Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Care sunt jantele tale aftermarket preferate? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/182453-jantele-tale-aftermarket-preferate.html)

Robert Coca 29-06-10 08:42

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Speedline Corse pentru ceva mai rally.
OZ supertursimo pentru ceva mai elegant.
Ronal Turbo sau BBS ceva pentru ceva facut cult.

krysty_kry 03-07-10 12:36

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
7 Attachment(s)
ca o ultima fita ar fi jantele din carbon-bineinteles cine si le permite........dar mai sunt si altele super tari....dupa cum urmeaza-strict parerea mea....

morpheusmaster 04-07-10 02:49

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by krysty_kry (Post 3489930)
ca o ultima fita ar fi jantele din carbon-bineinteles cine si le permite........dar mai sunt si altele super tari....dupa cum urmeaza-strict parerea mea....

Ai gusturi in materie de jante ;)

Ciocolata 04-07-10 09:00

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
5 Attachment(s)
- BBS LM
- BBS RS GT Black Chrome
- OZ Alleggerita HLT Titanium Tech
- OZ Superturismo WRC
- OZ Ultraleggera Black

Strainger 04-07-10 09:25

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
oz canova cred ca sunt unele dintre cele mai frumoase jante

Nautilus 04-07-10 21:42

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Depinde de maşină.

Ronal Turbo dacă aş avea R5 Turbo, Peugeot 205GTI sau Volvo 480. Sunt "1980s only". Pe o maşină din orice altă epocă arată ca şi cum ai purta adidaşi la costum :)

Pentru maşini fabricate între 1945-1965: Borrani.

http://www.longstonegomme.it/image/l...%20Borrani.jpg

Pentru maşini moderne de lux:

2Crave Style No. 13

http://www.bigwheels.net/wheels/Styl...20Chrome_l.jpg

Avenue A536

http://www.bigwheels.net/wheels/A536...0Inserts_l.jpg

Verde Vortex Chrome

http://www.thewheelconnection.com/sh...&finish=Chrome

Beyern Type Multi Chrome

http://www.bigwheels.net/wheels/beye...rome_large.jpg

Makaveli Caprice

http://www.makaveliwheels.net/Images...allery_04B.gif

Verde Vain

http://www.kxwheels.com/images/wheels/273-0-339x327.jpg

Zenetti Heir

http://www.kxwheels.com/images/wheels/476-0-339x327.jpg

...etc
...etc

Pentru stilul Fast & Furious:

Kei Racing D1

http://www.keiracing.com/images/big_wheel_d1.jpg

Pentru un Mustang modern:

Centerline Champ 506

http://www.bigwheels.net/wheels/Champ%20506_l.jpg

De aici, lista se lungeşte, în funcţie de maşină şi de stilul ales pentru modificare...

~Nautilus

krysty_kry 07-07-10 19:09

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by morpheusmaster (Post 3491417)
Ai gusturi in materie de jante ;)

gusturile ti le fabrici/cultivi in timp....cu bugetul e mai greu

inca ceva de la mine ....prima dupa ferrari e preferata mea.......

vasiloiu0ncl 20-07-10 15:18

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
Eu am Arcasting D666 DIAMOND. Montate pe un E39. Cred ca arata foarte bine din moment ce toata lumea intoarce capul dupa ele :))

80pez 31-07-10 08:48

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
3 Attachment(s)
centra typ 6

quick_5hifter 04-08-10 13:14

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
2 Attachment(s)
OZ Crono HT le consider ”compromisul” ideal:
-8,4 kg la o janta de 18 inci, 8J
-design in 5 spite
-un pic de buza.
Toate astea la un pret de bun simt.

In general imi plac jantele cu 5 spite, cu sau fara buza, dar modelul meu preferat e in 3 spite (daca stie cineva cum se numeste modelul, chiar il rog sa-mi spuna si mie).

topser 04-08-10 16:13

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
alex nu`s chiar la fel dar imi plac mai mult astea :
Volk Cultra

jantele ce le-ai postat tu , erau foarte populare acum vreo 10-15 ani..:rolleyes2

RD-Woo 04-08-10 18:08

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 3274671)
care sunt jantele tale aftermarket preferate?

MOMO Ferrari Engineering

quick_5hifter 05-08-10 00:56

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by RD-Woo (Post 3564254)
MOMO Ferrari Engineering

Foarte frumoase!

Quote:

Originally Posted by topser (Post 3564015)
alex nu`s chiar la fel dar imi plac mai mult astea :
Volk Cultra

jantele ce le-ai postat tu , erau foarte populare acum vreo 10-15 ani..:rolleyes2

Frumoase si Volk-urile, dar pentru masina mea ar fi prea ”patratoase”, zic eu.
Chiar daca modelul postat de mine e vechi, parerea mea e ca nu s-au demodat inca.
Stiu ca initial erau disponibile pe un model de Mercedes care n-avea nici o treaba cu forma jantelor, dar in fine..... mie imi plac :oops:

boy_wonder 06-08-10 10:11

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
Mai nou, imi plac si ADV.1 Wheels

Attachment 1598391

HoricutzWSR 06-08-10 11:31

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Gotti J55B sunt preferatele mele

http://www.gbsalpine.com/wheel/image...el/j55ab_b.jpg

morpheusmaster 06-08-10 15:00

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 3567520)
Mai nou, imi plac si ADV.1 Wheels

Attachment 1598391

Bai ce turbate is :X

TFK 06-08-10 22:33

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
2 Attachment(s)
Niste SSR MkIII Nu strica niciodata, si SSR Formula Mesh

DOGY@Style 24-08-10 17:03

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Categoric depinde de masina. Nu poti pune o janta sport pe o masina de lux si invers. Preferatele mele...OZ Ultraleggera...pe 18 :D

tribeca 06-09-10 10:55

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Eu am decat o solenza asa ca pentru ea sunt ok si cele din targ negre preferabil.

remus. 06-10-10 19:20

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
Imi plac f mult jantele Dotz, iar acum mi-a atras atentia Freeride Peak de la Dotz, ce parere aveti despre Dotz, sunt fiabile ?Attachment 1685433
Are un pret relativ ok 680lei/buc http://www.anvelopeservicemobil.ro/F...et-64p5690.htm

CatalinM 06-10-10 21:17

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
4 Attachment(s)
ROTA GRID
Attachment 1685632 Attachment 1685633
Attachment 1685634 Attachment 1685635

civic_ex 13-10-10 13:38

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
^^Stii ca rota grid sant doar niste copii dupa ADEVARATELE VOLK te-37, nu?

morpheusmaster 13-10-10 13:42

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by civic_ex (Post 3724057)
^^Stii ca rota grid sant doar niste copii dupa ADEVARATELE VOLK te-37, nu?

Cum ai ajuns tu la concluzia asta?

B-99-SAA 13-10-10 15:41

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
3 Attachment(s)
OZ Superturismo WRC :twisted: Cred ca dau bine pe multe masini care au cat de cat potential racing, cel mai bine cred ca arata pe asa ceva:

zmeuRA 20-10-10 00:30

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Lowenhart LSR :D

https://img87.imageshack.us/img87/643...tlsrchrome.jpg
https://img101.imageshack.us/img101/3...rtlsrblack.jpg

MrYonutz 20-10-10 09:50

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
oz canova si dotz hanzo

daniwmk 20-10-10 10:05

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by morpheusmaster (Post 3724065)
Cum ai ajuns tu la concluzia asta?

rota sunt niste copii dupa Volk/Work si alte jante cu renume

morpheusmaster 20-10-10 14:42

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 3742468)
rota sunt niste copii dupa Volk/Work si alte jante cu renume

Ai vazut si tu o poza si ai ajuns la concluzia asta? :)) uooof tuamni.

Repet, in afara de o poza ce te face sa faci afirmatiile care le faci?

HoricutzWSR 20-10-10 18:02

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
have you been drinking ,pal? :D

trasor 20-10-10 18:53

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
8 Attachment(s)
Imi plac jantele Forgiato
Attachment 1704043 Attachment 1704058

Attachment 1704061 Attachment 1704069

Attachment 1704070 Attachment 1704071

Attachment 1704072


Astea merg asa la caterinca :D

Attachment 1704044

daniwmk 20-10-10 19:07

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
7 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by morpheusmaster (Post 3743133)
Ai vazut si tu o poza si ai ajuns la concluzia asta? :)) uooof tuamni.

Repet, in afara de o poza ce te face sa faci afirmatiile care le faci?

Ok hai sa te iau usor si serios poate pricepi intr-un final.
Rota sunt niste Knock off uri /fake uri / replici / copii etc ... dupa unele modele de succes de la Work ,Volk/Rays (Work Cr Kai de ex se numeste Rota torque si este nimic altceva decat o copie ieftina).
Modelul care iti palce tie se numeste Volk TE37 si costa o roata cat un set de la Rota.

Copiile astea de la Rota sunt cunoscute ca fiind de slaba calitate desi foarte multi le folosesc probabil ca nu oricine are 2 mii de dat pe un set de roti Volk si aleg Rota din motive financiare.

Da si tu un search pe google si ai sa te convingi singur ca e plin pe toate forumurile din afara de oamenii cu jante rota strambe si rupte fara sa fie lovite ...

uite niste comenturi :

"This is what you get when you buy wheels that were probably made by a Filipino teenager slaving over a leaking blast furnace."

An inside look at a Rota production meeting. "Which JDM wheel should we steal designs from next?"
"Can we make our own wheel for once?"
"FUCK NO!!!"

"Check it out. It's sad that so many import owners choose to shop at Posers R Us for wheels, and then have the nerve to say they look BETTER than the originals. We've even seen some people go as far as to put Volk stickers on their Rotas!"

"The spokes on this Rota started life straight...."

morpheusmaster 20-10-10 22:28

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Exact cum credeam...nu intru in polemici inutile. E "asa cum zici tu" si inchidem subiectul.

Iar astia de la Forgiato is de pe alta planeta cu unele modele...am ramas cu maxilarul prins in masa cand am vazut...wikid

civic_ex 21-10-10 01:03

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by daniwmk (Post 3742468)
rota sunt niste copii dupa Volk/Work si alte jante cu renume



foarte tare poza daniwmk :)
rota slipstream adica copii identice (nu calitativ) dupa faimoasele spoon sw88.

davidwillson 29-10-10 07:14

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 3275151)
foarte tari sunt si Vorsteiner CS-01 si BBS FI.

BBS FI sunt foarte tari , ai dreptate . Sunt aceleasi jante care sunt prezente pe 599GTO sau ma insel eu ?
Vorsteiner Cs-01 se aseamana destul de mult cu HRE P40 .
Pentru modelele dupa 2000 de la Audi/Vw si Porsche aleg Sportec.

boy_wonder 29-10-10 07:29

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by davidwillson (Post 3766516)
BBS FI sunt foarte tari , ai dreptate . Sunt aceleasi jante care sunt prezente pe 599GTO sau ma insel eu ?
Vorsteiner Cs-01 se aseamana destul de mult cu HRE P40 .
Pentru modelele dupa 2000 de la Audi/Vw si Porsche aleg Sportec.

Da; asa cum am precizat si intr-un post anterior, BBS FI echipeaza noul Ferrari 599 GTO. Vorbind acum despre noutatile in materie de jante, am vazut ca ADV.1 prind din ce in ce mai mult.

fasso 29-10-10 10:08

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
1 Attachment(s)
Ronal R50 Aero sunt favoritele mele 8)

Logan4ever 30-10-10 18:39

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Mie imi plac mult:
Enkei GW8
OZ Opera EVO
Borbet A
Sparco Drift

alexutzzzu1 30-10-10 18:46

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
nici un model de jante nu va ajunge la nivelul BBS RS. cele mai elegante si coioase jante si dau bine pe orice masina indiferent de varsta ei.

manu_96xls 30-10-10 19:10

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
Quote:

Originally Posted by alexutzzzu1 (Post 3770402)
nici un model de jante nu va ajunge la nivelul BBS RS. cele mai elegante si coioase jante si dau bine pe orice masina indiferent de varsta ei.

Amin!;)

RIcKO 30-10-10 19:29

Re: Care sunt jantele tale aftermarket preferate?
 
3 Attachment(s)
Azev A :D sunt foarte ok , nu de alta dar le am pe masina :P cu cat mai mult J cu atat mai frumoase


All times are GMT +2. The time now is 13:50.

- Copyright 2026 4Tuning