Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Daewoo (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo.html)
-   -   Top speed - Espero (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/33639-top-speed-espero.html)

mihai L`amour 08-03-07 13:07

Re: top SPEED ESPERO
 
sal
vad k va pricepeti la motaore si masini in general
vreau si eu ceva sugestii pt exteriorul unu espero k acum chiar nu am nici o idee
vreau ceva diferit fata de ce am vazut pana cum
pt k tot ce am vazut erau prea sorcova facute
unul sg mi-a placut dar l-am vazut o sg data si nu am retinut prea multe detalii
ast rasp p [email protected]
va rog sa ma ajutati si p mine la greu
dak s poate sa imi trim
niste poze p topic dak p mail nu vreti sau nu puteti
k?
ms si va sunt recunoscator

b0gdan4you 08-03-07 13:18

Re: top SPEED ESPERO
 
1 Attachment(s)
Uitati un espero......

mihai L`amour 08-03-07 13:30

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by b0gdan4you (Post 787826)
Uitati un espero......

da mai ms dar eu vreau ceva mai simpli k nu particip la nascar
vreau ceva simplu si cu gust
ms oricum pt straduinta dar asae nu ai de unde sa sti c gusturi am eu
ms ink o data
dak mai aveti alte poze

bulldog_cox 08-03-07 15:28

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by D_M_X (Post 785319)
Daca pune turbo are nevoie de ramforsari speciale nu doar de ' o bara intre telescoape'..aia e buna la un ne sau xe.
am un amic care are un espero sfi cu strut bar si nu are probleme(pe motor mai are si admisie lexmaul,filtru de aer sport,cip si evacuare inox sport) deci cam 170-180 cp
Eu doar cu filt sport si evacuare inox lonjeronul stanga a plecat hai-hui si locul unde se prinde caseta de directie(fisura)
Ideea de a pune turbo pe 1.8 de la espero mi se pare foarte proasta(multi bani si o mare nesiguranta)
P.S. este in tara un espero cu c20let pe el si facut ca la carte

si...let-ul....la cine este?e pe site,
sunt curios cum se comporta pe espero.....ceva detalii?:D

D_M_X 08-03-07 16:18

Re: top SPEED ESPERO
 
nu este pe site ..nu are treaba cu chestia asta.....am stat de vrb la drajna la o cafea dupa ce m-a spulberat pe autostrada.Am vazut masina si omu mi-a zis ce modificari are masina....motorul nu era omologat . Dar era facuta masina cum trebuie...treaba asta se antampla cam acum 2 ani si ceva

D_M_X 08-03-07 16:21

Re: top SPEED ESPERO
 
b0gdan4you ...ala nu este espero....seamana ..dar nu este ... masina aia este in 2 usi si daca te uiti cu atentie farul este cu tot cu semnalizare.....am acasa o poza cu masina de-aintregu...am s-o pun cand o gasesc

M|cutz^ 08-03-07 22:43

Re: top SPEED ESPERO
 
SIncer sa fiu pare suspect acum depinde de ce kit are pe la motor

Alex Stelea 09-03-07 20:14

Re: top SPEED ESPERO
 
Cred ca turatia ii cam mica pt viteza aia. da poate te inseala kilometrajul..

bulldog_cox 09-03-07 23:23

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by M|cutz^ (Post 788775)
SIncer sa fiu pare suspect acum depinde de ce kit are pe la motor

urmareste topicul:D
e foarte rapida masina.....e la misto.dar baiatul a dovedit ca e baiat de treaba a recunoscut adevarul

vLLLad 14-03-07 19:55

Re: top SPEED ESPERO
 
Bogdan ....tu nu ai viteza reala nici 180.....stiu ce se intampla.....asa patesc si eo iarna.....imi arata in plus multa viteza...:P am si eo poze daca vrei....vitezometrul la 220 si turometrul la 3000 rotatii :)))

cj_14_zeu 18-03-07 16:03

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by b0gdan4you (Post 754581)
o parere vreau si eu!! va place?

da si spune-mi cum ai reusit!?
am si eu un espero si oricat l-as scorboci chiar si in jos nu prinde atat!

geti 18-03-07 16:43

Re: top SPEED ESPERO
 
Urmareste topicul.Omul dezvaluie pan la urma ca e o minciuna

Rasputin 24-03-07 11:48

Re: top SPEED ESPERO
 
Cam dubioase pozele alea(parerea mea),ceva nu este in regula cu vitezometrul ala.

sacal19 29-03-07 22:14

Re: top SPEED ESPERO
 
auzi o mica obs.. aveai u peste 200 la ora dar al dracu ceas nu indica nimic la apa..era motorul prea rece la peste 200 :)) nu cumva ai u acul dat peste cap si turai motorul ?? din poza se obs ca stai pe marginea drumuli nu pe drum . si la peste 200 sa fim serios mergi cu o mana...? la 170 .. te ti cu ambele maine..

b0gdan4you 29-03-07 22:47

Re: top SPEED ESPERO
 
In primul rand .. bai sacal19..urmareste tot topicul :shock: :D - motorul era rece k deabia plecasem.....benzina putina k intotdeauna..:D si nu aia era viteza....erau cam 150 reali ....asa k nu stateam pe loc...si da, eu merg mai mult cu o mana.....chiar si la viteza aia... si in al doilea rand pt D_M_X ... omule dar u te-ai uitat la OGLINZI(uita-te bine)? si la faruri am vazut ..... da poate le-au pus galbejitii dintr-o bucata...nush acum...

PH-04-WPD 04-04-07 20:05

Re: top SPEED ESPERO
 
tare :)) si pt. sacal19 ... eu la 175 mergeam cu o singura mana pe volan. la spita stanga a volanului ( de cielo ) k sa pot sa dau flash. daca tin dreapta pe volan ... mai am putin si fac accident

vazilro 11-04-07 19:30

Re: top SPEED ESPERO
 
Ok, daca tot am citit TOT topicul, am aflat multe despre niste supermotoare (si cam cat ar costa sa bagi unu' in espero), am aflat ca aici pe 4tuning nu prea merge minciuna pt. ca sunt membrii care chiar se pricep la motoare, as fi avut ocazia sa dau sfaturi cum sa tunezi un espero (dar cum ca habar n-am mai bine tac),si multe altele.......... dar domnilor, daca tot am citit topicul "Top speed espero" poate sa-mi spuna si mie cineva care-i viteza maxima care o "prinde" masina asta? Mersi.

69WRX 11-04-07 19:45

Re: top SPEED ESPERO
 
nu am citit tot topicul decat primele 3 posturi...da io cred ca e masina pusa pe cric...altceva...nush...poate vreo eroare...

T-Bone 13-04-07 21:44

Re: top SPEED ESPERO
 
ce motor are masina aia?nu prea imi vine sa cred ca ai ajuns la viteza aia cu numai 4000rpm!!!!!!!!!!sunt si eu proprietar de espero, 1.5 intradevar , dar nu cred ca nici 1.8 nu ar ajunge la viteza aia cu numai 4000 de ture!!!!

bulldog_cox 23-04-07 00:28

Re: top SPEED ESPERO
 
cititi ultimele postari:D
e amuzant...toata lumea posteaza dar nimeni nu crede:D

vLLLad 23-04-07 00:29

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by T-Bone (Post 850196)
ce motor are masina aia?nu prea imi vine sa cred ca ai ajuns la viteza aia cu numai 4000rpm!!!!!!!!!!sunt si eu proprietar de espero, 1.5 intradevar , dar nu cred ca nici 1.8 nu ar ajunge la viteza aia cu numai 4000 de ture!!!!

am eu 1.8 si nu ajunge

vLLLad 23-04-07 00:30

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by vazilro (Post 846502)
Ok, daca tot am citit TOT topicul, am aflat multe despre niste supermotoare (si cam cat ar costa sa bagi unu' in espero), am aflat ca aici pe 4tuning nu prea merge minciuna pt. ca sunt membrii care chiar se pricep la motoare, as fi avut ocazia sa dau sfaturi cum sa tunezi un espero (dar cum ca habar n-am mai bine tac),si multe altele.......... dar domnilor, daca tot am citit topicul "Top speed espero" poate sa-mi spuna si mie cineva care-i viteza maxima care o "prinde" masina asta? Mersi.

180 -190...mai mult nu cred

GRA-XXL 09-08-07 04:12

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by geti (Post 762903)
Pai de ce ne tii in suspans.Da mai multe detalii

salut!am si eu espero si la 4000 de ture am in jur la 150km/h.Tu ori ai vitezometru stricat ori ai pus o cutie de viteze de tir si ai vreo 8 trepte ca altfel nu imi explic:lol: :lol: :lol:

GRA-XXL 09-08-07 04:13

Re: top SPEED ESPERO
 
apropo....si al meu e de 1.8 si mai mult de 180 nu se duce.intra pe rosu turometrul

Geo_ZGA 09-08-07 18:21

Re: top SPEED ESPERO
 
CITI TOATE POSTURILE!!! Pe la pagina 3 omul recunoaste ca a mintit, avea km defect...
GRA-XXL, depinde si cat de bun e motorul. O masina f bine intretinuta se duce... la motorul tau de 1.8, sa intre pe rosu la 180? hmm... eu aveam la 160 km/h cam 5000 rpm, cu Cielo, motor 1.5 ohc 8v...59 kw.
Sambata plec in concediu si mai verific odata top speedul pe A1 :D

Buttler 20-08-07 16:44

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by GRA-XXL (Post 1037603)
apropo....si al meu e de 1.8 si mai mult de 180 nu se duce.intra pe rosu turometrul



eu am un Espero 1,8 din 98 parca, luat acu doi ani de la un amic care a mers cu el peste 1 mil km. acu la bord indica 230000 km. in toamna i-am facut motorul si desi masina arata jalnic si scartaie din toate incheieturile e deosebita in ceea ce priveste performantele motorului.
acu doua luni m-am deplasat de la Iasi la Bucuresti avand in spate un amic cu un Laguna motor 2,2 diesel. omu ala a ramas stupefiat de modul in care i-a dat peste nas o masina de 10 ani si la felu in care arata.
la un moment dat, dupa ce am iesit din Bacau, am strans din dinti si am calcat pedala (acu-mi dau seama ca eram inconstient, tinand cont de faptul ca e o masina care se opreste f greu, n-are abs, n-are airbag-uri, nik pe ea de genu asta pt siguranta) dar am ajuns la 200 km/h, de fapt cred ca lipseau 2-3 km/h pan acolo. cred ca treceam de 200 caci masina mai ducea insa mi s-a facut frica efectiv, simteam ca-si ia zboru:D.

la prima oprire amicu mi-a confirmat viteza caci si eu ma-ntrebam daca kilometraju mi-arata bine desi nu stiam sa fi avut probleme in sensu asta.
In rest ma deplasez constant in afara localitatilor cu 140-170 km/ora, la vitezele astea sta f f bine.

iar de consum, in afara imi ia cam 8-8,5 in regim de viteza crescuta si 12-13 in oras

vazilro 20-08-07 21:21

Re: top SPEED ESPERO
 
[QUOTE=Buttler;1056053]eu am un Espero 1,8 din 98 parca, luat acu doi ani de la un amic care a mers cu el peste 1 mil km. acu la bord indica 230000 km.

1.230.000 km. In medie 123.000 km/an........aia da! Si merge cu 200..........:shock: Daca tu zici.....Iti dorec inca p-atata fara reperatii.

Buttler 20-08-07 23:26

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by vazilro (Post 1056531)
Quote:

Originally Posted by Buttler (Post 1056053)
eu am un Espero 1,8 din 98 parca, luat acu doi ani de la un amic care a mers cu el peste 1 mil km. acu la bord indica 230000 km.

1.230.000 km. In medie 123.000 km/an........aia da! Si merge cu 200..........:shock: Daca tu zici.....Iti dorec inca p-atata fara reperatii.



masina asta a facut ultimii 5 ani inainte de a o lua non stop drumuri in Italia. am zis ca a fost a unui amic si stiu exact ce e cu ea.
vreo 110000 am facut eu dupa ce am luat-o. nu stiu daca o s-o tin mai mult de juma de an ca e varzuita rau. pacat de motor ca-i strasnic.
inteleg ca ai o mirare vav de viteza atinsa cu ea? eu sant din Iasi. oricand sant gata sa ne intalnim sa facem o proba daca te sui cu mine la volan. conduc de 13 ani, zi de zi, am multe sute de mii de km facuti, asa a fost natura serviciilor pe care le-am avut.
apropo, poate mai e careva de a mers cu 200 cu Espero de 1.8, sa confirme ca masina poate.

Rob3rt_espero 21-02-09 09:57

Re: top SPEED ESPERO
 
Cel de 1.8 si 2.0 da, cam trasi de par dar ii scoti...

vladutzu 16-10-09 19:31

Re: Top speed - Espero
 
1 Attachment(s)
poate ajuta la ceva:)) da sigur colegu cu 4000 d ture la 200 si ceva la ora nu se poate:)). io mergeam de la ploiesti la brasov si am zis sa vad cat merg cu ea. si iam facut poza la 150km/h si iam dat 180. da nu i-am mai facut poza ca prea vibra toata masina:)) si am lasat-o mai moale

ing3r 17-10-09 13:57

Re: Top speed - Espero
 
Eu am mers toata A2 cu viteza mai mare decat in poza ta!!!

vladutzu 17-10-09 14:53

Re: Top speed - Espero
 
poi io am pus o poza asa numa. n-am specificat ca asta ar fi viteza maxima. ca atunci ar sari aia cu daciile 1300 sau asa c-o mers mai mult:)). am mers si cu 185 cu ea. da nu ma laud ca tine:D.

Rob3rt_espero 17-10-09 19:03

Re: Top speed - Espero
 
Quote:

Originally Posted by vladutzu (Post 2726687)
poi io am pus o poza asa numa. n-am specificat ca asta ar fi viteza maxima. ca atunci ar sari aia cu daciile 1300 sau asa c-o mers mai mult:)). am mers si cu 185 cu ea. da nu ma laud ca tine:D.


:)))) mi-a placut...eu am mers tot A2-ul numai cu spatele si aveam 195km\h,se ducea si mai mult dar aveam cauciucurile mai moi si imi era frica.

ing3r 18-10-09 00:46

Re: Top speed - Espero
 
Mai bine zi ca ai obosit sa te tot uiti in oglinzi de la atata mers cu spatele!!!:))

Si vladutule, nu m-am laudat...Nu e ceva "uau" sa mergi cu viteza mai mare de 150... Doar ca poza ta nu prea e in tema cu titlul topicului :"Top speed-Espero"

Andutu TZH 18-10-09 20:35

Re: Top speed - Espero
 
Eu la espero meu de 1.8 iam dat aproape 200,data viitoare fac poze;)


All times are GMT +2. The time now is 09:31.

- Copyright 2026 4Tuning