![]() |
masina arata bine dar cam slabuta la motor shi cam instabila da arata bine cu jentile shi sistemul de evacuare
|
stai linstit, ca acest andrei are multe in cap , logan asta are mare potential .. cel putin in mana lui andrei , nu se opreste aici cu modificarile
Bestie , acum ca am nr tau de telefon ,o sa vb mult mai des , esteti invitati la noi acolo cand vreti voi numa` sa datzi un tel inainte sa ziceti cu cine si cum veniti :D Inca o data , mi-a facut mare placere sa te cunosc , si p tine si p andrei , :D pe behu il stiam :D de mult :D Cand m-a lasat cu un picior pe afara :D el crezand ca sunt in masina :D odata... demult :P ahh ce marfa era atunci :D behule , sa mai veniti tata , sa mai merem la un suc ceva , sa mai vb :D va asteptam ! b`bye |
Ma bucur ca exista si unii care apreciaza totusi Loganul lui Andrei! Si Santos, mi-a povestit Behu de faza aia cand era sa te piarda.... imi pare rau ca n-am prins si eu vremurile alea! Asta e, cine stie... poate, poate... :twisted: Oricum, cum ai zis si tu, vb la tel poate ne mai vedem! :wink:
|
rs ziceai ca dacia tot dacie ramane....probabil uitzi de cursa de la mare cand o dacie 1300 a dat clasa la multe masini mult mai puternice decat ea... :lol: respekt maxim ptr propietar,cat despre cobra il invit sa se dea si cu mine odat,am tot motor de renault,e vb de o laguna sa revansez loganul.....cobra astept mailu tau sau un tel la 0723881377.
|
gologanul asta era ieri cu roata blocata la udriste... parcase fix in mijloc... :lol: :lol: :lol:
|
Re:
Quote:
|
Si nu orice BMW, ci ditamai BMW din '79 cu cea mai slaba motorizare la clasa lui... :lol: vs motor nou nout si tunat, cu putere specifica care tb sa-l aduca in avantaj...Oamenii se pare ca tot nu inteleg ca cutia la Logan e principala vinovata...mai sunt si alti factori de care tb sa tinem seama...ca de pilda pierderi din transmisie...
In alta ordine de idei, sunt curios care ar fi rezltatul SGM vs Logan tunat...de parca n-as stii de p-acum... :lol: tazmania, ce motorizare ai pe Laguna? Sa nu-mi spui ca Dci...in cazul asta, cam slabe sanse pt razbunare... |
Quote:
eu cred ca nu ai inteles ca am 122 de cai in talon :lol: dar ca sa iei revansa la logan..bineinteles ca ne dam. numai ca mai vorbim dupa ce fac ambreiaju :cry: |
De unde atatia cai? E 2.0 16v Turbo motorizarea? Ala de 120kw? Pai in cazul asta cam unde ar fi corectitudinea? Macar Loganul si Bmw-ul se presupune ca aveau acceleratii sensibil apropiate, ba chiar in favoarea Logan-ului...
Am sters eu cele 2 mesaje offtopic...Gabi, sper ca nu te superi... :wink: |
Re:
Quote:
un filtru de genul ala si evacuarea aia de 2 lei facuta dupa ureachea unui necunoscator mai mult de 2-3 cai nu a pus in plus! asa ca cursa era la fel de spectaculosa si cu logan-urile de la politie! poate de la folii sa aiba ceva cai in plus! va dau un sfat!...cand faceti un tuning cu linie sportiva ganditi-va mai intal la ce aveti sub motor! am vectra 2000 de 130 cp si o omega B v6 170 cp si inca nu ma incumet sa fac ceva spectaculos din ele! vorbiti dupa 200 de cai! s-a umplut bucurestiul de dacii clorate si \"tunate\" in care urla manelele! da-ti mai departe mesajul sa inteleaga toata lumea cate aspecte are tuning-ul asta! cad despre tipul cu BMW am tot respectul! am condus loganul si il sfatuiesc sa-si aibe grija incontinuare de bmw-ul lui! |
in primul rand....din cate am inteles eu Logan-ul are jante pe 17''...asta e primul motiv pt care a pierdut cursa...modificarile nu mai contau... sunt curios daca isi pune la loc jantele standard ce se va intampla? poate va bate tot coobra, dar se va vedea diferenta la Logan....
|
TNos te contrazic. Omul are intradevar jante pe 17 dar are talon de 45 si dupa ce am facut un mic calcul a reiesit ca diferenta de roate la inaltime era f mica.
adica la 100 la ora de fapt el are 101,8 (ceva de genul asta). Deci nu a pierdut prin schimbarea rotilor. oricum jantele au schimbat mult infatisarea loganului iar oamenii au fost de nota 10.(nu au venit cu harfe si basini in cap ci din contra au fost fair play) singurul lucru care imi pare rau e ca a trebuit sa plecam cam repede si nu am apucat sa mai schimbam o vorba doua. |
Toata lumea o tine ca daca pui janta mai mare si talon mai mic este acelasi lucru cu janta mai mica si talon mai inalt... Total neadevarat... O janta pe 13' este cu mult mai usoara decat o janta pe 17'. Asadar motorul are de tras mai multa greutate. Rezistenta la aer, suprafata de frecare mai mare, etc...
Oricum, ramane de vazut... O Dacie Logan normala vs. Coobra... :wink: |
un tol are 25,4 mm....diferenta de talon este de 25 mm in cazul in care are talon de 45..deci diferenta al diametru rotii este de 51,2 mm, in cazul jantelor stock de 14''...problema este la accelerare si nu la viteza, se accelereaza mai greu asa, observabil bine....iar forta de frecare nu are nici o legatura cu suprafata, suprafata nu influnteaza cu nimic marimea ei
|
Daca pui anvelope pe 17, nu o sa aiba 195, ci de la 215 in sus, ma gandesc... Mai multa rezistenta impotriva aerului (desi asta se vede numai la viteze mari), mai mult contact cu asfaltul, mai muilta frecare. Asta am vrut sa zic. Dar oricum, la ce viteze mergeau masnile nu cred ca asta ar conta...
|
oka
in cazul asta provoc eu aici orice dacie logan cu roate normale , chip , evacuare si filtre sa se dea cu bosorogu meu. :evil: ca vad ca oamenii astia cred ca miam tras avantaje de partea mea baieti si eu am caucioace mai inalte decat stock si am schimbat si cutia de 4 trepte cu una in 5 care e mai lenesa. dar ma rog faceti rost de un logan. :evil: |
loganu-unde e filmu?
unde e filmu pe site?
e cam intortocheat |
pe prima pagina a acestui topic :wink:
|
Un Logan de serie, sa zic asa, are rotile pe 15. Deci diferenta nu e ca de la 13 la 17.
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
|
bai aici ai dreptate cu munca asta.
ce dreku sa faci mai tre sa si producem daca vrem sa ne mearga rotzile pe asfalt :lol: de vazut.........stiti unde ne gasiti si in ce zile (cred) oricum un telefon si se rezolva :wink: poate stam si noi la un cico si o prajitura ceva. |
cam stim... oricum, avem telefoanele voastre, il am si pe al tau, si pe al lui Santos, o sa va sunam inainte oricum, n-o sa venim neanuntati, sper sa venim sapt viitoare si noi! :lol:
|
Va asteptam cu cea mai mare placere
|
mda, acum o dati ca a pierdut din cauza jantelor ..... filtru si evacuarea in cazul asta nu se pun? nu trebuia sa recupereze :D aduceti voi un Logan STOCK adica fara o modificare si sunt sigur ca va accepta COObra provocarea, daca isi rezolva masina mai repede :?
PS:cand te dai cu el sa-ti demontezi stuturile de invervier :D:D:D:D:D |
Nu a spus nimeni ca Andrei a pierdut datorita jentilor! Cel putin nimeni dintre cei care am venit in seara aia nici Behu, nici Andrei, nici Gaboz (baiatu' cu Papucu' alb) si nici eu. Eu am mai spus, la liniuta, nu cred ca se punea problema castigatorului, noi vroiam sa vedem vit. max a Loganului. Dar speram sa facem si asta odata...
In cazul unei curse COObra vs. Logan stock.... nu am ce sa zic, e evident ca Loganul nu are nici o sansa... Lasati ce scrie in carte cu acceleratia mai buna la Logan! |
eu m-am aruncat cu viteza maxima dar am uitat sa zic ca am o mica problema..........nu imi merge kilometraju.
ce vroiam eu sa fac era sa merg in spatele loganului cu telefonul la ureche, omu imi spunea cand e blana la el intr-a 5-a, poza vitezometru la 190-195 sau 200 si dupa aia ma poza si pe mine cum il depasesc :lol: 8) |
:lol: :lol: :lol: Suna bine COObra, sper s-o facem si p-asta curand! :wink:
|
bmw rupe tot
loganurile is o vrajeala
|
O vrajeala de 9000 Euroi... Cam cat 10 asemenea BMW-uri... La pret doar !!!!! :lol:
|
bogdan 16 v daca erai putzin atent la ce am scris,itzi puteai da seama ca un motor 2.0 16v 175cp nu prea are cum sa fie dci.....si chiar daca ar fi fost am curaj sa fac pariu ca il facea pe coobra....cel putzin asa cred eu!tu ai vazut cat de bine trage un diesel la asemenea putere?eu zic sa te mai gandesti....cat despre logan,dacia e pe un drum bun asata facand comparatzie cu vechile modele... :lol: :lol: performantza.aspect....respect ptr totzi :lol: :lol:
|
Am zis eu ceva de Dci? Am intrebat daca e motorizarea turbo pe benzina si atat...si daca da, unde ar fi corectitudinea unei curse cu o masina de 120cp si 1300 si ceva de kg...
Cat despre Megane 2 dci 120cp...slabutza masina...nicidecum de alergat...nenea Coobra ti-l face sau e cel putin egal...asta in cazul in care e stock...oricum, offtopic... |
hai ca esti tare. imi place de tine, vrei sa te dai cu 174 de cai cu mine :P :P :P
de dragul showlui ma dau cu tine. ma faci sa rad. dar dupa aia ca sa isi ia 4SS revansa te dai cu o masina de la noi. |
Re:
pentru bestie!
omule intereseaza-te cat are motorul de 2000 20SEH (95kw=129cp) si dupa aceea mai vb! si tine cont asta-i a lu` tata! sper ca ai inteles ca am v6 pe omega! la o masina de 2000 cm s-a dovedit ca cu toate esapamentele suspendate si filtrul de aer scos nu se pot obtinemai mult de 8-10 cp! asa ca nu uita ca nu am 20 sohc ci 20seh si 25xe 24v....... cat despre mesajul de la parazitii...........afla de la mine ca anul asta termin facultatea de constructii si ce este si mai important si tot anul asta termin pe specializarea de autovehicule rutiere la politehnica bucuresti si si mai important este sa retii ca lucrez de 3 ani la midocar bucuresti (audi) iti multumesc pentru intelegere si sper ca toata lumea va intelege ca logan-ul este o masina de cea mai joasa clasa! |
Re:
Quote:
Usurel cu polemica, baieti... |
Re:
Quote:
bravo bogdan 16v, se pare ca am cu cine ma intelege pe aici! oricum in viata orice merita incercat si totul trebuie apreciat! dar sa spui ca de la filtrul ala si o simpla toba loganul ala are 102 cai este strigator la cer nui asa! de unde rezultatul asta de fix 102 cai! eu zic sa nu mai spuna proprietarul la nimeni pt ca o sa se puna din fabrica daca este asa de reusit tuningul asta sau cel putin cei de la politie isi vor pune sigur aceste accesorii simple! :lol: |
Caterincosule, ai condus sau ai vazut tu masina lui Andrei ca sa vb???? :burn: :burn: :burn:
|
Bestie, serios acum..pe bune...tu chiar crezi ca dintr-un filtru si-o evacuare se pot scoate 12 cp dintr-un 1.6 8v??? Eu am vazut masina, am fost de fata si sincer, mult zgomot pt nimic...jante frumoase, evacuare zgomotoasa si cam atat...teoretic vorbind, pe hartie, Loganul tb sa fie cu putin mai rapid decat BMW-ul, si asta in varianta stock...si, a fost? Nu.....cand o sa intelegeti ca nu doar cp conteaza? Ti-am zis, poate avea si 200cp, daca pierde prin transmisie mult, sunt efectiv anulati...si cum Logan a fost conceputa ca o masina f ieftina de familie, cu un motor de 10-12 ani si cu o cutie pt consum, cam grea treaba sa faci masina de fuga din ea...
|
Re:
Quote:
o seara buna! tot respectul pt jante! a avut gust omul! nimic nu m-a deranjat decat acei fix 102 cp! |
Sunt satul de basini d-astea cum ca masinile romanesti sunt de ***! Pe de alta parte nu tin partea masinilor romanesti, dar nici asa ca voi... La voi, e cam asa: Daca e romaneasca e ragalie.... V-ati invatat sa comparati dacia cu BMW (fara nici o aluzie la COObra), cu Audi sau alte masini! Pastrati frate proportiile! Normal ca in astfel de comparatie Dacia e naspa, dar nu e corect asa... Si care e faza cu motorul de vectra? Ce nelamuriri aveam eu ca nu stiu!
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:17. |
- Copyright 2026 4Tuning