Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colectii si Colectionari (https://forum.4tuning.ro/651-colectii-colectionari.html)
-   -   Brichete si soldatei (https://forum.4tuning.ro/651-colectii-colectionari/217736-brichete-soldatei.html)

2010 07-03-11 21:06

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4147149)
deci...revin cu o bricheta adevarata:D,super dupa parerea mea:IMCO TRIPLEX SUPER,MADE IN AUSTRIA,sper sa va placa:
ps draga colega,ai un pm;).

Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4149810)
azi am avut o mare bucurie,mama mi-a gasit doua brichete,una o am chiar de la mama,care la randul ei a primit-o cadou demult,anii 60;a doua o am din 1991,doar ca ...am imprumutat-o sorei mele care atunci cand a ramas fara gaz(bricheta, nu sora:lol:) nu a incarcat-o imediat,evident ca garniturile s-au uscat si pierde gazul destul de repede.

Frumoase brichetele mai ales asta cu tabachera!

Cozmescu-Alin 07-03-11 23:58

Re: Brichete si soldatei
 
Domnilor va admir hobbyul. Am si eu o intrebare sperand ca la voi pot gasii un raspuns.

De unde pot achizitiona si eu o bricheta mai speciala? As dori sa fie intr-o stare cat mai buna, si sa nu coste foarte mult. Ceva special. Nu de firma sau mai stiu eu din ce serie limitata. Doar sa fie ceva mai special.

Multumesc.

cruizer11 08-03-11 00:18

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by Cozmescu-Alin (Post 4151578)
Domnilor va admir hobbyul. Am si eu o intrebare sperand ca la voi pot gasii un raspuns.

De unde pot achizitiona si eu o bricheta mai speciala? As dori sa fie intr-o stare cat mai buna, si sa nu coste foarte mult. Ceva special. Nu de firma sau mai stiu eu din ce serie limitata. Doar sa fie ceva mai special.

Multumesc.

Gasesti in targul de saptamana.Eu de acolo am cumparat 3 brichete metalice foarte ieftine.

2010 08-03-11 06:10

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by cruizer11 (Post 4151599)
Gasesti in targul de saptamana.Eu de acolo am cumparat 3 brichete metalice foarte ieftine.

Foarte adevarat!

2010 09-03-11 08:32

Re: Brichete si soldatei
 
1 Attachment(s)
Inca una venita..

ovibonaparte 09-03-11 16:23

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by Cozmescu-Alin (Post 4151578)
Domnilor va admir hobbyul. Am si eu o intrebare sperand ca la voi pot gasii un raspuns.

De unde pot achizitiona si eu o bricheta mai speciala? As dori sa fie intr-o stare cat mai buna, si sa nu coste foarte mult. Ceva special. Nu de firma sau mai stiu eu din ce serie limitata. Doar sa fie ceva mai special.

Multumesc.

deci...o bricheta mai speciala...pai depinde ce anume,eu povesteam la inceput(cand am postat prima oara) de bricheta in forma de toaleta care avea si scrumiera si care costa 15 lei(cu asta nu se putea merge la bar,e clar:D),ceva mai special poate fi orice,doar sa placa celui care o cumpara,asa...decat sa cauti in targuri mai bine iei de la vanzatorii ambulanti sau,ma rog,de la tarabele mici pe care cred ca le are orice oras,unde sant zeci de modele,dragute si deloc scumpe tocmai din motivele enumerate mai sus,sau cu putina rabdare(si mult noroc) se poate gasi in targ ceva interesant,bafta...

2010 10-03-11 04:27

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4156013)
deci...o bricheta mai speciala...pai depinde ce anume,eu povesteam la inceput(cand am postat prima oara) de bricheta in forma de toaleta care avea si scrumiera si care costa 15 lei(cu asta nu se putea merge la bar,e clar:D),ceva mai special poate fi orice,doar sa placa celui care o cumpara,asa...decat sa cauti in targuri mai bine iei de la vanzatorii ambulanti sau,ma rog,de la tarabele mici pe care cred ca le are orice oras,unde sant zeci de modele,dragute si deloc scumpe tocmai din motivele enumerate mai sus,sau cu putina rabdare(si mult noroc) se poate gasi in targ ceva interesant,bafta...

Am vazut acum doua zile intr-o bijuterie ceva frumos.. brichete gen Zippo gravate cu tot ce vrea clientul

ovibonaparte 12-03-11 10:55

Re: Brichete si soldatei
 
urmeaza inca trei bucati,poate patru,nu am avut timp sa pozez,poate maine:D.

2010 12-03-11 14:25

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4163347)
urmeaza inca trei bucati,poate patru,nu am avut timp sa pozez,poate maine:D.

Astept pozele!!!

ovibonaparte 12-03-11 23:47

Re: Brichete si soldatei
 
7 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4163667)
Astept pozele!!!

sper sa nu fii dezamagit,e posibil sa apara si un ZIPPO,dar acuma sant astea trei:KINGSWAY,SUNEX,FEUDOR(SWISS MADE),le-am facut aproape de 1 noaptea;)...

2010 13-03-11 02:32

Re: Brichete si soldatei
 
Foarte frumoase man!!!

cruizer11 13-03-11 13:02

Re: Brichete si soldatei
 
4 Attachment(s)
Haideti sa va arat si eu ce am.Deocamdata 3 brichete,cele mici sunt cumparate din targ.Mai am 2 pe benzina dar nu le gasesc.Sper sa va placa!

ovibonaparte 13-03-11 19:17

Re: Brichete si soldatei
 
3 Attachment(s)
[QUOTE=ovibonaparte;4164896]sper sa nu fii dezamagit,e posibil sa apara si un ZIPPO...
iata si bricheta ZIPPO,cu o tema frumoasa:SEMNELE ZODIACULUI...

2010 13-03-11 21:45

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by cruizer11 (Post 4165869)
Haideti sa va arat si eu ce am.Deocamdata 3 brichete,cele mici sunt cumparate din targ.Mai am 2 pe benzina dar nu le gasesc.Sper sa va placa!

Am gasit si eu pistolul in targ dar lipsea o parte din maner..
Frumoase brichetele man!
[QUOTE=ovibonaparte;4166725]
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4164896)
sper sa nu fii dezamagit,e posibil sa apara si un ZIPPO...
iata si bricheta ZIPPO,cu o tema frumoasa:SEMNELE ZODIACULUI...

Ei..asta da!

cyper1978 13-03-11 21:45

Re: Brichete si soldatei
 
oooo da zippo este ceva special,ma refer la cele originale,ma apuc si eu de poze maine ....:D

2010 13-03-11 21:47

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by cyper1978 (Post 4167268)
oooo da zippo este ceva special,ma refer la cele originale,ma apuc si eu de poze maine ....:D

Abia astept!!

ovibonaparte 13-03-11 22:10

Re: Brichete si soldatei
 
Ei..asta da![/QUOTE]
sa inteleg ca restul nu ti-au placut?Zippo sant frumoase dar sincer,mie mi se par mult mai interesante cele mai vechi...

2010 14-03-11 15:05

Re: Brichete si soldatei
 
sa inteleg ca restul nu ti-au placut?Zippo sant frumoase dar sincer,mie mi se par mult mai interesante cele mai vechi...[/QUOTE]

Imi plac foarte mult cele cu adevarat vechi dar nu se prea gasesc iar atunci cand dau de ele sunt foarte scumpe..

cyper1978 14-03-11 18:22

Re: Brichete si soldatei
 
5 Attachment(s)
toate sunt frumoase doar ca pt zippo am o slabiciune anu,me .....iata una din ele luata acum 3 ani din N.Y.pret 80$....sper sa va placa...:D

2010 14-03-11 18:29

Re: Brichete si soldatei
 
Cum naiba sa nu placa bunatatura asta de bricheta..
Next!

ovibonaparte 14-03-11 22:11

Re: Brichete si soldatei
 
zici ca m-a lovit trenul...am primit warn de la wife ca daca ma apuc si de brichete(ca oricum e plina casa de masinute:D)am incurcat-o...da' zau...parca trag ele la mine,eu nu ma straduiesc deloc;am si o intrebare:la zippo asta de am promit-o cadou e o mica problema,la inchiderea clapetei iasa continutul din suport si trebuie sa o ajut sa stea in lacas pt. a putea inchide bricheta,ce ma sfatuiti?

2010 14-03-11 22:33

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4170247)
zici ca m-a lovit trenul...am primit warn de la wife ca daca ma apuc si de brichete(ca oricum e plina casa de masinute:D)am incurcat-o...da' zau...parca trag ele la mine,eu nu ma straduiesc deloc;am si o intrebare:la zippo asta de am promit-o cadou e o mica problema,la inchiderea clapetei iasa continutul din suport si trebuie sa o ajut sa stea in lacas pt. a putea inchide bricheta,ce ma sfatuiti?

Nu esti singurul man stai linistit..:lol::lol:
Scoti bricheta din carapace si tragi de tabla sa o largesti putin, dupa asta nu o sa mai iese!

cyper1978 15-03-11 19:08

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4169505)
Cum naiba sa nu placa bunatatura asta de bricheta..
Next!

next nu asa curind man pt ca majoritatea sunt in vitrina la tara si nu stiu cand ajung.....

Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4170247)
zici ca m-a lovit trenul...am primit warn de la wife ca daca ma apuc si de brichete(ca oricum e plina casa de masinute:D)am incurcat-o...da' zau...parca trag ele la mine,eu nu ma straduiesc deloc;am si o intrebare:la zippo asta de am promit-o cadou e o mica problema,la inchiderea clapetei iasa continutul din suport si trebuie sa o ajut sa stea in lacas pt. a putea inchide bricheta,ce ma sfatuiti?

ori scoti bricheta din carcasa si stringi carcasa ori cum a zis costi:D

ovibonaparte 15-03-11 20:52

Re: Brichete si soldatei
 
va multumesc la amandoi,am urmat deja sfatul lui costi(sper ca nu te superi,chiar daca nu am baut bruderschaft:D) si sta desi parca,inca ar vrea sa iasa...
p.s.-sa arunci o privire si la subiectul cu bani...

2010 16-03-11 20:30

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4172702)
va multumesc la amandoi,am urmat deja sfatul lui costi(sper ca nu te superi,chiar daca nu am baut bruderschaft:D) si sta desi parca,inca ar vrea sa iasa...
p.s.-sa arunci o privire si la subiectul cu bani...

O largesti si mai tare ca se fixeaza pana la urma..
Am vazut banutii ai ceva adunat acolo mane!

2010 21-03-11 11:14

Re: Brichete si soldatei
 
2 Attachment(s)
Inca una din targ

2010 27-03-11 11:05

Re: Brichete si soldatei
 
1 Attachment(s)
Inca una asa de duminica..

ovibonaparte 27-03-11 23:29

Re: Brichete si soldatei
 
nu ma mandresc cu fapta mea dar sambata(19 martie)inainte sa plec in concediu am lasat in piata o bricheta :,,FAGARASANUL''...nu radeti de mine ca rad eu destul...vremea rea...nu au venit sursele de masinute,am fost iritat si iata...ce a iesit...:sad:

ovibonaparte 02-04-11 12:44

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4205313)
nu ma mandresc cu fapta mea dar sambata(19 martie)inainte sa plec in concediu am lasat in piata o bricheta :,,FAGARASANUL''...nu radeti de mine ca rad eu destul...vremea rea...nu au venit sursele de masinute,am fost iritat si iata...ce a iesit...:sad:

cand e sa fie pt. tine...(adica pt. mine:D)...azi am gasit bricheta FAGARAS(pe care nu o luasem initial),iar cel care a vandut-o a avut saptamana trecuta o bricheta americana din razboi cica...revin cu poze cu cea romaneasca.

ovibonaparte 02-04-11 22:58

Re: Brichete si soldatei
 
6 Attachment(s)
revin cu poze,intai o bricheta care e a unui amic:SILVER MATCH,foarte frumoasa dupa parerea mea,si bricheta ECON FAGARAS,nu la fel de frumoasa dar mie imi place mai mult ca deh...e a mea...aceste brichete erau destul de scumpe la vremea lor...

cruizer11 02-04-11 23:04

Re: Brichete si soldatei
 
1 Attachment(s)
Am sa prezint si eu pe parcurs mica mea colectie de brichete.Deocamdata doar pe asta am gasit-o dar voi reveni si cu restul.

2010 06-04-11 22:31

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by cruizer11 (Post 4221989)
Am sa prezint si eu pe parcurs mica mea colectie de brichete.Deocamdata doar pe asta am gasit-o dar voi reveni si cu restul.

Frumoasa asta, astept si restul!

ovibonaparte 17-04-11 15:46

Re: Brichete si soldatei
 
6 Attachment(s)
inca doua,prima,PENGUIN SUPERLATIVE AUTOMATIC LIGHTER,foarte frumoasa dupa parerea mea;a doua nici nu am banuit initial ca e bricheta,dar este,si una care intra in topul preferintelor mele chiar daca e doar NAPOLEON nepotul:-),realizata foarte bine,japoneza,functioneaza pe principiul brichetelor ZIPPO,cu benzina...

2010 17-04-11 18:26

Re: Brichete si soldatei
 
superba a doua man!

ovibonaparte 07-05-11 17:34

Re: Brichete si soldatei
 
7 Attachment(s)
revin cu doua bucati:GS KING,starea impecabila,si a doua:SHARP,care chiar daca a avut si vremuri mai bune mie imi place foarte mult.

2010 08-05-11 20:48

Re: Brichete si soldatei
 
frumoase tare brichetele!

ovibonaparte 15-05-11 18:52

Re: Brichete si soldatei
 
5 Attachment(s)
iata si ,,recolta'' de azi,mai slabuta calitativ,zgarieturi,lipsuri dar modele interesante...

2010 15-05-11 20:10

Re: Brichete si soldatei
 
Quote:

Originally Posted by ovibonaparte (Post 4326760)
iata si ,,recolta'' de azi,mai slabuta calitativ,zgarieturi,lipsuri dar modele interesante...

vad ca prinzi in fiecare duminica...la mine foarte slaba piata..
frumoase rau si astea man!

sergini0 28-05-11 00:04

Re: Brichete si soldatei
 
1 Attachment(s)
Nu ştiam de existenţa topicului. Săptămāna asta mi-am luat şi eu prima brichetă pentru viitoarea mea colecţie, colecţie pe care sper să-mi permit să o īntreţin. Ca şi temă, majoritatea vor fi brichete pe benzină, de dimensiuni şi forme apropiate cu aceasta (sper să nu dureze foarte mult pānă pun māna şi pe un Zippo) şi probabil pistoale brichetă, sau orice brichetă retro. Ce părere aveţi? :D

alynex 24-06-11 16:56

Re: Brichete si soldatei
 
2010 o bricheta in forma de lincoln nu te intereseaza?


All times are GMT +2. The time now is 05:13.

- Copyright 2026 4Tuning