![]() |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Da, asa a fost si cazul meu, mergand pe logan(scoala) in mod normal...
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Aveti cumva o idee care e denumirea la inaltatorul de la motor(acela de plastic negru) de pe capota de la dieseluri ? :)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
1 Attachment(s)
"Priza de aer" este situata in zona filtrului de aer, insa filtrul isi trage aer din coltul de sus.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Sincer, din interior si cu maraitul de diesel, imi da un aspect de subaru:)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
@Thomas everywhere stiam scopul capacului dar ma gandeam ca are si el o denumire a lui. Ca altfel ce ceri la magazin ... dati-mi un capac de ala de la capota de papuc ce se pune la dieseluri ca e prea inalt motorul :):):)
@Nemesh 17 inseamna ca nu ai condus Subaru de le compari :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Ce sanse erau sa conduc Subaru?:)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
@Nemesh17: nu cred ca are vreo legatura cu Subaru, papucul diesel...in afara ca la unele forjate urla motorul ca la tractor si trepideaza din toate incheieturile nu vad.... ce ar putea semana. Interiorul(bordul) aduce mult cu interioarele de la Saab 9-3 si 9-5 seamana izbitor demult :) Parerea mea cel mai frumos interior de Dacia. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Am fost ieri in pietele de masini din Arad si Timisoara si am fost uimit ce preturi mari au Daciile pickup si mai ales drop-sideurile:). Pe siteurile de vanzari auto se gasesc la un pret considerabil mai mic..interesant
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
Sa stii ca am intrebat vanzatorul la un dropside cat lasa din pret si mai mult de 200 nu lasa:):) Deci jur nici un pickup sau dropside dupa anul 2000 nu gaseai sub 2300 euro. :) Pe carburatie nici nu am vazut de vanzare... adevarul e ca au fost foarte putine masini in piata in comparatie cu alte dati. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
incearca uite site-ul asta gasesti ceva papuci auto.ro unele par acceptabile si masinile arata bine "din poze" nu stiu realitate..ca in poza dispar intotdeauan defectele :))
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Da corect... total alta viata alte preturi:):) pe site..pe net...online:):)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
hai sa imi spun si eu parerea....
1)DACIA 1410 BERLINA Li.....am acasa pe langa masina mea....si o dacie din 2003 pe injectie cu vreo 30000 de km la bord(e a lu tata si nu prea a mers cu ea)....este o masina buna....care consuma putin 5-6 afara daca mergi pana in 110km/h.....baga caldurica iarna(mai bine decat cielo al meu)...se sta bine in ea avand in vedere ca scaunele sunt aproape noi si pe bancheta din spate nu a stat nimeni...iar in cei 8 ani de viata nu a cerut decat un set de placute,ulei+filtru ulei si atat insa incepe sa apara rugina prin locuri mai ascunse(ex capetele de la lonjeroane)....nu rau dar e acolo(se mai ocupa tata si va disparea)... 2)DACIA pickup 5locuri 1.9D 4x4.....masina de la munca...cand m-am angajat eu avea in jur de 78000 de km la bord si schimbase mai multi soferi(acum are 130000)si merge ok......insa e mult mai scumpa la intretinere fata de berlina...deja cand ceri o piesa de dacie si zici ca e 1.9 d sare pretul imediat...insa ea ca masina e buna...consuma cam 7-8% in oras cu mers sportiv....are ceva probleme cu grupul si cu cardanu(le avea de cand m-am angajat eu)....am renuntat la catalizator...ca se infundase...MAREA PROBLEMA:in spate pot sta maxim 2 persoane foarte inghesuite.....daca cele 4 persoane din masina au sub 1.70 m nu e problema..dar cu un sofer de 1.93 m ca mine nu sta nimeni bine in spate...ca 4x4 se comporta bine...am iesit cu ea din multe noroaie mari si zapezi...alta problema cad repede tampoane motor, bucsi,pivoti si alte chestii destul de scumpe la articulatia fata din cauza greutatii motorului...si cel mai dureros e rovinieta care costa 410 ron pe un an ca e utilitara....fata de dacia berlina care costa 120 ron daca te hotaresti ia-ti o berlina buna 2003-2004 pe injectie sau break....si daca stii ca ai de carat mult un pickup cu 2 locuri pe langa berlina ....dupa 2001 1.6 cu gpl pe el |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Avand in vedere ca acel papuc l-au condus cam multi e normal sa pice si cam multe pe el in timp...un papuc intretinut bine si se gasesc, nu stiu daca au atatea probleme, nu zic ca au ele o boala generala. Pivoti, bucsi pica si la dacia berlina destul de repede, intr-un an maxim daca o folosesti zi de zi, ii faci revizie totala..am dacia berlina ,nu modelul CN4, dar am un CN2 destul de intretinut si e cam la fel ca si CN4, diferenta dintre ele e motorul, putin instalatia, bordul si ca e mai noua...mecanica e chiar aceeasi :)
La Papuc 1.9D tampoanele de la motor sunt aceleasi ca si la o dacie benzinar? De carat nu prea am ce sa car...am carat si cu dacia berlina cand am avut nevoie, eu ma uit dupa modelul Double Cab 1.9 sau 1.6 injectie, desi intind mai mult spre benzina, dar sunt cam rare si putine intretinute, tot 1.9D gasesti mai repede. Cu intretinerea stiu ca e scumpa...Dar caroseria mi se pare mai legata la papuc si nu intra asa repede rugina la ea, chiar si la un papuc din 98 am vazut, la lonjeroane etc...daca zici ca aia din 2003 deja a inceput..pff pai a mea din '91 nu a avut o tabla schimbata pe ea, 5 proprietari, eu sunt al 6-lea, are vreo 380.000 km si inca se mentine bine, doar usa pe stanga spate are 2 floricele pe ea. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Sa-mi dau si eu o parere tin sa te sfatuiesc ca papucul 1.9d e o mizerie de masina acel motor nu e bun de nimic mai ales ca tu spui ca nu vrei sa o folosesti la carat, e foarte zgomotos si iarna sigur o sa ai belele. Eu am condus 3 ani un papuc 1.9d 4x4 si iarna ii cuplam 4x4 cu ciocanul si il decuplam cand trecea zapada , cu 4x4 am mers cu 70 km/h pe zapada si nu a avut nimic cutia. Papucul 1.6i e o idee mai bunicel ca nu e motorul greoi cum e dieselul si nu strica pivotii si bucsele imediat, alearga si mai bine dar consuma multicel. La papucul 1.6i daca ai noroc e posibil sa gasesti unul si cu AC ;). Berlina e bunicica, ai confort destul , alearga si binisor nu prea sunt multe de spus. Sfatul meu e sa cauti un papuc 1.6i AC ii pui GPL si ii dai bice. Stima;)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Thomas de ce nu le spui la baieti ca tu de fapt vrei doar caroseria de papuc 4x4 ca sa scoti motorul si cutia si sa pui altceva pe el? 8) Ca din cate am auzit eu asta e planul si vrei sa faci ceva unic, un papuc f f rapid.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
salut intre cele 2 masini as lua papucu ala , am condus si eu un dala mai ales ala cu motor 1.9 e renault sa terminat smekeria cu el :D:D:D dar varianta aia costa mai mult
diferenta intre ele daca nu ma insel ..este mult mai inat papucu decat berina si ai o conditie de condus putin CIUDATA dar din 2 ture de cartier te inveti cu ea (si eu mam acomodat) mi se pare mult mai PRACTICA decat berlina aia cocosata are un alt potential la fel cum spunea un coleg paici pe forum ..... |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Mai bine o berlina, daca chiar nu o folosesti la nimic, sau daca o folosesti pui un portbagaj din ala comunist, cu gratii, si cari si cu ea.
Tine de masinuta aia pe care o ai, ca merge bine.. doar am mers cu ea :D |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
daca zici ca vrei o masina ca sa o modifici etc,eu zic ca ar iesi ceva mai special din papuc/pick-up:)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
as alege papucul ..eu si cu tatal me avem o dacie camioneta 1.9d din 2003 cu 255000 km si merge calumea(nu am avut nicio problema grava cu ea decat ca ne-am speriat odata cand nu mai vroia sa porneasca dar ne-am dat seama ca nu aveam niste bujii bune ) in rest caroseria e tare ca piatra (sa nu exagerez mai are cateva puncte de rugina )...imi place iarna ca in camioneta e ca la lada niva ( iarna e cald de stai in tricou si vara nu stii ce geam sa mai deschizi )...adevarul e ca motorul 1.9 d e puturos (are avantajul consumului redus fata de benzinar ) ...alegerea este a ta ! :twisted:;)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
da stiu. Oricum nu mai cumpar de aici din Romania papuc ca sunt obosite toate...acum se gasesc si prin in alte tari ca Germania, Suedia, Cehia, Danemarca...e papuc la greu si sunt tipla.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Pana la urma ai ajuns tot la vorba mea, ca rar gasesti un pick-up bun, chiar daca la exterior arata senzational de bine.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Drum bun! Eu m-am cam saturat de pick-up...am facut vreo 80km cu el si inca nu stiu sa bag viteza 3-a...la inceput intra mai greu, acum cand intra intr-a 3-a suna poc la transmisie. Dau direct dintr-a 2-a in diagonala spre a 3-a, la inceput nu faceam asa, dar am uitat cum faceam la inceput. Vineri sper sa conduc Dacia 1300, am un presentiment ca fiind pe benzina merge mai usor si cutia este mai buna...in 4 viteze.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:57. |
- Copyright 2026 4Tuning