![]() |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
E as alege fiesta parca TDI e cam stupid!
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Cai putere,"aia trage mai bine"...pana si masinile mai slabe decat hot-hatch-urile au ajuns dragstere ?!
Daca asta e singurul criteriu,Polo e cel mai bun,un upgrade turbo complet poate face multe.Insa e pierdere de timp si bani.Sasiul de Polo/Ibiza n-o sa se descurce cu putere prea mare.Pentru 1.8T puternice cei mai multi apeleaza la Golf/Leon/A3,din motive bine intemeiate. Daca e vorba de masini stock luate si pentru altceva decat drag,Fiesta e cea mai buna.Ibiza (FR si mai ales Cupra R) are niste preturi aberante,cred ca departamentul lor de marketing din Romania traieste in alta lume. Comparatia cu Clio 2 RS e chiar hilara. |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
VW Polo GTI as alege .
Fan VW |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
ia cautati Autoshow.
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
buna alegere.gti e peste ibiza si rs.
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Fratilor... inainte sa scrieti mai cititi, mai documentati-va! Ford este mult sunt cine vreti voi la capitolul calitate (poate de aici si diferenta de bani, care zic eu ca merita). Celelalte 3 din grupul VW sunt o chestie de... look, ce iti place, aia iei. Bine, Fabia este diesel, dar, fiecare cu ce-l doare. Lasati la o parte ce se poate face, dpdv tuning (motor), ca acolo... se face pentru fiecare (mai mult, mai putin). E vb de stock. Ma rog, de la asta se pleaca. E, poate Fiesta are un sasiu super tare (nu stiu de unde stiti acest lucru, ca eu am studiat problema si... mar rog), dar si celelalte 3 au sasiu extraordinar de bun (cel de Golf 3), si motoarele... Ok! Cat despre comparatia cu Clio (sa zicem ambele despre care s-au vorbit, adica si cea de 182 si ultima de 200)... Amandoua masini sunt pe acolo ca si performante... garantat! Intr-adevar, este o diferenta de 18cp intre dar si de... ~ vreo 130-150kg!!! Deci... What ever! Si, puneti toate masinile despre care s-a discutat aici la o liniuta... Cine castiga? Renault (locul 1,2 - pana la urma e mai multa putere), Polo si Ibiza (3,4) si, ultimele Fabia si Fiesta (Fabia la aripa Fiestei). Si, asta daca cine se da stie masina pe care o conduce! Cat despre cele 2 1.8T, diferenta de... 32/50 de cai fata de Renault nu este asa evidenta... va asigur! Adica, gen, la 400m sunt la maxim 2 masini in spate! Parerea mea...
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Polo si derivatele nu au sasiu de Golf 3,care numai bun nu ar fi si daca l-ar avea.
Intre Clio 2 RS si Polo GTI sunt 0,9 secunde pe sfertul de mila.Daca RS-ul continua sa accelereze dupa ce trece linia de sosire cu 144 km/h (40 m/s,estimare gen "cifra rotunda" pentru ca are mai mult),mai face inca 36 metri pana ajunge Polo,adica peste 9 lungimi de masina.Cu 0,9 secunde mai devreme nu cred ca sunt doar doua.Se poate ca tu sa fi vazut doua masini din experienta proprie,nu te contrazic,dar asta poate fi vina soferului sau a starii masinii. |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Eu asa stiu... ca au sasiu de Golf 3. Si stiu de la oameni care... stiu! Dar, poate sunt mai talambi, si vorbesc prostii! Ma rog, eu, unul cred ca sasiul de Golf 3 e ceva bine facut, chiar daca este facut acum... mult timp! Dar e numai parerea mea! Si, cu cea mai mare placere as vrea sa fac o cursa cu un RS (eu stock) sa vad diferenta! Care pun pariu ca nu sare de... 3, maxim 4 masini spatiu! Si, repet, asta e parerea mea!
P.S.: For the record: Polo GTI stock, pe mana mea (si nu numai Polo-ul meu si mana mea...) ~7,5 suta si ~15,4 - 400m. Cu evacuare... 7,1/2 prima suta si 15,1/2 - 400m - aici numai Polo-ul meu si mana mea! ;) |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
polo/ibiza/fabia nu au "sasiu" in primul rand ca sunt autoportante. se numeste platforma tehnica (comuna). ceeace inseamna: suspensii, motoare componente, etc comune. cei de la Skoda au dezvoltat acest proiect de masina mica, pe banii lu' vw. prima data a aparut pe Fabia, dupa care pe acceasi platforma s-a facat Polo apoi Ibiza. una este mai ieftina, alta mai "lux" iar a treia este mai "sport".
Raman langa Gti fiind cel mai bun all-rounder |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
fiesta e mai misto
dupa mine topul ar fi cam asa fiesta polo ibiza fabia |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
...si colt-ul czt ar fi putut intra in versus-ul asta...parerea mea
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
aleg fordu pt performante si look...imi place cel mai mult dintre cele 4
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
dintre cele de aici Polo GTI fara sa ezit prea mult ... si Fiesta e ok, nu zic nu ...
si acum urmeaza de fapt postul meu offtopic :-P referitor la Clio :-P ... care imi place foarte mult ... cred ca 182-ul este intr-adevar destul peste cele din comparatie, iar 197-le este recunoscut ca fiind mai lent in linie dreapta decat 182-ul, dar mult mai stabil cu un sasiu excelent si un comportament pe viraje de invidiat ... asteptam pretul cu nerabdare si lansarea mult prea mult asteptata de luna asta (CICA) |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
POLO putin 'coafat' .... desi nu sunt adeptul masinilor ff mici si puternice de serie..... ganditi-va putin... greutate mica, putere mare, siguranta... praf ... nu zic ca nu au caracter sportiv bun, dar eu nu m-as simti sigur sa ii dau cox zdravan la un polo prin oras..... cu atat mai mul;t la seat ibiza care e si mai buburuza......
din pct meu de vedere, in catgoria asta de masini s-ar putea incadra si un matiz de 200 de cai....... tot pe acolo e =)) deja daca vorbim de golf GTI, leon CUPRA, civic type R, megane RS, e alta mancare de peste........ acolo da! caracter sportiv pe masina mai mica... dar de la golf la polo e ceva distanta.. PAREREA MEA! |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
eu inca stau si imi aduc aminte cum Polo GTI (fie cu sau fara cip si cu sau fara evacuare) rusineaza multe masini....
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
atat spun SEAT IBIZA e fff rea are mama una si mama are 50 de ani si a zis k nu se stapaneste sa nu iy rupa gura are motor 1.4 8v si fuge de rupe cu a 2a 90 si viteza maxima 190 si are motor 1.4 ce vrei mai mult dar o singura problema cat iy dai consuma 13% la motor de 1.4 :(
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
wow ce interesant, super senzatii la 1.4...lasand la o parte ca nu exista motor 8v...toate au 16v...
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
ma nebunule e model 2001 da-mi un e-mail sa iti trimit poze cu motoru sa il vei e 1.4 8v ;)
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
imi cer scuze de offtopic celor pe care ii deranjeaza.
te rog mult sa iti schimbi tonul "nebune" http://..nu cred ca am http://www.globalcar.com/datasheet/S...biza1.416V.htm http://www.carfolio.com/specificatio...specifications totusi intr-o baza de date care contine modele de masini din toate timpurile sa nu se gaseasca unul, mi se pare greu de crezut. o intrebare am pt tine. masina a fost cumparata de noua? sau sh? pt ca de aici se pot lamuri multe lucruri. adica am vazut destule golf diesel cu inscriptie "gti" :D si totusi mai mult, exista si e real motorul, 1.4 8v, ce putere are? adica 16v are 74cp...ma gandesc la ~60cp...si iar ajung la cuvintele initiale " super senzatii" |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
da are 64cp dar are cip de la cobra tuning +filtre tot de la cobra tuning + tobe si galerie modificata adik galeria are 4 iesiri nu 1 in mod normal si eu zic k de la 64 cp acuma depaseste 90-95 cp ? nu si eu cred k e senzatii nu????????
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
numai offtopic.. intr-adevar dela 64 cai din filtre tobe cu 4 iesiri si cip ajunge la 95.. daca avea 5 6 iesiri evacuarea depasea 100...
on topic polo sau fiesta.. ps: motorul ala aspirat face toti banii si este foarte echilibrata masinuta |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
Ontopic: POLO GTI mi-a dovedit din nou ca este o adevrata baza stabila de tuning. ZYX, explica-le kids astora ce si cum. si CUpra de 180 e super tare. |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
si alceva ce sa iy fac??????????? mai mult de atat ce sa iy fac zii u ce tre sa iy fac sa aiba 120 cp??????????
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
bai tu esti redus mintal? Cumpara 1l de benzina si o bricheta si da`i foc;)
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Aleg Ibiza 1.8t de 180cp............
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
P.S.: Bogdane... SSHHTT!! :D |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Exact! Mai bine nu puteai spune! Totul sta in ordinea modificarilor- ca la mate, respectarea semnelor! Totusi, ma gandesc... cine face galerie pentru acest 1.4?!
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
seat e mai frumos la exterior...
off: hei, respect va rog...are bonus la putere..."masina lu' mami" tuning :lol: |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
poate omul are varianta veche ;) |
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Quote:
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Nu stiu prea multe despre tuning dar parerea mea ca dintr-o Fiesta St ... (cu niste bani inplus) Pui turbo. Motor benzina de 2.0L mi se pare ca are potentzial... + Sentimentul este altu la Benzina decat la diesel... Motoru suna altfel Este altceva ...Nu stiu, dar eu unu nu inteleg "Masina sport disesel" Suna ciudat... Voi nu suntetzi de aceiasi parere???
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
Motor cu potential mai mare decat 1.8T nu cred ca este (asta legat de ceea ce vorbim). However, la acest 2.0 aspirat de la Ford e pacat sa ii pui turbo cand cu aceeasi bani (de turbo~ 3-4-5000euro) il lasi aspirat si poti sa il duci in jurul valorii de 200cp, chiar peste...
|
Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
:O Nu stiam acest lucru... credeam ca cea mai mare smecherie e sa ii pui turbo, adica ma gandeam la inca 100Cp. Si ma gandesc la faptul ca deja motoarele de 1,8 - 180Cp sunt umpic fortzate si deasta zic ma gandeam ca la 2.0 normal ar fii 200Cp. Ce ai putea sa fac unui motor sa-l schimbi mai radical decar sa-i pui turbo?... Adica cum ai putea sa castigi mai multa putere???
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:23. |
- Copyright 2026 4Tuning