Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia LOGAN vs BMW 520 din 79 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/2219-dacia-logan-vs-bmw-520-79-a.html)

cojo 26-10-04 18:30

masina arata bine dar cam slabuta la motor shi cam instabila da arata bine cu jentile shi sistemul de evacuare

EvLSant0S 26-10-04 19:59

stai linstit, ca acest andrei are multe in cap , logan asta are mare potential .. cel putin in mana lui andrei , nu se opreste aici cu modificarile

Bestie , acum ca am nr tau de telefon ,o sa vb mult mai des , esteti invitati la noi acolo cand vreti voi numa` sa datzi un tel inainte sa ziceti cu cine si cum veniti :D

Inca o data , mi-a facut mare placere sa te cunosc , si p tine si p andrei , :D pe behu il stiam :D de mult :D

Cand m-a lasat cu un picior pe afara :D el crezand ca sunt in masina :D odata... demult :P ahh ce marfa era atunci :D behule , sa mai veniti tata , sa mai merem la un suc ceva , sa mai vb :D va asteptam ! b`bye

Bestie 26-10-04 22:31

Ma bucur ca exista si unii care apreciaza totusi Loganul lui Andrei! Si Santos, mi-a povestit Behu de faza aia cand era sa te piarda.... imi pare rau ca n-am prins si eu vremurile alea! Asta e, cine stie... poate, poate... :twisted: Oricum, cum ai zis si tu, vb la tel poate ne mai vedem! :wink:

tazmania 29-10-04 20:22

rs ziceai ca dacia tot dacie ramane....probabil uitzi de cursa de la mare cand o dacie 1300 a dat clasa la multe masini mult mai puternice decat ea... :lol: respekt maxim ptr propietar,cat despre cobra il invit sa se dea si cu mine odat,am tot motor de renault,e vb de o laguna sa revansez loganul.....cobra astept mailu tau sau un tel la 0723881377.

Hondarul 30-10-04 01:36

gologanul asta era ieri cu roata blocata la udriste... parcase fix in mijloc... :lol: :lol: :lol:

catalin rs4 31-10-04 01:57

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tazmania\"
rs ziceai ca dacia tot dacie ramane....probabil uitzi de cursa de la mare cand o dacie 1300 a dat clasa la multe masini mult mai puternice decat ea... :lol: respekt maxim ptr propietar,cat despre cobra il invit sa se dea si cu mine odat,am tot motor de renault,e vb de o laguna sa revansez loganul.....cobra astept mailu tau sau un tel la 0723881377.

respekt pt dacia..aia tare.. :lol: desigur..daca bagi ceva bani..si cu multa rabdare..se poate face...si din dacie ceva..dar totusi..nu vreau sa ma intind aici la o discutie care nu isi are..rostul...am vazut diferenta..dintre dacia si bmw(coobra) :lol:

Bogdan_16v 31-10-04 02:12

Si nu orice BMW, ci ditamai BMW din '79 cu cea mai slaba motorizare la clasa lui... :lol: vs motor nou nout si tunat, cu putere specifica care tb sa-l aduca in avantaj...Oamenii se pare ca tot nu inteleg ca cutia la Logan e principala vinovata...mai sunt si alti factori de care tb sa tinem seama...ca de pilda pierderi din transmisie...
In alta ordine de idei, sunt curios care ar fi rezltatul SGM vs Logan tunat...de parca n-as stii de p-acum... :lol:
tazmania, ce motorizare ai pe Laguna? Sa nu-mi spui ca Dci...in cazul asta, cam slabe sanse pt razbunare...

COObra 31-10-04 06:52

Quote:

laguna 2.0 16v 175cp
aste e in semnatura ta..
eu cred ca nu ai inteles ca am 122 de cai in talon :lol:
dar ca sa iei revansa la logan..bineinteles ca ne dam. numai ca mai vorbim dupa ce fac ambreiaju :cry:

Bogdan_16v 31-10-04 11:47

De unde atatia cai? E 2.0 16v Turbo motorizarea? Ala de 120kw? Pai in cazul asta cam unde ar fi corectitudinea? Macar Loganul si Bmw-ul se presupune ca aveau acceleratii sensibil apropiate, ba chiar in favoarea Logan-ului...

Am sters eu cele 2 mesaje offtopic...Gabi, sper ca nu te superi... :wink:

d_dragomir01 04-11-04 23:11

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EvLSant0S\"
vad ca toti au uitat sa precizeze faptul ca acel logan , are 102 cai , cel putin asa spune posesorul , din evacuare , filtru , in fine , cert e ca , proprietarul spune ca are 102 cp , faceti voi calculele , care-i rezultatul cu un logan ... stock ... :wink: in leg. cu faza cu slow motion ... au fost masurati cei 400 de m , deci cursa a fo` pe 400 de m .. ca sa nu existe indoieli in privinta distantei


un filtru de genul ala si evacuarea aia de 2 lei facuta dupa ureachea unui necunoscator mai mult de 2-3 cai nu a pus in plus! asa ca cursa era la fel de spectaculosa si cu logan-urile de la politie! poate de la folii sa aiba ceva cai in plus! va dau un sfat!...cand faceti un tuning cu linie sportiva ganditi-va mai intal la ce aveti sub motor! am vectra 2000 de 130 cp si o omega B v6 170 cp si inca nu ma incumet sa fac ceva spectaculos din ele! vorbiti dupa 200 de cai! s-a umplut bucurestiul de dacii clorate si \"tunate\" in care urla manelele! da-ti mai departe mesajul sa inteleaga toata lumea cate aspecte are tuning-ul asta!
cad despre tipul cu BMW am tot respectul! am condus loganul si il sfatuiesc sa-si aibe grija incontinuare de bmw-ul lui!

TNos 05-11-04 07:57

in primul rand....din cate am inteles eu Logan-ul are jante pe 17''...asta e primul motiv pt care a pierdut cursa...modificarile nu mai contau... sunt curios daca isi pune la loc jantele standard ce se va intampla? poate va bate tot coobra, dar se va vedea diferenta la Logan....

COObra 05-11-04 09:24

TNos te contrazic. Omul are intradevar jante pe 17 dar are talon de 45 si dupa ce am facut un mic calcul a reiesit ca diferenta de roate la inaltime era f mica.
adica la 100 la ora de fapt el are 101,8 (ceva de genul asta). Deci nu a pierdut prin schimbarea rotilor.
oricum jantele au schimbat mult infatisarea loganului iar oamenii au fost de nota 10.(nu au venit cu harfe si basini in cap ci din contra au fost fair play)
singurul lucru care imi pare rau e ca a trebuit sa plecam cam repede si nu am apucat sa mai schimbam o vorba doua.

Hondarul 05-11-04 09:39

Toata lumea o tine ca daca pui janta mai mare si talon mai mic este acelasi lucru cu janta mai mica si talon mai inalt... Total neadevarat... O janta pe 13' este cu mult mai usoara decat o janta pe 17'. Asadar motorul are de tras mai multa greutate. Rezistenta la aer, suprafata de frecare mai mare, etc...

Oricum, ramane de vazut... O Dacie Logan normala vs. Coobra... :wink:

TNos 05-11-04 10:10

un tol are 25,4 mm....diferenta de talon este de 25 mm in cazul in care are talon de 45..deci diferenta al diametru rotii este de 51,2 mm, in cazul jantelor stock de 14''...problema este la accelerare si nu la viteza, se accelereaza mai greu asa, observabil bine....iar forta de frecare nu are nici o legatura cu suprafata, suprafata nu influnteaza cu nimic marimea ei

Hondarul 05-11-04 10:15

Daca pui anvelope pe 17, nu o sa aiba 195, ci de la 215 in sus, ma gandesc... Mai multa rezistenta impotriva aerului (desi asta se vede numai la viteze mari), mai mult contact cu asfaltul, mai muilta frecare. Asta am vrut sa zic. Dar oricum, la ce viteze mergeau masnile nu cred ca asta ar conta...

COObra 05-11-04 10:29

oka
in cazul asta provoc eu aici orice dacie logan cu roate normale , chip , evacuare si filtre sa se dea cu bosorogu meu. :evil:
ca vad ca oamenii astia cred ca miam tras avantaje de partea mea
baieti si eu am caucioace mai inalte decat stock
si am schimbat si cutia de 4 trepte cu una in 5 care e mai lenesa. dar ma rog
faceti rost de un logan. :evil:

free4wayu 05-11-04 10:44

loganu-unde e filmu?
 
unde e filmu pe site?
e cam intortocheat

COObra 05-11-04 10:48

pe prima pagina a acestui topic :wink:

mara 05-11-04 11:05

Un Logan de serie, sa zic asa, are rotile pe 15. Deci diferenta nu e ca de la 13 la 17.

Bestie 05-11-04 23:21

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"d_dragomir01\"
un filtru de genul ala si evacuarea aia de 2 lei facuta dupa ureachea unui necunoscator mai mult de 2-3 cai nu a pus in plus! asa ca cursa era la fel de spectaculosa si cu logan-urile de la politie! poate de la folii sa aiba ceva cai in plus! va dau un sfat!...cand faceti un tuning cu linie sportiva ganditi-va mai intal la ce aveti sub motor! am vectra 2000 de 130 cp si o omega B v6 170 cp si inca nu ma incumet sa fac ceva spectaculos din ele! vorbiti dupa 200 de cai! s-a umplut bucurestiul de dacii clorate si \"tunate\" in care urla manelele! da-ti mai departe mesajul sa inteleaga toata lumea cate aspecte are tuning-ul asta!
cad despre tipul cu BMW am tot respectul! am condus loganul si il sfatuiesc sa-si aibe grija incontinuare de bmw-ul lui!

Mai prietene, daca tu crezi ca un K&N de 150E e de 2 lei la fel ca si o evacuare Borla... iti recomand cu caldura, ca si Parazitii .... \"Citeste o carte\", in cazul tau despre masini! Si inca o chestie, daca tot ai Vectra aia, ar trebui sa stii ca are 136 cp nu 130! Dar probabil ca tu aveai motorul de 2.0 i SOHC (sa-mi spui daca nu intelegi ce zic, ca sa-ti traduc, ca ma astept si la chestii d-astea), si cu un \"tuning in spatele blocului\" ai dus-o in 130! Mai lasa-ma ma cunoscatorule cu aberatiile astea!

Bestie 05-11-04 23:24

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"COObra\"
singurul lucru care imi pare rau e ca a trebuit sa plecam cam repede si nu am apucat sa mai schimbam o vorba doua.

Coobra, poate ne mai vedem, cine stie.... Noua ne-ar face placere, dar pe unii dintre noi ne mai incurca si munca :cry: (nu e cazul meu, :twisted: , nu am facultate noaptea) :lol:

COObra 05-11-04 23:27

bai aici ai dreptate cu munca asta.
ce dreku sa faci mai tre sa si producem daca vrem sa ne mearga rotzile pe asfalt :lol:
de vazut.........stiti unde ne gasiti si in ce zile (cred)
oricum un telefon si se rezolva :wink:
poate stam si noi la un cico si o prajitura ceva.

Bestie 05-11-04 23:33

cam stim... oricum, avem telefoanele voastre, il am si pe al tau, si pe al lui Santos, o sa va sunam inainte oricum, n-o sa venim neanuntati, sper sa venim sapt viitoare si noi! :lol:

COObra 05-11-04 23:36

Va asteptam cu cea mai mare placere

Gabi_323i 06-11-04 09:03

mda, acum o dati ca a pierdut din cauza jantelor ..... filtru si evacuarea in cazul asta nu se pun? nu trebuia sa recupereze :D aduceti voi un Logan STOCK adica fara o modificare si sunt sigur ca va accepta COObra provocarea, daca isi rezolva masina mai repede :?

PS:cand te dai cu el sa-ti demontezi stuturile de invervier :D:D:D:D:D

Bestie 06-11-04 10:35

Nu a spus nimeni ca Andrei a pierdut datorita jentilor! Cel putin nimeni dintre cei care am venit in seara aia nici Behu, nici Andrei, nici Gaboz (baiatu' cu Papucu' alb) si nici eu. Eu am mai spus, la liniuta, nu cred ca se punea problema castigatorului, noi vroiam sa vedem vit. max a Loganului. Dar speram sa facem si asta odata...

In cazul unei curse COObra vs. Logan stock.... nu am ce sa zic, e evident ca Loganul nu are nici o sansa... Lasati ce scrie in carte cu acceleratia mai buna la Logan!

COObra 06-11-04 18:56

eu m-am aruncat cu viteza maxima dar am uitat sa zic ca am o mica problema..........nu imi merge kilometraju.
ce vroiam eu sa fac era sa merg in spatele loganului cu telefonul la ureche, omu imi spunea cand e blana la el intr-a 5-a, poza vitezometru la 190-195 sau 200 si dupa aia ma poza si pe mine cum il depasesc :lol: 8)

Bestie 06-11-04 18:58

:lol: :lol: :lol: Suna bine COObra, sper s-o facem si p-asta curand! :wink:

calin 06-11-04 23:29

bmw rupe tot
 
loganurile is o vrajeala

Hondarul 06-11-04 23:44

O vrajeala de 9000 Euroi... Cam cat 10 asemenea BMW-uri... La pret doar !!!!! :lol:

tazmania 08-11-04 12:26

bogdan 16 v daca erai putzin atent la ce am scris,itzi puteai da seama ca un motor 2.0 16v 175cp nu prea are cum sa fie dci.....si chiar daca ar fi fost am curaj sa fac pariu ca il facea pe coobra....cel putzin asa cred eu!tu ai vazut cat de bine trage un diesel la asemenea putere?eu zic sa te mai gandesti....cat despre logan,dacia e pe un drum bun asata facand comparatzie cu vechile modele... :lol: :lol: performantza.aspect....respect ptr totzi :lol: :lol:

Bogdan_16v 08-11-04 12:46

Am zis eu ceva de Dci? Am intrebat daca e motorizarea turbo pe benzina si atat...si daca da, unde ar fi corectitudinea unei curse cu o masina de 120cp si 1300 si ceva de kg...
Cat despre Megane 2 dci 120cp...slabutza masina...nicidecum de alergat...nenea Coobra ti-l face sau e cel putin egal...asta in cazul in care e stock...oricum, offtopic...

COObra 08-11-04 12:56

hai ca esti tare. imi place de tine, vrei sa te dai cu 174 de cai cu mine :P :P :P
de dragul showlui ma dau cu tine.
ma faci sa rad.
dar dupa aia ca sa isi ia 4SS revansa te dai cu o masina de la noi.

d_dragomir01 08-11-04 21:35

Re:
 
pentru bestie!
omule intereseaza-te cat are motorul de 2000 20SEH (95kw=129cp) si dupa aceea mai vb! si tine cont asta-i a lu` tata! sper ca ai inteles ca am v6 pe omega! la o masina de 2000 cm s-a dovedit ca cu toate esapamentele suspendate si filtrul de aer scos nu se pot obtinemai mult de 8-10 cp! asa ca nu uita ca nu am 20 sohc ci 20seh si 25xe 24v....... cat despre mesajul de la parazitii...........afla de la mine ca anul asta termin facultatea de constructii si ce este si mai important si tot anul asta termin pe specializarea de autovehicule rutiere la politehnica bucuresti si si mai important este sa retii ca lucrez de 3 ani la midocar bucuresti (audi)
iti multumesc pentru intelegere si sper ca toata lumea va intelege ca logan-ul este o masina de cea mai joasa clasa!

Bogdan_16v 08-11-04 22:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"d_dragomir01\"
sper ca toata lumea va intelege ca logan-ul este o masina de cea mai joasa clasa!

Sunt total de acord cu tine...si este purul adevar... :wink:
Usurel cu polemica, baieti...

d_dragomir01 08-11-04 22:10

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Quote:

Originally Posted by \"d_dragomir01\"
sper ca toata lumea va intelege ca logan-ul este o masina de cea mai joasa clasa!

Sunt total de acord cu tine...si este purul adevar... :wink:
Usurel cu polemica, baieti...


bravo bogdan 16v, se pare ca am cu cine ma intelege pe aici!
oricum in viata orice merita incercat si totul trebuie apreciat! dar sa spui ca de la filtrul ala si o simpla toba loganul ala are 102 cai este strigator la cer nui asa! de unde rezultatul asta de fix 102 cai! eu zic sa nu mai spuna proprietarul la nimeni pt ca o sa se puna din fabrica daca este asa de reusit tuningul asta sau cel putin cei de la politie isi vor pune sigur aceste accesorii simple! :lol:

Bestie 08-11-04 23:02

Caterincosule, ai condus sau ai vazut tu masina lui Andrei ca sa vb???? :burn: :burn: :burn:

Bogdan_16v 08-11-04 23:35

Bestie, serios acum..pe bune...tu chiar crezi ca dintr-un filtru si-o evacuare se pot scoate 12 cp dintr-un 1.6 8v??? Eu am vazut masina, am fost de fata si sincer, mult zgomot pt nimic...jante frumoase, evacuare zgomotoasa si cam atat...teoretic vorbind, pe hartie, Loganul tb sa fie cu putin mai rapid decat BMW-ul, si asta in varianta stock...si, a fost? Nu.....cand o sa intelegeti ca nu doar cp conteaza? Ti-am zis, poate avea si 200cp, daca pierde prin transmisie mult, sunt efectiv anulati...si cum Logan a fost conceputa ca o masina f ieftina de familie, cu un motor de 10-12 ani si cu o cutie pt consum, cam grea treaba sa faci masina de fuga din ea...

d_dragomir01 08-11-04 23:38

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bestie\"
Caterincosule, ai condus sau ai vazut tu masina lui Andrei ca sa vb???? :burn: :burn: :burn:

de vazut am vazut-o inainte sa apara cursa asta rusinoasa! pe bd timisoara mai precis pe la frigocom! de atunci m-a amuzat! se pare ca tu esti fan logan si nu fan masini! cad despre condus am condus una noua de la reprezentanta ca doar acolo lucreaza tata, de ce crezi ca e vre-o dif intre ele? cum e cu motorul ala de vectra? te-ai lamurit!
o seara buna! tot respectul pt jante! a avut gust omul! nimic nu m-a deranjat decat acei fix 102 cp!

Bestie 09-11-04 14:56

Sunt satul de basini d-astea cum ca masinile romanesti sunt de ***! Pe de alta parte nu tin partea masinilor romanesti, dar nici asa ca voi... La voi, e cam asa: Daca e romaneasca e ragalie.... V-ati invatat sa comparati dacia cu BMW (fara nici o aluzie la COObra), cu Audi sau alte masini! Pastrati frate proportiile! Normal ca in astfel de comparatie Dacia e naspa, dar nu e corect asa... Si care e faza cu motorul de vectra? Ce nelamuriri aveam eu ca nu stiu!


All times are GMT +2. The time now is 12:17.

- Copyright 2026 4Tuning