Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   Polo GTI vs. ...? (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/26146-polo-gti-vs.html)

GTA 03-11-06 00:58

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 606867)
A cui este acel grafic? dupa ce masina? Doar nu 325-ul?!



:) ...Graficul este de la masina mea..........care momentan are un piston topit.....Calibra.

Zyx 03-11-06 02:11

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 609072)
:) ...Graficul este de la masina mea..........care momentan are un piston topit.....Calibra.

Ok... Calibra si atat?! motor, chestii?!

Achim 03-11-06 03:08

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by 200SX (Post 608390)
hopa ai scos masina de la naftalina.

inca nu... da' tineti-va bine :D

GTA 04-11-06 14:08

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 609099)
Ok... Calibra si atat?! motor, chestii?!

Motor 2L 16V Turbo (C20LET)....AWD sau FWD.....204CP si 280NM de serie cu ceva modificari.....

Oricum ...inca mai astept sa vina pistoanele,dupa care urmeaza rodajul.....mai dureaza ceva timp pana o scot la un gratar.

Achim 05-11-06 13:17

Re: Polo GTI vs...
 
iti dai seama ca esti pe langa subiect rau de tot ?! :(

ce sanse crezi ca are un Polo?

Hondarul 05-11-06 13:57

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 611327)
iti dai seama ca esti pe langa subiect rau de tot ?! :(

ce sanse crezi ca are un Polo?

Asa ai inclina sa zici si despre un R5... si totusi... ;)

Zyx 06-11-06 00:52

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 610378)
Motor 2L 16V Turbo (C20LET)....AWD sau FWD.....204CP si 280NM de serie cu ceva modificari.....

Oricum ...inca mai astept sa vina pistoanele,dupa care urmeaza rodajul.....mai dureaza ceva timp pana o scot la un gratar.

Foarte tare... Ceva modificari... frate, spuneti clar.. ca si eu am spus clar ce am pe masina... Ma rog, observ in mare ca "accepta" provocari numai masini net superioare masinii mele... Nu prea inteleg de ce - asa e romānul, cred. Frate, am suta de fabrica 8,2. Cu evacuare nu sar mai mult de 170 (sa zicem...). Deci?!?! Pana acum ar trebui sa ma dau cu un R5 turbo (care de fabrica scoate 7,3, la 120cp), nu ma gandesc la ~195cp cam cum fuge masina, cu un Civic Type-R (6,6 suta...), cu o calibra care are ceva modificari (irelevant pentru ca de fabrica are 6,8 si 14,6!!!- 400m)... De restul, nu mai stiu... Deci?! What's the point?! Daca gresesc, sa ma anuntati... Va rog!!! Totusi, eu ma dau, nu dau inapoi, v-am mai spus.
P.S.: Daca spuneam ca vreau sa ma dau cu vreun GTI cu chip oare ce masini sareau la interval...?!

Achim 06-11-06 02:06

Re: Polo GTI vs...
 
stai ca ma depasesti...

eu m-am "luat" de baiatul cu Calibra pt ca totusi... o Calibra turbo cu "ceva" modificari ma bate si pe mine de imi suna apa in cap...

2... vazand ca vrei sa te dai cu GTI'uri (Golf) am presupus ca ai un soft agresiv, o admisie, o evacuare completa si am zis sa incerc sa vad si eu o diferenta... sunt aproape sigur ca balanta e inclinata in favoarea mea (totusi sunt clase diferite) insa nah...

despre faza cu R5'ul nu te-am inteles nici pe tine si nici pe Hondarul... pana la urma Hondare R5 are la baza 120 de cp la care are "mici" modificari, iar Calibra si baza ar iesi invingatoare, ce sa mai vbim dupa modificari...

Hondarul 06-11-06 08:40

Re: Polo GTI vs...
 
Achim, vroiam sa zic ca de exemplu, eu pun pariu ca R5-ul lui KWX bate o calibra fie ea si 4x4. Uita-te ca baietii cu R5-urile provoaca Subaru, Nissan 350Z, EVO 8/9 si tot asa... Nu cred ca s-ar da in laturi de la o Calibra de 200 cp care oricum are modificari minore ca peste 300 cp nu tine integrala.

UniculSGM 06-11-06 09:34

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 612151)
Foarte tare... Ceva modificari... frate, spuneti clar.. ca si eu am spus clar ce am pe masina... Ma rog, observ in mare ca "accepta" provocari numai masini net superioare masinii mele... Nu prea inteleg de ce - asa e romānul, cred. Frate, am suta de fabrica 8,2. Cu evacuare nu sar mai mult de 170 (sa zicem...). Deci?!?! Pana acum ar trebui sa ma dau cu un R5 turbo (care de fabrica scoate 7,3, la 120cp), nu ma gandesc la ~195cp cam cum fuge masina, cu un Civic Type-R (6,6 suta...), cu o calibra care are ceva modificari (irelevant pentru ca de fabrica are 6,8 si 14,6!!!- 400m)... De restul, nu mai stiu... Deci?! What's the point?! Daca gresesc, sa ma anuntati... Va rog!!! Totusi, eu ma dau, nu dau inapoi, v-am mai spus.
P.S.: Daca spuneam ca vreau sa ma dau cu vreun GTI cu chip oare ce masini sareau la interval...?!

Te-am provocat eu o cu masina net inferioara, Dacia Berlina, 16.5 secunde suta de fabrica.Nu cred ca e mare problema sa o depasesti.

Zyx 06-11-06 11:57

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by B-34-SGM (Post 612305)
Te-am provocat eu o cu masina net inferioara, Dacia Berlina, 16.5 secunde suta de fabrica.Nu cred ca e mare problema sa o depasesti.

Fratilor... aveti probleme?! Puteti citi ceea ce scrie?! Parca sunteti femei - interpretati orice cuvant... Din cate stiu, am scris ceva gen "De restul, nu mai stiu"?! Cumva am scris ceva de tine ca sa raspunzi?! Am spus si o repet: ma dau cu toata lumea... mai ales cu cei despre care am scris mai sus... Si, ma intreb eu, oare ce satisfactie au acei oameni cand o sa ma faca?!

maryo 06-11-06 13:31

Re: Polo GTI vs...
 
Hondare ai grija cum pui pariul ca nu prea stii ce faci.........



Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 612263)
Achim, vroiam sa zic ca de exemplu, eu pun pariu ca R5-ul lui KWX bate o calibra fie ea si 4x4. Uita-te ca baietii cu R5-urile provoaca Subaru, Nissan 350Z, EVO 8/9 si tot asa... Nu cred ca s-ar da in laturi de la o Calibra de 200 cp care oricum are modificari minore ca peste 300 cp nu tine integrala.


Achim 06-11-06 13:54

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 612263)
Achim, vroiam sa zic ca de exemplu, eu pun pariu ca R5-ul lui KWX bate o calibra fie ea si 4x4. Uita-te ca baietii cu R5-urile provoaca Subaru, Nissan 350Z, EVO 8/9 si tot asa... Nu cred ca s-ar da in laturi de la o Calibra de 200 cp care oricum are modificari minore ca peste 300 cp nu tine integrala.

bine bine... nici nu neg... dar ce legatura are asta cu "bietul" Polo GTi vs. Calibra Turbo!?

bogdan_kwx 06-11-06 16:08

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 612492)
bine bine... nici nu neg... dar ce legatura are asta cu "bietul" Polo GTi vs. Calibra Turbo!?


achim ai masina gata? sau ai o calibra turbo?orice masina pina pe la 300 de ponei

Zyx 06-11-06 16:30

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by B-34-SGM (Post 612305)
Te-am provocat eu o cu masina net inferioara, Dacia Berlina, 16.5 secunde suta de fabrica.Nu cred ca e mare problema sa o depasesti.

Apropo de semnatura... ce e cu ceasul acela de presiune?! Bine, asta ca sa stiu si eu cu ce ma dau pana la urma... adica oaie, oaie, dar sub blana ce se afla?

EVOLUTION8 06-11-06 19:33

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 612263)
Achim, vroiam sa zic ca de exemplu, eu pun pariu ca R5-ul lui KWX bate o calibra fie ea si 4x4. Uita-te ca baietii cu R5-urile provoaca Subaru, Nissan 350Z, EVO 8/9 si tot asa... Nu cred ca s-ar da in laturi de la o Calibra de 200 cp care oricum are modificari minore ca peste 300 cp nu tine integrala.

Eu zic ca nu bate Calibra, KWX-ul in stadiul actual.

Achim 07-11-06 00:06

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_kwx (Post 612634)
achim ai masina gata? sau ai o calibra turbo?orice masina pina pe la 300 de ponei

masina e 90% gata... am mai mentionat ca o sa anunt atunci cand va fi gata ;)

GTA 07-11-06 00:07

Re: Polo GTI vs...
 
Bai fratilor da v-ati aprins tare de la ultima mea vizita......nu am scris nicaieri ca tin mortis sa ma dau cu Polo-ul din subiect,i-am aratat omului graficul masinii(258CP si 331NM)si asteptam un raspuns de la el daca ar fi curios sa incerce ceva.Sincer si eu sunt curios sa vad cum stau cu un WRX sau cu un STI.La puterea actuala integrala vad ca inca tine,iar pe KWX il astept cu placere la un "gratar" dupa ce termin cu masina.Momentan inca mai astept pistoanele......pentru ca am topit unul......

Dupa cum spuneam si pe un alt forum cu pretentii......Nu sufar de mediatizare...dar am venit intr-o seara la Buc. si am incercat sa adun cateva masini la start si am primit raspunsuri de genul "Nu vin ca iau bataie-Mustang"
sau "Sunt prea obosit-Audi TT".

Repet...nu ma dau cu masina doar ca sa castig si nu i-mi place sa ma laud aiurea.

GTA 07-11-06 00:56

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 612263)
Achim, vroiam sa zic ca de exemplu, eu pun pariu ca R5-ul lui KWX bate o calibra fie ea si 4x4. Uita-te ca baietii cu R5-urile provoaca Subaru, Nissan 350Z, EVO 8/9 si tot asa... Nu cred ca s-ar da in laturi de la o Calibra de 200 cp care oricum are modificari minore ca peste 300 cp nu tine integrala.

Cat esti dispus sa risti??

rew 07-11-06 06:59

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 613235)
Cat esti dispus sa risti??

Cand mai treci prin Bucuresti da un pm sau un semn ca as vrea sa vad si eu cum stau cu o calibra turbo. iar daca vrei sa 'riscam' ceva nu e problema.
bafta.

R 5 1.7T +220hp.

SEBASTIAN 07-11-06 22:17

Re: Polo GTI vs...
 
206RC e in faceri si SEI face o mica revizie speciala.

Zyx 07-11-06 23:36

Re: Polo GTI vs...
 
Apropo de SEI, trege un pic mai bine de cum stiu eu?! Si RC-ul cand iese pe strada?! Ca sa stiu daca ma prinde "cu chilotii in vine"...

Achim 08-11-06 00:20

Re: Polo GTI vs...
 
pey tu ce planuri ai cu masinutsa!? :D

SEBASTIAN 08-11-06 06:51

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 614239)
Apropo de SEI, trege un pic mai bine de cum stiu eu?! Si RC-ul cand iese pe strada?! Ca sa stiu daca ma prinde "cu chilotii in vine"...

Cam intr-o saptamana dar are nevoie de ceva rodaj.

Zyx 08-11-06 11:52

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 614295)
pey tu ce planuri ai cu masinutsa!? :D

Momentan nu am nimic in plan... nu vreau sa ii fac nimic pana la primavara, mai ales electronica. Doar niste bare de rigidizare, filtru in cutie, chestii de genul...

Bun, Sebi. Inseamna ca atunci (adica peste vreo... 2 saptamani?) cand va fi vreme buna (de dat) o sa vorbim...

Nautilus 09-11-06 11:45

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 612151)
Foarte tare... Ceva modificari... frate, spuneti clar.. ca si eu am spus clar ce am pe masina... Ma rog, observ in mare ca "accepta" provocari numai masini net superioare masinii mele... Nu prea inteleg de ce - asa e romānul, cred. Frate, am suta de fabrica 8,2. Cu evacuare nu sar mai mult de 170 (sa zicem...). Deci?!?! Pana acum ar trebui sa ma dau cu un R5 turbo (care de fabrica scoate 7,3, la 120cp), nu ma gandesc la ~195cp cam cum fuge masina, cu un Civic Type-R (6,6 suta...), cu o calibra care are ceva modificari (irelevant pentru ca de fabrica are 6,8 si 14,6!!!- 400m)... De restul, nu mai stiu... Deci?! What's the point?! Daca gresesc, sa ma anuntati... Va rog!!! Totusi, eu ma dau, nu dau inapoi, v-am mai spus.
P.S.: Daca spuneam ca vreau sa ma dau cu vreun GTI cu chip oare ce masini sareau la interval...?!


Daca tot n-ai gasit voluntari, poate ne dam intr-o seara, cu masina din semnatura (Leon, nu Broscuta :) ). 3 incercari, singura conditie pe care o pun e sa fie pe timp uscat.

~Nautilus

PS iti arat si graficul de la dyno inainte :)

Zyx 09-11-06 13:51

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 615914)
PS iti arat si graficul de la dyno inainte :)

Nu poti sa faci upload aici sa vedem toti?! Sa inteleg ca... ai soft?! (cel putin..?)

Nautilus 09-11-06 19:10

Re: Polo GTI vs...
 
Graficul il vede numai cine se da cu mine :p oricum, nu am foarte multi CP

~Nautilus

STIprdr 09-11-06 23:33

Re: Polo GTI vs...
 
si pe urma ii omori pe cei care au vazut graficul ca sa nu zica?

Achim 09-11-06 23:38

Re: Polo GTI vs...
 
prietene... stim deja cati cp are masina aia... si doi, dak tu iei de bune graficele alea... mdea... ce sa mai zic..

pana la urma dak am fi "oameni" rai am posta aici exact ce si cum si nah... oricum, aiurea atitudinea asta... soz ca iti zic :(

zGb 10-11-06 00:38

Re: Polo GTI vs...
 
nautilus are soft...dar merg pe mana ta zyxule ;)

Zyx 10-11-06 01:57

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by STIprdr (Post 616827)
si pe urma ii omori pe cei care au vazut graficul ca sa nu zica?

Da, chiar... LOL!!! Tare!!!
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 616833)
oricum, aiurea atitudinea asta... :(

Sincer, asta vroiam sa zic si eu... What ever!
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 616884)
nautilus are soft...dar merg pe mana ta zyxule ;)

Poola, mersi!!! Stiu ca mergi pe mana mea... dar aici mai conteaza si masina... :D

Achim 10-11-06 03:40

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 616921)
Poola, mersi!!! Stiu ca mergi pe mana mea... dar aici mai conteaza si masina... :D

cine stie ce vrea ZgB d la tine :D

zGb 10-11-06 08:42

Re: Polo GTI vs...
 
nu numai masina conteaza jane :lol:

Nautilus 10-11-06 10:27

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Achim
prietene... stim deja cati cp are masina aia...

Adica stii deja ca n-are foarte multi :)

Quote:

Originally Posted by zGb
nautilus are soft

Spre deosebire de un anume Golf, nu pretind ca as avea >270 CP :D de asta am propus sa-i arat lui Zyx graficul, sa se convinga

~Nautilus

Zyx 10-11-06 15:04

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 617132)
Adica stii deja ca n-are foarte multi :)
Spre deosebire de un anume Golf, nu pretind ca as avea >270 CP :D de asta am propus sa-i arat lui Zyx graficul, sa se convinga
~Nautilus

Aha, deci, sa inteleg ca tu de fapt ai putina putere/cuplu (pe foaia de dyno) dar masina trage extraordinar de bine, nu?! :D In cazul asta... esti sigur ca este bine facut dyno-ul? Pura intrebare...

Achim 11-11-06 00:35

Re: Polo GTI vs...
 
parerea mea e ca nu are nimeni cum sa fie sigur de asa ceva... cel putin nu la noi...

alin 11-11-06 12:05

Re: Polo GTI vs...
 
Sal Zyx,
m-as da si eu cu tine; 325 e36 192cp stok...poate intr-un week end cand vin in buc.

zGb 11-11-06 15:26

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 617132)
Adica stii deja ca n-are foarte multi :)



Spre deosebire de un anume Golf, nu pretind ca as avea >270 CP :D de asta am propus sa-i arat lui Zyx graficul, sa se convinga

~Nautilus

cine are un golf atat de puternic ma? eu n-am auzit pe nimeni de o asemenea putere pe un golf....a poate doar daca-l face vr6 turbo/biturbo dar sarim din schema :)

Zyx 11-11-06 18:08

Re: Polo GTI vs...
 
Quote:

Originally Posted by alin (Post 618467)
Sal Zyx,
m-as da si eu cu tine; 325 e36 192cp stok...poate intr-un week end cand vin in buc.

Pai, asteptam Aline, nu?!


All times are GMT +2. The time now is 08:08.

- Copyright 2026 4Tuning