![]() |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Votez pt. inchiderea subiectului :lol::lol:
si mutarea discutiei cu presiunea pe un topic separat. Mai exista un topic cu logan vs logan:https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...l/page-24.html |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Ia spune-mi tu ce masoara asta si cum este gradat? http://www.clubafaceri.ro/32837/test...um-378693.html Nu conteaza ca folosesti presiunea absoluta sau relativa, pentru ca diferenta dintre ele este fix presiunea atmosferica care este luata oricum in considerare, inclusiv in competiriile auto. ai zis: "Exista eventual depresiune(ceea ce se creeaza in cilindru la admisie), dar sa calculezi puterea dupa un asemenea factor e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, si asta e ceea ce tu faci!" -pai asta face filtrul de aer sport sau kit-ul de admisie mai "inteligentule":P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Scuze, probabil ai o varsta daca zici ca n-ai mai facut fizica de 25 de ani... dar intelege ca nu exista prsiune mai jos de zero ca si temperatura ca si altele. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
- cele carora le spui "cicluri" sunt timpi, impreuna formeaza un ciclu motor - exprimarea asta cu "se ridica"- "coboara" e ok dar dupa cum vad te referi la un motor cu vibrochenul deasupra pistoanelor sau la un motor stea, la linia pozitionata sub vibrochen. Ma repet" in termodinamica se folosesc doar temperaturi si presiuni relative! Cand vrei sa faci un calcul de la o stare la alta e ok sa folosesti celsius sau relativ atata timp cat nu trece nici una prin zero in timpul transformarii. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Am vrut sa scriu "doar absolute", dar eram in verva si nu mi-am dat seama.
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Am detinut 1.4MPI si am condus si 1.6 si 1.5dCi. Toate par fiabile pana acuma nu au avut nici proprietarii lor probleme serioase si au sute de mii de kilometri dCi-u o fost chiar pe Taxi! Da atata pot sa zic ca 1.4 le ii varza afara din oras, in oras merge da afara tre sa tragi de ea sa depasesti si sa urci in rampa e greu e tare lenesa !! Vreti LOGAn atunci mai bine luati benzinar de 1.6 sau diesel 1.5 amandoua trag destul de bine!
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
din cateva surse am aflat ca primele modele de dci au probleme cu nustiu ce pilitura produsa de pompa de injectie care automat ajunge in injectoare si le face varza....acum modelele mai noi habar nu am daca au aceeasi problema.
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
cam da, idem cu unele modele de clio, da stai linistit ca nici celelalte nu sunt mai bune, sunt doar mai noi si nu au avut tipm sa vada multi km
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Am condus si eu amandoua masinile. MPI-ul am inteles ca e foarte fiabil, la fel ca majoritatea motoarelor pe benzina, in schimb e foarte lenes si consuma mult. 1.5 DCI mi-a parut o masina agila, cu un consum excelent, si o cutie foarte buna. Dar cam toti cei pe care ii stiu cu DCI au inceput sa aiba probleme mari cu ele dupa 100 de mii de km. Eu as merge pe DCI, dar numai in ideea ca il iei cu putini kilometri si relativ nou.
Am citit si dezbaterea baietilor de mai sus. Destul de interesanta, as putea spune. Dar nimeni nu prea a spus ca motorul e de fapt o imensa pompa de aer, si cu cat pompeaza mai mult aer, cu atat genereaza o putere mai mare. In procesul transmiterea puterii la roata apare si cuplu care este forta pe care motorul o exercita asupra transmisiei. Presiunea la aspirat "negativa" cum spunea cineva, de care se vorbea, se defineste cel mai bine cu termenul de depresiune, folosit in special in meteorologie si care inseama o presiune mai mica decat ceea admosferica. |
| All times are GMT +2. The time now is 12:18. |
- Copyright 2026 4Tuning