Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sistemul Audio de pe Masina Mea (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea.html)
-   -   SuperNova SQL project (https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/271010-supernova-sql-project.html)

keddy_net 08-01-13 12:45

Re: SuperNova SQL project
 
Salutare Baieti !

In primul rand va doresc un an nou fericit, La mult dbANI si numai realizari !
Am citit ca se anunta ceva sisteme noi in 2013, abea astept sa vad masini, sisteme, persoane noi, si sa ne cunoastem mai bine la etapele CNCA !

Am sa incep acest topic cu ce am realizat la sfarsitul lui 2012 fiindca nu prea am apucat sa mai postez, desi sunt putin deviate de sectiunea car audio.

La sfarsitul lui noiembrie 2012 am terminat garajul. Eu stau la casa si m-am apucat sa fac un garaj pentru 2 masini a mea si a familiei. Garajul a fost facut din osb si izolat cu polistiren. Tin sa precizez ca este utilat cu foarte multe scule care sunt in magazie. Asadar baieti din Bucuresti pasionati de car audio care vor sa isi lucreze la masini ii astept sa facem un gratar sa bem si o bere, for free.

Am facut si cateva poze:

https://img846.imageshack.us/img846/3833/img0195gd.jpg


https://img820.imageshack.us/img820/774/img0197hd.jpg


https://img339.imageshack.us/img339/5305/img0203ok.jpg

keddy_net 08-01-13 13:03

Re: SuperNova SQL project
 
Tot in noiembrie am adaugat sistemului un voltmetru digital conectat permanent.

Imediat inainte de craciun m-a lasat toba finala si am inlocuit-o cu o toba bosal bro speed de inox, care o aveam de 3 ani in magazie. Toba am avut-o inainte pe alta masina si ma bucur ca nu e prea galagioasa. Poza aici.

https://img23.imageshack.us/img23/6762/img0217qy.jpg


https://img692.imageshack.us/img692/9052/img0220jw.jpg


https://img846.imageshack.us/img846/7726/img0211yo.jpg

Ca realizari, am mai atasat masinii jante pe 14 de tabla 6j cu cauciucuri 185/65 pe spate, si imediat in primavara dupa ce dau cauciucurile de iarna jos vreau sa pun pe fata tot asa jante pe 14 cu cauciucuri 185 / 55 cu balon mai mic.

keddy_net 08-01-13 13:34

Re: SuperNova SQL project
 
Planuri pentru 2013:

1. Folie pe spate cea mai inchisa nuanta. As vrea sa pun si pe cele din fata, dar cea legala toate cu acte si omologari.

2. Insonorizat tot compartimentul porbagaj. As vrea sa aplic insonorizant si pe luneta, asta este un motiv pt care vreau folia sa fie pusa inainte. Insonorizat plafon cu dublu strat. Ma gandesc si la o ramforsare verticala intre plafon si podea cu un brat din lemn ceva, pusa pe mijlocul masinii dar vom vedea, mai ma gandesc la asta. Plafonul la supernova e foarte moale...e cearsaf.

3. Subwooferul trebuie sa apara in februarie. Cutia sper sa o fac in februarie martie cel tarziu sa o termin.

4. Amplificator, nu m-am hotarat exact trebuie sa ma decid, va fi ori 3.5k ori 5.5k, oricum ampliful va veni in vara fiindca e foarte scump.

5. Acumulatori vor fi 2 in plus fata de cei de sub capota, sau unu din ei il va inlocui pe cel de sub capota daca ii putem construi o carcasa mai mare, nu vor fi dedicati, dar vor fi noi.

6. Alternator. Il am pe cel stock de 80A. Am unul in magazie de 120A de pe un passat diesel 1.9tdi. Ori il voi da jos pe cel de 80A si il voi pune pe cel de 120A, ori voi cauta in dezmembrari, unul identic si voi pune doua de 120A. Am inteles ca nu merge sa pui doua alternatoare diferite. Poate stiti pe cineva din dezmembrari care ii poate aduce un fratior.

7. Un tinichigiu bun si un vopsitor accesibil in Bucuresti sau pe langa, daca imi puteti recomanda voi, fiindca trebuie putin aranjata masina fiindca a inceput sa cam dea rugina in ea pe la un prag.

La sf verii as vrea sa termin masina.

Poate voi apela la Ludovic daca vrea sa ma ajute cu alternatoarele, cand va fi nevoie sa le pun pe masina. Acum nu stiu daca poate invarti motorasul meu de logan 1.4 doua alternatoare de 120A la relantiu, dar....incercam :lol:. Trebuie modificari de fulie, pusa una lata etc, e mai complicat ca masina nu a avut AC, dar nu e imposibil.

Poate imi recomandati voi pe cineva care pune bine si cu acte folie pe masina, un tinichigiu ceva, si un alternator de 120A din dezmembrari.

Pareri sfaturi indrumari ?
Bafta !

raresvintea 11-01-13 14:28

Re: SuperNova SQL project
 
Uite aici folie, am fost foarte multumit si de instalare dar si de timpul de aplicare:1 h 3 baieti 0726.728.218 pe Stefan cel mare. Eu la octavia am platit 300 lei spatele si parca fata 80 lei si nu am avut nici o problema.

Si merita si pe fata, eu am pus legala si e placut vara ca nu mai arde asa de rau.

Succes la sistem! Si misto garanjul, demontezi la masina si nu te ploua.

keddy_net 12-01-13 08:04

Re: SuperNova SQL project
 
salut raresvintea, ce marca e folia care ti-au montato baietii ?

raresvintea 12-01-13 10:29

Re: SuperNova SQL project
 
Llumnar cu autorizatie.

nonic 12-01-13 10:45

Re: SuperNova SQL project
 
Suna la 0744688029.
Eu mi-am pus la Megane tot in Bucuresti la niste baieti si am fost foarte multumit, llumar la 300 lei cu autorizatie toata masina.

keddy_net 06-03-13 13:05

Re: SuperNova SQL project
 
4 Attachment(s)
Salut baieti !

Aseara au ajuns niste jucarii: :lol:

silviu.o 06-03-13 18:42

Re: SuperNova SQL project
 
Mai facut curios. Ce subwoofer smecher ai tu acolo?

CLAUDIU_URBAN 06-03-13 19:19

Re: SuperNova SQL project
 
salut mihai , difu e adus de dani cumva , ca mi-a zis el ca a adus un monstru de 40kg si chiar imi doream sal vad . f. interesant diful , spor la rodat si ascultat.

magnex265 06-03-13 21:41

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by keddy_net (Post 5389347)
Salut baieti !

Aseara au ajuns niste jucarii: :lol:

F taree!
Arata super si cred ca se va auzi pe masura!
Ma bucur mult ca a ajuns chiar daca a venit cu 2 sapt intarziere!

Sa te bucuri maxim de el!

Mersi pt pozee!!( Arata fff interesant - pare mic in poze dar in realitate e...BIG)

keddy_net 07-03-13 11:43

Re: SuperNova SQL project
 
3 Attachment(s)
Multumesc Baieti :lol:

Este un brand nou fata de cele comerciale, Ascendant Audio Mayhem 15'

Urmeaza imbunatatiri si pe partea de tabla, curent, amplificator, cutie si insonorizat.

ktalyn28 07-03-13 12:00

Re: SuperNova SQL project
 
Foarte tare!o sa sune bine in supernova:X


Sunt curios ce amplificare o sa ai pentru el:D

keddy_net 07-03-13 12:08

Re: SuperNova SQL project
 
Pana ajunge amplificatorul trebuie sa adun niste bani pentru el.

Va fi in principal ceva de la Sundown/DC Sound/Crescendo, desi sunt oferte de luat in calcul si la sh. Ca orientare va fi un amplif de 3.5k sau 5k vom vedea. Preturile sunt destul de mari.

dan_tripon91 07-03-13 23:09

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by keddy_net (Post 5390593)
Pana ajunge amplificatorul trebuie sa adun niste bani pentru el.

Va fi in principal ceva de la Sundown/DC Sound/Crescendo, desi sunt oferte de luat in calcul si la sh. Ca orientare va fi un amplif de 3.5k sau 5k vom vedea. Preturile sunt destul de mari.

e ceva cale de batut pana sa ajungi sa dai cu 3,5 KW in difu ala:)
spor la treaba ..succes in continuare

JuVeOnE 29-03-13 00:13

Re: SuperNova SQL project
 
Salut scz ca intreb asa direct pe unde scot si eu firu de la statie ca sa il prind la baterie daca ma poti ajuta te rog ast raspund. Mersi !!!

keddy_net 29-03-13 08:06

Re: SuperNova SQL project
 
Salut Baieti !

OFF Topic:
@JuVeOnE: Poti scoate cablul pe langa celelalt manunchi de cabluri al instalatiei electrice. Vezi ca e o presetupa de cauciucori o rupi ca sa ai loc cu alt cablu, ori dai alta gaura. Nu e foarte greu, cauta pe sub bord o gaura ca sigur gasesti. Daca pui cablu de 50mm e destul de gros si necesita gaura suplimentara, daca pui de 20mm are loc printre celelalte. Putem continua pe privat.

ON Topic:
Proiectul pentru cutie l-am facut: Difuzor 15'', 117.2 litri, 32Hz, suprafata port 455cmp(11x41.4)cm, adancime/lungime port 92.7cm, ranforsari si colturi rotunde la port.
Amplificarea va fi de 5kw la 1ohm, cu legaturi la 0.33, doua alternatoare 2x120A, 3 acumulatori noi, si cateva pachete de stp/silent coat. Nu ma grabesc sa termin sistemul fiindca vreau sa il fac fara compromisuri. Prefer sa astept putin si sa cumpar lucruri care nu vor avea nevoie de upgrade-uri.

Deocamdata ma gandesc serios ca proiectul nu e de competenta masinii si voi pierde bani la mecanica + reparatia tablei si insonorizarea acesteia. Am o idee sa aman o perioada sistemul si sa ma focusez pe achizitionarea altei masini. Trebuie sa ma gandesc bine si sa iau o decizie, cele prezentate mai sus legate de car audio vor fi indiferent de masina......daca imi permite spatiul ma gandesc sa mai aduc inca un difuzor.

II astept pe baietii ce sunt interesati de produse serioase din gama sundown/dc sounds/fi/ascendant audio/skar audio/incriminator audio/crescendo/american bass/........doar subwoofere si amplificatoare de peste 1.5kw care sunt destul de competitive ca performante si mai ales ca pret cu brandurile promovate la noi pe piata.

valitataye 06-04-13 10:01

Re: SuperNova SQL project
 
Un proiect foarte ambitios,care necesita multa atentie si multi bani.

keddy_net 13-06-13 20:17

Re: SuperNova SQL project
 
8 Attachment(s)
Salutare Baieti !

Incet incet ma apuc de cutie, saptamana viitoare vreau sa o termin. Stau rau cu timpul liber

Detalii cutie:
Volum: 117 litrii
Port: 11 x 41.4 x 92.7cm (L x l x A) Suprafata 455cmp; adancime 92.7cm
Acordaj 32Hz.

Materiale: mdf 18mm, moment, praf de mdf, kit de fibra, aracet constructii, nisip, pensula, lac, smilgher, spirale, negrese 3.5x3.5 cu filet mai rar si mai evazat.

Ceva poze in continuare:

Sunt deschis la indrumari si sfaturi constructive :lol:

valitataye 13-06-13 20:38

Re: SuperNova SQL project
 
Spor la constructia incintei.Ai de munca nu gluma dar intr-un final o sa iasa ce iti doresti.Ramai tot la actuala masina?

magnex265 13-06-13 20:42

Re: SuperNova SQL project
 
Urmaresc cu interes sa stii, chiar daca nu ma " afirm" pe aici!
Categoric iti voi cere sfaturi la timpul potrivit!!!

Bafta multa in tot ceea ce faci!
PS: vreau sa fiu in top 3 la cei pe care ii vei suna si le vei zice: "bai am terminat , haideti sa vedeti cum se aude!"

keddy_net 13-06-13 21:00

Re: SuperNova SQL project
 
de duminica am un golf 5 cu tot ce vrei pe el in garaj...masina familiei. pe viitor e foarte posibil sa devina al meu daca il inlocuoesc cu o masina cat de cat noua si economica.

eu pt mine mi-as dori super mult un mitsubishi eclipse din 1998.

momentan am un logan diesel de servici pe care il folosesc si in timpul liber asa ca pe supernova putem face orice

pana la momentul acela va canta pe daciuta. macar sa afuc eu amplif baterii si restul sculelor ca pot canta pe orice masina

nonic 13-06-13 22:06

Re: SuperNova SQL project
 
Promitator proiectul! Si eu sunt curios cum suna ;).

Spor!!!

sharkky 14-06-13 11:09

Re: SuperNova SQL project
 
117 litri cu tot cu port?

keddy_net 14-06-13 11:37

Re: SuperNova SQL project
 
Multumesc baieti, merci Dan...categoric tinem legatura ca mai avem de treaba noi.


117.2 litri volum brut pentru difuzor.
volum port 42.2 litri.

keddy_net 16-06-13 19:12

Re: SuperNova SQL project
 
3 Attachment(s)
am mai facut cate ceva zilele astea

keddy_net 25-06-13 20:57

Re: SuperNova SQL project
 
4 Attachment(s)
am mai lucrat azi 2 ore la cutiuta...vreau sa o termin pana sambata.

valitataye 26-06-13 09:38

Re: SuperNova SQL project
 
Te duci la Brasov cu ea?Sper ca vopsesti portul acolo unde ai dat fibra sau chit...

keddy_net 26-06-13 10:09

Re: SuperNova SQL project
 
de la 1 martie nu am mai scos supernova din garaj. intre timp numai are nici itp nici Rovinieta. ii fac rovinieta ca de itp n-am timp si vreau sa ajung la bv. vin pentru plimbare si atmosferă mai mult....nu am mai mers de 4 luni aproape si mie drag sa merg cu ea....sistemul oricum e īn construcție


mai am de slefuit corpul 2 al portului. dupa ce termin ii dau un strat fin de finisaj. la interior inclusiv portul va fi complet lăcuit.
ieri i-am dat in niste Aracet amestecat cu nisip in evazaj, am emotii pt cand ajung diseară acasa sa nu se umfle sau sa plesnească. a intrat cam jumătate de galeata de 'pasta'.

sper sa o termin pana sambata seara.....ajung seara la 8-9 si īmi rămāne puțin timp de lucru la cutie

keddy_net 26-06-13 20:47

Re: SuperNova SQL project
 
4 Attachment(s)
usor usor mai punem cate o caramida....maine as vrea sa inchid cutia.

fazekasnfs 26-06-13 20:57

Re: SuperNova SQL project
 
foarte tare spor la continuare :P

darkofeel 27-06-13 00:38

Re: SuperNova SQL project
 
Felicitari, ce facem man mergem la bv sa le aratam treaba?

keddy_net 27-06-13 05:46

Re: SuperNova SQL project
 
Quote:

Originally Posted by darkofeel (Post 5512135)
Felicitari, ce facem man mergem la bv sa le aratam treaba?

ms baieti

cristi poate reusim sa mergem amandoi cu ambele masini. daca nu...te iau cu mine

Rey91 06-07-13 16:21

Re: SuperNova SQL project
 
frumos , incet si sigur :)

keddy_net 07-07-13 14:14

Re: SuperNova SQL project
 
6 Attachment(s)
Salutare...printre picaturi incinta a fost finalizata, am apucat sa o pun si in masina sa ii aud si glasul :lol:. Am ajuns cu ea la Brasov, de atunci nu am reusit sa ma mai fac nimic....difuzorul are nevoie reglaje, rodaj si un amplificator mai mare.

Difuzorul este miscat de amplificatorul care a fost pe difuzoare si are 300w rms teoretici. Am fost surprins cum se aude pentru puterea asta.

Atasez niste poze cu jucariile, si cu noua masina a familiei. Voi face si un video curand.

Bigu 07-07-13 21:50

Re: SuperNova SQL project
 
Pacat de munca depusa. Fa cumva si finiseaz-o!

Rey91 08-07-13 20:52

Re: SuperNova SQL project
 
Trebuie sa il ascult :d

valitataye 08-07-13 21:38

Re: SuperNova SQL project
 
La 300w nu e mare senzatie :))

keddy_net 09-07-13 20:27

Re: SuperNova SQL project
 
Salut baieti

Bigule m-am grabit sa inchid cutia sa ajung la Brasov. Finisaje....vor veni la timpul lor...deocamdata sunt fascinat de rezultat.

Rey vineri seara cred ca ajung la Le Roys, ne putem vedea atunci.

Am reusit sa fac un video cu o melodie la 28Hz si 300w, pacat ca nu reuseste camera sa focalizeze corect. Flex-ul este putin mai mare decat in clip si in garaj nu mai am paienjeni si nici cuiburi de vrabiute pe dinafara :lol: https://www.youtube.com/watch?v=dQt4joT_cT8

Daca masina pana acum nu a fost folosita de zi cu zi fiind inlocuita de cea de servici, acum imi pare rau ca nu o pot folosi zilnic, si vreau sa ma plimb cat mai mult :lol::lol::lol:

Planuri de viitor:
2012: Amplificator, Alternator, Baterii, 25kg de cupru.
Ma gandesc poate mai aduc inca un AA Mayhem de 15' si sa fac un wall ceva, dar mai vedem.
2013: Alta masina in 2 usi ma gandesc eu la ceva dar vedem dupa ce termin de adunat piesele din puzle-ul de mai sus.

Ne vedem la Slobozia duminica ca spectator cu sistemul in constructie

alex_bmw1992 09-07-13 22:53

Re: SuperNova SQL project
 
de ce nu intorci cutia cu diful,portul spre hayon ? nu da mai bine asa ?


All times are GMT +2. The time now is 00:10.

- Copyright 2024 4Tuning