Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/24911-st-vs-polo-gti-vs-ibiza-fr-vs-fabia-rs.html)

ceachi 16-10-06 20:12

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
E as alege fiesta parca TDI e cam stupid!

TUDOSE ALX 18-10-06 16:32

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by dany_let (Post 580003)
polo gti !!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Normal , cea mai buna masina este cea care o ai !

Race 19-10-06 22:52

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Cai putere,"aia trage mai bine"...pana si masinile mai slabe decat hot-hatch-urile au ajuns dragstere ?!
Daca asta e singurul criteriu,Polo e cel mai bun,un upgrade turbo complet poate face multe.Insa e pierdere de timp si bani.Sasiul de Polo/Ibiza n-o sa se descurce cu putere prea mare.Pentru 1.8T puternice cei mai multi apeleaza la Golf/Leon/A3,din motive bine intemeiate.
Daca e vorba de masini stock luate si pentru altceva decat drag,Fiesta e cea mai buna.Ibiza (FR si mai ales Cupra R) are niste preturi aberante,cred ca departamentul lor de marketing din Romania traieste in alta lume.
Comparatia cu Clio 2 RS e chiar hilara.

Aaronnel^ 21-01-07 10:35

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
VW Polo GTI as alege .
Fan VW

bogdan_wrc 22-01-07 18:37

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
ia cautati Autoshow.

MARI_NSL 22-01-07 19:57

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
buna alegere.gti e peste ibiza si rs.

Zyx 22-01-07 23:48

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Fratilor... inainte sa scrieti mai cititi, mai documentati-va! Ford este mult sunt cine vreti voi la capitolul calitate (poate de aici si diferenta de bani, care zic eu ca merita). Celelalte 3 din grupul VW sunt o chestie de... look, ce iti place, aia iei. Bine, Fabia este diesel, dar, fiecare cu ce-l doare. Lasati la o parte ce se poate face, dpdv tuning (motor), ca acolo... se face pentru fiecare (mai mult, mai putin). E vb de stock. Ma rog, de la asta se pleaca. E, poate Fiesta are un sasiu super tare (nu stiu de unde stiti acest lucru, ca eu am studiat problema si... mar rog), dar si celelalte 3 au sasiu extraordinar de bun (cel de Golf 3), si motoarele... Ok! Cat despre comparatia cu Clio (sa zicem ambele despre care s-au vorbit, adica si cea de 182 si ultima de 200)... Amandoua masini sunt pe acolo ca si performante... garantat! Intr-adevar, este o diferenta de 18cp intre dar si de... ~ vreo 130-150kg!!! Deci... What ever! Si, puneti toate masinile despre care s-a discutat aici la o liniuta... Cine castiga? Renault (locul 1,2 - pana la urma e mai multa putere), Polo si Ibiza (3,4) si, ultimele Fabia si Fiesta (Fabia la aripa Fiestei). Si, asta daca cine se da stie masina pe care o conduce! Cat despre cele 2 1.8T, diferenta de... 32/50 de cai fata de Renault nu este asa evidenta... va asigur! Adica, gen, la 400m sunt la maxim 2 masini in spate! Parerea mea...

Race 24-01-07 00:28

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Polo si derivatele nu au sasiu de Golf 3,care numai bun nu ar fi si daca l-ar avea.
Intre Clio 2 RS si Polo GTI sunt 0,9 secunde pe sfertul de mila.Daca RS-ul continua sa accelereze dupa ce trece linia de sosire cu 144 km/h (40 m/s,estimare gen "cifra rotunda" pentru ca are mai mult),mai face inca 36 metri pana ajunge Polo,adica peste 9 lungimi de masina.Cu 0,9 secunde mai devreme nu cred ca sunt doar doua.Se poate ca tu sa fi vazut doua masini din experienta proprie,nu te contrazic,dar asta poate fi vina soferului sau a starii masinii.

Zyx 24-01-07 02:13

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Eu asa stiu... ca au sasiu de Golf 3. Si stiu de la oameni care... stiu! Dar, poate sunt mai talambi, si vorbesc prostii! Ma rog, eu, unul cred ca sasiul de Golf 3 e ceva bine facut, chiar daca este facut acum... mult timp! Dar e numai parerea mea! Si, cu cea mai mare placere as vrea sa fac o cursa cu un RS (eu stock) sa vad diferenta! Care pun pariu ca nu sare de... 3, maxim 4 masini spatiu! Si, repet, asta e parerea mea!
P.S.: For the record: Polo GTI stock, pe mana mea (si nu numai Polo-ul meu si mana mea...) ~7,5 suta si ~15,4 - 400m. Cu evacuare... 7,1/2 prima suta si 15,1/2 - 400m - aici numai Polo-ul meu si mana mea! ;)

PiStI 24-01-07 19:28

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
polo/ibiza/fabia nu au "sasiu" in primul rand ca sunt autoportante. se numeste platforma tehnica (comuna). ceeace inseamna: suspensii, motoare componente, etc comune. cei de la Skoda au dezvoltat acest proiect de masina mica, pe banii lu' vw. prima data a aparut pe Fabia, dupa care pe acceasi platforma s-a facat Polo apoi Ibiza. una este mai ieftina, alta mai "lux" iar a treia este mai "sport".

Raman langa Gti fiind cel mai bun all-rounder

viper_srt10 24-01-07 19:56

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
fiesta e mai misto
dupa mine topul ar fi cam asa
fiesta
polo
ibiza
fabia

petreals 03-02-07 15:42

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
...si colt-ul czt ar fi putut intra in versus-ul asta...parerea mea

Duruselu 03-02-07 15:56

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
aleg fordu pt performante si look...imi place cel mai mult dintre cele 4

Morro 07-02-07 17:07

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
dintre cele de aici Polo GTI fara sa ezit prea mult ... si Fiesta e ok, nu zic nu ...
si acum urmeaza de fapt postul meu offtopic :-P
referitor la Clio :-P ... care imi place foarte mult ... cred ca 182-ul este intr-adevar destul peste cele din comparatie, iar 197-le este recunoscut ca fiind mai lent in linie dreapta decat 182-ul, dar mult mai stabil cu un sasiu excelent si un comportament pe viraje de invidiat ... asteptam pretul cu nerabdare si lansarea mult prea mult asteptata de luna asta (CICA)

mad_oviddiu 08-02-07 23:47

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
POLO putin 'coafat' .... desi nu sunt adeptul masinilor ff mici si puternice de serie..... ganditi-va putin... greutate mica, putere mare, siguranta... praf ... nu zic ca nu au caracter sportiv bun, dar eu nu m-as simti sigur sa ii dau cox zdravan la un polo prin oras..... cu atat mai mul;t la seat ibiza care e si mai buburuza......
din pct meu de vedere, in catgoria asta de masini s-ar putea incadra si un matiz de 200 de cai....... tot pe acolo e =))

deja daca vorbim de golf GTI, leon CUPRA, civic type R, megane RS, e alta mancare de peste........ acolo da! caracter sportiv pe masina mai mica... dar de la golf la polo e ceva distanta..

PAREREA MEA!

bogdan_wrc 09-02-07 07:31

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
eu inca stau si imi aduc aminte cum Polo GTI (fie cu sau fara cip si cu sau fara evacuare) rusineaza multe masini....

Alex23 09-02-07 14:38

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
atat spun SEAT IBIZA e fff rea are mama una si mama are 50 de ani si a zis k nu se stapaneste sa nu iy rupa gura are motor 1.4 8v si fuge de rupe cu a 2a 90 si viteza maxima 190 si are motor 1.4 ce vrei mai mult dar o singura problema cat iy dai consuma 13% la motor de 1.4 :(

petreals 09-02-07 15:03

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by Alex23 (Post 740510)
atat spun SEAT IBIZA e fff rea are mama una si mama are 50 de ani si a zis k nu se stapaneste sa nu iy rupa gura are motor 1.4 8v si fuge de rupe cu a 2a 90 si viteza maxima 190 si are motor 1.4 ce vrei mai mult dar o singura problema cat iy dai consuma 13% la motor de 1.4 :(

aici este vb de SEAT Ibiza 1.8 T 20VT FR nu de 1.4 :shock:

Alex23 09-02-07 16:30

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by petreals (Post 740557)
aici este vb de SEAT Ibiza 1.8 T 20VT FR nu de 1.4 :shock:

dar ziceam asa dak la 1.4 e rea la 1.8 T ce sa mai zici???????

T.rac3Er 10-02-07 11:46

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
wow ce interesant, super senzatii la 1.4...lasand la o parte ca nu exista motor 8v...toate au 16v...

petreals 10-02-07 13:09

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by T.rac3Er (Post 741984)
wow ce interesant, super senzatii la 1.4...lasand la o parte ca nu exista motor 8v...toate au 16v...

mai ales condusa de o mama...:lol: :lol: :lol:

riptor 10-02-07 21:30

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by Morro (Post 736623)
dintre cele de aici Polo GTI fara sa ezit prea mult ... si Fiesta e ok, nu zic nu ...
si acum urmeaza de fapt postul meu offtopic :-P
referitor la Clio :-P ... care imi place foarte mult ... cred ca 182-ul este intr-adevar destul peste cele din comparatie, iar 197-le este recunoscut ca fiind mai lent in linie dreapta decat 182-ul, dar mult mai stabil cu un sasiu excelent si un comportament pe viraje de invidiat ... asteptam pretul cu nerabdare si lansarea mult prea mult asteptata de luna asta (CICA)

morro sa strigi in gura mare daca o sa aduca 197-le si la noi! deja am ganduri cu toate ca nu stiu daca as renunta la ce am acum..sanatate!

Alex23 11-02-07 09:22

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
ma nebunule e model 2001 da-mi un e-mail sa iti trimit poze cu motoru sa il vei e 1.4 8v ;)

T.rac3Er 11-02-07 18:42

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
imi cer scuze de offtopic celor pe care ii deranjeaza.
te rog mult sa iti schimbi tonul "nebune"
http://..nu cred ca am http://www.globalcar.com/datasheet/S...biza1.416V.htm
http://www.carfolio.com/specificatio...specifications
totusi intr-o baza de date care contine modele de masini din toate timpurile sa nu se gaseasca unul, mi se pare greu de crezut.
o intrebare am pt tine. masina a fost cumparata de noua? sau sh?
pt ca de aici se pot lamuri multe lucruri. adica am vazut destule golf diesel cu inscriptie "gti" :D
si totusi mai mult, exista si e real motorul, 1.4 8v, ce putere are? adica 16v are 74cp...ma gandesc la ~60cp...si iar ajung la cuvintele initiale " super senzatii"

Alex23 11-02-07 18:58

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
da are 64cp dar are cip de la cobra tuning +filtre tot de la cobra tuning + tobe si galerie modificata adik galeria are 4 iesiri nu 1 in mod normal si eu zic k de la 64 cp acuma depaseste 90-95 cp ? nu si eu cred k e senzatii nu????????

sponsoru 12-02-07 03:57

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
numai offtopic.. intr-adevar dela 64 cai din filtre tobe cu 4 iesiri si cip ajunge la 95.. daca avea 5 6 iesiri evacuarea depasea 100...
on topic polo sau fiesta.. ps: motorul ala aspirat face toti banii si este foarte echilibrata masinuta

bogdan_wrc 12-02-07 10:05

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by Alex23 (Post 744093)
da are 64cp dar are cip de la cobra tuning +filtre tot de la cobra tuning + tobe si galerie modificata adik galeria are 4 iesiri nu 1 in mod normal si eu zic k de la 64 cp acuma depaseste 90-95 cp ? nu si eu cred k e senzatii nu????????

da...da..cred ca ai deja 150-180 din alea. si asta cand mergi in R. ca in fata..doar toba da...peste 60-70 de cai. de sah.

Ontopic: POLO GTI mi-a dovedit din nou ca este o adevrata baza stabila de tuning.

ZYX, explica-le kids astora ce si cum.

si CUpra de 180 e super tare.

Alex23 12-02-07 18:55

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
si alceva ce sa iy fac??????????? mai mult de atat ce sa iy fac zii u ce tre sa iy fac sa aiba 120 cp??????????

The_Mask 12-02-07 19:26

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
bai tu esti redus mintal? Cumpara 1l de benzina si o bricheta si da`i foc;)

Sphynx 12-02-07 21:17

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Aleg Ibiza 1.8t de 180cp............

Zyx 13-02-07 01:04

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by Alex23 (Post 744093)
da are 64cp dar are cip de la cobra tuning +filtre tot de la cobra tuning + tobe si galerie modificata adik galeria are 4 iesiri nu 1 in mod normal si eu zic k de la 64 cp acuma depaseste 90-95 cp ? nu si eu cred k e senzatii nu????????

:)) Frate, tu te auzi?! Ma rog... ce sa mai, pui aia, ai nu stiu cat, mai pui aia... mai ai nu stiu cat... asa e dupa multi...
P.S.: Bogdane... SSHHTT!! :D

petreals 13-02-07 08:20

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by Alex23 (Post 744093)
e senzatii

este...este :lol: :lol: :lol:

Morro 13-02-07 08:23

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by Zyx (Post 746693)
:)) Frate, tu te auzi?! Ma rog... ce sa mai, pui aia, ai nu stiu cat, mai pui aia... mai ai nu stiu cat... asa e dupa multi...
P.S.: Bogdane... SSHHTT!! :D

Da frate , sunt niste formule cunoscute de toti astia care fac tuning ... pentru fiecare cip pe care il pui la masina iti creste puterea cu 10%, deci cred ca are doar vreo 80 de cai cu 5 cai din filtru si 10 cai din evacuare deci 80+8+15 = 103 cai putere EXACT... eu zic sa mai pui 2 cipuri, dar dupa filtru si evacuare ca vine 10% din 103 de cai si inseamna +10.3 si dupa aia + 11.33 cai si vine 124.63 cai putere si sa vezi ce SENZATII ESTE NU???!?!?!?!?!?!?!!!!

Zyx 13-02-07 09:07

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Exact! Mai bine nu puteai spune! Totul sta in ordinea modificarilor- ca la mate, respectarea semnelor! Totusi, ma gandesc... cine face galerie pentru acest 1.4?!

T.rac3Er 13-02-07 09:14

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
seat e mai frumos la exterior...
off: hei, respect va rog...are bonus la putere..."masina lu' mami" tuning :lol:

13RvR 13-02-07 09:39

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by T.rac3Er (Post 741984)
wow ce interesant, super senzatii la 1.4...lasand la o parte ca nu exista motor 8v...toate au 16v...

esti sigur ca toate au 16 valve?????
poate omul are varianta veche ;)

13RvR 13-02-07 09:43

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by mad_oviddiu (Post 739530)
POLO putin 'coafat' .... desi nu sunt adeptul masinilor ff mici si puternice de serie..... ganditi-va putin... greutate mica, putere mare, siguranta... praf ... nu zic ca nu au caracter sportiv bun, dar eu nu m-as simti sigur sa ii dau cox zdravan la un polo prin oras..... cu atat mai mul;t la seat ibiza care e si mai buburuza......
din pct meu de vedere, in catgoria asta de masini s-ar putea incadra si un matiz de 200 de cai....... tot pe acolo e =))

deja daca vorbim de golf GTI, leon CUPRA, civic type R, megane RS, e alta mancare de peste........ acolo da! caracter sportiv pe masina mai mica... dar de la golf la polo e ceva distanta..

PAREREA MEA!

Siguranta praf???? :D :D :D adevarul ca sa iei curbe stranse cu 130 si sa nu derapezi e de *** :D , masina nu prezinta siguranta :D :D de nici un fel ... revino-ti Rambo..... A si sa stii ca e diferenta intre Polo GTI si Golf GTI si e destul de maricica :lol: :lol: Apropo ce masina ai?

Dj Nuca 14-02-07 22:03

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Nu stiu prea multe despre tuning dar parerea mea ca dintr-o Fiesta St ... (cu niste bani inplus) Pui turbo. Motor benzina de 2.0L mi se pare ca are potentzial... + Sentimentul este altu la Benzina decat la diesel... Motoru suna altfel Este altceva ...Nu stiu, dar eu unu nu inteleg "Masina sport disesel" Suna ciudat... Voi nu suntetzi de aceiasi parere???

Zyx 14-02-07 23:08

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Motor cu potential mai mare decat 1.8T nu cred ca este (asta legat de ceea ce vorbim). However, la acest 2.0 aspirat de la Ford e pacat sa ii pui turbo cand cu aceeasi bani (de turbo~ 3-4-5000euro) il lasi aspirat si poti sa il duci in jurul valorii de 200cp, chiar peste...

Dj Nuca 15-02-07 06:18

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
:O Nu stiam acest lucru... credeam ca cea mai mare smecherie e sa ii pui turbo, adica ma gandeam la inca 100Cp. Si ma gandesc la faptul ca deja motoarele de 1,8 - 180Cp sunt umpic fortzate si deasta zic ma gandeam ca la 2.0 normal ar fii 200Cp. Ce ai putea sa fac unui motor sa-l schimbi mai radical decar sa-i pui turbo?... Adica cum ai putea sa castigi mai multa putere???


All times are GMT +2. The time now is 13:23.

- Copyright 2026 4Tuning