![]() |
Re: Nissan 200SX S14 Project
sa iasa drift car ca la japan si totul e ok :) SUCCES!
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
1 Attachment(s)
Nu se vrea a fi masina de drift.
Ideea e sa aibe aderenta cat mai mare sa fie placut de condus nu sa te sperie in fiecare viraj :D . In ideea asta am si cumparat semislick urile (Micheline PS Cup) cu latime considerabil mai mare decat ce avea original. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
merita romania o asa masina la drift tinand cont ca majoritatea se dau cu masini care nu au nici o treaba cu fenomenul asta dar....pana mea fiecare cu ce-i place :) spor la treaba in continuare :D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Fiabilitatea , performantele si aspectul ne intereseaza cel mai mult la proiectul asta.
Am mai scris la inceput ca se vrea o masina sportiva in adevaratul sens al cuvantului. Daca era o masina de drift altele ar fi fost alegerile in materie de piese cu siguranta. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Probabil sora mai mare a GDL-ului:evil:, bafta dani.
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Te vedem la vara prin orase? :D sa iti ajute dumnezeu! vreau si eu o tura cu ea,ca pasager contra cost desigur....deci cu aprobarea proprietarului as fi prima persoana care va merge cu S14-le.
Glumeam desigur... ;) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Probabil voi merge cu ea mult prin oras in rodaj cand va veni timpul.
Masina se vrea gata in luna martie deci sigur din primavara anului viitor va iesi la plimbari prin oras. Schimbare de plan in ceea ce priveste motorul ... Blocul si chiulasa au plecat spre UK unde Simon Norris (Norris designs) va lucra la ele. Probabil va fi prima masina din Romania care va avea o turbina din noua serie GTX scoasa de Honeywell - Garrett. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Piesele folosite vor fi de la Tomei/HKS si ND iar turbina va fi din noua serie GTX-R.
Motorul va fi un build block ND. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Transformer sau nu ... se pare ca si franele intarzie :(
Ele au ajuns din US in UK dar datorita vremii de acolo vor pleca carte mine pe 3-4 ianuarie si le voi primi pe 7-8 probabil. Tot luna viitoare urmeaza sa ajunga capota carbon Seibon ,catback ul de 3" MR ,AEM Wideband ,Nismo trans+motor mounts si Greddy pulleys. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Astazi a ajuns inapoi interiorul de la retapitat albastru (alcantara) si piele neagra.
Lucrarea a iesit excelent voi atasa poze maine. Franele sunt si ele pe drum (undeva in DE in momentul asta). Cel mult in 3 zile le voi primi. Restul pieselor mentionate au mai intarziat si ajung in 4 saptamani cu containerul in Olanda deci cam in 5 saptamani vor fi in Ro. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
10 Attachment(s)
Poze cu interiorul (piele + alcanatra) si cu franele fata spate :
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
scaunele cate carute de bani au costat si de unde au fost comandate? :rolleyes2
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Scaunele au fost luate de pe un Audi TT din 2008.
Trebuiau sa fie inguste ca sa incapa in locul celor OEM si intra la astea au intrat la fix. Sunt electrice si cu incalzire si cu rabatare (ptr coupe). Au fost retapitate ca sa intre in tema de culoare a interiorului :D . |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cine o sa se ocupe de softul masini si ce solutie s-a ales?
Frumos proiect si spor la treaba :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Deocmamdata nu este luata o hotarare finala.
Sunt 2 variante pe care le iau in calcul si in care am incredere : -HKS F-Con Pro setat de Autoergonomics Grecia -Motec setat de Norris Designs UK. Pe 19 plec in Uk la Norris Designs si intre timp astept si din Grecia niste raspunsuri. In 2-3 saptamani probabil voi lua o hotarare finala. Merci pentru urari. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
10 Attachment(s)
poze din UK :)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
10 Attachment(s)
..........
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
sa inteleg ca motorul de jos este cel care va fi pe Nisan?!:D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
:D nop ...
Motorul ala este cel de pe evo ul verde ND si are ~950 cp. Turbina aia este un Garrett GTX42R :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
P.S.ai spus ca ma bagi in lista pe mes avolex_br sa imi spui iar siteul ala pt softul la a mea |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Motorul de Nissan va fi gata la sfarsitul saptamanii.
Ti-am dat add acum. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Superba masina.Felicitari proprietarului:lol::lol:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Bafta cu proiectul Dany, o poala de bani bagati in masina asta.Anul asta e gata?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Cand aveam vreo 12-14 ani, in timp ce prietenii mei jucau fotbal in fata blocului, facem motoare de Dacie, cu tata la garaj. Cativa ani mai tarziu, contribuiam cu pensula si benzina ( spalator sef ... :D ), la realizarea motorului de Dacie cu puterea pe undeva la 90 CP. Era motorul care avea sa faca niste rezultate excelente pe circuitele de viteza si coasta in anii 80. O perioada am "rupt" legatura cu mecanica ...., urmand ca dupa multi ani sa invat motoarele de karturi. Am citit toate posturile acestui thread si cu mare dezamagire, constat ca tehnologia m-a depasit cu vreo 200 km/h ... Dar peste astea, acest proiect, m-a convins ca, avem in mizera noastra urbe, oameni care chiar stiu ce au de facut cu "fiarele"...
La mai multe fratilor!!!!! M-ati facut insa sa ma simt batran .... :( Succesuri !!!!!!! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Bani ... care bani ... ce bani ??? :D La noi timpul se masoara in saptamani nu in ani :)) In 6-7 saptamani este pe strazi ,asta in caz ca totul merge conform planului si nu apar surprize. Spor si tie la imperechere. Quote:
Spor si tie si sper sa duci si tu la bun sfarsit "proiectul" tau. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Mai are fiara pana iese p sosea?
Mult succes cu proiectele! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Pai mai dureaza cam 6 saptamani de acum incolo.
Datsunul a trecut de CT ul francez si au fost depuse actele de import. Cu putin noroc in 2 saptamani va fi inmatriculat si adus in Ro. PS - maine uploadez poze cu ultimele piese venite pentru 200sx |
Re: Nissan 200SX S14 Project
5 Attachment(s)
Ultimele piese sosite.
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
capota e din carbon sau m-i se pare mie?:D
Doamne,abia astept sa o vad pe strazi.................:chainsaw: |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
normal ca este din carbon,se vede chiar si fara ochelari:shock: |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Extraordinar ce va iesi din masina asta :)
Felicitari! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Trust me stiu eu cel putin 2 persoane care asteapta asta mai mult decat tine :D Quote:
Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
[QUOTE=daniwmk;4093931]Este Seibon si este din carbon nu ti se pare.
Trust me stiu eu cel putin 2 persoane care asteapta asta mai mult decat tine :D in caz ca este gata la timp in aprilie(si sper,ca tare sunt curios),masina va fi prezenta si la 4tuning days? eu cred ca ar fi o idee buna spun eu.....:D |
Re: Nissan 200SX S14 Project
din curiozitate cat cantareste capota??
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
[QUOTE=marius3030;4096073]
Quote:
Nu stiu ce ar presupune asta si ce am castiga prin asta. Vom analiza :) Quote:
Dar sa nu crezi ca a fost luata pentru a salva 7-8 kg :D Ar fi stupid sa dai 100 euro pentru fiecare kg castigat ... Este mai mult pentru style / look ul pe care il ofera si prizele de aer. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
In seara asta adaug poze cu progresul facut.
Au fost montate aripile wide pe spate :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
9 Attachment(s)
.......
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
misto rau aripile si evazarile
app...cred ca stiu unde se lucreaza la ea!;) pe saptamana viitoare poate ii fac o vizita!:D |
| All times are GMT +2. The time now is 01:05. |
- Copyright 2026 4Tuning