![]() |
Moamaa.. sper ca nu se transforma \"provocarea\" mea iar in Diesel vs Benzina... poate se face un topic separat pt discutia despre acel dieselar... rog un moderator sa se ocupe de asta... mersi
|
si eu sunt curios 300CP din 1.9TDI? :?
|
Se deviaza de la subiect...
|
Re:
Quote:
Nu, frate, nu asa... Cum unii fac cu masinile lor... Din chip, fara sa iti bubuie ceva, mai mult de 220cp nu ii poti da (testat :wink: ) - pe motorul asta... Asa cum s-a modificat motorul de 1.8T, asa se modifica si asta, adica: schimbare de turbo, de intercooler, de evacuare, de ambreiaj, tubulatura... Si, la modificarile astea, normal, trebuie si un nou soft... care variaza puterea intre 270cp si... 330cp. Depinde cum vrei tu! :wink: Asa ca acum intelegeti de ce m-as fi dat si cu un S2000? Si asta doar asa, de incalzire... :twisted: |
Mane, o rupe dieselarul ala gura, dar la asemenea fortzare a motorului eu nu cred ca rezista...sa nu uitam ca dieselul nu a fost conceput pt performante ci mai mult pt randament pe viteze mici si consum mic...pun pariu ca acel pachet il va face sa crape in 2...
Pai asa daca e sa pui pe S2000 turbo, nu prea mai discuta cu multe masini cu pretentii...sa nu comparam un motor turbo cu unul aspirat...comparati-l daca vreti cu 1.8T de la VAG sau cu noul 2.0 16v Turbo Fsi tot de la VAG...asta da motor, ultimul... :twisted: |
Motoru pe motorina este facut sa tina mult mai mult k cel pe benzina... pana la urma... un motor modificat pe benzina ~ cu unu modificat pe motorina... sau cine stie... ati vazut pana acum modificari masive pe motorina? Io unu, nu? Asa ca haideti sa vedem cum vor decurge lucrurile...
De S2000 ziceam ca fuge totusi mai bine decat... sa zicem... un RX-8... :D :wink: |
ideea e ca ... din 1.9 TDI`u lu` VYP ... se poate urca frumos la 330 de cai... nu neaparat din chiptuning ... ci sunt shi alte jmekerii (pe care deja le shtitZi cu totZii) care trebuie inlocuite ... volanta ushurata, intercooler, evacuare ... bla bla bla ... shi atunci ... limita nu ar fi BISHOP ... :D:D:D
on topic :D |
:lol: si eu provoc pierzatorul dintre pierzatori :lol:
|
Re:
Quote:
restekpa dudes ! |
Nu, nu, nu... In talon scrie cam 160 de cai... :wink: :wink: :wink: Asta scrie nene !!!!! :lol: :lol: :lol:
|
eh vorbim de talonul de la sierra :D dar cel de la beemer :D
|
ROG MODERATORII SA FACA CEVA!!! E PREA MULT OFF-TOPIC :x :anger: :anger: :anger: :x
|
eu pariez pe bishop ptr ca totusi e v6 2.6cc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
|
2.8 vrei sa spui... :wink:
|
Eu pariez miiiiiii de \"euro\" pe Golf!
:lol: :lol: :lol: :lol: Insomniac...forever ! :twisted: |
:lol: :lol: :lol: Acum da... dar inainte ai fi pariat? :wink:
|
eu zic ca nu e decat o formalitate pentru Dan , considering....ultimele curse efectuate (TT 180 cai si Celica 192 cai ) or so i've heard
|
de ce ai vandut Seatul ZYX?
|
Re:
Quote:
Si daca o sa ajunga un diselake la 330, iti spun eu ca primul o sa fie Seat-ul lui Cheky :wink: |
parerea mea,care nu cred sa intereseze pe cineva....vr6 face fata fara probleme,dieselulu deocamdata nu se va ridica la nivelul unui motor pe benzina mult mai puternic,ramane totusi un diesel... :wink:
|
bishop, pariez p tine! BAFTA !
|
ZMD , mane , pana acum o sapt sau 2 , erau sanse , si chiar mari sa-l faca bishop , si masina lu bioshop e 94 cu 175 de mii de km la bord , deci ...
acum vyp si-a facut ce si-a facut deci nu mai au ce discuta ... oricum .. |
Ce o mai lalaim... vremurile in care il faceam s-au dus.. acuma intr-adevar nu mai am sansa... dar o sa onorez provocarea azi, maine... cand o fi.
|
Baietzi hai sa o luam altfel!!!
Eu vreau sa string \"banii\"! :lol: :lol: :lol: :lol: Pariez cit vretzi voi pe Dan(golf galben INSOMNIA)-mii shi mii de euro! :lol: :lol: :lol: Apropo TAZ: Quote:
Diesel Power!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: |
Pariaza 10 000 euro pe el ca fac eu un imprumut de 5000 sa-i bag in masina si nu ma mai face :lol: :lol:
|
Lasind gluma la o parte... daca Dan ar baga 5000 de € in mashina...acum avea acei 330 de cai la roata de care zicea Polifem!
Asha ca daca bagatzi aceashi bani in mashinile voastre tot el va face... asha \"diesel\" cum e! PS : Eu iubesc motoarele pe benzina! Motorina nu e pentru curse samd. Dar.. totushi... :roll: :roll: |
Re:
Quote:
|
Vorbeam de cai la roata....
Tu acum ai cam 110-125 cai la roata...! Cit tzi-a aratat pe Gtech? |
130 park... nu mai tin minte sigur...
|
cu5k euro ventoul zboara, si chestia asta ar trebui s-o recunoasteti si voi, ce o dam de gard atata
|
Intreaba-l pe santos daca ma pricep la modificari... 8) .
Nu am zis ca ventoul nu va zbura, dar altul va zbura cu Mach 3! :wink: |
de curiozitate , ce credeti voi ca se poate face cu 5000 euro pe vr6 ?
Parerea mea e ca nici macar kit complet cu turbina nu-si pune ; daca si-ar pune turbo intr-adevar ar fugi grav masina dar nu cred ca banii ajung ; si oricum pentru asa ceva trebuie skimbat ambreiaj , frane etc . Parerea mea e ca pornind de la aceste masini in starea lor actuala , cand Vyp se pare ca-l face pe Bishop si bagand in ambele masini 5000 euro , nu vad cum ar putea dupa modificari sa fie invers . |
Re:
Quote:
Si ca sa-ti zic cu 5000 euro in germania il fac biturbo nu turbo... |
Re:
Quote:
|
NU E ADEVARAT!!!
Nu shti ce zici!!! Mashina este TURBO-Diesel! Potzi sa modifici o gramada de lucruri mai ieftin ca la tine.(shi care cresc puterea mai mult, nu numai soft) Nu zic mai mult, dar crede-ma ca se modifica mult mai ushor!!!!! Cind ne vedem... sa mergem la un suc sa discutam pe treaba asta! |
Re:
Quote:
|
Ducu, aveam niste linkuri cu VR6 cu turbina care dadea rusini la RS4, dar nu le mai stiu...un VR6 cu turbina nu are ce discuta cu un 4 cilindrii diesel, orice fel de turbina sau alte componente ar avea...si da-mi voie sa ma indoiesc de durata lunga de viata pe care o va avea acel diesel...iar cand ma gandesc si la preturile unor injectoare sau pompe pt diesel, ma ia durerea de cap...sigur, o poate aduce la 300cp+, dar o sa aiba o durata de viata egala cam cat a unui monopost de Formula 1 daca o sa aiba acea setare non-stop. Per total, daca trag linie, o sa ma coste mult mai mult intretinerea acelui motor decat decat montarea unui turbo la VR6 cu toate modificarile adiacente(inclusiv micsorarea compesiei) si intretinerea lui la un loc...Nimeni nu zice ca amsina nu fuge bine, felicitari proprietarului, dar sunt multe minusuri pe care tb sa le avem in vedere...in plus de asta, consumul nu mai este cu siguranta unul mic, pt ca, dupa o logica simpla, unde-i putere mare tb sa fie si consum mare de energie...pretul la diesel tinde sa-l egaleze pe cel al benzinei, se intampla deja la noi, asa ca la partea cu consumul iarasi nu ne mai ies calculele...
|
dar in nici un caz cu 5000 euro ; cat despre motorina turbo diesel in 4 cilindri , mai vorbim, poate la un suc si vine si ceky ;)
oricum a degenerat discutia , sau cel putin am deviat de la subiect ; mai bine vorbim dupa ce are loc confruntarea peace |
parerea mea...cearta fara bataie nu are rost.....asa ca hai la start si rupetzile odata in gura pe masini sa ne convingem si noi ce si cum!!!eu unul mi-as pune banii pe vr6!!!nici o sansa pt diesel 8)
|
poti sa pariezi cu mine , te rog ;) ca poate mai imi iau si eu ceva pentru masinutza mea dopata :)
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:49. |
- Copyright 2026 4Tuning