Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Galati / Braila (https://forum.4tuning.ro/42-galati-braila.html)
-   -   Nissan 200SX S14 Project (https://forum.4tuning.ro/42-galati-braila/215753-nissan-200sx-s14-project.html)

chiper 12-12-10 22:24

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
sa iasa drift car ca la japan si totul e ok :) SUCCES!

daniwmk 13-12-10 12:23

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
1 Attachment(s)
Nu se vrea a fi masina de drift.
Ideea e sa aibe aderenta cat mai mare sa fie placut de condus nu sa te sperie in fiecare viraj :D .
In ideea asta am si cumparat semislick urile (Micheline PS Cup) cu latime considerabil mai mare decat ce avea original.

chiper 14-12-10 00:22

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
merita romania o asa masina la drift tinand cont ca majoritatea se dau cu masini care nu au nici o treaba cu fenomenul asta dar....pana mea fiecare cu ce-i place :) spor la treaba in continuare :D

daniwmk 15-12-10 19:57

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Fiabilitatea , performantele si aspectul ne intereseaza cel mai mult la proiectul asta.
Am mai scris la inceput ca se vrea o masina sportiva in adevaratul sens al cuvantului.
Daca era o masina de drift altele ar fi fost alegerile in materie de piese cu siguranta.

Radu. 17-12-10 09:19

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Probabil sora mai mare a GDL-ului:evil:, bafta dani.

KarFanatik 18-12-10 19:53

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Te vedem la vara prin orase? :D sa iti ajute dumnezeu! vreau si eu o tura cu ea,ca pasager contra cost desigur....deci cu aprobarea proprietarului as fi prima persoana care va merge cu S14-le.





Glumeam desigur... ;)

daniwmk 22-12-10 18:48

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Probabil voi merge cu ea mult prin oras in rodaj cand va veni timpul.
Masina se vrea gata in luna martie deci sigur din primavara anului viitor va iesi la plimbari prin oras.
Schimbare de plan in ceea ce priveste motorul ...
Blocul si chiulasa au plecat spre UK unde Simon Norris (Norris designs) va lucra la ele.
Probabil va fi prima masina din Romania care va avea o turbina din noua serie GTX scoasa de Honeywell - Garrett.

MauS 25-12-10 22:31

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 3919490)
Probabil voi merge cu ea mult prin oras in rodaj cand va veni timpul.
Masina se vrea gata in luna martie deci sigur din primavara anului viitor va iesi la plimbari prin oras.
Schimbare de plan in ceea ce priveste motorul ...
Blocul si chiulasa au plecat spre UK unde Simon Norris (Norris designs) va lucra la ele.
Probabil va fi prima masina din Romania care va avea o turbina din noua serie GTX scoasa de Honeywell - Garrett.

Da cateva detalii te rog despre ce o sa-i faci exact la Norris si ce piese vor folosi te rog. Ce turbina mai exact? :)

daniwmk 26-12-10 00:53

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Piesele folosite vor fi de la Tomei/HKS si ND iar turbina va fi din noua serie GTX-R.
Motorul va fi un build block ND.

Ene'Andrei 26-12-10 12:18

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 3927434)
Piesele folosite vor fi de la Tomei/HKS si ND iar turbina va fi din noua serie GTX-R.
Motorul va fi un build block ND.

transformer 5 :lol:

daniwmk 29-12-10 16:50

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Transformer sau nu ... se pare ca si franele intarzie :(

Ele au ajuns din US in UK dar datorita vremii de acolo vor pleca carte mine pe 3-4 ianuarie si le voi primi pe 7-8 probabil.
Tot luna viitoare urmeaza sa ajunga capota carbon Seibon ,catback ul de 3" MR ,AEM Wideband ,Nismo trans+motor mounts si Greddy pulleys.

daniwmk 10-01-11 16:34

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Astazi a ajuns inapoi interiorul de la retapitat albastru (alcantara) si piele neagra.
Lucrarea a iesit excelent voi atasa poze maine.

Franele sunt si ele pe drum (undeva in DE in momentul asta). Cel mult in 3 zile le voi primi.

Restul pieselor mentionate au mai intarziat si ajung in 4 saptamani cu containerul in Olanda deci cam in 5 saptamani vor fi in Ro.

daniwmk 14-01-11 14:30

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
10 Attachment(s)
Poze cu interiorul (piele + alcanatra) si cu franele fata spate :

iuly_007 14-01-11 16:42

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
scaunele cate carute de bani au costat si de unde au fost comandate? :rolleyes2

daniwmk 14-01-11 20:23

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Scaunele au fost luate de pe un Audi TT din 2008.
Trebuiau sa fie inguste ca sa incapa in locul celor OEM si intra la astea au intrat la fix.
Sunt electrice si cu incalzire si cu rabatare (ptr coupe).
Au fost retapitate ca sa intre in tema de culoare a interiorului :D .

tapu 15-01-11 11:31

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Cine o sa se ocupe de softul masini si ce solutie s-a ales?

Frumos proiect si spor la treaba :)

daniwmk 15-01-11 11:45

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Deocmamdata nu este luata o hotarare finala.
Sunt 2 variante pe care le iau in calcul si in care am incredere :
-HKS F-Con Pro setat de Autoergonomics Grecia
-Motec setat de Norris Designs UK.

Pe 19 plec in Uk la Norris Designs si intre timp astept si din Grecia niste raspunsuri.
In 2-3 saptamani probabil voi lua o hotarare finala.

Merci pentru urari.

daniwmk 28-01-11 08:20

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
10 Attachment(s)
poze din UK :)

daniwmk 28-01-11 08:24

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
10 Attachment(s)
..........

avolex 29-01-11 07:54

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
sa inteleg ca motorul de jos este cel care va fi pe Nisan?!:D

daniwmk 29-01-11 11:20

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
:D nop ...
Motorul ala este cel de pe evo ul verde ND si are ~950 cp.
Turbina aia este un Garrett GTX42R :)

avolex 29-01-11 13:06

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 4031305)
:D nop ...
Motorul ala este cel de pe evo ul verde ND si are ~950 cp.
Turbina aia este un Garrett GTX42R :)

ahammmm si motorul nisan-ului este gata?!
P.S.ai spus ca ma bagi in lista pe mes
avolex_br
sa imi spui iar siteul ala pt softul la a mea

daniwmk 31-01-11 09:10

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Motorul de Nissan va fi gata la sfarsitul saptamanii.
Ti-am dat add acum.

C T 19 K R A 31-01-11 09:19

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Superba masina.Felicitari proprietarului:lol::lol:

felixb 04-02-11 12:19

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Bafta cu proiectul Dany, o poala de bani bagati in masina asta.Anul asta e gata?

el nino 04-02-11 20:29

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Cand aveam vreo 12-14 ani, in timp ce prietenii mei jucau fotbal in fata blocului, facem motoare de Dacie, cu tata la garaj. Cativa ani mai tarziu, contribuiam cu pensula si benzina ( spalator sef ... :D ), la realizarea motorului de Dacie cu puterea pe undeva la 90 CP. Era motorul care avea sa faca niste rezultate excelente pe circuitele de viteza si coasta in anii 80. O perioada am "rupt" legatura cu mecanica ...., urmand ca dupa multi ani sa invat motoarele de karturi. Am citit toate posturile acestui thread si cu mare dezamagire, constat ca tehnologia m-a depasit cu vreo 200 km/h ... Dar peste astea, acest proiect, m-a convins ca, avem in mizera noastra urbe, oameni care chiar stiu ce au de facut cu "fiarele"...
La mai multe fratilor!!!!! M-ati facut insa sa ma simt batran .... :(
Succesuri !!!!!!!

daniwmk 05-02-11 18:35

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Quote:

Originally Posted by felixb (Post 4051944)
Bafta cu proiectul Dany, o poala de bani bagati in masina asta.Anul asta e gata?

Merci merci ...
Bani ... care bani ... ce bani ??? :D
La noi timpul se masoara in saptamani nu in ani :))
In 6-7 saptamani este pe strazi ,asta in caz ca totul merge conform planului si nu apar surprize.
Spor si tie la imperechere.


Quote:

Originally Posted by el nino (Post 4053371)
Cand aveam vreo 12-14 ani, in timp ce prietenii mei jucau fotbal in fata blocului, facem motoare de Dacie, cu tata la garaj. Cativa ani mai tarziu, contribuiam cu pensula si benzina ( spalator sef ... :D ), la realizarea motorului de Dacie cu puterea pe undeva la 90 CP. Era motorul care avea sa faca niste rezultate excelente pe circuitele de viteza si coasta in anii 80. O perioada am "rupt" legatura cu mecanica ...., urmand ca dupa multi ani sa invat motoarele de karturi. Am citit toate posturile acestui thread si cu mare dezamagire, constat ca tehnologia m-a depasit cu vreo 200 km/h ... Dar peste astea, acest proiect, m-a convins ca, avem in mizera noastra urbe, oameni care chiar stiu ce au de facut cu "fiarele"...
La mai multe fratilor!!!!! M-ati facut insa sa ma simt batran .... :(
Succesuri !!!!!!!

Merci Edi pentru cuvintele frumoase.
Spor si tie si sper sa duci si tu la bun sfarsit "proiectul" tau.

Catalin_br 14-02-11 12:22

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Mai are fiara pana iese p sosea?
Mult succes cu proiectele!

daniwmk 14-02-11 20:05

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Pai mai dureaza cam 6 saptamani de acum incolo.
Datsunul a trecut de CT ul francez si au fost depuse actele de import.
Cu putin noroc in 2 saptamani va fi inmatriculat si adus in Ro.



PS - maine uploadez poze cu ultimele piese venite pentru 200sx

daniwmk 16-02-11 21:55

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
5 Attachment(s)
Ultimele piese sosite.

marius3030 17-02-11 07:52

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
capota e din carbon sau m-i se pare mie?:D
Doamne,abia astept sa o vad pe strazi.................:chainsaw:

avolex 17-02-11 12:41

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Quote:

Originally Posted by marius3030 (Post 4092930)
capota e din carbon sau m-i se pare mie?:D
Doamne,abia astept sa o vad pe strazi.................:chainsaw:

nu este din tabla ondulata:lol:,LINDAB chiar,cea mai tare.
normal ca este din carbon,se vede chiar si fara ochelari:shock:

NEo007 17-02-11 13:06

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Extraordinar ce va iesi din masina asta :)
Felicitari!

daniwmk 17-02-11 14:11

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
Quote:

Originally Posted by marius3030 (Post 4092930)
capota e din carbon sau m-i se pare mie?:D
Doamne,abia astept sa o vad pe strazi.................:chainsaw:

Este Seibon si este din carbon nu ti se pare.
Trust me stiu eu cel putin 2 persoane care asteapta asta mai mult decat tine :D

Quote:

Originally Posted by avolex (Post 4093715)
nu este din tabla ondulata:lol:,LINDAB chiar,cea mai tare.
normal ca este din carbon,se vede chiar si fara ochelari:shock:

Este Gerard nu Lindab daca chiar vrei sa stii :))

Quote:

Originally Posted by NEo007 (Post 4093763)
Extraordinar ce va iesi din masina asta :)
Felicitari!

Multumim de urari.

marius3030 18-02-11 08:16

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
[QUOTE=daniwmk;4093931]Este Seibon si este din carbon nu ti se pare.
Trust me stiu eu cel putin 2 persoane care asteapta asta mai mult decat tine :D



in caz ca este gata la timp in aprilie(si sper,ca tare sunt curios),masina va fi prezenta si la 4tuning days?
eu cred ca ar fi o idee buna spun eu.....:D

Catalin_br 18-02-11 16:18

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
din curiozitate cat cantareste capota??

daniwmk 18-02-11 16:51

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
[QUOTE=marius3030;4096073]
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 4093931)
Este Seibon si este din carbon nu ti se pare.
Trust me stiu eu cel putin 2 persoane care asteapta asta mai mult decat tine :D



in caz ca este gata la timp in aprilie(si sper,ca tare sunt curios),masina va fi prezenta si la 4tuning days?
eu cred ca ar fi o idee buna spun eu.....:D

Probabil va fi gata pana in aprilie dar nust ce sa iti zic in legatura cu 4tuning days.
Nu stiu ce ar presupune asta si ce am castiga prin asta.
Vom analiza :)

Quote:

Originally Posted by Catalin_br (Post 4097362)
din curiozitate cat cantareste capota??

Probabil cam 8 kg cred poate un pic mai mult ... asta complet echipata (dublura/incuietoare etc)
Dar sa nu crezi ca a fost luata pentru a salva 7-8 kg :D
Ar fi stupid sa dai 100 euro pentru fiecare kg castigat ...
Este mai mult pentru style / look ul pe care il ofera si prizele de aer.

daniwmk 02-03-11 16:23

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
In seara asta adaug poze cu progresul facut.
Au fost montate aripile wide pe spate :)

daniwmk 02-03-11 18:26

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
9 Attachment(s)
.......

marius3030 02-03-11 20:14

Re: Nissan 200SX S14 Project
 
misto rau aripile si evazarile
app...cred ca stiu unde se lucreaza la ea!;)
pe saptamana viitoare poate ii fac o vizita!:D


All times are GMT +2. The time now is 01:05.

- Copyright 2026 4Tuning