Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Subaru Impreza WRX STI vs. Mitsubishi Lancer EVO 8 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/2726-subaru-impreza-wrx-sti-vs-mitsubishi-lancer-evo-8-a.html)

tekno 29-12-04 14:52

am votat evo 8, pt varianta de top MR FQ400, are 405 CP, stock!
shi pedeasupra evo 8 o scos timp mai bun pe cisrcuit, ca STi, shi chiar ca shi murcielago in testele Top Gear...

georgeb 29-12-04 15:23

subaru ;)

altceva nu mai exista in inima mea

tekno 29-12-04 18:02

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"georgeb\"
subaru ;)

altceva nu mai exista in inima mea

argumenteaza :lol:

SEBASTIAN 29-12-04 22:11

LEGAL RACING
 
3 Attachment(s)

SUBARU IMPREZA WRX STI e masina pe care o votez.
Vad aici argumente pro si contra celor doua automobile, interesant subiect si destul de animat.
Unul din cei mai buni prepartori din Japonia de Subaru au spu in traducere cam asa cand a fost intrebat de comparatia dintre cele doua masini:
\" EVO lupta pentru o cauza demult pierduta\".
O sa va pun o poza cu masina de strada a japonezului si va mai spun ca cel care a mers in ea si a vazut-o a spus ca Subarul meu si al lui Andrei sunt jucarii in comparatie cu Legacy-ul japonezului.

SEBASTIAN 29-12-04 22:15

LEGAL RACING
 
Pentu cei interesati de EVOfq400 pot vedea mai multe la adresa:
http://www.rsportscars.com/eng/cars/lancer_fq400.asp
mare atentie la pret cu confundati lirele sterline cu dolarii sau euro
Inca ceva masina are taxe dar nu pe toata suma are taxe de asia la jumatate de pret iar restul nu are taxe vamale doar tva si accize la toata suma.
Se produce in japan si se prepara in Anglia.

Bogdan_16v 29-12-04 22:15

Intr-adevar, daca e sa luam boxer vs inline, avantajul e clar de partea boxerului...totusi, nu am vazut pana acum un Subaru cu perfromantele lui FQ400...

SEBASTIAN 29-12-04 22:17

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Intr-adevar, daca e sa luam boxer vs inline, avantajul e clar de partea boxerului...totusi, nu am vazut pana acum un Subaru cu perfromantele lui FQ400...

Uite o sa-ti dau eu un mic exemplu daca mai stai pana copiez ceva.
http://www.xcceleration.com

Bogdan_16v 29-12-04 22:23

Ma refeream la masina care ti-o da practic de la dealer, hai sa nu spunem iesita pe poarta fabricii...in afara de WR1, echivalentul lui FQ330, mai sus inca nu a iesit. Si Evo se poate ridica la puteri de pana la 700cp, desigur, extrem de greu si costisitor...exemplu: http://web.norrisdesigns.com/Feature...t=1&id=1&cid=0

Evo 7 mai sus mentionat de mine face 0-100 in 2,6 sec si 1/4 mila in cam 10 sec.

SEBASTIAN 29-12-04 22:23

LEGAL RACING
 
sunt multe sti cu 0...100km/h in jur de 3 secunde

SEBASTIAN 29-12-04 22:27

Re:
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Ma refeream la masina care ti-o da practic de la dealer, hai sa nu spunem iesita pe poarta fabricii...in afara de WR1, echivalentul lui FQ330, mai sus inca nu a iesit. Si Evo se poate ridica la puteri de pana la 700cp, desigur, extrem de greu si costisitor...exemplu: http://web.norrisdesigns.com/Feature...t=1&id=1&cid=0

Fi atent ca FQ400 nu e de fabrica se prepara in Anglia.
Spec ce de fabrica, nu am datele acum dar e o alta versiune iar wr este tot in anglia facut de Prodrive.

SEBASTIAN 29-12-04 22:34

LEGAL RACING
 
http://www.xcceleration.com/sti.stage.race.kit.htm
am cateva date pana la cca 400cp dar la 500 e mult mai bine.Acum nu am timp sa caut tot.The following times for 0-60mph and 1/4 mile are only approximations of capability and are provided as an example of what differences in cars, modifications, track conditions and driver ability might produce.

227 hp 319 hp 340 hp 395 hp 430hp
5.2-5.6s 4.5-5.1s 4.3-4.6s 4.0-4.4s 3.8-4.2s


Subaru impreza STi tuning prodrive 490 ps 315km/h

felix 30-12-04 08:39

sti-evo
 
O situatie greu de transat chiar cu banii in mana, nu stiu ce as lua care e mai interesanta si la ce o vei folosi.
Ca aspect la prima vedere EVO8 e mai spectaculoasa insa studind atent STI realizezi cat de bine e gandita.
Femile sigur inclina spre EVO.
Ca si performante se stie ca Subaru e imbatabil, insa pe drum evo poate oferi ceva mai mult confort.
Ca sa raspund ferm trebuie sa am in mana 30000de euro si voi da raspunsul imediat, pana atunci mai greu.

georgeb 30-12-04 09:25

ca sa argumentez raspunsul .

am fost si am luat un subaru cand nu stiam nimic despre aceasta masina . alegerea a trebuit sa o fac intre un impreza 1.6 ( DA 1.6 , 95cp bla bla bla ) s i un megane 2 . masinile erau amandoua pe la 12 500 Euro CIP. am optat pentru subaru pentru ca sa nu fiu ca toata lumea , iar ideea unui AWD ma incanta .

masina are 14 000 km acum si merge impecabil, juri ca e noua. pe serpentine se comporta exceptional si la banii astaia (12500CIP) nu gasesti masina sa o intreaca la stabilitate . a venit iarna muahahahaha astept orice 2WD langa mine la semafor :p .

de cand am luat aceasta masina am inceput sa citesc si am facut drive test cu toate modelele subaru. competitia poate sa stea linistita in banca ei ca nu are ce discuta cu un subaru dpv al performantelor dinamice. noul legacy se ridica la rang de mertz in ceea ce priveste luxul din interior.

intre STI si EVO VIII ... hmmm

intr-adevar EVO VIII are aspectul de partea lui si acel mult laudat sistem activ de control al diferentialului. mama ce ma mai aburea nenea ala de la drive test. ca domn'le setezi de aici masina si merge de zici ca e cu radio comanda.

suspensiile erau ceva mai dure la EVO , scaunele un pic mai bine profilate in partea superioara , dar
unde este sunetul unui STI , unde este cutia de viteze a unui STI , unde este acel 5.5 sec :twisted: al unui STI.

desi multa lume poate vota dupa poza , va recomand la toti sa mergeti si sa incercati ambele masini.

era cat pe aci sa ma fac cu un STI in toamna asta. in schimb am ales PRIMUL forester 2.5XT din tara . da da da , SUV cu demaraj 6.3

pai stau eu bine si ma gandesc acum ca pot sa ma pun langa un EVO VIII cu un SUV :twisted:

ei, si deja trecem in alta clasa .

sebi a vazut masina mea , nu stiu daca mai tine mine :lol: , era discutia cu plecatul de pe loc la subaru :lol: , si vreau sa mentionez ca expus la tratamente extreme ambreiajul de pe impreza este in perfecta stare de functionare , multam' sebi ;)

cam asta e istoria mea cu subaru , si de ce aleg subaru si mai ales de ce subaru va fi intotdeauna in inima mea .

Bogdan_16v 30-12-04 11:17

Nu va mai uitati la ce declara fabricantul, cu demarajul, pt ca este mult mai bun(la Subaru declara 5.5 si scoate foarte aproape de 5, la fel si la Evo). Chestia e ca Evo este mai rafinat, nu doar din punct de vedere al designului, ci si al comportamentului, se comporta mai confortabil in general, pe cand Subaru este bestie pur-sange de raliu. Din pacate, Subaru are si un minus la stabilitate fata de Evo. Toate generatiile de Evo pana la 8 au fost, dpd vd al tehnicii si performantelor, peste Subaru.
Acum, depinde de gusturi si de necesitati: doresti o masina cu comportament brutal, exclusiv de raliu, sau una ceva mai rafinata, dar cu performante asemanatoare? Ambele pot fi modificate substantial astfel incat sa poti scoate si untul din ele.

georgeb 30-12-04 11:21

nu prea cred ca un producator sa dea date false despre performante . ce interes ar avea ? :shock:

oricum , subaru imi place mult mai mult :p

pe langa faptul ca are si un bord in interior mai uman . na ca am mai pus un + in dreptul imprezei :P

SEBASTIAN 30-12-04 20:24

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"georgeb\"
nu prea cred ca un producator sa dea date false despre performante . ce interes ar avea ? :shock:

oricum , subaru imi place mult mai mult :p

pe langa faptul ca are si un bord in interior mai uman . na ca am mai pus un + in dreptul imprezei :P

Nu se minte si nu se da ceva fals insa nu spune nimeni ca nu poate avea si performante mai bune.
Conditile in care se fac acele teste sun speciale, aderenta, greutate, plinuri, vant, inclinatie felul in care se accelereaza cum se pleaca de pe loc etc.
De obicei performantele sunt mai bune in realitate si daca nu ar fi asa multi si-ar vrea banii inapoi.
Sunt multe de vorbit , de desfacut firul in 4 de explicat cel mai bun exemplu pe care vi-l pot da este ca doua masini care au 0...100kh/h in acelasi timp nu inseamna ca au parcurs si acceasi distanta cea cu 0...100 mai lung poate fi in fata, a avut inaintare mai buna, e simplu.

SEBASTIAN 31-12-04 17:31

LEGAL RACING
 
2 Attachment(s)


SEBASTIAN 04-01-05 08:52

LEGAL RACING
 

Cel mai frumos si mai bun EVO il are SASA si mai trebuie putin regla si o sa bata Supra cu el.

DZ1 04-01-05 15:15

........
Cu frumusetea nu sa castigat nici o cursa pana acum iar cu mici modificari :))))))))))
Mor de ras cand citesc ce scri,cred ca ai da orice sa vezi ca gastigi tu in vara sau sa ma bata altcineva.......dar cum ti-am mai spus noi doi jucam in divizi diferite......Champions League si Divizia Nationala......iar tu se pare ca joci la Nationala.......:))))
Mai vorbeste cu Japonezul tau un pic sau cu Spidy Gonzales poate mai faci rost de ceva caluti ca cu aia care ii ai nu faci mare branza...
.........

Gratzian: din ce scrii, nu deslusim nici un argument... nu este corecta aceasta cale, te rog sa vii cu argumente, sau sa astepti vara, sa arati pe pista, sau sa schimbi stilul, mai putin virulent...

TNos 04-01-05 17:56

DZ1...in primul rand bine ai revenit...in al doilea rand nu cred ca se referea la Supra ta, sau poate se referea la ea dar asa cum era in vara trecuta nu cum va fi in vara asta...ca banuiesc ca mai lucrezi la ea :wink: ... si apoi..poate cine stie, acest Subaru va fi in stare sa te bata in vara...momentan faceti ca boxerii la conferinta...sa va vedem in ring si atunci... :wink:

DZ1 04-01-05 19:53

Pai Gratian daca tot stergi din ce am scris nu o sa mai scriu din nou nimic....am crezut ca atata timp cat se vorbeste fara injuraturi si se pastreaza o anumita limita pot scrie fara PROBLEME......se pare ca m-am inselat......
Daca tu crezi ca Sebastian arunca paie pe foc si noi sa tacem atunci te inseli......am scris si date technice si aveam de gand sa o fac in continuare....dar nu se merita.......

Gratzian 04-01-05 22:03

DUPA CUM VEZI, MAI SUS
AM STERS DOAR 2 RANDURI, CARE COSTITUIAU O JIGNIRE

tu zici ca sterg TOT ce scrii?

ba chiar am lasat si restul mesajului, care inca are caracter tendentios...
nu inteleg de ce ma acuzi pe mine?
scrie din nou cele 2 propozitii pe care ti le-am sters, si sa ii lasam pe oameni sa judece daca am facut bine sau nu, ok?

DZ1 04-01-05 22:18

Nu mai stiu ce am scris exact dar daca poti pune tu inapoi.....
Iar eu nu am spus ca stergi \"tot\" ci am spus ca \"tot stergi mereu din mesaje\"...este o diferenta

Gratzian 04-01-05 22:24

deci nici nu mai stii ce ai scris si ma acuzi !
crede-ma ca trebuia sters...
si daca pune paie pe foc, e alegereata sa faci la fel
si daca te injura, si nu observ, spune-mi sa sterg...
la fec cum am facut si cu posturile lui sebi si catalin, am sters DE LA AMANDOI !

asta e jobul si responsabilitatea mea, imi parerau ca ma acuzi ca nu mi-o fac bine, la fel ma acuza si sebi, sa stii, asta e pozitia cea mai ingrata, fiecare vede numai ceea ce face celalalt, nu si ce face el

deci, cat timp discutia nu arecaracter ofensiv personal, este ok
aici este loc de disputa intre pareri, nu de afronturi intre persoane

DZ1 04-01-05 22:41

am spus ca nu mai stiu exact ce am scris....si ma cunosc destul de bine sa stiu ca nu l-am injurat sau jigniri asa de grave......
oricum nu are rost sa ne certam ....o sa scriu mai putin si foarte rar.....
La ce imi folosessc toate astea?la nimic?am alte probleme adevarate pe cap decat nimicuri din astea.....si daca nu incepea Sebastian cu vorbele lui atunci eu nu mai scriam niciodata aici........sti foarte bine de ce am plecat......tu faci ce vrei,site-ul este al tau.....
Iar in privinta tuningului eu am piesele cumparate iar el a pus poze din internet....asa ca nu are rost sa ma cert cu cineva care nu se merita.....pt. mine nu are caracter si ma comport ca atare......

SEBASTIAN 04-01-05 22:43

LEGAL RACING
 

Multumes public administratorului ca-si face treaba incercand sa tina piept multor atacuri sub centura.
Virgil vad ca declari public intentia de a pune paie pe foc si a ataca.
Eu nu te atac si-ti aduc aminte ca buturuga mica rastoarna carul mare.
Te rog sa scri unde trebuie pentru a nu mai fi inafara subiectului.
Aici daca ai ceva de spus tehnic te rog sa o faci dar uita de rautate nu cred ca te caracterizeaza desi demonstrezi a fi usor labil psihic.
Multumesc anticipat pentru intelegere!

DZ1 04-01-05 22:53

Re: LEGAL RACING
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"

Multumes public administratorului ca-si face treaba incercand sa tina piept multor atacuri sub centura.
Virgil vad ca declari public intentia de a pune paie pe foc si a ataca.
Eu nu te atac si-ti aduc aminte ca buturuga mica rastoarna carul mare.
Te rog sa scri unde trebuie pentru a nu mai fi inafara subiectului.
Aici daca ai ceva de spus tehnic te rog sa o faci dar uita de rautate nu cred ca te caracterizeaza desi demonstrezi a fi usor labil psihic.
Multumesc anticipat pentru intelegere!

Daca citei bine vedeai ca am scris ca tu pui paie pe foc.....
Tu ai inceput cu toate prostiile astea....eu nu am mai scris pe forum de cateva luni.....
Banuiesc ca ai vb. cu Andrei si cu Florica intre timp...inainte sa scriu ceva aici am vorbit cu ei si i-am intrebat ce vrei tu defapt de la viata?????
In privinta buturugi nu stiu la ce te referi????eu nu m-am simtit niciodata sa am un car mare.....dar daca despre mine este vorba atunci poate ai dreptate....\"insa o buturuga mica si urata nu darama carul mare.....\"
Iar cu masina ta nu am nimic cum nici cu tine nu aveam...insa tu ai cautat-o fara limita...acum suporta consecintele....

Gratzian 04-01-05 22:55

vad ca nu are nimic cu subiectul discutia....
daca continuati, inchid topicul

catalin rs4 04-01-05 23:14

gratzian ce pot sa fac daca vreau sa ma cert cu sebastian si sa nu mai fie sterse posturile mele? am sa fac un topic nou la arena cu conditia sa nu fie de sters ca inca am ceva de spus.....ceva ce trebuia spus de mult timp...dar mam abtinut.. :twisted: :chainsaw: :bat: :2gun: nu suntgenul care provoaca..dar sebastian asta chiar o cauta..... :evil:

SEBASTIAN 04-01-05 23:17

LEGAL RACING
 

Nu am spus nimic legat de tine si nici nu te-am jignit, nu te-am facut urat sau in alt fel.Daca la voi in Germania asta nu e o jignire inseamna ca nu te superi daca te cataloghez drept Nazist, fascist fanatic intor la origine.
Nu spuneam de masina ta nimic pana sa intervi vorbeam in general dar cum te-ai simtit cu musca pe caciula ai sarit ca ars. Domnule de cantitate neglijabila ai auzit? Tu reprezinti asta.
Nu mai arde gazul de pomana!

SEBASTIAN 04-01-05 23:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"catalin rs4\"
gratzian ce pot sa fac daca vreau sa ma cert cu sebastian si sa nu mai fie sterse posturile mele? am sa fac un topic nou la arena cu conditia sa nu fie de sters ca inca am ceva de spus.....ceva ce trebuia spus de mult timp...dar mam abtinut.. :twisted: :chainsaw: :bat: :2gun: nu suntgenul care provoaca..dar sebastian asta chiar o cauta..... :evil:

Esti bolnav de ce sa te certi cu mine?
Ai baut ceva?
Cearta-te singur mai baiete!

catalin rs4 04-01-05 23:21

nu inteleg nimica din ce incerci sami spui tu mie nici nu stiu cum iti permiti tu sa vb asa despre mine nici macar nu ma cunosti...si stai linistit ca mai urat decat tine nu sunt :lol: :twisted: si te-ai legat de mine personal simasina mea!!! oriunde postam eu ai avut tu ceva de spus!!! sa numi spui ca nui asa...tu vreisami spui mie ca te pricepi la masini???ca tot ce spui tu aici sunt date luate de pe net...si postate aici...ce mare stiinta...asta poate sa faca si un copil de 10 ani.. aici dar hai sa continuam la arena... :evil: :evil:tu poate nai observat care este bolnavul dintre noi doi :lol: :lol: eu sigur nu!!! :D

SEBASTIAN 04-01-05 23:21

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Gratzian\"
vad ca nu are nimic cu subiectul discutia....
daca continuati, inchid topicul

Astia sau pus pe mine sa se certe cu mine. Nu imi este frica, dar nu e normal sa ma simt amenintat asa pe site!
Nu s-a bagat nimeni in dragostea dintre ei iubeasca-se cu spor.

Gratzian 04-01-05 23:22

topic inchis
continuati la arena sau la telefon daca aveti chef...
dar voi fi atent si acolo, aveti grija ce scrieti


All times are GMT +2. The time now is 03:42.

- Copyright 2026 4Tuning