Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Papuc vs. Dacia Berlina (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248022-dacia-papuc-vs-dacia-berlina.html)

Nemesh17 05-04-11 20:44

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Da, asa a fost si cazul meu, mergand pe logan(scoala) in mod normal...

Maniak22 07-04-11 10:42

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Aveti cumva o idee care e denumirea la inaltatorul de la motor(acela de plastic negru) de pe capota de la dieseluri ? :)

Thomas Everywhere 07-04-11 12:44

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4234662)
Aveti cumva o idee care e denumirea la inaltatorul de la motor(acela de plastic negru) de pe capota de la dieseluri ? :)

haha, tare asta :)) el este un capac din plastic pus deoarece motorul de 1.9Diesel este cam inalt si capota nu se inchidea, asa inginerii Dacia au decupat capota si au pus capacul ala ca sa se inchida capota cum trebuie si oarecum iese si din evidenta cand il vezi pe strada ca stii sigur ca e Diesel daca are acel capac. Denumirea acestor obiecte pe capota in cazul mai multor masini se numeste priza de aer, dar Papucul nu are priza de aer ca nu are nici o gaura, orificiu sa traga aer pe-acolo, dar asa ar fi denumirea lor. Ca sa nu-i zicem capac ca suna urat, are priza de aer :)

Nemesh17 07-04-11 14:38

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
1 Attachment(s)
"Priza de aer" este situata in zona filtrului de aer, insa filtrul isi trage aer din coltul de sus.

Thomas Everywhere 07-04-11 14:52

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4235155)
"Priza de aer" este situata in zona filtrului de aer, insa filtrul isi trage aer din coltul de sus.

stiu ca acolo e situat in zona filtrului de aer...deoarece acolo e mai inalt motorul si era imposibila inchiderea capotei. A fost un moment cand aia la Dacia nu prea s-au gandit ca no sa incape, dar le-a fost usor sa decupeze si sa puna plasticu ala, oricum nu e deranjant, are un aspect placut :)

Nemesh17 07-04-11 14:54

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Sincer, din interior si cu maraitul de diesel, imi da un aspect de subaru:)

Maniak22 07-04-11 18:16

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
@Thomas everywhere stiam scopul capacului dar ma gandeam ca are si el o denumire a lui. Ca altfel ce ceri la magazin ... dati-mi un capac de ala de la capota de papuc ce se pune la dieseluri ca e prea inalt motorul :):):)

@Nemesh 17 inseamna ca nu ai condus Subaru de le compari :)

Nemesh17 07-04-11 18:35

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Ce sanse erau sa conduc Subaru?:)

Maniak22 07-04-11 19:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4235569)
Ce sanse erau sa conduc Subaru?:)

Pe calculator mari..... real mici :)) hai sa nu fim offtopic

Thomas Everywhere 07-04-11 21:09

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4235542)
@Thomas everywhere stiam scopul capacului dar ma gandeam ca are si el o denumire a lui. Ca altfel ce ceri la magazin ... dati-mi un capac de ala de la capota de papuc ce se pune la dieseluri ca e prea inalt motorul :):):)

@Nemesh 17 inseamna ca nu ai condus Subaru de le compari :)

priza de aer se numeste un obiect asemanator ca cel de pe papuc. Nu stiu daca aia de la magazin habar au de denumirile astea, dar asa se numesc.

@Nemesh17: nu cred ca are vreo legatura cu Subaru, papucul diesel...in afara ca la unele forjate urla motorul ca la tractor si trepideaza din toate incheieturile nu vad.... ce ar putea semana. Interiorul(bordul) aduce mult cu interioarele de la Saab 9-3 si 9-5 seamana izbitor demult :) Parerea mea cel mai frumos interior de Dacia.

Nemesh17 07-04-11 21:55

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4236075)
priza de aer se numeste un obiect asemanator ca cel de pe papuc. Nu stiu daca aia de la magazin habar au de denumirile astea, dar asa se numesc.

@Nemesh17: nu cred ca are vreo legatura cu Subaru, papucul diesel...in afara ca la unele forjate urla motorul ca la tractor si trepideaza din toate incheieturile nu vad.... ce ar putea semana. Interiorul(bordul) aduce mult cu interioarele de la Saab 9-3 si 9-5 seamana izbitor demult :) Parerea mea cel mai frumos interior de Dacia.

PRIZA DE AER SEAMANA=))

Thomas Everywhere 07-04-11 22:26

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4236221)
PRIZA DE AER SEAMANA=))

aia da...

Maniak22 11-04-11 15:32

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Am fost ieri in pietele de masini din Arad si Timisoara si am fost uimit ce preturi mari au Daciile pickup si mai ales drop-sideurile:). Pe siteurile de vanzari auto se gasesc la un pret considerabil mai mic..interesant

Thomas Everywhere 11-04-11 17:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4246007)
Am fost ieri in pietele de masini din Arad si Timisoara si am fost uimit ce preturi mari au Daciile pickup si mai ales drop-sideurile:). Pe siteurile de vanzari auto se gasesc la un pret considerabil mai mic..interesant

toti pun preturi mari ca la o negociere sa aiba de unde sa piarda sa-i ramana pretul care ii convine, fi tu linistit, ca nu mai da nimeni 3000 de euro pe o Dacia DropSide fie din ce an o fi si 1.6i si 1.9D....tot 2200 ia pe ea...e belea mare cu ei cat cer unii, asa si eu as putea sa cer pe dacia mea 1000 E dar nu-mi da nimeni, si scad din pret pana o dau cu 500 euro :)) n-amfacut nimic...daca vrei scapi de ea, o dai si gata...dar nah toti se uita sa castige un ban...e foame mare.

Maniak22 11-04-11 18:34

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4246321)
toti pun preturi mari ca la o negociere sa aiba de unde sa piarda sa-i ramana pretul care ii convine, fi tu linistit, ca nu mai da nimeni 3000 de euro pe o Dacia DropSide fie din ce an o fi si 1.6i si 1.9D....tot 2200 ia pe ea...e belea mare cu ei cat cer unii, asa si eu as putea sa cer pe dacia mea 1000 E dar nu-mi da nimeni, si scad din pret pana o dau cu 500 euro :)) n-amfacut nimic...daca vrei scapi de ea, o dai si gata...dar nah toti se uita sa castige un ban...e foame mare.

Am vazut Pickup si cu 6000 in piata:):)
Sa stii ca am intrebat vanzatorul la un dropside cat lasa din pret si mai mult de 200 nu lasa:):)
Deci jur nici un pickup sau dropside dupa anul 2000 nu gaseai sub 2300 euro. :)
Pe carburatie nici nu am vazut de vanzare... adevarul e ca au fost foarte putine masini in piata in comparatie cu alte dati.

Thomas Everywhere 11-04-11 18:41

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4246445)
Am vazut Pickup si cu 6000 in piata:):)
Sa stii ca am intrebat vanzatorul la un dropside cat lasa din pret si mai mult de 200 nu lasa:):)
Deci jur nici un pickup sau dropside dupa anul 2000 nu gaseai sub 2300 euro. :)
Pe carburatie nici nu am vazut de vanzare... adevarul e ca au fost foarte putine masini in piata in comparatie cu alte dati.

atunci sa stea cu el acolo pana ii da cineva 6000 de euro, mi se pare exagerat, chiar daca e o masina de transport marfa, nu prea mai face banii aia avand in vedere anul de fabricatie(vechimea) km etc....nu stiu ce sa zic destul de scumpe acolo la tine. Aici pe la Pitesti, Valcea, Bucuresti preturile de bun simt zic eu sau Tg. Auto de la Sibiu iarasi :)

Thomas Everywhere 11-04-11 20:36

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
incearca uite site-ul asta gasesti ceva papuci auto.ro unele par acceptabile si masinile arata bine "din poze" nu stiu realitate..ca in poza dispar intotdeauan defectele :))

Maniak22 11-04-11 20:55

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4246757)
incearca uite site-ul asta gasesti ceva papuci auto.ro unele par acceptabile si masinile arata bine "din poze" nu stiu realitate..ca in poza dispar intotdeauan defectele :))

oki...mersi mult. am sa intru sa vad:)

Maniak22 12-04-11 00:53

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Da corect... total alta viata alte preturi:):) pe site..pe net...online:):)

PetricaCBD 12-04-11 07:45

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
hai sa imi spun si eu parerea....

1)DACIA 1410 BERLINA Li.....am acasa pe langa masina mea....si o dacie din 2003 pe injectie cu vreo 30000 de km la bord(e a lu tata si nu prea a mers cu ea)....este o masina buna....care consuma putin 5-6 afara daca mergi pana in 110km/h.....baga caldurica iarna(mai bine decat cielo al meu)...se sta bine in ea avand in vedere ca scaunele sunt aproape noi si pe bancheta din spate nu a stat nimeni...iar in cei 8 ani de viata nu a cerut decat un set de placute,ulei+filtru ulei si atat insa incepe sa apara rugina prin locuri mai ascunse(ex capetele de la lonjeroane)....nu rau dar e acolo(se mai ocupa tata si va disparea)...

2)DACIA pickup 5locuri 1.9D 4x4.....masina de la munca...cand m-am angajat eu avea in jur de 78000 de km la bord si schimbase mai multi soferi(acum are 130000)si merge ok......insa e mult mai scumpa la intretinere fata de berlina...deja cand ceri o piesa de dacie si zici ca e 1.9 d sare pretul imediat...insa ea ca masina e buna...consuma cam 7-8% in oras cu mers sportiv....are ceva probleme cu grupul si cu cardanu(le avea de cand m-am angajat eu)....am renuntat la catalizator...ca se infundase...MAREA PROBLEMA:in spate pot sta maxim 2 persoane foarte inghesuite.....daca cele 4 persoane din masina au sub 1.70 m nu e problema..dar cu un sofer de 1.93 m ca mine nu sta nimeni bine in spate...ca 4x4 se comporta bine...am iesit cu ea din multe noroaie mari si zapezi...alta problema cad repede tampoane motor, bucsi,pivoti si alte chestii destul de scumpe la articulatia fata din cauza greutatii motorului...si cel mai dureros e rovinieta care costa 410 ron pe un an ca e utilitara....fata de dacia berlina care costa 120 ron

daca te hotaresti ia-ti o berlina buna 2003-2004 pe injectie sau break....si daca stii ca ai de carat mult un pickup cu 2 locuri pe langa berlina ....dupa 2001 1.6 cu gpl pe el

Thomas Everywhere 12-04-11 13:25

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Avand in vedere ca acel papuc l-au condus cam multi e normal sa pice si cam multe pe el in timp...un papuc intretinut bine si se gasesc, nu stiu daca au atatea probleme, nu zic ca au ele o boala generala. Pivoti, bucsi pica si la dacia berlina destul de repede, intr-un an maxim daca o folosesti zi de zi, ii faci revizie totala..am dacia berlina ,nu modelul CN4, dar am un CN2 destul de intretinut si e cam la fel ca si CN4, diferenta dintre ele e motorul, putin instalatia, bordul si ca e mai noua...mecanica e chiar aceeasi :)

La Papuc 1.9D tampoanele de la motor sunt aceleasi ca si la o dacie benzinar? De carat nu prea am ce sa car...am carat si cu dacia berlina cand am avut nevoie, eu ma uit dupa modelul Double Cab 1.9 sau 1.6 injectie, desi intind mai mult spre benzina, dar sunt cam rare si putine intretinute, tot 1.9D gasesti mai repede. Cu intretinerea stiu ca e scumpa...Dar caroseria mi se pare mai legata la papuc si nu intra asa repede rugina la ea, chiar si la un papuc din 98 am vazut, la lonjeroane etc...daca zici ca aia din 2003 deja a inceput..pff pai a mea din '91 nu a avut o tabla schimbata pe ea, 5 proprietari, eu sunt al 6-lea, are vreo 380.000 km si inca se mentine bine, doar usa pe stanga spate are 2 floricele pe ea.

Thomas Everywhere 12-04-11 13:27

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4247521)
Da corect... total alta viata alte preturi:):) pe site..pe net...online:):)

da asa e, mai bine il cauti pe net, ceri niste detalii, poate se mai negociaza ceva si gasesti un papuc bun la un pret ok, decat in targ :)

Dan TBCuuu 21-04-11 23:33

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Sa-mi dau si eu o parere tin sa te sfatuiesc ca papucul 1.9d e o mizerie de masina acel motor nu e bun de nimic mai ales ca tu spui ca nu vrei sa o folosesti la carat, e foarte zgomotos si iarna sigur o sa ai belele. Eu am condus 3 ani un papuc 1.9d 4x4 si iarna ii cuplam 4x4 cu ciocanul si il decuplam cand trecea zapada , cu 4x4 am mers cu 70 km/h pe zapada si nu a avut nimic cutia. Papucul 1.6i e o idee mai bunicel ca nu e motorul greoi cum e dieselul si nu strica pivotii si bucsele imediat, alearga si mai bine dar consuma multicel. La papucul 1.6i daca ai noroc e posibil sa gasesti unul si cu AC ;). Berlina e bunicica, ai confort destul , alearga si binisor nu prea sunt multe de spus. Sfatul meu e sa cauti un papuc 1.6i AC ii pui GPL si ii dai bice. Stima;)

Thomas Everywhere 22-04-11 08:06

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Dan TBCuuu (Post 4274532)
Sa-mi dau si eu o parere tin sa te sfatuiesc ca papucul 1.9d e o mizerie de masina acel motor nu e bun de nimic mai ales ca tu spui ca nu vrei sa o folosesti la carat, e foarte zgomotos si iarna sigur o sa ai belele. Eu am condus 3 ani un papuc 1.9d 4x4 si iarna ii cuplam 4x4 cu ciocanul si il decuplam cand trecea zapada , cu 4x4 am mers cu 70 km/h pe zapada si nu a avut nimic cutia. Papucul 1.6i e o idee mai bunicel ca nu e motorul greoi cum e dieselul si nu strica pivotii si bucsele imediat, alearga si mai bine dar consuma multicel. La papucul 1.6i daca ai noroc e posibil sa gasesti unul si cu AC ;). Berlina e bunicica, ai confort destul , alearga si binisor nu prea sunt multe de spus. Sfatul meu e sa cauti un papuc 1.6i AC ii pui GPL si ii dai bice. Stima;)

Pe mine cel mai mult ma intereseaza starea caroseriei decat motorul si cutia...ca alea voi da jos in timp...Stiu ca 1.9D sunt cam naspa si putori ca are si tata unul de la firma si mai mult de 90 100 scoate "limba". Bucsile se duc ca sunt proaste si e motoru greu....are trepidatii faptul ca nu sta fix chiar si cand e pornit, tinde sa trepideze si atunci face urat toata masina. Cutia de viteze la 1.9D e un mare rahat stiu toate aspectele..La un papuc 1.6i m-as fi orientat si eu si vad ca au inceput sa apara unele bune pe piata din 2004-2005 cu A/C si fara intr-o stare exceptionala, 5 prezoane la roata, 4x4 etc...Si un benzinar merge ca uns, fuge bine, stabil e, consuma mult, asta e. Berlina nu prea as mai vrea ca mai am una, numai ca e pe carburator cu motor 1.6 de papuc si merge bine, dar caroseria e un mare rahat pe 1310...chiar si intarita, daca am viteza peste 120 km/h si apuc niste denivelari, zici ca sar tablele de pe ea...si am amortizoare pe GAZ, bara antiruliu pe fata de papuc, bara torsiune intre telescoape, pe spate am bara torsiune de break, lonjeroanele putin intarite...dar am facut diferenta cu papuc si ala poti dai cu el si prin limitatoare ca nu simti, doar puntea pe spate se simte ca e pe foi si rigida.

lord_wader 23-04-11 15:27

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Thomas de ce nu le spui la baieti ca tu de fapt vrei doar caroseria de papuc 4x4 ca sa scoti motorul si cutia si sa pui altceva pe el? 8) Ca din cate am auzit eu asta e planul si vrei sa faci ceva unic, un papuc f f rapid.

Thomas Everywhere 23-04-11 16:40

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4277682)
Thomas de ce nu le spui la baieti ca tu de fapt vrei doar caroseria de papuc 4x4 ca sa scoti motorul si cutia si sa pui altceva pe el? 8) Ca din cate am auzit eu asta e planul si vrei sa faci ceva unic, un papuc f f rapid.

:))))) mda nu va fi foarte rapid, dar ceva pe aproape. Deci ca sa nu o mai lungim...vreau o Dacia Papuc care ma intereseaza la ea doar caroseria, ca restul nu ma ajuta cu nimic si am altceva sa pun in locul lor. :)

rover_cabrio 08-05-11 19:59

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
salut intre cele 2 masini as lua papucu ala , am condus si eu un dala mai ales ala cu motor 1.9 e renault sa terminat smekeria cu el :D:D:D dar varianta aia costa mai mult

diferenta intre ele daca nu ma insel ..este mult mai inat papucu decat berina si ai o conditie de condus putin CIUDATA dar din 2 ture de cartier te inveti cu ea (si eu mam acomodat)

mi se pare mult mai PRACTICA decat berlina aia cocosata are un alt potential la fel cum spunea un coleg paici pe forum .....

EHM-89 18-05-11 14:12

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Mai bine o berlina, daca chiar nu o folosesti la nimic, sau daca o folosesti pui un portbagaj din ala comunist, cu gratii, si cari si cu ea.

Tine de masinuta aia pe care o ai, ca merge bine.. doar am mers cu ea :D

axealex 28-05-11 07:07

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
daca zici ca vrei o masina ca sa o modifici etc,eu zic ca ar iesi ceva mai special din papuc/pick-up:)

Thomas Everywhere 28-05-11 11:01

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by axealex (Post 4356361)
daca zici ca vrei o masina ca sa o modifici etc,eu zic ca ar iesi ceva mai special din papuc/pick-up:)

da, deja am in plan peste cateva luni sa iau unul si ceva piese si sa-l duc in alta parte sa-l fac...nu mai stau aci in tara. :)

mustang G.T 24-06-11 11:38

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
as alege papucul ..eu si cu tatal me avem o dacie camioneta 1.9d din 2003 cu 255000 km si merge calumea(nu am avut nicio problema grava cu ea decat ca ne-am speriat odata cand nu mai vroia sa porneasca dar ne-am dat seama ca nu aveam niste bujii bune ) in rest caroseria e tare ca piatra (sa nu exagerez mai are cateva puncte de rugina )...imi place iarna ca in camioneta e ca la lada niva ( iarna e cald de stai in tricou si vara nu stii ce geam sa mai deschizi )...adevarul e ca motorul 1.9 d e puturos (are avantajul consumului redus fata de benzinar ) ...alegerea este a ta ! :twisted:;)

Thomas Everywhere 24-06-11 11:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
da stiu. Oricum nu mai cumpar de aici din Romania papuc ca sunt obosite toate...acum se gasesc si prin in alte tari ca Germania, Suedia, Cehia, Danemarca...e papuc la greu si sunt tipla.

lord_wader 25-06-11 11:37

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Pana la urma ai ajuns tot la vorba mea, ca rar gasesti un pick-up bun, chiar daca la exterior arata senzational de bine.

Thomas Everywhere 25-06-11 13:50

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4421003)
Pana la urma ai ajuns tot la vorba mea, ca rar gasesti un pick-up bun, chiar daca la exterior arata senzational de bine.

da asa e. Dar am fost de curand prin afara si sunt papucuri destule si arata super ingrijite..decat Double Cab si DropSide, cu jante de aliaj, motor putin mai puternic decat pe ale noastre etc. Pretul este cam maricel in schimb. Dacia 1310 am dat-o, curand plec :)

Nemesh17 28-06-11 10:08

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Drum bun! Eu m-am cam saturat de pick-up...am facut vreo 80km cu el si inca nu stiu sa bag viteza 3-a...la inceput intra mai greu, acum cand intra intr-a 3-a suna poc la transmisie. Dau direct dintr-a 2-a in diagonala spre a 3-a, la inceput nu faceam asa, dar am uitat cum faceam la inceput. Vineri sper sa conduc Dacia 1300, am un presentiment ca fiind pe benzina merge mai usor si cutia este mai buna...in 4 viteze.

Thomas Everywhere 28-06-11 12:55

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4427442)
Drum bun! Eu m-am cam saturat de pick-up...am facut vreo 80km cu el si inca nu stiu sa bag viteza 3-a...la inceput intra mai greu, acum cand intra intr-a 3-a suna poc la transmisie. Dau direct dintr-a 2-a in diagonala spre a 3-a, la inceput nu faceam asa, dar am uitat cum faceam la inceput. Vineri sper sa conduc Dacia 1300, am un presentiment ca fiind pe benzina merge mai usor si cutia este mai buna...in 4 viteze.

sa sti ca alea de au fost vandute prin afara nu au cutia la fel ca la astea din Romania..in fine...mai dureaza. Cred ca sincroanele sunt devina la orice cutie de dacie. La 1300 daca e cutia buna va intra foarte usor, daca are ceva probleme, va trebui sa bagi cu ranga. :)

cata_golf 28-06-11 13:28

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4427883)
sa sti ca alea de au fost vandute prin afara nu au cutia la fel ca la astea din Romania..in fine...mai dureaza. Cred ca sincroanele sunt devina la orice cutie de dacie. La 1300 daca e cutia buna va intra foarte usor, daca are ceva probleme, va trebui sa bagi cu ranga. :)

pana la urma cutiile de pe daciile fabricate pana in 1976 sunt cu subansamble frantuzesti.

Nemesh17 28-06-11 19:07

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4427883)
sa sti ca alea de au fost vandute prin afara nu au cutia la fel ca la astea din Romania..in fine...mai dureaza. Cred ca sincroanele sunt devina la orice cutie de dacie. La 1300 daca e cutia buna va intra foarte usor, daca are ceva probleme, va trebui sa bagi cu ranga. :)

1300-le a fost extraordinar de intretinut(parte mecanica)...a pus ulei in cutia de viteze odata cu schimbarea uleiului:)

Thomas Everywhere 28-06-11 19:57

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Nemesh17 (Post 4428663)
1300-le a fost extraordinar de intretinut(parte mecanica)...a pus ulei in cutia de viteze odata cu schimbarea uleiului:)

eu cand aveam dacia 1310, cutie 5 trepte de papuc tractiune fata n-am avut probleme cu ea, singurul lucru ca are sunetul ala specific in viteze ca orice alta cutie de viteze...dar schimbam cu 3 degete viteza. Si am facut kilometrii cel putin la mine masina a rulat aproape 160.000 km :) Si motorul si cutia de cand am masina nu le-am reparat niciodata. Ulei, consumabile si atat. O masina care chiar si-a facut treaba, a tinut si la forje si la tot...per total am fost multumit, nu ma asteptam ca o dacia 1310 sa se comporte atat de bine :)

cata_golf 28-06-11 19:59

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4428809)
eu cand aveam dacia 1310, cutie 5 trepte de papuc tractiune fata n-am avut probleme cu ea, singurul lucru ca are sunetul ala specific in viteze ca orice alta cutie de viteze...dar schimbam cu 3 degete viteza. Si am facut kilometrii cel putin la mine masina a rulat aproape 160.000 km :) Si motorul si cutia de cand am masina nu le-am reparat niciodata. Ulei, consumabile si atat. O masina care chiar si-a facut treaba, a tinut si la forje si la tot...per total am fost multumit, nu ma asteptam ca o dacia 1310 sa se comporte atat de bine :)

ai reveni din nou la dacia 1310?


All times are GMT +2. The time now is 15:57.

- Copyright 2026 4Tuning