Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Europene vs nemtesti (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/39920-europene-vs-nemtesti.html)

22VIN 04-05-07 23:48

Re: Europene vs nemtesti
 
pleaca cu ala de-aici decat sa-mi iau fieru ala de calcat megane sau fieru de calcat ultramodern pgt 207 mai bn imi iau hyundai accent e de n ori mai misto :)))
a da si app nu conducem f1-uri conducem masini normale

Trickz 05-05-07 00:03

Re: Europene vs nemtesti
 
citind acest topic am ajuns la urmatoarele concluzii: 1. germania sau nemtia nu face parte din europa. 2.renault face branza si masina lor pt f1 foloseste acest combustibil alternativ. sau il puneau pe alonso sa manance branza??:question::D 3. voi adorati masinile germane dar citind acest topic am ajuns la concluzia ca le adorati deoarece germanii le schimba odata la 2 ani, rezultand un pret mai mic la sh pt un audi din 2000 decat un logan nou(de exemplu). 4.faza cu masinile frantuze e adevarata. cumperi ''un chilipir'' dar te rupe la prima revizie. si a doua. si la restul reviziilor:D asta este pretul platit:(

THX-1 05-05-07 01:59

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 885289)
englezii si suedezii... singurii care mai au masini...

"Englezi" in ghilimele!,eu unul nu as miza pe englezi decat la o bauta in vreun pub!:lol:

boy_wonder 05-05-07 10:32

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by THX-1 (Post 885278)
Ok!,R36 iti spune ceva?,cat despre diesel momentan 2000cmc-170cp dar sunt sigur ca va urma un 2,5 tdi sau chiar 30tdi+4motion+DSG+etc....iar dc. vorbim de top(V10-TDI sau W12 de pe phaeton sau touareg)sunt deja alt nivel!..eu zic ca voi subestimati passat-ul,sau ma rog VW-ul.

deci R36 din ce am vazut eu inca nu se vinde in Romania..
si ai luat passatul si lai comparat cu volvo s60 .. si a pierdut spre dezamagirea ta
acum ce faci..? iei tot brandu volkwagen?? hai mai bine ia tot VAG si compara-l cu volvo poate asa ai si tu dreptate...

Korne 05-05-07 10:55

Re: Europene vs nemtesti
 
Pentru a spune drept... sunt de partea nemtzilor... fara discutie cele mai bune mashini ce exista sunt fabricate in germania...facand abstractie de la firme de lux si supersport... cu masinile frantuzeshti e o treaba...renault e din proprii cunostinte o catastrofa (al3-lea set de injectoare la 140.000km reali la clio), citroen este mashina buna dar pretzurile sunt exagerate avand in vedere prestigiul marcii, dupa parerea mea peugeot este cea mai rentabila mashina frantzuzeasca... iar despre italieni, intr-adevar fac masini frumoase... dar din punct de vedere al fabricatiei nu merita nici doi bani, spun din proprie experienta cu marca fiat... cu toate ca e masina noua

THX-1 05-05-07 12:10

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 885647)
deci R36 din ce am vazut eu inca nu se vinde in Romania..
si ai luat passatul si lai comparat cu volvo s60 .. si a pierdut spre dezamagirea ta
acum ce faci..? iei tot brandu volkwagen?? hai mai bine ia tot VAG si compara-l cu volvo poate asa ai si tu dreptate...

Pai tre sa se vanda in romania ca sa il compari?.........si ma rog cine a hotarat care-i mai tare,tu?

Malos 05-05-07 12:21

Re: Europene vs nemtesti
 
Pai hai sa ne bagam si la capitolul putere...probabil stiti de baietii de la Evolve...adica tot Volvo...
daca S60R EVOLVE de 463 de cai fuge suta 3.9...
C30 EVOLVE care e si mai usor si are si 507 cai, oare in cat timp face suta?
si totul dintr-un "amarat" de motor de 2500!!!
Volvo daca vrea sa faca masini rapide face...dar nu e asta conceptia lor despre masina!

THX-1 05-05-07 12:38

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 885647)
acum ce faci..? iei tot brandu volkwagen?? hai mai bine ia tot VAG si compara-l cu volvo poate asa ai si tu dreptate...


Pai discutia parca pornise comparand VW cu Volvo,nu?(firmele)...:-)
P.S.-nu ma intelegeti gresit,n-am spus ca Volvo nu e o firma tare,insa nu prea isi merita banii,cel putin parerea mea!...bafta!

Malos 05-05-07 12:46

Re: Europene vs nemtesti
 
Pai pana acum nu ne-ai dat nici un motiv..un lucru in care VW e mai bun :))
Trebuie sa vi cu argumente...yo am argumentat tot..dar crek nu mi-ai citit nici un post de-al meu :))

Korne 05-05-07 14:14

Re: Europene vs nemtesti
 
Adevarul e ca Volvo S60 R e racheta... garantez... insa nu stiu daca isi justifica pretzul la nivel de M3...

Malos 05-05-07 14:54

Re: Europene vs nemtesti
 
De la ce pret incepe M3-ul in Romania nou?
Oricum comparatia intre 2 masini premium ca BMW si Volvo nu prea se face deoarece BMW se adreseaza unei categorii de cumparatori tineri...si care vor viteza...Volvo e pt cumparatori mai in varsta...linistiti..care cauta confort si siguranta :)

boy_wonder 05-05-07 15:04

Re: Europene vs nemtesti
 
56.000 EURO CIP e noul M3 in Germania si S60 R e 44.000..
oricum comparatia nu isi are rostul . M3 e un coupe sportiv pur-sange, in timp ce S60 R e doar un sedan premium ceva mai sportiv ..
din ce am citit in ultimele zile prin presa internationala se pare ca Volvo va renunta la gama R

Malos 05-05-07 15:06

Re: Europene vs nemtesti
 
Exact...nu ma gandeam ca e la acelasi pret...un S60 cu motor de 2500 la pretul unui M3...nu aveam cum :)
Da renunta...pt ca oamneii cand cumpara Volvo nu cumpara pt viteza...crek multi dintre cumparatori nici nu au auzit de S60R :)))
Daca vor viteza isi cumpara nene BMW :D

Eagleee 05-05-07 15:36

Re: Europene vs nemtesti
 
Azi am avut vreme si ma citit toate posturile din topicul asta, ficare cuvant!!! era stres mare:P
Rezultatul, si parerea mea despre discutia asta este urmatoarea:
Euro n-mama dracului e o vrajeala...daca va uitati la stelutele si cum le da se vede ca 30% este pentru protectia activa a pasagerului...restul pentru tot felul de porcarii care nu te priveste la un impact serios!!! (protectia pietonilor, protectie copii (care difera foarte tare in functie de scaune aplicate) protectie passiva...cui pasa...oricum mori intr-un Twingo daca intalnesti cu un merc 124...)
Grupul Vw:
-VW...pentru oricine cine habar n-are ce masina sa cumpere sau nu are mai multi bani pentru ceva mai serios
-Audi...in ultimi 20 de ani s-a devenit o marca care apartine segmentului premium, nu se poate discuta mult despre ea, omul care cumpara o face fiindca nu stie ce sa ia, numai sa fie scump, elegant si respectat de prieteni
-Skoda...omul asta incepa sa gandeasca, mai ieftin (in germania este mai ieftin si intretinerea...aberatie dar ma rog...) dacat VW, primesti aproape aceeasi chesit pentru banii tai ca si cum ai cumpara un..ceva VW
-Seat...la aceeasi pret ca si VW dar cu un pic de sportivitate...se simte credetima
-Porsche...poate ca nu trebue mult pana ce schimba cine cui apartine...Dar ce este cert e ca asta este singura marca pe lume care produce masini sport seriose care pot fi folosite zilnic
-Bentley...nume engleza...dar in rest este un mare audi cu 2 usi (ma rog...sau 4) cu multi cai si lux puritan, ca si la toate masinile germane...fara senzatii mari (evident pentru banii la care este)
-Lambo...cred ca nu trebue discutat...din cauza 4x4 macar nu te mai omoare...
-Bugatti...au facut ce toti au zis ca nu se poate
Grupul Ford:
-Ford...sunt 2 variante, una e ca omul cumpara fiindca nu mai vrea VW, ceealalta varianta este ca incepe sa gandeasca si isi dea seama ca caii nu sunt tot, pentru putini bani Focus si Mondeo are o suspensie foarte buna...
-Jaguar...frumoase, luxuoase, exlusive, scumpe, pierd prea mult din pret in cateva ani...o masina adevat engleza
-Land rover...numai defender si Range Rover...restul...astea 2 sunt cava, prima este ceea mai buna pentru teren, a doua este un tot-teren exlusiv
-Volvo...pentu oameni care gandesc, nu le trebue Merc sau BMW din motive pe le care scriu mai jos, le trebue o masina premium dar pe care nimeni nu isi dau seama ce e numai ca e mare si scump...A, si nu o cumperi ca are xxx cai, cui pasa peste 40...sau pentru bancari...
Despre masinile americane facute in europa, sau importate numai corvette este ceva, restul...un cacat stilizat si power...
Mercedes-Benz
-Mert...Din pacate prea multi gabori si "mafioti" plimba cu masini de astea la noi (europa de est) care nu ajuta la reclama marcii...dar macar daca cumpar un S negru, cu geamuri fumurii nu te mai opreste politistul si curvele sunt mai ieftine, poate si intrarea in cluburi devine gratis instantaneu si va pofresc direct la sectiunea VIP...:D
-Maybach...un adversar direct pentru Rolls, indirect BMW
-Chrysler...nu apartine dar este in cooperare cu merc...dar lasa...
BMW
-BMW...in general prima observatie este sportivitatea cand vezi una...liniute si cerculete...dar cumva uitam ca are ceea mai comlicata si sofisticata suspensie (pentru feeling sau ce dracu) si are cele mai bune motoare in afara de japoneze. Der din pacare ase e si ceea mai mare problema a marcii, sel putin cand o duci la targ...pierde foarte multi bani
-Mini...o renastere de succes...
-Rolls...nu merita sa scriu orice despre masina asta, pur si sumpi un camion luxos (ultimul model) nu e facut pentu europeni...e pentru americani...:(
Erau si alele dar dupa o vreme nimic...
GM
-Opel...dacia din germania...
-Saab...din pacate opel galvanizat...si un pic de stil, dar din pacate...prea putin conteaza...
Si acum numai pe tari...
Franta
Nu vreau, si nu e bine sa generalizam dar din pacate trebue...masinile facute de frencezi (sa specific) arat ~bine, dar calitatea este...varza, am vazut prea multi reno si pego arse, probleme mechanice, electrice wow, ieftine si varza, si reparatia costa prea mult (piesele)
Italia
Acolo e foarte amestecat situatie...fiecare au o calitate...care nu e macar la nivelul de opel...fie lancia, fiat, maserati, ferrari sau alfa(in ultima vreme ultimile 2 incep sa face si calitate, dar e cam lent evolutia)...fiecare este super frumoasa (mai putin fiat), performante bune, dar totusi, cine cumpara un ferrari nu cumpara pentru ca are xxx cai...o cumpera fiindca este frumoasa, rara, fiecare gagica te va iubi, iti da inca 20cm la departamentul intim :P (pentu uni ****)
Anglia
Inca nu am vazut nici o masina de acolo care sa nu aiba probleme severe la elecricitate
-Aston...dupa parerea mea este unica, are stil, e frumoasa, sportiva, eleganta(este singura), tot ce vrei de la un coupe (pentu mine asta e ...tot...numai costurile si calitatea...)
-Rover...bmw a avut de 2 ori...coopera si cu honda...penibil firma asta, nu puteau sa faca macar o masina ca lumea (ex seria 600, fiind ea accord si 75 care este jaguarul ieftin)
-TVR-e ca si ferrari, mai bine zis maserati, calitatea...dar arate excelent...:D sa vedem ce face noul proprietar
-Lotus...era sa uit firma asta...cred ca spune tot ca o si ei pun motor japonez, dar nici in ruptul capului nu puteam sa ma urc in masina...ori genunchi erau in volan, ori capul state afara...am ales ultimul...peste 100 devine...putin inconfortabil cu toate ca am pus ochelari de soare :P , dar tot aratam ca un idiot...
Mai sunt si late firme...dar nu merita comentat, au o productie prea mica pentru a putea spune orice parere despre ele.

Eu am incercat sa fiu odiectiv, nu luand in calcul ca omul de azi cumpara dupa aspect sau nume masinile...si nu in primul rand dupa calitate...
Dar totusi, calitatea europeane, germana, sau orice nu se poate compara cu calitatea japoneza...dar masinile alea nu au suflet...


Ps. cer scuze pentru greselile de gramatica, sau daca nu puteti intelege pe locuri ce vream sa scriu...

300zxtt 05-05-07 15:55

Re: Europene vs nemtesti
 
super.....mai ales faza cu ferrari :)) si perfect adevarata replica despre calitatea japoneza

Korne 05-05-07 15:56

Re: Europene vs nemtesti
 
comparatia de pretz intre S60 R si M3 nu este deloc o prostie... asa cum spune boy wonder...S60 R e pe la 45000 de euro(in germania)... iar M3 vechi (la care ma refeream eu) era anul trecut putin sub 47000 de euro, cip in Romania... si inca o chestie... S60 R nu este deloc de neglijat...nici macar de la volanul unui m3 e46...adevraul insa este ce nu sunt masini de comparat...din multe puncte de vedere

Korne 05-05-07 16:04

Re: Europene vs nemtesti
 
Si inca ceva...adresat fanilor Renault... un Clio 1,5DCi vechi de vreo 14-15 luni, am reusit cu greu sa il pornim(vara, 25 d grade)... si culmea culmilor...nu inteleg de ce se plange lumea de preturi la reparatii... acel clio a stat in service aiurea, dupa care l-am pornit cu un deodorant(spray) de femei, care a fost mai ieftin ca orice piesa ;)

Trickz 05-05-07 18:32

Re: Europene vs nemtesti
 
de ce ne plangem de preturi? o bara fata costa 11 milioane rol(+manopera), una spate 10 milioane rol(+manopera), un stop costa 3miloane rol(la fel...+ manopera), o revizie la un 1.4 8v costa 8milioane (filtre, uleiuri, o garnitura la cutia de viteze). faza cu pornitul...1.4 8v de 2 ani nu a avut nici o problema, nici iarna nici vara.

Korne 05-05-07 18:38

Re: Europene vs nemtesti
 
Din moment ce eshti fan Renault, ma gandesc ca esti constient de problemele masive de calitate la DCI. si cu pretzurile...era doar o ironie... te costa o bara fatza 350 de euro, dar sa o porneshti, te costa 5lei...cat e cel mai ieftin spray de femei... Oricum la pretzuri... calculeaza 2 seturi de injectoare la DCI (1080 RON bucata)... si asta la un rulaj de 140.000km... doar calitate nu e... imi pare rau:D

Korne 05-05-07 18:40

Re: Europene vs nemtesti
 
si sa iti mai spun ceva frumos... apropo de stop de 3 milioane... la B4 am cumparat stop complet cu 30 de euro... ce zici?:D

crissti_d 06-05-07 19:59

Re: Europene vs nemtesti
 
de curand VAGanuntat ca renunta la motorizarile tdi si trec si ei la common-rail. si-au dat si ei seama de avantajele common-rail?
din pacate pt ei e putin cam tarziu. altii le fac deja de ceva timp si au ceva experienta in asta.
parerea mea e ca dc nu le iese din prima o sa piarda destul de mult pt ca ei pe tdi s`au bazat pana acum

Eagleee 06-05-07 21:19

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by crissti_d (Post 887639)
de curand VAGanuntat ca renunta la motorizarile tdi si trec si ei la common-rail. si-au dat si ei seama de avantajele common-rail?
din pacate pt ei e putin cam tarziu. altii le fac deja de ceva timp si au ceva experienta in asta.
parerea mea e ca dc nu le iese din prima o sa piarda destul de mult pt ca ei pe tdi s`au bazat pana acum

Nu e chear asa, fiindca nu la tdi renunta ci la PD, adica pompe duze, injectie directa cu pompe separate pentru fiecare cilindru aparte.
Si nu de accea renunta ca nu e buna iddea, ci ca e prea scumpa aparatul si desvoltarile la costat prea mult si vor coste si mai mult.

Sa nu uitam ca a iesit din prima FSI-ul, injectia directa cu benzina.

Korne 06-05-07 23:49

Re: Europene vs nemtesti
 
Common Rail a existat de mult la Volkswagen, numai ca nu stia lumea de el (a inceput cu 3,3TDI de pe modelul vechi de A8 ), mie personal imi pare rau ca vor sa renuntze la Pumpe-Düse... mi se pare cel mai reusit diesel... in afara de faptul ca e putin mai zgomotos...merita toti banii

Race 07-05-07 01:28

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

BMW...are cele mai bune motoare in afara de japoneze
Sigur are ! De aia cam in orice comparatie,BMW-ul e masina sub-motorizata la supra-pret (cu dotari identice cu concurenta,ca se poate si mai ieftin daca vrei DSC in doua trepte dar casetofon in loc de CD-player :lol: ).

Quote:

Aston...dupa parerea mea este unica, are stil, e frumoasa, sportiva, eleganta(este singura), tot ce vrei de la un coupe
Interesanta optica pentru niste masini care daca n-ar purta sigla de Aston Martin nu s-ar vinde nici la jumatate de pret.Dar snobismul vinde...

Quote:

Rover...bmw a avut de 2 ori...coopera si cu honda...penibil firma asta, nu puteau sa faca macar o masina ca lumea
ZR 160 si ZS 180 au fost si sunt inca destul de bune.In special ZS-ul,pentru o masina atat de mare cu tractiune fata e foarte usoara si manevrabila.

Quote:

TVR-e ca si ferrari, mai bine zis maserati, calitatea...dar arate excelent
TVR NU e ca Ferrari,ci peste din multe puncte de vedere.Sunt masini sport pure,facute sa fie conduse nu aratate.In special vechile modele V8 (Cerbera 4.5 de 10 ani e inca cel mai rapid TVR in linie dreapta).

Interesant topic.Astept cu interes Bavaria vs Saxonia,apoi "aripa de vest" a fabricii X vs "aripa de est" :lol:

Nautilus 07-05-07 10:28

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by Race (Post 888201)
ZR 160 si ZS 180 au fost si sunt inca destul de bune.In special ZS-ul,pentru o masina atat de mare cu tractiune fata e foarte usoara si manevrabila.

Oare cine era contra masinilor usoare, manevrabile, FWD si cu motoare turate cu numai cateva zile in urma? ;)

~Nautilus

Race 08-05-07 19:27

Re: Europene vs nemtesti
 
Ma indoiesc sincer ca e cineva impotriva masinilor usoare.Sau manevrabile (in sensul adevarat al cuvantului,nu "e geniala,iti sa asa o senzatie la condus,parca simti ca esti una cu masina...doar ca e mai lenta pe curbe decat majoritatea concurentilor").
Nu e nimic in neregula cu masinile FWD daca au preturi corecte.Sunt proaste (si mai ieftin de produs),deci trebuie sa fie ieftine.Problema e cand se mai trezeste cate un director de marketing sa le vanda la preturi aberante.
V6-le ala de 177 CP nu e tocmai turat.Iar ideea era ca Rover sunt in stare sa faca masini destul de bune,nicidecum ca ar fi cele mai bune la clasa lor.

Eagleee 08-05-07 21:30

Re: Europene vs nemtesti
 
Cu aston...ai dreptate, snobism pur, ca si bentley si rolls (acuma)
Dar cu tot scobismul este o masina frimosa, ~puternica, si cu multe probleme de calitate...dar poate chear de asta ma tenteaza, daca urci in pprsche simt ca totul e exact acolo vrei tu, totul va functiona in urmatori...10-20-30 de ani 100%, e mare funn, dar totusi, poate prea multa precizie, pierede ceva ce nu pot sa specific(am si scris ca e dupa parerea mea!!!)

Despre TVR, este, noul propriater, rus, continua traditia. Dar cand am comparat cu ferrari si maserati era vorba de calitatea produsului, si nu ce repreinta. Cred ca este aproape unincat TVR-ul, fiindca mai nimeni nu face masini fara otrice electrnonica...este numai bun pentru Funn, sa joci cateva ore cu ea si sa pui inapoi in garaj.

Rover...au incercat si ei ceva, dar un lucru nu pot sa inteled, in anglia sunt cele mai bune si cele mai multe firme de tuning masini pentru curese, cum nu pot sa face macar o masina pentru strada in serie mare care se vinde...si sa fie buna in punc de vedere sportiv

Korne 09-05-07 16:26

Re: Europene vs nemtesti
 
1 Attachment(s)
eagle...sincer cred ca la rover nu s-a pus niciodata problema sportivitatii...doar exista MG... insa problema principala la Rover este calitatea... sa nu mai spun de preturi, la un Rover 75 al unui prieten, doar ornamentele cromate de pe masina costa 900 de euro... si era un 2.0CDT... foarte, foarte, foarte lenesh...uite si masina

Eagleee 09-05-07 21:13

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by Korne (Post 892715)
eagle...sincer cred ca la rover nu s-a pus niciodata problema sportivitatii...doar exista MG... insa problema principala la Rover este calitatea... sa nu mai spun de preturi, la un Rover 75 al unui prieten, doar ornamentele cromate de pe masina costa 900 de euro... si era un 2.0CDT... foarte, foarte, foarte lenesh...uite si masina

Motorul diezel asta de BMW...problema e ca e grea masina, era sa cumpar una de asta (mai bine zis pentru unchiul) dar pana la urma a iesit castigator un W210 200CDI...un pic mai booon.
Dar oricum, e micul jaguar...

Despre calitate mia bine sa nu vorbim...nu are rost.
Credema, seu ma uit la masina!

Korne 09-05-07 23:28

Re: Europene vs nemtesti
 
nici nu incerc sa vorbesc despre calitate:lol: insa treaba care e... e luxos vaporul... deci mie mi-a placut enorm de mult din punct de vedere al elegantei, si pot sa spun ca e si destul de confortabil... cand sta pe loc mi se pare chiar masina faina:lol::lol:

Eagleee 10-05-07 06:02

Re: Europene vs nemtesti
 
Nu tot asta spun!!! sau cumva nu intelegi?

Nautilus 10-05-07 10:03

Re: Europene vs nemtesti
 
Rover 75 incearca disperat sa arate a Bentley mai mic, la fel cum VAG incearca sa faca Passaturile sa para Mercedesuri. Efectul e ceva in genul unei hoaste in fusta mini si machiata strident :D

~Nautilus

aka-47 24-05-07 15:16

Re: Europene vs nemtesti
 
pai multe din masinile precizate mai sus sunt cumparate si fabricate de germania!
bugatti de exemplu e fabricat de vw si de ei este si developat, sau rover este al bmwului! eu zic ca sunt masini comparabile cu cele din germania dar cele mai bune masini europene sunt nemtesti!

Malos 24-05-07 15:37

Re: Europene vs nemtesti
 
daaa...si Dacia daca cumpara BMW inseamna ca BMW va fi fabricata deDacia...terminati cu parerile astea ca daca o marca apartine de alta inseamna ca este fabricata de aceasta..

THX-1 24-05-07 15:49

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by Malos (Post 917752)
daaa...si Dacia daca cumpara BMW inseamna ca BMW va fi fabricata deDacia...terminati cu parerile astea ca daca o marca apartine de alta inseamna ca este fabricata de aceasta..

Comparatia asta nu prea-si are rostul,de obicei firmele puternice cumpara firme mai slabe,deci logic ca tehnologia firmei care care investeste,va fi imprumutata si de cea "adoptata"!..exemple: Lamborghini are interiorul si tehnologia tipic audi;dacia logan dupa cum vezi are toate piesele renault,etc..si asa mai departe!Iar din moment ce firma este cumparata,ea se supune regulilor(marketing,proiectare,design,motoare,etc. )noului investitor!
Iar in cazul de fata....de nemtzi!;)

Malos 24-05-07 16:37

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Comparatia asta nu prea-si are rostul,de obicei firmele puternice cumpara firme mai slabe,deci logic ca tehnologia firmei care care investeste,va fi imprumutata si de cea "adoptata"!..exemple: Lamborghini are interiorul si tehnologia tipic audi;dacia logan dupa cum vezi are toate piesele renault,etc..si asa mai departe!Iar din moment ce firma este cumparata,ea se supune regulilor(marketing,proiectare,design,motoare,etc. )noului investitor!
Iar in cazul de fata....de nemtzi!
Gresit!
in primul rand: Lamborghini, ramane Lamborghini! nu intelegeti gresit unele articole din ziare sau reviste!
de ex: "noul concept xxx incorporeaza (sau utilizeaza) tehnologia grupului yyy fiind asemanator cu produsul zzz al aceluiasi grup..."
nu inseamna ca este o masina facuta de astia! a folosi tehnologie, nu inseamna ca o fac ei!
un exemplu(oarecum pueril dar suficient pt a fi ineles punctul meu de vedere) ar fi: eu fac un motor... da? dar duc pistoanele la forjat in Germania, pt ca aia le fac mai bine decat aici...
arborele cotit, il comand in SUA... bla bla! intelegeti ce vreau sa spun! asta inseamna a incorpora tehnologie!
inseamna ca motorul nu mai e al meu? NU!
in afara de asta, sa fim seriosi... nu vreau sa para jignitor pt natiunea germana ce o sa spun acum... (e singura tara pe care o admir sincer) dar: un design ca cel al masinilor Lamborghini, nu poate fi niciodata produsul unui creier german! pt ca ei gandesc altfel!!!

Malos 24-05-07 16:39

Re: Europene vs nemtesti
 
Si Lamborghini nu era si nici nu va fi mai slaba ca VW :)))

aka-47 24-05-07 17:25

Re: Europene vs nemtesti
 
hmm. la ce te referi mai slaba ca vw ??? vw nu a dat faliment niciodata, vw vinde pe zi mai multe masini decat lamborghini, vw fabrica lamborghini, vara vw lamborghini ar fi acuma istorie! nu inteleg la ce te referi! si apropo, bada! daca o firma cumpara alta firma, in mod sigur schimba ceva pe acolo si adopta metodele proprii de manufactura! nu cumperi ceva si lasi totul asa cum a fost pt ca firma cumparata a ajuns sa fie cumparata din cauza ca ceva nu a mers cum trebuea acolo!!! daca continental are fabrica in romania si se fabrica la noi cauciucuri de un muncitor roman asta nu inseamna ca continental e firma romaneasca!

Malos 24-05-07 17:48

Re: Europene vs nemtesti
 
Faptul ca nu era cumparata asta e altceva...cum sa zici ca VW e mai bun ca un Lamborghini? :))))...Vw vinde din ce in ce mai mult deoarece nu are cine stie ce preturi..e o masina oarecare...decat peste opel acolo in germania...yo am explicat mai sus cum e treaba...si stai asa...si cu VW ca il tot laudati...de cand au scos legea aia din parlamentul german care proteja VW-ul si nu putea fi cumparat...deja mai are putin Porsche si cumpara VW..care e destul de mare
Vezi sa nu mai zici asta vreodata ca incepe lumea sa te creada!

THX-1 24-05-07 17:57

Re: Europene vs nemtesti
 
Quote:

Originally Posted by Malos (Post 917876)
Gresit!
in primul rand: Lamborghini, ramane Lamborghini! nu intelegeti gresit unele articole din ziare sau reviste!
de ex: "noul concept xxx incorporeaza (sau utilizeaza) tehnologia grupului yyy

Te sfatuiesc totusi sa te uiti la un interior de lamborghini si ai sa vezi ca toate elementele sunt preluate de la audi!+tractiunea 4WD..audi nu a folosit decat "Brandul" si atat!!

Quote:

Originally Posted by Malos (Post 917878)
Si Lamborghini nu era si nici nu va fi mai slaba ca VW :)))

Lamborghini pana sa fie cumparat de VAG era in pragul falimentului sau dc. nu chiar daduse faliment!....era sa devina ingropat definitiv,istorie!!!In al-2-lea rand,lamborghini erau printre cele mai proaste si mai nefiabile masini sport inainte de a fi cumparate!..


All times are GMT +2. The time now is 15:37.

- Copyright 2026 4Tuning