Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Schumy (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/301385-machete-lucru-schumy.html)

Auras 26 12-02-12 15:58

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Foarte tare ideea cu dricul :lol: tine-o tot asa

2010 12-02-12 17:33

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Foarte tare, bravo!

Schumi1 12-02-12 17:57

Re: Machete in lucru - Schumy
 
4 Attachment(s)
"masa" aia nu puteam s-o pun mai jos ca la dric ideea e sa se vada cosciugul si crede-ma ca m-am tot uitat pe google la toate dricurile pana m-am hotarat cum s-o pozitionez.Eu am considerat ca asa trebuie si este bine iar cosciug nu am facut ca mi-se pare si asa macabra.

Schumi1 14-02-12 11:26

Re: Machete in lucru - Schumy
 
9 Attachment(s)
Mama ce liniste e , (glumesc , nu sunt aici sa fac galagie oricum) inca niste poze cu machete

aditza579 15-02-12 17:41

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Salut. Superb realizate toate machetele tale. As dori sa te intreb daca tu Daciile le-ai luat pe toate odata sau una cate una si daca le-ai gasit asa, nu ai putea sa-mi faci si mie rost de 2 bucati ca am facut marea greseala sa nu iau decat una cand a fost vremea lor. Rollcage-urile, din ce material sunt facute. Numai bine si spor la treaba, ca faci ceva superb!

Schumi1 15-02-12 17:51

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4882501)
Salut. Superb realizate toate machetele tale. As dori sa te intreb daca tu Daciile le-ai luat pe toate odata sau una cate una si daca le-ai gasit asa, nu ai putea sa-mi faci si mie rost de 2 bucati ca am facut marea greseala sa nu iau decat una cand a fost vremea lor. Rollcage-urile, din ce material sunt facute. Numai bine si spor la treaba, ca faci ceva superb!

Salut , initial ma inceput in martie parca sau aprilie sa iau primul numar de test cu mari eforturi apoi cand a aparut revista si aici in bucuresti spre toamna parca am cumparat doar 3 dacii din care 2 au fost transformate .Restul de dacii pe care le vezi sunt o parte cumparate de pe net cu mult peste pretul lor normal sau ale viitorilor proprietari.Rollbarurile sunt din sarma de instalatie electrica de cupru.

Schumi1 16-02-12 21:02

Re: Machete in lucru - Schumy
 
5 Attachment(s)
Hai sa bagam si aici 2 poze poate poate mai starnim ceva interes.

lancer 16-02-12 22:22

Re: Machete in lucru - Schumy
 
cea rosie a iesit chiar bine... dar defectul de turnare de pe aripa dreapta l-ai remediat?

Schumi1 16-02-12 22:44

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Nu si nici nu mi-se pare un defect atat de important si deranjant cat sa merite sa-l bag in seama .Momentan ma gandesc daca in zona aia unde e defectul o sa vina un spoiler periculos sau las bara neagra si cu partea de sub bara tot neagra sa nu mai tiganesc eu cele 4 mici aerisiri!

cata_golf 17-02-12 21:24

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Bravo domn profesor..au iesit super,imi place cel alb..imi aminteste de un fost oltict pe care l-a avut cineva din familie :)

lancer 17-02-12 23:16

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by Schumi1 (Post 4884529)
Nu si nici nu mi-se pare un defect atat de important si deranjant cat sa merite sa-l bag in seama .Momentan ma gandesc daca in zona aia unde e defectul o sa vina un spoiler periculos sau las bara neagra si cu partea de sub bara tot neagra sa nu mai tiganesc eu cele 4 mici aerisiri!

cle 4 mici aerisiri 2 in laterala numarului si 2 sub numar (cele mari)... la versiune 1/1 erau de fapt vopsite in culoarea masinii pentru ca se vopsea elementul cu totul ... cele 2 pucte negre de la extremitatile elementului erau negre intr-adevar pentru ca sunt de plastic si erau prevazute ca suporti pentru proiectoare suplimentare

daca pui un spoiler defectul ala se pierde ...de fapt se cam pierde ele si asa prin grosimea vopselei

dar la cel alb unde a disparut scaunul pasagerului ?? si ca idee pentru interior si, ca o critica poate ca era mai bine sa fi lasat neagra tabla cu gaurile pentru dezaburirea parbrizului ... da mai bine ... + ca la versiunea 1/1 are mai multe motive sa fie neagra cum a scos-o fabrica

Schumi1 18-02-12 12:31

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4886186)
cle 4 mici aerisiri 2 in laterala numarului si 2 sub numar (cele mari)... la versiune 1/1 erau de fapt vopsite in culoarea masinii pentru ca se vopsea elementul cu totul ... cele 2 pucte negre de la extremitatile elementului erau negre intr-adevar pentru ca sunt de plastic si erau prevazute ca suporti pentru proiectoare suplimentare

daca pui un spoiler defectul ala se pierde ...de fapt se cam pierde ele si asa prin grosimea vopselei

dar la cel alb unde a disparut scaunul pasagerului ?? si ca idee pentru interior si, ca o critica poate ca era mai bine sa fi lasat neagra tabla cu gaurile pentru dezaburirea parbrizului ... da mai bine ... + ca la versiunea 1/1 are mai multe motive sa fie neagra cum a scos-o fabrica

Grila de la aerisire nu pot s-o fac neagra ca nu sunt fabrica de machete , asta e dezavantajul machetelor facute acasa ca multe detalii nu se mai pot face.

lancer 18-02-12 13:56

Re: Machete in lucru - Schumy
 
o sa iti arat ca se poate ... la modul cum ai facut interiorul mi se pare mie sau ai folosit spray ??? si grila aia mergea izolata ... poti incerca la urmatoarea macheta :) ... oricum toate chestiile astea iau destul de mult timp si tu ai venit cu macheta gata facuta in timp record ... felicitari ... sincer chiar a iesit super bine pentru viteza de lucru cu care a fost facuta

Schumi1 23-02-12 19:39

Re: Machete in lucru - Schumy
 
8 Attachment(s)
Oltcit-ul rosu de curse aproape gata dar mai lipsesc decalurile.

2010 23-02-12 19:51

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Alta viata pe rosu...

lancer 23-02-12 21:02

Re: Machete in lucru - Schumy
 
1 Attachment(s)
daca avea bara de trs semana cu singurul oltcit care mai activeaza in campionatul national de raliu ... :)

sa vand din casa cate ceva ... vezi chederele la geamuri se fac frumos cu un marker permanent (cele laterale spate pe geam...parbrizul si luneta pe caroserie) tot asa si anumite elemente exterioare ... elementul de pe hayon si cel de la acoperis ...

ps uite o poza cu masina care inca mai alearga

dog99 24-02-12 17:18

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by Schumi1 (Post 4895437)
Oltcit-ul rosu de curse aproape gata dar mai lipsesc decalurile.

criminal:shock:

Schumi1 24-02-12 20:10

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Am nevoie de sfaturi pentru decaluri , cine ma poate ajuta cu redimensionarea lor si cine-mi poate spune unde gasesc exact cutter-ploter si sa le scot pe o coala transparent autocolanta?????
Referitor la marker pe la geamuri trebuie sa recunosc ca nu prea sunt adeptul din 2 motive - cu timpul markerul dispare daca stergi macheta si mie personal nu-mi ies zonele bine si atunci prefer sa nu le fac.

timitza09 24-02-12 20:48

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Intra bre pe mess sa iti fac niste decaluri cum iti place tie, racing :lol:

Schumi1 26-02-12 18:41

Re: Machete in lucru - Schumy
 
1 Attachment(s)
poza seara

Schumi1 29-02-12 23:54

9 Attachment(s)
Hai sa vedem ce va mai aratam astazi. Frame Buggy , noi postam ,noi comentam.Succes!!!

Lucrarea este facuta manual daca nu v-ati dat seama , realizata in 3 zile din sarma de cupru , superglue si elementele de la niste machete stricate.

2010 01-03-12 05:02

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Interesant proiectul!
Poate gasesti alte roti...

Schumi1 01-03-12 20:07

Re: Machete in lucru - Schumy
 
9 Attachment(s)
Sper sa gasesc alte roti ca nici mie nu-mi plac astea dar din pacate este tot ce am pentru buggy-ul asta.
Gata!

Schumi1 09-03-12 19:31

Re: Machete in lucru - Schumy
 
10 Attachment(s)
Trecem mai departe.
FOrd Escort Rs Cosworth 5 lei Burago

Schumi1 11-03-12 15:41

Re: Machete in lucru - Schumy
 
4 Attachment(s)
Postam p-aici mai mult sa fie pozele salvate undeva daca se pierd din hdd cred.Eh mergem inainte.!

Schumi1 12-03-12 18:00

Re: Machete in lucru - Schumy
 
9 Attachment(s)
Lancia Delta S4 cu probleme la masca fata unde am gresit putin cu argintiul dar o repar , n-am astupat aerisirea din plafon si are roti de 2 bani.

neamtu07 13-03-12 17:52

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Fordul e bestial Andrei

Schumi1 15-03-12 15:47

Re: Machete in lucru - Schumy
 
1 Attachment(s)
Oltcit racing

dog99 19-03-12 17:39

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by Schumi1 (Post 4933284)
Oltcit racing

arata bine.

de unde ai procurat stikerele care sunt pe sub olcit,vreau si euuuuuuu:D

andi_cimpean 20-03-12 11:07

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Īmi place felul īn care vopseşti maşinile!
Ies foarte bine, mai puţin alea cu linii mai ciudate...

Aceeaşi īntrebare ca şi dog99, cum ai reuşit să faci rost de acele decal-uri?

Schumi1 21-03-12 16:22

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Le-am primit de la cineva care le-a scos la un centru unde aveau hartie d-asta autocolanta laminata dar se pot pune numai chenarele cu numere .Reclamele au iesit prost ca si imagine si se vad oribil pe macheta ca sunt si groase.

bmwh548 21-03-12 17:50

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Cauta coli de decal specializate (de preferinta inkjet). Intr-o vreme se gaseau si la noi fara probleme.

Schumi1 26-03-12 21:01

Re: Machete in lucru - Schumy
 
20 Attachment(s)
poze
Alt dric , platforma , roti modificate deagostini

lusian 26-03-12 23:19

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Nu stiu ce ai vrut tu sa faci, dar daca ai dorit sa faci tricollorul pe masina, ordinea corecta e albastru-galben-rosu, dar exista posibiltatea sa fi facut asa din dorinta ta. Dar imi place platforma si dricul.

Schumi1 27-03-12 14:27

Re: Machete in lucru - Schumy
 
3 Attachment(s)
De ce e ordinea corecta albastru - galben - rosu? ?

lusian 27-03-12 16:43

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Imi place dricul a iesit frumos tare.. dar nu ar fi fost mai potrivit sa alegi o suspensie mai joasa? Sau vrei sa cari doar morti grasi cu ea:lol::lol:?

Quote:

Originally Posted by Schumi1 (Post 4952489)
De ce e ordinea corecta albastru - galben - rosu? ?

Citez din actuala constitutie a Romaniei:
Code:

ARTICOLUL 12
(1) Drapelul Romāniei este tricolor; culorile sunt aşezate vertical, īn ordinea următoare īncepānd de la lance: albastru, galben, roşu.

lance*sulita, batul, stalpul de care se agata steagul.

Multa lume face greseala asta, poate din cauza versului :
"Trei culori cunosc pe lume: rosu, galben si albastru"

Cei de la PSD au un afis mare in Bacau, si steagul e pus invers... :rolleyes2:rolleyes2.


Ps: Nu ti-am zis din rautate.

andy design x 27-03-12 21:28

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by lusian (Post 4952697)
Imi place dricul a iesit frumos tare.. dar nu ar fi fost mai potrivit sa alegi o suspensie mai joasa? Sau vrei sa cari doar morti grasi cu ea:lol::lol:?



Citez din actuala constitutie a Romaniei:
Code:

ARTICOLUL 12
(1) Drapelul Romāniei este tricolor; culorile sunt aşezate vertical, īn ordinea următoare īncepānd de la lance: albastru, galben, roşu.

lance*sulita, batul, stalpul de care se agata steagul.

Multa lume face greseala asta, poate din cauza versului :
"Trei culori cunosc pe lume: rosu, galben si albastru"

Cei de la PSD au un afis mare in Bacau, si steagul e pus invers... :rolleyes2:rolleyes2.


Ps: Nu ti-am zis din rautate.

Şi tu de unde ştii că "lancea" e faţa maşinii?:lol:

lusian 27-03-12 21:47

Re: Machete in lucru - Schumy
 
@ andy design x

Eu doar i-am raspuns omului la intrebarea sa.

Schumi1 29-03-12 13:52

Re: Machete in lucru - Schumy
 
7 Attachment(s)
Aaaa , la tricolor te refereai , am dat vopseaua cum mi-a venit la mana mai rapdi ....fara sa ma gandesc la ordinea culorilor. Dricul arata asa acum ......pozele erau din faza de constructie ....

Schumi1 25-04-12 20:38

Re: Machete in lucru - Schumy
 
15 Attachment(s)
Ia sa mai animam atmosfera.
Dacia Logan Racing


All times are GMT +2. The time now is 05:20.

- Copyright 2026 4Tuning