Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   logan MPi Vs. logan DCi (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248545-logan-mpi-vs-logan-dci.html)

lord_wader 04-04-12 08:01

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Votez pt. inchiderea subiectului :lol::lol:
si mutarea discutiei cu presiunea pe un topic separat.
Mai exista un topic cu logan vs logan:https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...l/page-24.html

GTR 04-04-12 08:23

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 4965009)
GTR: acum te intreb sincer, tu esti prost, sau te faci?!, ca eu cred ca dupa modelul meu acuma ne iei pe toti la mishto, da eu posturile astea am vb mai serios decat la restul.....daca ai vb la misto, felicitari, ti-a reusit fiindca noi am cam pus botul :D
Daca ai vb serios: Cine mama draq ti-o bagat cretinismul cu presiune negativa in cap?? Insusi notiunea abstracta de presiune inseamna ceva cu prezenta fizica mare chiar, nu vb de barbotaj, sau curgere, e vb de presiune!
Exista eventual depresiune(ceea ce se creeaza in cilindru la admisie), dar sa calculezi puterea dupa un asemenea factor e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, si asta e ceea ce tu faci!
In sticla aia naibii, daca nu exista NICI O PARTICULA atunci presiunea in interiorul ei e 0(ZERO) da nicidecum mai mica!
.....oricum eu tot cred ca nu o sa precepi, ca tu esti dintre aia pre dashtepti, chit ca restul te cam contrazic aici spre surprinderea ta :P
Oricum eu ca si inca vo 5000 de studenti in fiecare an din 'ioropa' asta, calculam puterea unui motor termic pornind de la o presiune absoluta ce se situeaza in fct de motor intre 0.8 si 0.95 bari! (vezi cartea Motoare pt Automobile de Bertold Grundtwald) Eu de ex am calculat puterea maxima la un motor Viper SRTV10 pornind de la 0.92bari(filtru sport si GA largi) obtinand 515Cp la volanta, si anume cam cat are respectivul motor :P

"dupa modelul tau" va iau la misto, pentru ca atunci cand ii vorbesti unuia ca tine care habar nu are fizica este ca si cum l-ai lua la misto.
Ia spune-mi tu ce masoara asta si cum este gradat?
http://www.clubafaceri.ro/32837/test...um-378693.html

Nu conteaza ca folosesti presiunea absoluta sau relativa, pentru ca diferenta dintre ele este fix presiunea atmosferica care este luata oricum in considerare, inclusiv in competiriile auto.

ai zis: "Exista eventual depresiune(ceea ce se creeaza in cilindru la admisie), dar sa calculezi puterea dupa un asemenea factor e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, si asta e ceea ce tu faci!"
-pai asta face filtrul de aer sport sau kit-ul de admisie mai "inteligentule":P

RVL 2000 05-04-12 03:58

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 4963664)
Presiunea relativă este diferența de presiune față de presiunea atmosferică.
Te mai intreb odata si astept raspunsul. Daca trag dintr-o sticla aer cu 4 bari, ce presiune am in sticla?
Presiune negativă

Esti peste limita legii! Din sticla aia dac scoti aerul pana la ultima MOLECULA, ai presiune zero absolut (-1 relativ) , deci ai vid absolut! Ce mai scoti tu mai departe ca sa faci -4 bari?!?
Scuze, probabil ai o varsta daca zici ca n-ai mai facut fizica de 25 de ani... dar intelege ca nu exista prsiune mai jos de zero ca si temperatura ca si altele.

RVL 2000 05-04-12 04:11

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 4964190)
Eu ma intreb daca ai vre-o treaba cu motoarele de scoti asemenea aberatii!?

Presiunea de care vorbim este la admisie (adica ciclul 1 cand pistonul se ridica si se deschid supapele de admisie), dupa urmeaza ciclul de comprimare (toate supapele inchise si comprimarea amestecului, care desigur variaza de la masina la masina), dupa al 3-lea ciclu (in urma exploziei), urmand ciclul al 4-lea cand pistonul coboara iar si supapele de evacuare sunt deschise).

La aspirat, in ciclul 1 se deschid supapele de admisie, pistonul se ridica si TRAGE aer, deci presiune pozitiva nu are de unde sa fie pentru ca nu impinge nimeni aerul.

La supraalimantat, diferenta este ca pistonul nu mai trage aer ci acesta este impins cu presiune de supraalimentare la deschiderea supapelor de admisie, deci logic ca amestecul este deja comprimat inainte sa-l comprime si pistonul.

Le ametesti putin
- cele carora le spui "cicluri" sunt timpi, impreuna formeaza un ciclu motor
- exprimarea asta cu "se ridica"- "coboara" e ok dar dupa cum vad te referi la un motor cu vibrochenul deasupra pistoanelor sau la un motor stea, la linia pozitionata sub vibrochen.

Ma repet" in termodinamica se folosesc doar temperaturi si presiuni relative!
Cand vrei sa faci un calcul de la o stare la alta e ok sa folosesti celsius sau relativ atata timp cat nu trece nici una prin zero in timpul transformarii.

RVL 2000 06-04-12 01:10

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Am vrut sa scriu "doar absolute", dar eram in verva si nu mi-am dat seama.

Tibylica 06-04-12 18:32

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Am detinut 1.4MPI si am condus si 1.6 si 1.5dCi. Toate par fiabile pana acuma nu au avut nici proprietarii lor probleme serioase si au sute de mii de kilometri dCi-u o fost chiar pe Taxi! Da atata pot sa zic ca 1.4 le ii varza afara din oras, in oras merge da afara tre sa tragi de ea sa depasesti si sa urci in rampa e greu e tare lenesa !! Vreti LOGAn atunci mai bine luati benzinar de 1.6 sau diesel 1.5 amandoua trag destul de bine!

BR91 F N Y 06-04-12 19:45

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
din cateva surse am aflat ca primele modele de dci au probleme cu nustiu ce pilitura produsa de pompa de injectie care automat ajunge in injectoare si le face varza....acum modelele mai noi habar nu am daca au aceeasi problema.

lord_wader 06-04-12 22:10

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
cam da, idem cu unele modele de clio, da stai linistit ca nici celelalte nu sunt mai bune, sunt doar mai noi si nu au avut tipm sa vada multi km

silviu.o 25-04-12 00:11

Re: logan MPi Vs. logan DCi
 
Am condus si eu amandoua masinile. MPI-ul am inteles ca e foarte fiabil, la fel ca majoritatea motoarelor pe benzina, in schimb e foarte lenes si consuma mult. 1.5 DCI mi-a parut o masina agila, cu un consum excelent, si o cutie foarte buna. Dar cam toti cei pe care ii stiu cu DCI au inceput sa aiba probleme mari cu ele dupa 100 de mii de km. Eu as merge pe DCI, dar numai in ideea ca il iei cu putini kilometri si relativ nou.

Am citit si dezbaterea baietilor de mai sus. Destul de interesanta, as putea spune. Dar nimeni nu prea a spus ca motorul e de fapt o imensa pompa de aer, si cu cat pompeaza mai mult aer, cu atat genereaza o putere mai mare. In procesul transmiterea puterii la roata apare si cuplu care este forta pe care motorul o exercita asupra transmisiei. Presiunea la aspirat "negativa" cum spunea cineva, de care se vorbea, se defineste cel mai bine cu termenul de depresiune, folosit in special in meteorologie si care inseama o presiune mai mica decat ceea admosferica.


All times are GMT +2. The time now is 12:18.

- Copyright 2026 4Tuning