![]() |
Re: Ce parere aveti despre smart?
de ce spui ca nu e neaparat economica?
ce consum are urban, si condus sportiv? |
Re: Ce parere aveti despre smart?
am auzit si eu de filmuletul de la top gear si ca e foarte rezistent smart-ul
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
smartul crossfire (varianta decapotata permanent) este o bijuterie ca a 2-a masina. foarte utila in oras vara,consum mic,robusta,si foarte chic. nu este apreciata din toate partile deoarece,are un design mai non-conformist,dar in europa este foarte apreciata de categoria studentilor,alatur de lupo,arosa,etc.
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
s-a afirmat mai sus ca il cumperi pe post de accesoriu..asa este...aceasta masina iti defineste modul de viata ;) iar versiunile de fortwo in vopsea perlata si aerografiata sunt superbe
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Consumul variaza in functie de motorizare si de stilul de mers destul de mult.
Al meu consuma si 8% cu vant in fata la 140km/h(unde e limitat electronic si oricum nu ar mai avea scala la vitezometru). Dar tot cu al meu am consumat 33 de litri (benzina)de la Salonic la Bucuresti(mers in treapta a6a cu 100km/h aproape tot drumul). Sa-mi aratati si mie un motor pe benzina si cu turbo pe deasupra care nu consuma mai mult decat ar "trebui". Referitor la treaba cu "accesoriul" e cineva care nu si-ar dori un "accesoriu" cu turbo si cutie secventiala cu 6 trepte si padele la volan? |
Re: Ce parere aveti despre smart?
eu unul da...e f economic dar si egoist,pt doua pers??
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
daca as avea bani, mi-as lua si eu unu... :D
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Cifrele updatate dupa chiptuning :))
Consum 8-9% la 160km/h 0-100KM/h -10,1 sec Si ar mai fi loc de cateva modificari pe langa motor prin care as putea imbunati timpul asta :) |
Re: Ce parere aveti despre smart?
modificari la smart...
hmm, imi place ideea, desi initial voiam sa-ti spun ca esti loco :D:D:D |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
Dar daca exista persoane care vor cu tot dinadinsul sa tuneze o dacie eu de ce nu mi-as baga banii intr-o masina care are deja mai mult de 100Cp/L (parca as vorbi de un evo sau de un sti :))) ). Oricum pentru mine feelingul conteaza si crede-ma ca senzatiile dintr-un Smart sunt greu de egalat de alta masina in banii astia. Nu ma refer numai la senzatiile date de condus ci de felul in care te arata lumea cu degetul pe strada sau te opreste sa faca poze la masina (chiar si in Bucuresti).Si mai ales faptul ca toti cei care te privesc zambesc... De ce oare ? |
Re: Ce parere aveti despre smart?
pt k e o buburuza d masnia, si pt k e simpatica...
ti-am spus, eu apreciez masina, doar k initial mi s-a parut ciudat sa modifici motorul la ea... e ok, sa n tii la curent ;) |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
hmmm ... dar ce ar merge un smart brabus .... prin oras. .... vai vai ce ar merge :shock: :D |
Re: Ce parere aveti despre smart?
deocamdata am vazut unul cu numere de italia, facut off-road :D
e asa de simpatic, e super frumos, jante late, bull bar uri, protectii nikelate la stopuri si faruri, bare nikelate pe "cupola" , arata fain :) |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Anul trecut,cind era caldura mai mare,am umblat destul d des la Budapesta,unde vezi smart la greu.La un moment dat,deja am inceput sa fiu atenta,k la aproape fiecare colt,era cite un smart tras la dreapta,si oamenii au segmentat la greu...:) :) :)Mi-am adus aminte d fenomenul acela,cind dimineata iesi la -20 d grade,si oamenii se chinuie la masini...:)
Oricum,forfour mai arata a masina,dar mai bine imi tai venele decit sa dau atitea bani p una... |
Re: Ce parere aveti despre smart?
parerea mea: Smart-ul este o masina pt dame, dar mi-as cumpara unul (4-2) si i-as pune motor de motocicleta,sau mi-as lua un 4-4 si l-as tuna ingloband o idee de BMW M5 (2005) in spoilere si praguri. Nu ar strica cel mai mare motor pe 4-4!
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
Se uita cineva pe strada dupa o dacie galbena??? Asa de curiozitate te intreb ca stiu raspunsul. Eu te invit la o plimbare cu masina pe care o am si discutam dupa... Stiu pe unul cu un Logan care facea : AAAA schimbi vitezele de la clapetele alea de sub volan? :) Dupa cum ziceam :nu vorbi fara sa stii... |
Re: Ce parere aveti despre smart?
da frate asa dar sa iti mai zic eu ceva in 98 cand tata a cumparat nova asta crede-ma ca toata lumea intorcea capul dupa masina si cred ca si acum inca mai intoarce dar nu am de unde sa stiu ca nu dau atentie dar nici cum zici u sincer cand vad o astfel de masina condusa de baiat ma bufneste rasul pt ca mie unu mi se pare ca este o masina de fete si numai de fete
si apropo masina asta nu a fost si nici nu o sa fie vreodata taxiu sau cel putin cat timp va fi masina mea hai papa |
Re: Ce parere aveti despre smart?
:)
Foarte tare frate... |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Hmm..tinand cont de dimeniunile masinii,nu prea as da atatia bani pentru un Smart.Este masina de oras,si sincer,nu as vrea sa ies intr-un camp...nu de alta,da poate ma ia vantul ! :)
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
hehehe daca nu m-a luat pe mine la 170/h nu te ia nici pe tine (si nu te gandi sa te bagi sub ea sa o rastorni)...
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Erau unii cu un smart in poligon la Ilioara, si-l forjau de dracii il luau. Au pus o frana la limita ca sa nu intre in poligonul de motociclete si apoi au intors din 3 miscari (ceea ce e rar la o masina mai scurta decat o bicicleta). Suna frumos motorasul ala....
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Da este o tendinta de a stresa enginu la persoanele ce se suie prima data la volanul ei.Deja se vad piloti daca au clapetele in mana si aud turbina in carca.
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
mie mi s-a parut ca arata prea spartan pe interior, in schimb m-a surprins placut stabilitatea pe care nu o banuiam la o masina de forma ei....
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
cu placere, asta e realitatea....
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Am avut un smart CDI passion din 2001. O masina superba, nu o sa o uit niciodata senzatiile traite la volanul ei. Recunosc ca a fost condusa exclusiv in mod automat si ca in Bucuresti nu a consumat niciodata sub 4%. Este o masina in care nu poti fi trist, sa vezi macar o data cum ninge prin plafonul transparent ... :))
Sunt destui fani de dacii care se dau shmecheri sperand ca la volan se afla o blonda si sunt destul de suparati cand vad ca nu este, chiar daca masina era mai mult roz decat rosie, asta este traiesc inca in romania. Am mers cu ea iarna pe drumuri aproape inchisie si am folosit pana si lanturi. dar nu m-a tradat niciodata. Pentru cei care cred ca este mica le spun ca incap in ea destul de usor 2 barbati si cam 9 lazi de bere, iar pentru cei care cred ca 2 locuri nu sunt suficiente eu le spun ca majoritatea masinilor pe care le vad in oras nu au mai mult de 2 pasageri si de obicei mai mult de 3 usi. Poti merge usor cu viteza maxima pentru ca nici nu sti cand ai prinso, daca bate puternic vantul te poti panica, dar ... nu merita are totusi aproape 800 kg. Franele sunt excelente. Am avut si mici dar scumpe probleme tehnice, dar cu toate astea imi doresc inca un smart. Abia astept sa treaca vara (vara imi vand masina si de banii de benzina iau bere :) ) sa imi iau iar unul cred ca de data asta o sa fie pe benzina, asa sa vad cu este unu mai puternic :) Poze cu fostul meu smart http://smg.photobucket.com/albums/v9...ozie/My SMART/ |
Re: Ce parere aveti despre smart?
mijto descriere, asta e buna de reclama :D
o intrebare... care au fost acele "mici dar scumpe" probleme? |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Problemele mici dar scumpe au cam fost: un maner de la o usa fortat de baietii care voiau sa ajunga inauntru(bine ca nu au spart un geam), ceva probleme cu stergatoru pe spate, asa am luat masina dar n-am stiut, si normal o turbina.
Vestea buna este ca sunt iar foarte foarte aproape sa imi iau inca un smart. Poate facem un club ceva. |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Facem klarr..
Deja stiu sa repar manerul ala cu problema si la bezina de 700cmc nu mai ai probleme cu turbina (au fost remediate). Numai sa ne spui cati useri ai pe 4tuning... :) sau uiti parolele? |
Re: Ce parere aveti despre smart?
sa stii k am sa studiez problema asta cu userii...
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
DE CE OARE SCOT ASTIA JUAMTATI DE MASINI SI CER BANII CA PE UNA INTREAGA??
asta e parerea mea despre smart |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
e tare smartul!
mi-as lua unul si eu...da unde sa-l mai tin si pe asta?:) bate la ochi...sare in evidenta...super masinuta! numa buna pentru oras |
Re: Ce parere aveti despre smart?
Quote:
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Parerea mea:
fortwo e super de fatzaiala in oras (pentru mine e un fel de bicicleta cu acoperish, surprinzator de nervoasa). forfour e o afacere proasta: zgomotoasa la interior pentru o masinuta cu motor pe benzina, slab inchegata (dupa 60000 km scartzaie toata inauntru) si te sinucizi la service cand primesti factura. Daca vrei sa decizi cu mintea, sigur vei alege altceva. Daca vrei sa decizi cu inima ... |
Re: Ce parere aveti despre smart?
fortwo e singurul smart veritabil, restul... sunt pentru vanzari diverse ale unui model de succes...
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
Daca nu as fii pasionat de masini sau as fii femeie probabil ca mi-as cumpara unul,dar asa...
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
am votat ca DA! dar precizez: numai daca n-as avea ce sa fac cu banii :D
|
Re: Ce parere aveti despre smart?
1 Attachment(s)
am votat da ........
uitati un filmultetz cu un smart de la mine din oras...........:arrow: P.S. masina are muzica de se aude de la 2 semafoare........si propietaru se plimba seara prin oras si cu 130 km/h :twisted: |
| All times are GMT +2. The time now is 15:04. |
- Copyright 2026 4Tuning