Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accesorii si conectica (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica.html)
-   -   Recomandare deep cycle ... (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica/21144-recomandare-deep-cycle.html)

bad_boy2k 13-08-06 11:48

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Amplificator Subwoofer DLS CLASSIC CAD11 - 1x1050W RMS @1ohm -87.5A cosum dupa calcul.
2 Amplificatoare JBL GTO 75.4 (4x104W RMS@4ohm 34,6 A )
2 bucati -69,3 A
Hu - 7 A cred...
Calcul total : 87.5 + 7 + 69,3 = 163,8
Luam in calcul ca amplfiicatorul pentru subwoofer este clasa D automat conuma mai putin decat l-am calculat... in jurul la 140A cred ca am consum...

cred ca iti subestimezi consumul... faptul ca un amp Class D este mai eficienta ca unul AB (la aceeasi putere sa presupunem), inseamna ca consuma cu "putin" mai mult decat scoate, ca sa zic asa. adik la o putere de 1kW, el ar consuma 1100-1200W, pe cand un AB ar merge spre 1900. deci cei 87,5A la 12V nu iti vor da 1050 W in amplificatorul ala... consumul este mai mare.

steaua23 05-09-06 17:17

Re: Recomandare deep cycle ...
 
ce parere aveti de bateria asta ???
http://www.************/produse/Acceso...Stinger_SPV35/

steaua23 05-09-06 17:43

Re: Recomandare deep cycle ...
 
am "garantia" ca imi porneste masina la -20 grade celsius ... dupa o saptamana de nefolosire la prima cheie? cum imi porneste cu bateria stock ???

saxo 05-09-06 19:32

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Va porni oricum mai bine decit cu o baterie normala.

steaua23 05-09-06 20:45

Re: Recomandare deep cycle ...
 
ok ... dar ese ea suficienta ??? pentru un sistem de pana in 800 rms ...

saxo 05-09-06 20:50

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Esti sigur ca sunt 800 rms ????
De fapt nu la watti te raportezi ci la curentul absorbit de statii. Citi amperi au sigurantele insumate ale amplificatoarelor ?

steaua23 05-09-06 22:00

Re: Recomandare deep cycle ...
 
amplificator 1x600@2ohm + amplificator 4x45@4ohm + head unit ... ar veni undeva la 65 amperi ???
ma rog ... oricum 90% sunt decis sa iau acumulatorul respectiv ...

ps: in viitorul apropiat o sa schimb amplificator de 4x45 cu unul probabil 4x100@4ohm (pe hartie:D )

steaua23 06-09-06 15:28

Re: Recomandare deep cycle ...
 
gata ... m-am lamurit ... eu faceam prost legatura intre AH si Amp.
corectati-ma daca gresesc: bateria mea de pe masina are 55 Amp ... iar cea stinger are 35 Ah si 525 Amp ... din cate am inteles.

specificatii stinger:
Brand: Stinger
Condition: New
Battery Type: Dry Cell
Max Peak Discharge: 1050 Amps
5-Second Cranking Output: 525 Amps
Cold Cranking Output: 438 Amps
Nominal Capacity: 35 Ah of (C20)
Temperature Range: -15 to +50 C
Diminsions: 8-1/4W x 5D x 7-3/4H

ps: cum se monteaza un deep cycle? ca o baterie normal? o inlocuiesc, conectez bornele si pornesc motorul ? sau trebuie pusa pe redresor ceva ...

saxo 06-09-06 15:34

Re: Recomandare deep cycle ...
 
O inlocuiesti pe cea originala, pui bornele si dai cheie....:lol:

p.s.
daca n-are 12v NU O CUMPARA !!! Bateriile deep-cycle nu au voie sa ramina descarcate.
p.s.2
de preferat sa o iei noua cu garantie

steaua23 06-09-06 15:39

Re: Recomandare deep cycle ...
 
da ... noua cu garantie o iau ... doar sa o fie pe stoc.
ps: daca acum cu una de 55 am cam 12 si chiar unpic sub 12 la volum maxim ... cu un deep cycle cam cat ar trebui sa fie ?

WISE GUY 06-09-06 18:38

Re: Recomandare deep cycle ...
 
VIn toate noi si frumusele in ultima sapatamana a acestei luni, de la SPV35 la SP1700, ba chiar si o noutate SP 1500.

steaua23 06-09-06 21:02

Re: Recomandare deep cycle ...
 
si cam pe la ce pret e la wizards un spv35 ? :D
eu l-am gasit la 4,6 mil ... si cred ca il iau maine.

steaua23 07-09-06 14:34

Re: Recomandare deep cycle ...
 
mda ... se pare ca nu mai exista pe stock stinger spv35 ...
asta e ...

bad_boy2k 07-09-06 15:10

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by WISE GUY (Post 545572)
Vin toate noi si frumusele in ultima sapatamana a acestei luni, de la SPV35 la SP1700, ba chiar si o noutate SP 1500.

ai primit info despre data primirii...

WISE GUY 08-09-06 18:55

Re: Recomandare deep cycle ...
 
De oriunde l-ai gasit era tot de la WIZARDS cumparat, pentru ca noi suntem importatorii de Stinger in Romania.Pretul este corect si este 462 ron TVA inclus. Daca interesat da-mi PM si cand vin te anunt!

pesteimputit 08-09-06 21:56

Re: Recomandare deep cycle ...
 
daca vrea cineva un SPV35 il dua pe al meu (luat tot de la wizards) cu 4 milioane.
MOTIV: vrea SPV45 (exosta acum pe stoc?)

steaua23 08-09-06 22:55

Re: Recomandare deep cycle ...
 
cred ca spv 45 o sa-mi iau si eu.
Wise Guy ... daca poti sa-mi dai un msg cand vin bateriile ... e super ... e primu lucru pe care o sa-l cumpar.

steaua23 25-09-06 18:54

Re: Recomandare deep cycle ...
 
or fi venit bateriile ? astept un semn :P

alex MG ZR 160 26-09-06 00:45

Re: Recomandare deep cycle ...
 
inca nu la inceput lu' octombrie

steaua23 05-10-06 13:10

Re: Recomandare deep cycle ...
 
nimic nimic :D ?

pesteimputit 05-10-06 17:55

Re: Recomandare deep cycle ...
 
inca mai am spv35u ala

steaua23 05-10-06 18:46

Re: Recomandare deep cycle ...
 
stiu peste, dar totusi vreau un spv45 si pe deasupra imi trebuie cu factura :)
de curiozitate totusi ... da-mi un pm cu pretul :)


All times are GMT +2. The time now is 16:33.

- Copyright 2026 4Tuning