Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Volkswagen tuning (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning.html)
-   -   Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning/210099-cate-vw-uri-golf-3-gti-20-jahre-romania.html)

SynTheLaZ 05-02-11 12:10

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by ionutz_njd (Post 4055146)

ps: din pacate am mai aflat de o masina ..era in craiova da sa dezmembrat ...si se pare ca cine a luat interiorul o sa aibe o masina aniversare ... si nu a ajuns undeva la remat :)


TOTAL gresit !

O sa aiba doar interiorul :lol: cum spuneai chiar tu .. 20% din masina .. restul "normala" !

mm83vlp 05-02-11 13:02

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
mai eu sunt posesor de 300GT, nu ma dau in vant dupa Golf, chiar daca lucrez la reprezentanta...si ca sa iti spun ceva nou...fabricantul VW lasa la alegerea clientului dotarile pe care le pune pe o masina facuta la comanda, adica editia aniversara de 20 de ani a avut un standard de dotari, exact ca in brosura postata aici de cineva mai sus, dar daca un client dorea/doreste sa isi personalizeze masina,VW nu pierde clientul pt ca lui nu-i place tapiteria in carouri sau centurie rosii, pur si simplu configureaza masina nu detaliile dorite de om...ce sa iti spun nu te agita atat, azi am dat cuiva, stie el cine detalii despre masinuta lui..frumoasa ..si Edition..sa aiba noroc de ea!

Quote:

Originally Posted by ionutz_njd (Post 4055146)
pt ce sa ti-o trimit cand am 5 repezentante in oras???? chiar crezi ca esti asa mare important cu textul asta dat de tine .... momentan producatorul a dat toate optiunule puse pe masinile aniversare ..k... si se pare ca la "uni" lipsesc cu desarvasire.... alti chiar le au pe toate ... si cand le au pe toate aia e edita completa de aniversare..de aia se si numeste aniversare si ssau facut doar 1000 de bucati ..nu e editie de serie ci editie limitata ...... ..chiar vas ruga sa postati ce are legatura cu titlu nu sa va laudati ca lucrati la reprezentante sau eu mai stiu ce cu masini 20% editie .. scrie clar pe prima pagina daca citeai erai mai destept un pic


ps: din pacate am mai aflat de o masina ..era in craiova da sa dezmembrat ...si se pare ca cine a luat interiorul o sa aibe o masina aniversare ... si nu a ajuns undeva la remat :)


SynTheLaZ 05-02-11 14:07

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by mm83vlp (Post 4055314)
mai eu sunt posesor de 300GT, nu ma dau in vant dupa Golf, chiar daca lucrez la reprezentanta...si ca sa iti spun ceva nou...fabricantul VW lasa la alegerea clientului dotarile pe care le pune pe o masina facuta la comanda, adica editia aniversara de 20 de ani a avut un standard de dotari, exact ca in brosura postata aici de cineva mai sus, dar daca un client dorea/doreste sa isi personalizeze masina,VW nu pierde clientul pt ca lui nu-i place tapiteria in carouri sau centurie rosii, pur si simplu configureaza masina nu detaliile dorite de om...ce sa iti spun nu te agita atat, azi am dat cuiva, stie el cine detalii despre masinuta lui..frumoasa ..si Edition..sa aiba noroc de ea!

Multumesc mult pentru detalii.

Mai rar sunt oameni care isi dedica putin din timpul lor pentru a ajuta alti oameni .. pe gratis !

Personal m-a scutit de un drum la o reprezentanta VW !


Multumesc inca odata !

HoricutzWSR 05-02-11 17:05

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
@ ionut_njd - daca nu vrei sa asculti ce a zis mm83vlp, care e de 100 de ori mai avizat ca tine, si macar sa nu te dai in stamba degeaba, insultandu-l ... de ce afirmi ca masina ta e 20jahre, cand a avut VR6, n`are trapa, nu are logo`ul cu 16V in fatza, nu are volan cu cusaturi rosii, nu are climatronic , nu are covorase cu contur rosu? de ce nu poti intelege ca pana si Edition 20 Jahre putea fi configurat la urma-urmei de catre client? de aceea nu toate 20Jahre sunt cu aceleasi dotari, dupa cum vrei tu sa crezi...
personal sunt foarte familiarizat cu ambele masini care au starnit valva aici, si cel negru si cel gri, dupa spusele reprezentantei VW, ambele fac parte din lotul de 150 de Mk3 GTI 20 Jahre 2.0 16v...

mosos 05-02-11 17:08

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by ionutz_njd (Post 4055146)
se pare ca la "uni" lipsesc cu desarvasire.... alti chiar le au pe toate ...

Bine ca masina ta este completa cu trapa si climatronic pe ea.




P.S. Se scrie corect: unii si altii...
P.S.2 @ Hori....nu a fost la origine 16v, ci 8v, de aceea nu are logo-ul rosu.

HoricutzWSR 05-02-11 17:16

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
asa pot zice si io ca Bora mea a fost Edition 20 Jahre, numa i`am schimbat, caroseria, interioru, motoru, transmisia...ca nu`mi placeau alea...

rradovr6 05-02-11 19:11

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
ps: din pacate am mai aflat de o masina ..era in craiova da sa dezmembrat ...si se pare ca cine a luat interiorul o sa aibe o masina aniversare ... si nu a ajuns undeva la remat :)[/QUOTE]....
BRAVOOO......aici ai dovedit cate lucruri stii despre o masina......la tine daca unu are un golf3 si a cumparat interiorul ala despre care vorbesti tu de la Craiova inseamna deja CA OMUL ARE UN 20 JAHRE.....la fel de bine si interiorul pe masina ta poate fi pus ulterior....deci nu mai fi asa de revoltat si jignitor....accepta si parerile altora care au fost deja probate...la fel ca si in cazul primei mele interventii....cica invata sa scrii si apoi vorbeste.....tu iti recitesti vreodata post urile?????te rog eu mai redu din gura aia mare si da dovada ca si gandesti....

Sebastian.C 05-02-11 23:35

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Nu s-au fabricat doar 1000 de bucati!!! S-au fabricat in total 6450.
Trei motorizari: 2.0 8V ,2.0 16V,si TDI (AFN 110CP)

1500 modele de TDI
4300 modele de 2.0 8v
650 modele de 2.0 16v

Si cu asta inchei cu cearta pe acest topic....

HoricutzWSR 06-02-11 00:48

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
"Volkswagen produced a limited quantity of 1000 special-edition 3 and 5-door GTI Anniversary models, celebrating 20 years of the GTI model."
"The edition was sold in only 6 colour schemes and the 1000 number figures that were produced was as follows; 600 8 valve models, 150 16 valve models and 250 TDI models."

asta zice wikipedia...

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk3

Sebastian.C 06-02-11 01:26

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Si iarasi incepem....

ovidiu89 06-02-11 01:30

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Din cate stiu eu pe wikipedia poate scrie oricine, orice nu?

AnduGTR 06-02-11 08:52

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Nu vreau sa arunc paie pe foc, dar si eu stiu tot de 1000 de bucati fabricate din aceasta editie. O stiu chiar de la proprietatul unui 20 jahre GTI TDI (motorul AFN 110 cp):paper:

Sebastian.C 06-02-11 10:01

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Inseamna ca unde am gasit eu informatii despre masina asta is toti prosti.... Vorbesc de baietii din USA.... Cel care a zis asta are un Jahre cum poate nu are nimeni in toata lumea asta... Adica o masina ca si scoasa de pe portile fabricii.... Si stie bine ce a spus cand a zis de cate bucati s-au facut....

AR120CP 06-02-11 11:30

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by HoricutzWSR (Post 4057459)
"Volkswagen produced a limited quantity of 1000 special-edition 3 and 5-door GTI Anniversary models, celebrating 20 years of the GTI model."
"The edition was sold in only 6 colour schemes and the 1000 number figures that were produced was as follows; 600 8 valve models, 150 16 valve models and 250 TDI models."

asta zice wikipedia...

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk3


pe wiki ii gresita treaba...

Sebastian are dreptate, s-au fabricat 6 mii si ceva de masini...daca erau fabricate numai 1000 nu prea se dezmembrau... si altul era pretul lor.

o zi glorioasa

HoricutzWSR 06-02-11 11:49

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
ok, in cazul asta...scuzele mele referitor la numarul eronat ... ma bucur ca am aflat defapt informatia corecta

mm83vlp 07-02-11 09:06

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
cu placere..oricand...daca pot ajuta, ajut...

Quote:

Originally Posted by SynTheLaZ (Post 4055524)
Multumesc mult pentru detalii.

Mai rar sunt oameni care isi dedica putin din timpul lor pentru a ajuta alti oameni .. pe gratis !

Personal m-a scutit de un drum la o reprezentanta VW !


Multumesc inca odata !


rradovr6 24-02-11 13:19

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
......Baieti am si eu o intrebare.....daca stiti careva pe gti16 v 20 jahre edition ce dimensiune au discurile pe fata ....????

ionutz_njd 24-02-11 13:26

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by AR120CP (Post 4058208)
pe wiki ii gresita treaba...

Sebastian are dreptate, s-au fabricat 6 mii si ceva de masini...daca erau fabricate numai 1000 nu prea se dezmembrau... si altul era pretul lor.

o zi glorioasa

argumenteaza si demonstreaza ca pe wiki informatia e gresita ..... apoi comenteaza
mm83vpl la ce reprezentata lucrezi vw lucrezi? sa iti dau si eu seria sa verifici modelul masini

balann_jointt 24-02-11 15:31

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by rradovr6 (Post 4116453)
......Baieti am si eu o intrebare.....daca stiti careva pe gti16 v 20 jahre edition ce dimensiune au discurile pe fata ....????

pai miky daca e jahre de fabrica e obligatoriu de 288....

Cherry_Bomber 24-02-11 15:55

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Din ce am vazut si Mk3-uri care am avut toate modele de Gti indiferent 8v/16v/Vr6 pana in 1995(OBD1) au avut franele 280mm... dupa 1996(OBD2) Gti edition, 20jahre indiferent de motorizare(8v,16v,tdi) si plus Vr6 au avut franele de 288mm..

rradovr6 24-02-11 17:12

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by Cherry_Bomber (Post 4116861)
Din ce am vazut si Mk3-uri care am avut toate modele de Gti indiferent 8v/16v/Vr6 pana in 1995(OBD1) au avut franele 280mm... dupa 1996(OBD2) Gti edition, 20jahre indiferent de motorizare(8v,16v,tdi) si plus Vr6 au avut franele de 288mm..

Multumesc mult de informatii baieti .....vroiam doar sa i dovedesc la copilu asta cu PAMPERS inca la fundulet la NJD u asta .....ca habar nu are de masini si pe langa asta mai si comenteaza aiurea .....IAR pe deasupra nu stie nici scrie....ca sa va fac un rezumat copilul sustine ca 20 jahre de fabrica 16v are discuri de 256 mm si 280mm......si o tine una si buna pe a lui din placerea de a se contrazice....cand de fapt el a deschis un topic ca si laude masinuta lui....nu ca sa vedem cate gti 20 jahre avem in Romania.....acum cateva saptamani SAREA cu gura pe MM83VLP ca ce se lauda el ca lucreaza intr o reprezentanta VW.....acum ii cere sfaturi...si vrea sa i verifice si lui seria de la sasiu sa vada daca e sau nu jahre....o sa va postez o conversatie ca sa va dati seama cine e si cate stie saracu copil....

Cypy... 24-02-11 17:17

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
2 Attachment(s)
Golful unui prieten ... are motor 1.9 GTI TDI 110cp ( AFN ) din cate stiu eu este modelul 20 Jahre

Timisoara

ionutz_njd 24-02-11 17:20

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by Cherry_Bomber (Post 4116861)
Din ce am vazut si Mk3-uri care am avut toate modele de Gti indiferent 8v/16v/Vr6 pana in 1995(OBD1) au avut franele 280mm... dupa 1996(OBD2) Gti edition, 20jahre indiferent de motorizare(8v,16v,tdi) si plus Vr6 au avut franele de 288mm..

mai documenteazate.... ca vr6 au avut franele de 288 ... toate gti-urile 280 cand vine vb de gti, vine vb de gti edition aniversare.. nu ca au facut la aniversare pe discuri de 288 ..... in multe programe de piese arata ca gti au discuri de 280... cea si eu sunt curios de ce ??? sa deschis topic pe vw unde se poate comenta acolo tipul de frane puse la golf 3 gti si vr6... multi cu gti-uri au pus discuri de 288 de la 280 si au schimbat si planetarele cu flase de 100 ... cea ce si aici nu au toate gti-urile


balann_jointt si daca nu e aniversare nu e oblogatoriu sa fie de 288 nu :))

rradovr6 24-02-11 17:25

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by ionutz_njd (Post 4117113)
mai documenteazate.... ca vr6 au avut franele de 288 ... toate gti-urile 280 cand vine vb de gti, vine vb de gti edition aniversare.. nu ca au facut la aniversare pe discuri de 288 ..... in multe programe de piese arata ca gti au discuri de 280... cea si eu sunt curios de ce ??? sa deschis topic pe vw unde se poate comenta acolo tipul de frane puse la golf 3 gti si vr6... multi cu gti-uri au pus discuri de 288 de la 280 si au schimbat si planetarele cu flase de 100 ... cea ce si aici nu au toate gti-urile


balann_jointt si daca nu e aniversare nu e oblogatoriu sa fie de 288 nu :))

Desteptule.......anul conteaza.....din 96 97 98 sau pus de 288.....pe 16v...pana atunci fiind de 280mm.........iar ca sa fie 20 jahre dedu singur din ce an trebuie sa fie masina indiferent ca e 8v 16v sau tdi.....si da balan zicea bine......daca e 20 jahre e obligatoriu sa fie de 288.....asta din cauza anului de fabricatie .......dar tu azi sustineai sus si tare ca sunt discuri de 280 de mm pe al tau si tu ti ai pus de vr6 de 288....COPACULE....pe JAHRE sunt numai 288....

ionutz_njd 24-02-11 17:42

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by rradovr6 (Post 4117121)
Desteptule.......anul conteaza.....din 96 97 98 sau pus de 288.....pe 16v...pana atunci fiind de 280mm.........iar ca sa fie 20 jahre dedu singur din ce an trebuie sa fie masina indiferent ca e 8v 16v sau tdi.....si da balan zicea bine......daca e 20 jahre e obligatoriu sa fie de 288.....asta din cauza anului de fabricatie .......dar tu azi sustineai sus si tare ca sunt discuri de 280 de mm pe al tau si tu ti ai pus de vr6 de 288....COPACULE....pe JAHRE sunt numai 288....

domnul meu ... baiatul care a zis ca lucreaza la vw nu i-am cerut asta a zis care vreti sa dovediti si vreau sa ii dovedesc ca e jahre cea ce ii da lui cei de la reprezentanta cu cea ce ne da nou ... foile alea pot fi scrise si de el ....de aia l-am intrebat la ce reprezentanta lucreaza .... drept dovada o tin tare si sus ca cea ce dau unele programe de la noi din buc de piese auto ..cum ca discurile de frana sunt de la 256 la 288 informeazate tu si dupaia mai vb invata sa scri tu nu eu ... la varsta care mi-ai ziso ca ai cu prefixul ala de peste 30 de ani ai gandirea sub unui copil de liceu credema .... cea ce ai scris u pe mes si privat pe forum la mine injuraturile si oftica care o ai ai dat dovata de incultura ....

deci aici nu-i messenger sau cheat e un forum :) si tre respectare thread-urile macar daca bunul simt nu e

rradovr6 24-02-11 17:48

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
sa deschis topic pe vw unde se poate comenta acolo tipul de frane puse la golf 3 gti si vr6... multi cu gti-uri au pus discuri de 288 de la 280 si au schimbat si planetarele cu flase de 100 ... cea ce si aici nu au toate gti-urile



TU oare vezi ce ai scris???ce treaba au fuzetele cu planetarele cu marimea discurilor oare? ca sa stii si tu la un SWAP la frane trebuie schimbat doar suportul ETRIER si etrierul.....si in fuctie de aia iti pui discurile si placutele ....hai promit ca nu mai SCRIU NIMIC CA ESTI UN COPIL DE 19 ANI TOTUSI SI HABAR NU ai..........si nu ti a zis nimeni ca nu exista discuri mai mici doar ca pe jahre sa pus 288 de fabrica ceea ce tu fiind un copil prost crescut si fara cap nu ai inteles si sustii puncte de vedere fara baza demonstrabila...si apropo ca e bucuresti ca e ORADEA tot REPREZENTANTA VW se numeste....DAR POATE NOI RESTU SUNTEM TOTI PROSTI IAR TU ESTI SUPER DESTEPT>>>>APROPO EU AM 65 DE ANI NU 30 SI CEVA.....



SI DA INTRADEVAR NU E MESS SE VEDE...DUPA CUM PRESCURTEZI TU CUVINTELE SI LE POCESTI.....

Sebastian.C 24-02-11 18:39

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
CONFIRM exact ce zice CherryBomber... Pe toate VR6 si GTI (8v,16v) pana in 95... au fost frane de 280mm... Dupa 95 pe VR6 si GTI 20 Jahre (8v,16v,1.9tdi) s-au pus de fabrica frane de 288mm.... Nu mai faceti atata off-topic ca degeaba il faceti...nu te mai tine sus si tare Ionut, daca nu sti despre ce e vorba....

ionutz_njd 24-02-11 19:10

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by rradovr6 (Post 4117191)
sa deschis topic pe vw unde se poate comenta acolo tipul de frane puse la golf 3 gti si vr6... multi cu gti-uri au pus discuri de 288 de la 280 si au schimbat si planetarele cu flase de 100 ... cea ce si aici nu au toate gti-urile



TU oare vezi ce ai scris???ce treaba au fuzetele cu planetarele cu marimea discurilor oare? ca sa stii si tu la un SWAP la frane trebuie schimbat doar suportul ETRIER si etrierul.....si in fuctie de aia iti pui discurile si placutele ....hai promit ca nu mai SCRIU NIMIC CA ESTI UN COPIL DE 19 ANI TOTUSI SI HABAR NU ai..........si nu ti a zis nimeni ca nu exista discuri mai mici doar ca pe jahre sa pus 288 de fabrica ceea ce tu fiind un copil prost crescut si fara cap nu ai inteles si sustii puncte de vedere fara baza demonstrabila...si apropo ca e bucuresti ca e ORADEA tot REPREZENTANTA VW se numeste....DAR POATE NOI RESTU SUNTEM TOTI PROSTI IAR TU ESTI SUPER DESTEPT>>>>APROPO EU AM 65 DE ANI NU 30 SI CEVA.....



SI DA INTRADEVAR NU E MESS SE VEDE...DUPA CUM PRESCURTEZI TU CUVINTELE SI LE POCESTI.....

mai citeste odata faza cu flansele ...nu am zis fuzete ci flanse.. nu am zis ca au legatura cu franele da la 65 de ani ai tai ce pot cere... am zis doar ca la unele gti-uiri sau schimbat de la flanse de 90 la 100 ... aici era vb de gti nu de discutia asta pt mine esti egal cu zero atitudinea ta fata de alti lasa de dorit si mai usor cu insultele .....

mosos 24-02-11 19:24

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Mai njd, tu chiar crezi ca cineva sta si scrie hartii ca sa te convinga pe tine de un anumit lucru?! Stiu ca nu crezi ca avem altceva mai bun de facut, dar, din pacate, nu avem obiceiurile tale. Userul MM83VLP lucreaza la reprezentanta VW, Audi, Seat din Oradea, adica aici www.dcvw.ro




P.S Si mi-am promis ca nu mai scriu nimic aici, dar de data asta chiar ma tin de cuvant. Sa fii bucuros singur cu topicul tau!

aleks 25-02-11 18:45

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Găsim o soluţie să depăşim impasul ăsta şi eventual să nu prelungim inutil discuţia, vă rog?

ionutz_njd 25-02-11 21:47

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 4120652)
Găsim o soluţie să depăşim impasul ăsta şi eventual să nu prelungim inutil discuţia, vă rog?

dupa mine poti sterge topicul asta ..oricum e depasit rau de tot de ce anume sa cerut din topic si unde sa ajuns .. incerc sa fac topicuri unde nu numai noi sa intram poate intra si alti din afara si ce sa citeasca .. prostiile altora cand puteau bine mersi sa isi deschida ei topicul lor si sa intrebe acuolo sau sa caute si sa vada ca sa deschis unu deja da uite asa suntem noi comentam aiurea si navem bun simt ... ms mult pt grija care ai avuto atat cat ai putut pt thread-ul asta din partea mea e inchis deja

Adryanno 25-02-11 23:30

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
Quote:

Originally Posted by Cypy... (Post 4117095)
Golful unui prieten ... are motor 1.9 GTI TDI 110cp ( AFN ) din cate stiu eu este modelul 20 Jahre

Timisoara


Nu vinde baiatu jantele ? Arata bine golful ..

jackk25 12-11-11 10:39

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
2 Attachment(s)
la fagaras e golf 3 gti 20 jahre edition in 4 usi...

desktopor 16-05-13 23:52

Re: Cate VW-uri Golf 3 GTI 20 Jahre avem in romania
 
2 Attachment(s)
1.9 TDI GTI 20 Jahre (cod motor AFN) s-au facut 400 bucati pt Austria (200 cu 2 usi si 200 cu 4 usi)


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning