Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/168593-offtopic-provocari-dacia-logan-discutii-tema-dyno-masina.html)

WPP 12-02-10 00:50

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3076940)
ce domeniu ? fotbal ? tenis ? ski ?

Bai tu esti chiar nebun, acum pe bune?
Chiar nu am nimic cu tine, eu incerc sa te ajut cu ceva informati dar nu se leaga nimic de tine.
Am facut masini cu performante pe care din ce imi lasi de inteles nici nu concepi ca exista.
Iar iti zic sa dai un "google" si sa afli ce fac eu in "domeniu" si daca tot consideri ca nu sunt in stare sa scot 10 cai chiar nu are rost sa mai discutam.

Nemilosu 12-02-10 07:21

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3076940)
ce domeniu ? fotbal ? tenis ? ski ?
imi pare rau,dar dupa ce scrii ,chiar nu imi dai impresia ca stii ce vorbesti .

https://www.youtube.com/watch?v=-LmQ5ZXrNUA
https://www.youtube.com/watch?v=pxSSYgLbLJg
https://www.youtube.com/watch?v=chqQezFQTJc&NR=1


cred ca tu nu stii ce vorbesti.

shadowro 12-02-10 11:56

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3076932)
eu am repetat doar ce ai scris tu ...e aiurea sa te consideri penibil,nu?
la modul asta de gandire mi se pare greu ca ai putea sa scoti din orice motor 10 cp,1000 e utopic spus.

Amice treaba e simpla ... la 75 de cai sa zicem ca teoretic ai o piedere de 10 cai.
Cresti puterea masinii la 130 de cai (teoretic) .
Intrebare : de ce ar fi pierderea mai mare de 10 cai daca tu nu ai modificat cu nimic mecanica masinii ( jante , gume, suspensie , bucse .... )

Hint : idee cu procent e proasta :P

cristi_407 12-02-10 12:00

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Si mie se pare mult 10 cp la evacuare la un Logan(motor aspirat) si mai ales de cilindree mica..

Cristi_XP 12-02-10 12:24

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Deci inseamna ca sunteti de acord cu ce am scris ? Toti astia meseriasi cu realizari imense si care aveti habar de sportul cu motor,tuning de masini si restul ?
10 cai evacuare, 10 cai soft care nu e bun deloc pentru axa,10 cai compresie marita prin alezare chiulasa 0.5 , sa nu va ganditi la pistoane de compresie,10 cai axa ...io asa vad lucrurile =)) altfel nu dau nici in ruptul capului 113 cp .
Cu un soft bun se sare de 120 cp probabil .
un rezumat la ce s-a scris aici.
colegu WPP a spus urmatoarele : daca un motor de 2.0 are 200 cp , atunci un motor de 1.4 are 140 cp, dupa regula de treisimpla.Valabila doar la 16v.
Daca nu are decat 8v , e un motor handicapat, si atunci mai pierde 30 cp .
Daca un motor are 75 cp , si pierde in transmisie 10 cai ,atunci poti sa ii pui turbo+compresor+ nos si il duci la 300 cai , si atunci pierderea e tot 10 cai... ca deh e motor + cutie de 1.4 si el stie ca are 75 cp si tre sa piarda doar 10...
totusi nu se apuca nimeni de tenis,ski , fotbal ?=))

MANIAC222 12-02-10 12:39

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Din tot talambalacul si toate extrombaxarile de pe posturile din urma nu s-a ajuns la nici o concluzie.
Nu conteaza ca e 10 % 12 % ... n % pierdere. In general la aceste motorizari si la acest tip de masina ( respectiv FWD ) pierderea de putere ( in transmisie, rulmenti, bucsi sau cum specificati voi mai sus ) este de aprox 10-15%; in cazul de fata.

Intrebarea mea si a lui cristi ramane, de unde a iesit o diferenta atat de mare de la 75 cp si 113 cp ?
Dupa spusele proprietarului sau dinamometrelor, intre puterea la roata si la volanta e o diferenta enorma. Ceea ce nu exista, niciodata in viata. Exista o singura varianta, masuratorile nu stii cum sunt facute ..... si de aici apare asa o diferenta.

WPP noi iti respectam realizarile si pasiunea, dar datele care apar pe hartie sunt complet de ordinul Sf-ului. Deci pana la urma cum e ?

WPP 12-02-10 14:44

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Hai ca va intreb eu altceva.
1. A vazut careva vre-o fisa dyno? poate sa raspunda multor intrebari care le avetidaca se pun ambele fise.
2. Cum ai zis in cazul de fata 10-15% pierderi sa te limitezi la cazul de fata adica un logan stock asta daca producatorul a zis ca are 10-15%.
3. Diferenta intre dyno.
-temperatura, umiditate
-presiunea in roti
-calitatea benzinei
-si un lucru important ar mai fi treapta in care s-au facut testele
4. ambele dyno pot arata puterea la roata!!!!

Voi habar nu aveti sa cititi o fisa dyno si presupune-ti ca asa e si nu invers.
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...1&d=1258646521
Uite aici un exemplu.
Aceasi masina in interval foarte scurt de ~15 minute pe acelasi dyno, cu soft si fara soft. Puterea difera si pierderile sunt la fel.....

Cristi_XP 12-02-10 16:00

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
ambele puterea la roata ?=))
pai nu mi`ai raspuns ? din ce 40 cp castig la roata ?
am uitat ... 2.0 are 200 cp
1.4 are 140 cp =))

MANIAC222 12-02-10 16:29

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
@WPP - daca citeai paginile trecute observai ca am specificat si eu foarte multi factori care pot influenta rezultatul final al testului pe dinamomentru.
Nu esti singurul de pe forumul asta care lucreaza printre motoare, si nici singurul care a vazut un dyno. Poate chiar si lucram in acest domeniu, te-ai intrebat vreodata acest lucru ?
L-am intrebat clar pe proprietarul loganului cand a facut cele doua teste ( la ce interval de timp ) si daca conditiile erau cat de cat aceleasi. Raspunsul a fost ca da. Dar chiar si daca ar fi fost diferenta intre combustibili tot nu avea cum sa fie o diferenta de 40 cp :|

Treaba asta cu mentalitatea " eu sunt zmeu restul sunt varza ..... betmen betmen " nu mai tine. ....

WPP 12-02-10 16:35

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
............

Cristi_XP 12-02-10 16:36

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
da cu aia cu 2.0 ai 200 cp si la 1.4 ai 140 cum ramane ? =)))))))))
tuningu se face cu regula de trei simpla =))
p.s. incompetent se scrie...
vezi cu gramatica asta ,nu`i ca si tuningu,asa ca scoala am mai multa ca tine din nefericire pt tine

MANIAC222 12-02-10 16:40

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
doar la 16 vulve fiule doar la 16 vulve .....
la 8 vulve mai scazi 30 cp ca e motoru cu handicap .... :))


PS: Cristi ? mergem luni sa ne luam buletinele da ? ca eu am fost azi cu mama si era inchis, a zis nenea paznicu sa venim luni. Sa iei camasuta sa facem poze frumoase :lol:

WPP 12-02-10 16:42

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Imi pare rau, am incercat dar pana la urma o sa va las in prostia voastra.
Poate am eu o problema, cine stie.
Eu va sfatuiec sa angajati un detectiv sa caute aia 40 de cai :shock:

Cristi_XP 12-02-10 16:45

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
deci tre sa intelegi ... daca la un motor de 2.0 are 200 cp , un motor de 1.4 are 140 cp ... regula de trei simpla ! cu conditia ca motorul sa nu fie handicapat .

MANIAC222 12-02-10 16:52

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
@WPP - sa nu uiti ...

MasterTuner 12-02-10 19:27

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Mai baieti, voi nu va bateti capul cat sunt pierderile in transmisie la masina x sau y ca asta au facut baieti mai destepti decat noi, si anume firme mari de dyno-uri. Dar ca idee atunci cand vorbesti de pierderi in transmisie pe un dyno care afiseaza puterea la volanta, atunci acele pierderi sunt masurate pe revenirea la viteza zero in rularea libera a masinii pe dyno, dupa ce s-a ajuns pe accelerare la limitarea de viteza si s-a decuplat treeapta respectiva. Cea mai mare sursa de pierderi in transmisie sunt pneurile, iar pierderile din pneu depind exponential de viteza de rulare. Deci altfel spus aceeasi masina are niste pierderi in transmisie cu atat mai mari cu cat treapta de viteza e mai mare, datorita vitezei. Pierderile depind si de diametrul rotii, latimea rotii, raportul de aspect(sau vulgar talonul anvelopei, gen xx/55 Ryy), tipul de cauciuc vara/iarna ... etc

Deci a spune ca masina X are pierderile y este o aberatie, cata vreme nu se mai precizeaza macar treapta de vitexa la care ne referim. Oricum cata vreme vorbim de dyno-ul nostru, ce afisam noi e puterea la volanta, iar miile de masini masurate confirma statistic acuratetea masuratorilor. Spre informarea voastra un Logan 1.4 8v stock scoate in jur de 74 cp pe dyno.

Dar in curand voi pune un articol despre un Logan 1.6 8v cu peste140 Nm si 125 cp. Masina e in rodaj si inca mai am cateva mici artificii, sper sa va surprind placut in curand.

mcdu 12-02-10 20:57

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Cristi Xp nu inteleg de ce esti asa de nelamurit sau cel putin fustrat..eu am spus ce zice dyno da.....si la aia 75 CP la roata masuarati de racing code este in felu urmator banuiii( Am vrut sa fac soft la ei, iar dansu sebastian cred ca a vrut sa imi dea o putere mai mica pe dyno si dupa soft uite ce CP ti-am facut) cred, nu dau cu paru-n cap....si avand un test dyno gratis la master tuner am incercat si pe varianta ailalata.....si rezultultatu a fost astfel.......si pe aceleasi dyno racing code v-am zis ca un tov are pe un logan 1.6 soft racing code 84 CP la roata...eu avand 75 la roata diferenta de greutate intre masini max 100 KG.....cand m-am dat cu el eu mai aveam o persoana in masina de vro 60 KG asta inseamna ca greutatea intre masini era de 40 kg si eu il bateam pe toate treptele .....daca aia 10 Cp pe care ii are el in plus se compenseaza cu greutatea de 40 KG hai sa fim seriosi...daca 40 kg in plus este echivalent la 10 Cp...inseamna ca eu sunt parinte..toate fiind spuse eu nu am 130-140 CP pe 1.4 sunt pe dyno masurati 113 CP....nu inteleg de unde 130-140 CP....de la 113 pana la 140 CP e o diferenta enorma

Cristi_XP 13-02-10 00:51

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
da mcdule...is frustrat ,ca ti-am zis sa nu te amagesti aiurea.Am motive sa fiu frustrat nu ? hai sa nu intram in detalii ,ca eu nu te-am facut in niciun fel,si nici chef sa dezvolt subiectu nu am.
bafta la toti care sperati sa castigati 40 cai dintr`o axa,un soft care n-are nicio treaba cu axa,si un pic compresie mai mare...ah sa nu uitam evacuarea si asta inseamna 40 caai...frumoshi ... pe foaie .
ca atatia sunt ... 75 cat da producatorul + 40 ...ajungi la 115 cp.
din partea mea...sa ai 140 cp ...cum zice colegu de mai sus ca tre sa aibe un 1.4 ,problema este ca sunt imaginari .

Calin_UKU 13-02-10 10:30

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
2 Attachment(s)
am atasat aici 2 fise dyno cu masina mea una la 66 cp la roata si 84.5 estimati la volanta si alta cu 70 cp la roata si 90 cp estimati la volanta.
Pierdere este in jur de 20 %.
Masuratorile s-au facut pe standul dyno SPDZOOM din cluj.

Cristi_XP 13-02-10 11:14

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
daca modificai cu cap ... scoteai si tu 113 cai =))
banuiesc ca nu e stock masina ,de iti da aproape 70 la roata.Ce modificari sunt ?

Calin_UKU 13-02-10 11:34

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
chiuloasa "barberita" 1 mm, polisat galerii, soft, admisie sport cu diam traseu de 70, evacuare (catalizator sport, accelerator de gaze, diam marit la traseu)

Cristi_XP 13-02-10 11:48

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
si vorbim despre acelasi motor (de fapt pe supernova cred ca ii zice E7J si pe logan K7J) adica s-a plecat de la 75cp dati de fabrica ?

Calin_UKU 13-02-10 12:02

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3080940)
si vorbim despre acelasi motor (de fapt pe supernova cred ca ii zice E7J si pe logan K7J) adica s-a plecat de la 75cp dati de fabrica ?

da 75 cp dati de fabrica

Cristi_XP 13-02-10 12:08

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
pai modificarile ...in afar de axa cu came ... imi par aproape aceleasi, poate mai hardcore... ca la 1 mm luat din chiulasa e destul de comprimat ...concluzia este ca un ax cu came iti da un max de 5 cp la roata... si aproape 23 cp la motor ...

Calin_UKU 13-02-10 12:17

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
el mai are in plus galeria de evacuare "serpi"

Cristi_XP 13-02-10 12:19

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
sa zicem ca pitonii se anuleaza cu chiulasa mai comprimata la tine ...
ca 10cai castigi cand iei 0.5 din chiulasa...daca iei 1mm castigi 20 cp ... si nah daca scazi serpii care dau 10 cp si ei... ramai egal.
totul dupa reguli de treisimple de tuning

MANIAC222 13-02-10 12:22

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
=)) si tot 1.4 ar trebui sa aiba 140 cp, dar fiindca e handicapat ca are 8 valve ...... scadem 30 cp, deci 110 cp. :D
In sfarsit , s-a elucidat misterul, problema a fost rezolvata, mitul este plauzibil =))

vgroza 15-02-10 16:07

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Important cati cai pune jos pe asfalt nu cati genereaza motorul. Dece zic asta, ptr ca degeaba ai 250 cp si pui jos 100 ca nu ai rezolvat nimic, loganul meu inainte de modoficari cu soft standard de la dacia alea 84 cp si punea jos (la roata) 64 cp masurati pe dyno si 128 Nm cuplu. Dupa modificarile pe care le am s-a ajuns la 168 cp (ESTIMATI LA MOTOR!) SI 134CP LA ROATA deci ce e la roata e adevarata putere pe care o deti nu cea aproximata la motor ! Aici i dau dreptate la Cristi XP cand zicea ca tot ce conteaza e ca respectivul are 75cp la roata atata, restul este pur teoretic sau cancan. Spor la modoficari in continuare, PACE !

vgroza 30-03-12 19:15

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
In ultima configuratie am reusit sa scot 145cp la roata cu rotile pe 17:lol: Sa vedem cat o sa fie cu noua configuratie 1.8t :twisted:


All times are GMT +2. The time now is 15:04.

- Copyright 2026 4Tuning