![]() |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Macheta asteapta jantele si dupaia restul :D mai intai vreau sa ma ocup de CLS :-)
Culoarea o sa ramana tot asta poate un visiniu putin mai deschis dar ma innebuneste culoarea astea... grila fata va fi argintie si semnalizarile clare :D , ma refer la Scirocco:-)... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Felicitari.Ma bucur ca vei reface Vw-ul.Sper sa il faci intr-un stil de tunning mai apropiat anilor ei de provenienta.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
4 Attachment(s)
Deci va avea urmatoarea structura :
exterior aproape stock(vreau capota aia cu bad boy :shock:) + jante BBS + "pe burta" :lol: si voi incerca si un contrast visiniu-gri , vinsiniu/negru e putin prea sobru oricum ramane de vazut momentan jantele :D ... Ps. cum pot sa elimin cel mai eficient chitul ma refer la ce o sa raman prin gaurele? daca dau cu decanol il inmoaie? :D Pt cine nu stie asta e CLS-ul (scuzati claritatea pozelor le-am gasit in pc:oops: ) care acum are niste cauciucuri cu talon jos :D |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Las-o mai jos,arata bine pana acum.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Decanolul ataca piesele din plastic, deci daca ai chit pe alea e cam neplacut. Tin minte ca s-a inmuiat chitul de pe o macheta dupa ce am lasat-o in lichid de frana mai mult timp, dar nu e garantata metoda.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Barele le am demontante nu am dat chit pe ele am absolut toate piesele originale la macheta si sunt intacte :lol: deci nu asta ar fi problema :D
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
1 Attachment(s)
2 prietene stiindu-ma impatimit de masini nemtesti mi-au facut un "cadou" pt. machetuta :lol: rosu+negru + galben :D
Ps. caut jante bbs daca stiti pe cineva sa vanda sa ma contactati :D |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Astazi m-am apucat de un nou proiect : passat 1/24 welly macheta era intr-o stare... a fost "recoditionata" de un prieten...
Am dat vopseaua jos(mai am ceva de frecat totusi :x ) si urmeaza clean + confectionarea unor componente lipsa (geamuri spate+luneta , grila radiator , grila proiectoare) si o intalatie electrica simpla... Ps. cat de rara este aceasta macheta? eu personal am mai vazut-o la un singur user in colectie? :o |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Nu este asa de rara!
Asteptam si poze.. |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
1 Attachment(s)
Am si o poza cu decanol pe ea...
Am indepartat vopseaua si acum am dat al doilea strat ca au mai ramas cateva fasii de vopsea pe ea :D ... Ce ziceti daca as astupa grilele de la proiectoare?Asta daca nu iau de la un prieten un Passat tot welly dar break :D pt. piese... Ps. nu va luati de mine ca nu am dat usile jos dar dadusem deja pe plafon si pe capota cu decanol pana sa-mi dau seama ca am uitat de ele :sad: |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
6 Attachment(s)
Se lucreaza cica :lol:
Am curatat-o la "blana" :D si o s-o si chituiesc... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Vrei sa o modifici?
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Doar eliminat bandouri :-) si alte jante+low si cam atat...
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Tu numesti curatat ''blana'' caroseria aia ?
E plina de vopsea . Parerea mea este sa mai treci o tura de decanol pe exterior si apoi interiorul curatat perfect . Pana nu termini etapa asta la perfectie nu trece mai departe ca reusesti sa strici o macheta destul de rara si interesanta. |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Off-topic: Timitza, nu e chiar așa de rară macheta aceasta. Machete rare pot fi numite edițiile limitate pānă īn 5-6000 buc, cum ar fi Ford Mustang Cabrio roșu de la Autoart și foarte rare pānă īn ediții limitate pānă la 500 buc cum ar fi Porscheurile mele la scara 1:43. Asta pentru că sunt ediții Worldwide și sunt mii de colecționari īn lume. Macheta de care vorbim īncă se găsește pe piață și īncă se fabrică.
Teo, ar trebui să cureți și interiorul pentru că e posibil cānd aplici vopseaua nouă acesta să se umfle. Am pățit-o eu cu modelul de Audi pe care am modificat. Nu am curățat bine și a trebuit să reiau toată procedura. Poți vedea efectul īn treadul meu cu modificări. Scuze de Offul lung. |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
In a 2-a , a 3-a si penultima poza este curatata "blana" stai linsitit nu se cunoaste ca a fost vreodata vopsita...:D
Aproape am terminat si clean-ul de facut mai am mici detalii de remediat...sper ca in weekend sa o termin :-) |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
6 Attachment(s)
Poze noi defapt ceva cam vechi acum macheta e finisata mai am mici detalii de pus la punct...
Vopseaua cred ca va fi gri metalizat... Ps. ce ziceti daca as pune scaune sport? :D |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Baieti vreau si eu sa-mi cumpar o minifreza electrica pt. body-kit-uri...
Ce-mi recomandati? Vreau sa aiba si ceva accesorii... buget 80-100 lei astept propuneri pe pm sa nu se considere reclama :-) |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Ar trebui sa mai adaugi cam inca pe atat pentru ceva cu multe accesorii si de o firma care sa nu aiba sediul la Cuca Macaii.
Prin Lidl mai au freze cu ceva accesorii la pret mic, dar eu nu m-as risca. Mergi pe ceva "consacrat", costa mai mult, dar merita. |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Mai pune tot pe pe atāt și ia o marcă renumită. Și eu m-am gāndit la varianta ieftină dar nu merită. Poți să urmărești și siteuri de licitații poate cineva vrea să scape de a lui. Eu am prins unul renumit(nu zic modelul să nu fsc reclamă) la nici 120zl.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Ok , multumesc de sfaturi o sa ajung sambata pe la Craiova sa ma uit si pe acolo daca gasesc ceva mai bun :-)
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
10 Attachment(s)
Dupa o pauza am revenit la chinuit machete :lol:
"Victima" este de data aceasta un Peugeot 307 CC Solido 1/18 :-) Am inceput cu dezasamblarea si decaparea , in momentul de fata macheta e curatata "blana" (in poze era dupa prima decapare)... Am cumparat un set de jante si un set de discuri+etriere(pe care le-am vopsit bleu) :-) O sa merg pe clean... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Bafta la pejo
:> |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Teo , imi place ca le lucrezi binisor pentru inceput.
Atentie la detalii si nu te grabi . Bine vopsit cu albastru. Timi. |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Asta chiar vreau sa iasa perfecta mai ales d.p.d.v. al detaliilor... momentan am adus bandourile din bare la nivel si am dat primul strat de chit la grila(sa o fac badgless) :)
Insa la vopsit am ceva emotii sper sa nu imi sara vopseaua pe la colturi ... are cineva niste sfaturi in privinta asta..? :oops: Nuanta va fi asemanatoare cu blue extreme de Logan :lol: Inca ceva... am reusit sa adaptez sistemul de prindere pe noile roti :D |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Foloseste Sinto , are mai mult intaritor in ea .
Dupli color aderenta slaba , luciu prost , intaritor varza. Nu recomand decat la culorile metalizate unde nu ai ce comenta . |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Sinto am folosit(am gasit prin Auchan si Selgros cu nuantele de la Dacia) insa tot la fel s-a intamplat... Sinto am folosit la Scirocco care e Rosu Toreador :lol:
Ma gandesc sa schimb si grundul... am folosit pana acum Policolor Policar si a fost cam slabut... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Primer dedicat (etch-primer). E net superior celor uzuale.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Unde si la ce "scor" gasesc asa ceva? :D
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Eu mi-am luat de la baietii astia Body 961. Daca vrei neaparat sa-l ciobesti se rezolva, dar comparat cu primerii normali rezista muuuult mai bine. Pretul e pe la 25 de lei fara transport (nu lucreaza cu persoane fizice, trebuie luat pe firma). Eventual cauti vreun magazin prin zona ta care sa aduca produse de la ei.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Multumesc de pont :-) o sa caut pe la magazinele de vopseluri de la mine si daca nu gasesc o sa caut si prin Craiova...:???:
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
4 Attachment(s)
Chit :-)
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
5 Attachment(s)
pacat de Scirocco - e o macheta care se preteaza la tunat dar nici pe departe ce ai realizat tu acolo..
incearca sa eviti folosirea excesiva a chitului - daca esti priceput - foloseste elemente pe care sa le atasezi de caroserie... Poate ca acum nu ma crezi - dar daca studiezi problema pe diferite forumuri vei vedea ce se practica la "tunat" 1:18... incearca modelcarforum punct de - vei ramane surprins legat de scirocco - uite cateva exemple... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Multumesc de sfaturi!
Legat de Scirocco am spus ca voi reveni asupra lui insa momentan stau foarte prost cu timpul... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Ce tip de chit se foloseste cel mai des ? am un Corvette si vreau sa ii fac niste evazari, eleron, poate hood... o marca, o poza, model cv... Sunt din Iasi :D
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Eu folosesc chit de la Motip... important e a nu fie chit cu fibra ca e greu de finisat... vezi ca e greu cu evazarile mai ales la simetrie , sa stii in ce te bagi :-)
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
2 Attachment(s)
pozele "vorbeste" :)
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
2 Attachment(s)
Grunduim si leduim :D
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Quote:
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Mersi :) sper sa iasa frumos ...
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:57. |
- Copyright 2026 4Tuning