Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318i DNY (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/161262-e36-318i-dny.html)

Darkside_89 10-03-10 15:35

Re: E36 - 318i DNY
 
Felicitari pentru masinuta,un frumos exemplar,curat si ingrjit,sunt sigur ca o sa o intretii si o s-o pastrezi cat mai originala.Multe bucurii!

Daniel_Toa 10-03-10 15:41

Re: E36 - 318i DNY
 
Iti multumesc frumos . Incerc sa o pastrez cat mai originala .
De cateva zile am observat ca atunci cand calc frana se aude la roata din stanag fata ceva cum ai lovit un fier pe fier cam asa ceva , si daca iau o denivelare la fel , ce sa fie ? Stiu ca placutele de frana sunt duse , sa fie de la asta ?

trafy-vr6 10-03-10 17:49

Re: E36 - 318i DNY
 
nu..e de la roata..o sa iti cada la urmatoarea frana cu tot cu partea din fata a masinii...tu nu sti ca masina a fost lovita de tren in fata si adusa alta masina si taiate ambele si la asta a ta i s`a sudat partea din fata...:))))

Daniel_Toa 10-03-10 18:03

Re: E36 - 318i DNY
 
Deci de atunci imi lipsesc mie ramele alea dupa spate de la manere si chederele de la geamurile din spate ? In graba nu leati mai spus la loc :D Lasand gluma la o parte , aveti idee de unde ar fi problema ?

Daniel_Toa 15-03-10 15:50

Re: E36 - 318i DNY
 
Astazi s a schimbat distributia , antigelul , am pus 2 rame pe spate la clapetele de deschizi usa :D Am cumparat cric ( mai am roata de rezerva ) si maine se vor schimba bucse , bilete , si placute de frana pe fata . Cand am dat jos cureaua de la distributie 1 minut am ramas toti cu gura cascata nici unu nu a scos un cuvant nimic ne uitam toti la curea :D Ei bine se mai tinea pe o portiune in cateva ate atat .... deci am avut o inspiratie foarte mare sa o schimb chiar astazi . Azi am dat comanda si de telescoape pe spate .

Daniel_Toa 16-03-10 17:46

Re: E36 - 318i DNY
 
5 Attachment(s)
Azi s a schimbat si furtunul de la debimetru . De cand am luat masina era dat cu scoci , fostul propietar a zis ca era putin ciupit si a bagat 2 role de scoci in el . Ei bine nu era putin cipit ci mult rupt ( am atasat poze ) . Tot astazi am ajuns la 181000 km :D

Sparkle_81 16-03-10 18:13

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3185670)
.......... Cand am dat jos cureaua de la distributie 1 minut am ramas toti cu gura cascata nici unu nu a scos un cuvant nimic ne uitam toti la curea :D Ei bine se mai tinea pe o portiune in cateva ate atat .... deci am avut o inspiratie foarte mare sa o schimb chiar astazi . ......

Nu-mi vine sa cred :blink: I-ti dai seama de cand nu a mai fost schimbata distributia , de era in halul ala ??????? Ce oameni :censored::chainsaw:
Cred ca ai schimbat si pompa de apa daca tot ai ajuns la distributie .
Felicitari Daniel_Toa , chiar ti la masina ta !

Daniel_Toa 16-03-10 18:25

Re: E36 - 318i DNY
 
Aveam o pompa de apa noua la mine, dar nu am schimbat o ca era deja schimbata de curand , cred ca fostul propietar a schimbat o . Tin mult la masina asta :D . Maine se vor schimba iar bucse , capete de bara etc . Sper ca maine sa pun restul de poze aici ( sunt cam 30 la numar ) . Cureaua era praf , imi pare rau ca nu am pastrat o sa ii fac poze ,

trafy-vr6 16-03-10 19:07

Re: E36 - 318i DNY
 
si care sunt sansele sa fi schimbat doar pompa de apa si nu si distributia ? eu zic sa nu faci carpeala si daca tot ai pompa schimb`o si pe aia...un ban in plus dar scapi de o grija...cel putin eu imi fac griji

Daniel_Toa 16-03-10 19:14

Re: E36 - 318i DNY
 
Era noua nouta pompa banuiesc ca ce l de la bucuresti a schimbat o , sau tu ai schimbat o ? Iar pompa am dus o inapoi cu bujiile si mi am luat banii inapoi pe ele .

trafy-vr6 16-03-10 19:25

Re: E36 - 318i DNY
 
eu nu am umblat....ai grija cu aia..daca te zgarcesti la 30 lei in plus........

trafy-vr6 17-03-10 09:34

Re: E36 - 318i DNY
 
Tocmai ce m`a sunat Daniel_Toa ca i`au furat bara din fata cu tot cu numar, bandouri, proiectoare :( naspa rau....pune`ti alarma

Daniel_Toa 17-03-10 12:27

Re: E36 - 318i DNY
 
Am gasit bara la un baiat cu 150 de lei , proiectoare cu 70 . Ma duc mai pe seara sa le vad .

Daniel_Toa 20-03-10 18:19

Re: E36 - 318i DNY
 
9 Attachment(s)
Poze noi cu masina

claudiu29 20-03-10 19:15

Re: E36 - 318i DNY
 
Nu vrei un Motor in mintile lui se poate proba e pe masina mea de zi cu zi 2000 i 24 valve vanos cu toate necesare pt montarea pe masina ta cutie manuala instalatie electrica tot 550 Eu negociabil?
B 82 CCS

Daniel_Toa 20-03-10 19:17

Re: E36 - 318i DNY
 
Nu ma intereseaza :)

Daniel_Toa 01-04-10 09:22

Re: E36 - 318i DNY
 
Intre timp la masina s-au mai schimbat :

- bucse bascula st + dr pe fata
- capat de bara st + dr pe fata
- bieleta antiruliu st + dr fata
- bieleta directie st
- ulei in grup

Daniel_Toa 02-04-10 16:59

Re: E36 - 318i DNY
 
Si azi s-a facut unghiul de fuga :D

idm_vw 04-05-10 12:07

Re: E36 - 318i DNY
 
cat consuma 318 tau !ma refer la un condus in limita bunului simt sau poti spune cat iti ia daca mergi si f sport?

crysty.bobok 04-05-10 12:31

Re: E36 - 318i DNY
 
Frumos pisoi ! ma mira faptul ca in 2 luni ai facut doar 1000km cu ea!

Daniel_Toa 04-05-10 19:15

Re: E36 - 318i DNY
 
idm_vw - am un consum in oras intre 8 si 11 , la drum lung la 120 km/h am 8 .

crysty.bobok - pana in prezent am ajuns la 4700 km :)

idm_vw 04-05-10 19:53

Re: E36 - 318i DNY
 
Mi-a spus un propetar de 318 ca el la drum lung are 6-7% la viteza de 100km/h ma mira ca u zici ca ai 8 sau la vit de 100 iti scoate la fel?

Daniel_Toa 05-05-10 07:40

Re: E36 - 318i DNY
 
La 100 am intre 7 si 8 ... dar 6 -7 cum are respectivul nu am avut niciodata .

BMnWA 05-05-10 10:18

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3334635)
La 100 am intre 7 si 8 ... dar 6 -7 cum are respectivul nu am avut niciodata .

si mie imi consuma tot intre usor sub 7 afara , 8-8,5 maxim imi consuma daca o tin pe sport.

Daniel_Toa 24-05-10 07:17

Re: E36 - 318i DNY
 
De 1 saptamana incoace tot am drumuri lungi , iar acul de la benzina sta numai la 11-12 % . Am bagat de 150 de lei benzina si am facut 320 km ( si in oras si la drum lung ) . Mi se pare cam putini km ..

DriftingCalibra 30-05-10 19:23

Re: E36 - 318i DNY
 
Am avut ocazia sa vad aceasta masina in Turnu Magurele ... ce pot mentiona este faptul ca aceasta masina este ingrijita, nu are fel si fel de elemente puse aiurea cum au majoritatea E36 si aici nu vreau sa atac sau intep pe nimeni insa sunt " anti coada de rechin by vitan barzesti :) "!
Felicitari proprietarului care este un baiat de nota 10 si a dat o mana de ajutor unui membru din comunitate! Un baiat super ok,o masina foarte ingrijita!

Sonny™ 30-05-10 19:50

Re: E36 - 318i DNY
 
felicitari pemtru masina daniel, putini oameni sunt asa ca tine se vede ca tii si iti place foarte mult masina, la exterior ce ai de gand sa ii faci?

Daniel_Toa 30-05-10 20:10

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by DriftingCalibra (Post 3402126)
Am avut ocazia sa vad aceasta masina in Turnu Magurele ... ce pot mentiona este faptul ca aceasta masina este ingrijita, nu are fel si fel de elemente puse aiurea cum au majoritatea E36 si aici nu vreau sa atac sau intep pe nimeni insa sunt " anti coada de rechin by vitan barzesti :) "!
Felicitari proprietarului care este un baiat de nota 10 si a dat o mana de ajutor unui membru din comunitate! Un baiat super ok,o masina foarte ingrijita!


Iti multumesc frumos , si ma bucur ca te am putut ajuta :) Imi place masina cat mai clean fara bliz blizuri ( vorba ta vitan ) .



Quote:

Originally Posted by Sonny™ (Post 3402191)
felicitari pemtru masina daniel, putini oameni sunt asa ca tine se vede ca tii si iti place foarte mult masina, la exterior ce ai de gand sa ii faci?



Multumesc frumos , tin foarte mult la aceasta masina , uneori raman si lucrez la ea pana noaptea tarziu si uit de prietena ca trebuia sa iesim pe undeva :D . La exterior inca nu sunt hotarat ce sa fac , dar urmeaza sa ii fac caroseria , mai exact punctele de rugina , si pragurile . Un prag este in perfecta stare , dar celalat are rugina , cam o portiune de 10 cm ( numai gauri ) , as dori sa le schimb , dar sa vad , daca il pot salva pe ce l cu rugina si raman tot astea . Iar in final o vopsea , ma bate gandul la un gri metalizat , sau aceeasi culoare de acum . Ramane de vazut luna viitoare cand ma apuc de ea .

m1cha3l 12-06-10 01:59

Re: E36 - 318i DNY
 
Salutare domnu' Toa.

Frumusica masinuta, am trecut de cateva ori pe langa si mereu ma uit la jante :P.

Daniel_Toa 12-06-10 12:12

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by m1cha3l (Post 3434823)
Salutare domnu' Toa.

Frumusica masinuta, am trecut de cateva ori pe langa si mereu ma uit la jante :P.

Multumesc frumos , si mie imi plac mult . Dar cine esti ? Ca nu imi dau seama ..

Alejandro 23-06-10 21:36

Re: E36 - 318i DNY
 
Dani - unde ti-e folia de carbon? ca m-ai bazait pe messenger sa-ti fac rost de la Andrei din Suceava!

Daniel_Toa 24-06-10 05:15

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3464980)
Dani - unde ti-e folia de carbon? ca m-ai bazait pe messenger sa-ti fac rost de la Andrei din Suceava!

Am gasit pana la urma folie imitatie carbon , am pus la portbagaj , manerele de la usi ( cele din interior ) , si consola din bord la un citron C5 si am ramas fara :) . Nu mai retin cand ti am dat buzz sa te intreb de folie ...

Alejandro 24-06-10 12:33

Re: E36 - 318i DNY
 
fa poze ca vreau sa vad cum arata!

Daniel_Toa 24-06-10 13:45

Re: E36 - 318i DNY
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3466385)
fa poze ca vreau sa vad cum arata!


Uite ... buza de la portbagaj acolo am colantat , aveam putina rugina la un capat si am zis sa colantez pana ma apuc de ea . Si ma voi apuca de luni . Se va face toata tabla unde are rugina , pragurile nu stiu ce sa fac , sa le schimb sau sa tai partea unde are rugina si sa sudez tabla ... Iar culoarea ori va ramane asta ori gri sau negru :) . Dupa aia urmeaza cauciucuri noi , faruri noi ( voi opta pentru CCFL ) , stopuri , semnale si poate folie .

Alejandro 24-06-10 15:05

Re: E36 - 318i DNY
 
1 Attachment(s)
desi nu sunt indragitor de pisicutze asta chiar arata bine! Sa nu ii schimbi jantele ca ii vin foarte bine! Stopurile sa le iei cu partea de sus alba si partea de jos rosie!
Sfat pt praguri - ia unele noi - stii de-o treaba ce e nou e nou, daca nu sunt atatia bani sa tai la 10-15 cm departare de rugina si sa sudeze din nou dar sa stii ca in timp pe interior daca nu umplii pragurile cu ceara sau ulei se va face rugina din nou!:shock:

Daniel_Toa 24-06-10 15:12

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3466820)
desi nu sunt indragitor de pisicutze asta chiar arata bine! Sa nu ii schimbi jantele ca ii vin foarte bine! Stopurile sa le iei cu partea de sus alba si partea de jos rosie!
Sfat pt praguri - ia unele noi - stii de-o treaba ce e nou e nou, daca nu sunt atatia bani sa tai la 10-15 cm departare de rugina si sa sudeze din nou dar sa stii ca in timp pe interior daca nu umplii pragurile cu ceara sau ulei se va face rugina din nou!:shock:

Multumesc pentru apreciere . Jantele nu le schimb , ca imi plac mult . Dupa ce termin masina saptamana viitoare , ma ocup si de jante , tot culoarea asta le las . Ma costa cam mult aici la mine sa ii cumpar praguri noi , iar astea care le am nu sunt afectate foarte rau . Am fost la doua serviceuri si amandoua au zis ca se merge pe tabla, adica nu necesita schimbare ... Iar stopurile la astea cu alb ma gandeam si eu , semnale la fel tot albe , iar farurile sa aibe CCFL iar nuanta din ele un negru inchis , dar sa vedem atunci ce gasesc .

Alejandro 24-06-10 15:19

Re: E36 - 318i DNY
 
ti-am gasit praguri de tabla pe site-ul celor de la autokarma la vreo 333 RON PRODUCATOR KLOKKERHOLM si la 241 RON PRODUCATOR EUROPARTS!

Daniel_Toa 24-06-10 15:52

Re: E36 - 318i DNY
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3466853)
ti-am gasit praguri de tabla pe site-ul celor de la autokarma la vreo 333 RON PRODUCATOR KLOKKERHOLM si la 241 RON PRODUCATOR EUROPARTS!

Ele mancate nu sunt cine stie ce .. adica au gaurele mici cateva intr un loc , iar celalalt prag tot asa dar mai putine . Sambata sunt la o nunta , luna viitoare la inca doua , de aceea stau mai prost cu finantele urmatoarea perioada . Dar majoritatea mi au zis ca nu este nevoie sa le schimb .

Alejandro 24-06-10 19:33

Re: E36 - 318i DNY
 
na pai ce sa zic tu stii cum stai cu finantele insa eu prefer sa privesc lucrurile din alt punct de vedere, daca acum nu se poate face un lucru de calitate prefer sa-l las pe mai tarziu si sa fiu cu inima impacata ca 5-6 ani sau mai mult cat tin masina (in cazul tau cat tii masina) totul este in regula si nu mai bagi banii in praguri reparate si revopsite!

Daniel_Toa 24-06-10 19:48

Re: E36 - 318i DNY
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 3467489)
na pai ce sa zic tu stii cum stai cu finantele insa eu prefer sa privesc lucrurile din alt punct de vedere, daca acum nu se poate face un lucru de calitate prefer sa-l las pe mai tarziu si sa fiu cu inima impacata ca 5-6 ani sau mai mult cat tin masina (in cazul tau cat tii masina) totul este in regula si nu mai bagi banii in praguri reparate si revopsite!

Cu pragurile inca nu sunt hotarat cum sa procedez ... as merge pe varianta : taiat , sudat si vopsit , dar as putea sa mai aman inca 1 luna si sa le schimb pe urma . Sa vedem de luni incolo cum sta treaba .


All times are GMT +2. The time now is 18:54.

- Copyright 2026 4Tuning