu merge...asa ca am numai inchidere,maine dim si alarma :D ) si imi pusai si la porbagaj sa il deschid din telecomanda si bine inteles maine trebuie sa pun si butoanele alea de la usi care aprind lampa centrala ca astia de la daewoo fac economie :D...si...dupa inscriere geamurile electrice!!!

Baga si niste preturi pt "imbunatatirile" astea de mai sus :D

Geo_ZGA 24-05-07 22:03

Re: cielo
 
Quote:

Originally Posted by DACIA-Wrc (Post 918315)
electronica?
pe a mele scrie daewoo pe toate si culmea erau de 60w fata 8omi si 60w spate 8omi.
erau alea originale...mai demult de puneau mai de calitate ca acuma?

Dacia, ce an e al tau? Fostul meu Cielo era din '96 si avea aceleasi difuzoare pe care le am si eu acum pe fata. Pe ele scrie 25w parca si 4 ohmi, dar eu zic, dupa ureche, ca au cam 15w. Pe spate, intr-adevar, erau Daewoo...

4SPK 24-05-07 22:04

Re: cielo
 
mai dadui 120 ron pe inchidere si alarma ( dar iti zisai am probleme cu senzorul ala...nu s poate regla si ramane p f sensibil) , amandoua noi!
iar montatu lor ma costa 150 ron, dar asta include si pretul la butoanele alea ( cica e vreo 3-4 ron unu) si motorasul din spate de la porbagaj si senzorul p care mi-l da maine tot asta cu care am montat-o!!! deci totul 270 ron xcum mult mai ieftin decat 500 ron cat imi cereau la polystar!!!

Geo_ZGA 24-05-07 22:10

Re: cielo
 
cum ma 150 ron montatul alarmei si al inchiderii??? si inclus si deschiderea portbagajului....scuza-ma, dar eu pe asta nu o cred orice ai zice. daca imi mai zici ca ai pus si nu stiu ce marca de alarma....cu 120 ron....deja o dam in povesti.
pai in tot Bucurestiul nu gasesti montaj la alarma mai ieftin de 80-100 ron, ma refer la o firma care se respecta, nu la toti "priceputii la toate". Deschiderea portbagajului e si aia cam 100 ron, inchiderea centralizata cam 150 ron minim...fa si tu totalul, seamana cu ce zici tu?

4SPK 24-05-07 22:12

Re: cielo
 
frate nu stiu c e in bucuresti...cine mi-o monta nu e orice priceput lucreza la un service daewoo in craiova si e cunostinta cu tata...dar atat ii dadui 270 de ron:)

XoRRo 24-05-07 22:32

Re: cielo
 
boxele din fatza au 5 w ... in nici un caz 15... cele din spate au 20w...

4SPK 24-05-07 22:34

Re: cielo
 
doar 5 w? :O io azi dadui mult mai mult in ele si se auzeau f bine :) ma mir

Geo_ZGA 24-05-07 22:43

Re: cielo
 
@ 4SPK, pai zii asa, ca ti le-a montat o cunostiinta ;) e cu totul altceva. alarma si inchiderea 99,99% sunt din alea la oferta de prin Carrefour, Metro etc, de asta sunt la pretul asta. am vrut sa iau si eu la fel, dar m-am razgandit :)

@ xorro. nu te supara pe mine, poate gresesc, dar la 16-17 ani ce pareri despre masini poti sa ai tu? teoretice, din auzite sau din reviste? offf....5w cele pe fata in conditiile in care pocnitori din alea de PC "no name" au 2-3w??? Eu zic ca nu...Electronica face lucruri bune (sa nu exageram, dar sunt bune totusi) si din cei 25w scrisi pe dif, am zis cu toleranta 15w. Cele de pe spate, Daewoo, e posibil sa aiba 20w, nu ma pronunt.

4SPK 24-05-07 22:46

Re: cielo
 
da alarma din aia e...luata la promotie...ea asa cica e 150. xcum sa se inchida/deschida usile si sa piuie :D...mai mult nu imi trebuie:D
k asa imi mai zisese cineva sa pun din aia sa pornesc motorul de la distanta...dar c imi trebuie mie asa ceva?

Geo_ZGA 24-05-07 22:47

Re: cielo
 
:) sa speram ca te tine, ca am auzit destule pareri proaste despre astea ieftine, si chiar experiente "urate". au fost si oameni multumiti, dar nu f multi.

4SPK 24-05-07 22:51

Re: cielo
 
mai si eu sper...faza e ca vazui prima problema...imi zdrancane torbedoul si se aude aiurea :(

XoRRo 24-05-07 23:03

Re: cielo
 
din intamplare am si eu un cielo (al meu, nu al parintilor) si referitor la varsta peste cateva zile fac 18...

eu am dedus asa... pe casetofon scrie 50w... pe boxele din spate 20w ... mai raman 10w .. deci cate 5w.... poate vorbesc aiurea... dar nu prea au cum sa ai aiba 15w... e o diferenta de la cer la pamant intre ele si cele din spate care au 20w......

de ce aveti toti o asemenea atitudine cand posteaza cineva de 17 ani... unii din noi am trait printre masini si nu tot ce stim citim in reviste sau pe forumuri...

nu vreau sa pornesc o cearta... respect pe toti, dar incercati sa nu mai va luati asa de oameni... chiar daca au 17 ani.........

Geo_ZGA 25-05-07 01:29

Re: cielo
 
xorro, fara suparare, dar forumul e plin de bagatori in seama care vorbesc numai ca sa se dea importanti. Varsta mi se pare f relevanta, mai ales cand nici macar nu ai un permis, sa poti spune macar ca ai condus (a nu se include in "condus" si mersul de la 14 ani prin parcare/camp/spatele blocului...). Una e sa citesti sau sa auzi si alta e sa faci cu mana ta un lucru sau sa te lovesti de anumite probleme...nu o sa cred niciodata un sfat de la un om care nu s-a lovit de problema aia in realitate, indiferent de varsta.

revenind la subiect: ce casetofon? nu ai precizat. casetofonul original Daewoo Tank avea, daca mai tin eu bine minte, 2x25w (sau 2x35, nu mai stiu sigur). calculul nu se face matematic, nu ai un cass de 50w cu N iesiri...pur si simplu ai doua iesiri a cate 25w. daca pui 4 dif, atunci ai aprox 4x12w. puterea difuzoarelor intotdeauna va fi (sau trebuie sa fie) mai mare decat a cass, pt a nu distorsiona. calculul tau e doar o aritmetica simpla, nu are nici o treaba cu W difuzoarelor.diferenta dintre fata si spate mai tine si de marime...nu crezi? normal ca cele spate au mai multi W.

@ 4SPK, stai calm, la toate Cielo troncane torpedoul :)

4SPK 25-05-07 13:10

Re: cielo
 
eu am pus un mp3-player lg...4 x 50 zic ei...dar nu cred k are atat :)

4SPK 28-05-07 14:13

Re: cielo
 
la sfarsitu' asta de saptamana am facut cu el 300 de km...masina merge in general bine, la viteze mici nu prea imi place cum se comporta...adica simt nijte trepidatii, k si cand ai accelera si scadea viteza f des
si bineinteles...deja au aparut problemele...cred k mi s-a ars difuzorul din stanga fata...:|

Geo_ZGA 28-05-07 14:37

Re: cielo
 
pai depinde cum mergi cu ea, la ce turatii schimbi...ca daca mergi cu a 4a la 1200 rpm...logic sa trepideze. vezi si tu presiunea la roti, jentile sa nu fie stramba vreuna...
difuzorul...schimba-l la garantie.

4SPK 28-05-07 17:20

Re: cielo
 
mai nu merg cu ea nici turata si nici sub-turata...schimb cam pe la 2500-2600 rpm...si mai jos d 1800 nu o las niciodata...cu dif cred ca o sa ma duc maine sau poimaine sa vad cum am timp...ca mai trebuie sa mai si invat pt examene!!!

Geo_ZGA 28-05-07 17:59

Re: cielo
 
daca intr-adevar face figuri si are trepidatii, vezi tot la service, pe garantie. si eu simteam niste trepidatii, exact dupa ce se auzea un "tac" in bord, de la un releu....inca nu am verificat, dar cred ca e vorba de electro-motor. si e ceva normal sa faca asa...

Geo_ZGA 28-05-07 18:09

Re: cielo
 
edit: am gresit, nu electro-motor, vroiam sa zic electro-ventilator. scuze :P

Ovy_cielo 01-06-07 01:08

Re: cielo
 
Am vauzt mai sus o discutzie despre alarma shi centralizare shi va pot spune ca am pus eu pe un cielo std inchidere centralizata ,alarma shi deschiderea portbagajului din telecomanda. costurile nu au fost f mari 150 ron instalatzia toata alarma+centralizata+motoras portbagaj shi vreo 200 ron manopera dar eu sunt din Tg-jiu shi nush care-s pretzurile prin bucuresti dar am vrut sa va ajut asha cu o idee. ms ciao:D

aXeL.ZeY 01-06-07 01:55

Re: cielo
 
Si eu vreau sa-i pun pe spate boxe de 20 cm si am vazut ca mai trebuie taiat doar din cartonu ala nu si din tabla ...aa si exista vreo distanta minima intre tabla si magnetul boxei ?

4SPK 01-06-07 14:53

Re: cielo
 
nu cred ca exista,din moment ce dif sunt bine fixate nu are ce problema sa apara.
m-am convins...la romani orice lucru e o minune...adik tine numai 3 zile
cu ploile din ultimele zile ghiciti ce mi s-a mai intamplat...cauciucul ala subtire si sclipitor de este pus atat pe bara din faza cat si pe cea din spate s-a deslipit...nu e mare lucru,dar totusi asa de lene le-a fost sa il prinda bine?
astept sa se faca frumos afara si sa vad cu ce il lipersc,as fi vrut cu super glue dar imi este frica sa nu topeasca materialul :|

Geo_ZGA 01-06-07 14:58

Re: cielo
 
:lol: stai ma linistit, citeste topicul meu cu masina, sa vezi ca si eu am avut si inca am probleme cu ea...o sa ti se si cojeasca bandourile alea. Nu mai e Daewoo ceea ce a fost...s-a dus la gara.
merge cu super glue, ia picatura ca e mai buna, nu se topeste nimic, doar ca nu o sa il mai poti scoate daca os a vrei.

DACIA-Wrc 01-06-07 17:51

Re: cielo
 
sau mergi in piata la "rusi" cumperi cu 20 de mii metru nou, si`l lipesti cu picatura care face minuni.
si ti`ai recromat masina :P
hai ca daca nu uit acuma cand ma duc la masina iti fac poze la difuzoarele din spate si la alea din fata sa`ti faci o idee

4SPK 07-06-07 22:11

Re: cielo
 
ms pt staturi...dupa cum spuneam la inceput as cam vrea sa imi pun geamurile electrice fata,dar acum ma bate alt gand...sa imi pun alte jenti,de 14,ca sa nu schimb si cauciucurile ca nu am bani acum si nu prea stiu ce sa fac k imi e frica de faptul ca daca le iau sh sa nu aiba probleme si nu vreau sa dau banii degeaba...voi ce credeti ca merita mai mult...geamurile sau jentile,mentionez ca nu am mai mult de 200-220 d eu pt jenti

Geo_ZGA 07-06-07 22:36

Re: cielo
 
Crede-ma ca stiu preturile la jante :lol: La 200 euro nu gasesti decat sh...si sunt destule pe la banii astia. Poti sa le verifici la o vulcanizare daca sunt strambe. Depinde si cum ai noroc...
Eu prefer jantele fata de geamuri electrice...acum, tu stii mai bine ce-ti trebuie. Eu le-asi pune pe amandoua, dar acum incep cu jantele :D

4SPK 07-06-07 23:03

Re: cielo
 
1 Attachment(s)
asa ma gandeam si io...faza e k banii astia mii dau ai mei si nu prea stiam c sa fac cu ei...dupa sesiune sper sa gasesc ceva de lucru peste vara si asa sa ma pot ocupa de masina (folie pe geamuri, dif fata schimbate, o bara anti-ruliu, ploape ) ... cat despre jenti cautai ceva prin bazar si gasii ceva variante...dau linkurile aici sa imi ziceti c credeti k vine mai frum cu masina mea...ms
https://www.4tuning.ro/Anunturi-Auto/...4-xx12835.html
https://www.4tuning.ro/Anunturi-Auto/...4-xx15510.html
https://www.4tuning.ro/Anunturi-Auto/...0-xx31722.html

si astea pe un forum in craiova

Geo_ZGA 08-06-07 08:11

Re: cielo
 
Pai in primul rand...primele 3 ies clar din discutie, fiindca sunt anunturi din 2005 sau 2006 :lol: (vezi ca scrie ora si data la care s-a postat anuntul)
Ultimele sunt CMS...de care nu am auzit lucruri bune. CMS le gasesti noi-noute la 800-850 ron, deci atentie.

4SPK 08-06-07 10:31

Re: cielo
 
nu stiam k nu sunt asa bune...am vazut in ult vreme destule prin craiova...poate pt ca sunt ieftine :D

Geo_ZGA 08-06-07 10:43

Re: cielo
 
Nu pot sa spun sigur sigur ca CMS nu sunt bune de nimic, fiindca nu am avut niciodata. Ce pto sa spun e ca nu am AUZIT despre ele cine stie ce, ba chiar multi, de cand mam apucat sa caut jante, mi-au spus sa nu-mi iau cms ca se stramba usor, sunt turcesti..proasta calitate. plus ca arata urat rau...am vazut in carrefour cms-uri si sunt ca naiba, finisate urat.
vezi ca gasesti si pe bursa pe 4t, aici.

d_axelll 08-06-07 14:04

Re: cielo
 
Sal'
Apropo de montat: inchidere+alarma+deschidere portbagaj din telecomanda!!!
Mi-am pus eu in ianuarie dupa ce am vazut un furt dintr-un cielo in centrul constantzei shi m-a costat aparatura shi manopera 300 ron!
MAAT

Geo_ZGA 08-06-07 15:32

Re: cielo
 
300 ron alarma+inchidere+manopera montaj? alarma Maat? si montate la firma sau la vreo cunostiinta?

d_axelll 08-06-07 20:51

Re: cielo
 
Sal'
Dap!
M-a costat 300 ron shi tipu are firma de montat toate astea shi lucreaza pe constanta shi tulcea!:shock:
A venit acasa shi a durat 1h si jumate!
Super treaba shi sunt foarte multumit!
Avea shi d-alea cu pager shi costau 800 ron
Va dau numarul lui daca vretzi dar s-ar putea sa mai fi crescut pretzul ca are clientzi shi vad bun ca pe zona asta nu prea se monteaza!
Bafta multa!

Geo_ZGA 08-06-07 23:37

Re: cielo
 
Din pacate nu am ce face cu nr lui...eu sunt din Bucuresti. Oricum, eu am gasit alarma Black Widow 200ron (si mai mult, in functie de ce vrei)+inchidere 140ron + montaj gratuit (asa zic ei) la o firma si probabil ca acolo o sa ma duc.

d_axelll 09-06-07 14:25

Re: cielo
 
Sal'
AAAAAAAAAUUUUUUUUU
BUUUUUUUUUBAAAAAAAA
Am patzit ceva nashpa azi la spalatorie!!!:(:(:(
A pornit alarma cand imi spala motorul shi nu prea voia sa se mai opreascah!
Nu era activatah!
Acuma cand o armez dupa aprox. 1 min porneshte singura!
L-am sunat pe instalator shi a zis cah e posibil de la contactul ushilor dar nu-mi spalase mashina incah!
Avetzi vreo idee???
HELP
A zis ala ca vine sa se uite la ea dar era la c-ta shi pana la mine sunt 170 km!
Un sfat va rog!
Bafta multa!
:(:(:(

Geo_ZGA 09-06-07 14:29

Re: cielo
 
Scoate-o de tot pana o vede meseriashul. Scoate-i alimentarea.

d_axelll 09-06-07 14:41

Re: cielo
 
Nu shtiu de unde!:(
Mi-a aratat ala da' am uitat ca am crezut ca e neinteresant!
Help
Cutiutzele sunt sub bord!

Geo_ZGA 09-06-07 15:03

Re: cielo
 
Pai nici eu nu stiu sa-ti spun. In teorie, ar trebui s existe o singura "cutiuta", pe sub bord pe undeva, in care sa intre firele...ar trebui sa aiba o mufa (sau 2-3) pe care sa o poti scoate...

DACIA-Wrc 10-06-07 10:37

Re: cielo
 
ajunge daca scoti siguranta mov.


All times are GMT +2. The time now is 03:11.

- Copyright 2026 4Tuning