Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Dependenti de bass?? (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/160-dependenti-bass.html)

tng 12-12-04 10:59

Daca e asa inseamna ca ii va trebui o incinta maricica,difuzorul pare a avea diametrul de 30-35 cm :?

Hondarul 12-12-04 11:08

Incinta este uriasha, trebuie sa scot capacul de la portbagaj, este band pass, 2 porturi, dar... inca nu e gata :cry: :cry: :cry:

Asa ca... Nu am ce face decat sa ascult la boxele alea obosite. :cry:

ps: wooferul este de 15\"

Hondarul 15-12-04 19:10

2 Attachment(s)
Acum e gata... Si imi trebuie o Raba sau o Volga sa-mi intre in portbagaj... Este pe parametrii producatorului, dar este exagerat de mare... :cry:

B|shOp-VR6 15-12-04 23:03

O fi difuzor de discoteca.. nu de masina :D

VFFtuning 16-12-04 00:05

hondare sa i l stapanesti sanatos :drunk:
a iesit super marfa..cum suna????
cam cat te a dus incinta?????

tng 16-12-04 11:51

da...buna intrebare.

Cat a costat cu aproximatie incinta?(e super marpha)

Ce putere are difuzorul?Pret?

Ai putere(statie) sa bagi in el?

Sa-l stapanesti sanatos,se vede in ultima poza cat de entuziasmat esti :D ,yo cred ca dormeam cu el in pat :lol:
:peace:

Hondarul 16-12-04 12:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tng\"
da...buna intrebare.

Cat a costat cu aproximatie incinta?(e super marpha)

Ce putere are difuzorul?Pret?

Ai putere(statie) sa bagi in el?

Sa-l stapanesti sanatos,se vede in ultima poza cat de entuziasmat esti :D ,yo cred ca dormeam cu el in pat :lol:
:peace:

Am mai scris si in alt post, la subwoofere... Deci... Am dat pe ea 100 de euroi. Putere reala are 800 W rms, am statie care scoate numai 600 W rms, dar ajunge, zic eu... Masina sa tzina !!! :lol:

sorren 21-01-05 02:15

Sa-l auzi sanatos ;) cat a costat diful si ce firma si model este?

ZooM-ZooM 22-01-05 00:38

vezi,daca nu ai venit la baiatu :) te scoteam la 70 euro incinta...si mai economiseai un ban de cablu acolo...de o sigurantza :D :))
sa il folosesti ci placere...

cu referire la JL W7,dracula,cat ziceai?650 euroi? :)
ps: va recomand filmuletzele de pe site-ul oficial JL,merita 100%!!!!

DaciaMustang 02-02-05 12:53

1 Attachment(s)
Hondarule sa le stapanesti sanatos si sa n-ai bafta de hotzi!
-si eu sunt dependent de bass:
[/img]

Hondarul 02-02-05 13:24

Belea faza cu statia pe capota, dar tu... sper ca ai lant la portbagaj, nu ??? Fa cumva sa nu mai atarne toate firele alea asa ca este urat.

DaciaMustang 03-02-05 10:29

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Hondarul\"
Belea faza cu statia pe capota, dar tu... sper ca ai lant la portbagaj, nu ??? Fa cumva sa nu mai atarne toate firele alea asa ca este urat.

nu am lant la portbagaj, dar am alarma si stau la unu, deci ajung repede la locul faptei; firele le asez dupa ce-i pun si condensator, pe care nu stiu unde o sa-l pun, din cauza asta le-am lasat asa momentan

madtuning 16-02-05 09:34

da,eu ma consider dependent de bass..>

TAZ 19-02-05 18:44

3 Attachment(s)
\"Dependent\" nu sunt, dar sigur imi place bass-ul :lol:
Voi ce ziceti?

tng 19-02-05 20:00

TAZ cat te-a costat difuzorul ala JBL \"5000 watts\" si cam ce putere reala are ?

TAZ 20-02-05 10:07

Difuzorul e W15GTI si chiar are o putere impresionanta.
800W - RMS
5000W - Max
Impedanta 3 / 12 ohmi
alte detalii le gasesti aici:
http://www.jbl.com/car/products/prod...er=GTI&cat=SUB
De costat, m-a costat 550$ si l-am luat de la importatorul JBL - Luxacustica.

https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4857

Hondarul 20-02-05 11:03

Ce statie ai pentru el ??? :?:

TAZ 20-02-05 14:36

Amplificatorul e JBL Px300.4,
2 cai sunt puse pe difuzoarele din spate (JBL-C508GTI) iar celelalte 2 cai sunt in punte pt subwoofer.
Difuzorul se \"misca\" f bine dar cred ca folosesc cam 1/3 din ce stie el, sper ca anu' asta sa imi iau un amplif pt el (bineinteles tot JBL)
:twisted: Urmatorul pas este un condensator intre 3-5 F :twisted:

Hondarul 20-02-05 15:07

Degeaba iti iei atat de mare ca nu e bun la nimic. E prea de tot 3 farad, sa nu mai vb de 5... Cati vati scoate statia asta de acum in bridge pe 2 canale, cat bagi in woofer acuma ??

DaciaMustang 20-02-05 16:13

daca-ti cumperi un amplificator pe masura subwooferului, trebuie sa-ti pregatesti plamanii :D
e beton subwooferu', l-am \"auzit\" si eu, sa ai parte de el.

viperu 20-02-05 16:28

TAZ-ule distorsiunile ard difuzoarele, nu puterea, ai grija sa nu ii dea prea multe distorsiuni amp-ul ala de 4 canale, ca s-au mai vazut gti-uri de 15\" arse...

Si daca pui amplificator numai pentru subwoofer, vezi care este curentul maxim consumat si pune-i cabluri de alimentare in functie de asta, ca sa nu ai probleme cu distorsiunile generate de lipsa de curent.

my .02

TAZ 20-02-05 23:07

Quote:

Degeaba iti iei atat de mare ca nu e bun la nimic. E prea de tot 3 farad, sa nu mai vb de 5... Cati vati scoate statia asta de acum in bridge pe 2 canale, cat bagi in woofer acuma ??
Statia are 4*150 W RMS la 2 Ohmi iar in punte 2*300 W RMS la 4 Ohmi.

Stinger® recommends 1 Farad of capacitance per 1000 watts of
amplifier output. This is a general rule of thumb and may be
adjusted up or down depending on the efficiency and design of the
amplifiers being used. There is no harm in having more than
enough capacitance. So when in doubt, it is better to have more
rather than not enough capacitance.

Condensatorul o sa il leg la amplif-ul actual dar o sa-l pun la viitorul amplif, asa ca o sa fie de 3F (5F e cam mult, totusi)

Quote:

daca-ti cumperi un amplificator pe masura subwooferului, trebuie sa-ti pregatesti plamanii
e beton subwooferu', l-am \"auzit\" si eu, sa ai parte de el.
Abia-l astept, din pacate s-au terminat resursele...

Quote:

TAZ-ule distorsiunile ard difuzoarele, nu puterea, ai grija sa nu ii dea prea multe distorsiuni amp-ul ala de 4 canale, ca s-au mai vazut gti-uri de 15\" arse...
Merci de sfat, cutia este inchisa tocmai pt a controla mai bine distorsiunile.
Din cate inteleg, GTI-urile sunt destul de proaste (\"se ard\"), asta e, ghinion...
Alte difuzoare se ard mai greu?

Quote:

Si daca pui amplificator numai pentru subwoofer, vezi care este curentul maxim consumat si pune-i cabluri de alimentare in functie de asta, ca sa nu ai probleme cu distorsiunile generate de lipsa de curent.
Aria minima a cablurilor pentru o lungime de 2,5m - 3,5m si un consum maxim de 78A (cat am acum) este de 16mm2
Cablurile pe care le am au aria de 20mm2.
Cand am sa imi cumpar inca un amplif (am pus geana pe BPx1100.1), am sa schimb si cablurile.

sfigmo 21-02-05 07:07

pastreaza cablul pe care il ai acum, incearca sa gasesti loc in portbagaj pentru a doua baterie si foloseste de la cea de-a doua incolo cabluri mai groase...atentie insa la alternator sa nu il arzi...de multe ori o baterie secundara face mai mult decat un condensator mare...se incarca peste zi cu un alternator mic si seara cand aprinzi si farurile si dezaburirea acum pe timp de iarna se va descarca...dar e bine sa iti schimbi si alternatorul...pune unul care sa incarce amandoua bateriile...vei avea curent sa impingi subul...cutie sealed e buna dar pentru un dif de 15\" indicat era sa pui una vented calibrata cum trebuie...ai fi surprins de diferente...bafta...

Hondarul 21-02-05 07:55

Pai tu zici acolo ca ai 2 x 300 W si tot tu zici ca iti trebuie pentru 1000 W un condensator de 1 Farad. Tot tu zici ca o sa-ti iei unul de 3 F...

Nu mai inteleg nimic... :roll:

TAZ 21-02-05 20:58

2 Attachment(s)
Condensatorul are incarcari/descarcari foarte rapide, adica exact ce are nevoie un sub. Bateria mentine acelasi curent la un amperaj f mare.
Daca ma insel, contraziceti-ma.
Sunt f multumit de cum se aude acum dar sunt curios cum se aude (simte) si pe alta cutie, ma gandeam la un bandpass ca al Hondarului (ar avea 96,28+56,64=152.92 litri). Din cate am aflat, cine a avut W15GTI pe cutie vented a renuntat la tipul asta de cutie, e pt SPL si e interesant de auzit o data si eventual nu din propria masina...

In fragmentul pe care l-am copiat de la Stinger zice ca:
\"Nu e nimic rau in a avea resurse mai multe decat e nevoie. Asa ca fara indoiala, e mai bine sa ai mai mult decat sa nu fie suficient\"
Nu cred ca m-am contrazis singur, ramane de 3F.

oq 22-02-05 12:22

Sal.... scuze ca nu ii chiar la subiect..:D dar... tskno.....soricelu nu mai are masina aia... acuma are un golf 2 rosu... ala custickere pe geamurile de pe lateral spate...cu imprimari si bla bla ;)


All times are GMT +2. The time now is 09:26.

- Copyright 2026 4Tuning