![]() |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
"Saraca"... modestia nu face casa buna cu tine.;)
Replica semna cu zicala : "Din lac in put." Vanzarile nu "calca" pe https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...s-2-5-skn.html, nu ma intereseaza aspectele comerciale. Nu confundati ambalajul cu produsul. Astept graficul cu 295 din +300 dezvaluiti de Ford. Mari mincinosi Ford astia noroc cu ambalajul comerciantilor de cai putere. Unde esti tu Cuza doamne, cu ocaua sa masori caii samsarilor. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Iti spun de acum ca poti sa astepti mult si bine graficul de 295 de cai, noi nu suntem baza de date de grafice dyno la dispozitia curiozitatii tale. Cred ca ai inteles gresit.
Un alt aspect pe care nu sunt sigur daca il cunosti este faptul ca dinamometrele nu sunt facute sa masoare o valoare a puterii cat mai exacta cu cea declarata de producator, ele sunt facute sa masoare o diferenta aparuta in urma unor modificari. Acum consider ca orice discutie pe marginea acestui subiect este epuizata, si voi alerta moderatorii sa intervina asupra acestui topic, avand in vedere ca remarcile tale si acuzatiile aduse sunt nefondate. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Testul confirma 280 cai la roata pe dyno, restul e can can.
Dyno de la RC, marca Mustang, masuratoarea conform ISO si cai putere conform SAE. Restul e can can! |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
ati cam deviat de la subiect ...
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Care era subiectul de la care s-a deviat?
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
exact cum am banuit pturbo23 este SEBASTIAN
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Daca asa este , atunci este foarte trist, la varsta lui sa faci asemenea misculatii este absolut penibil, dar asta e Sebastian.
|
Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
O mie de posturi si tot neconcludent finalul...deci?A fost prezentat un grafic , gura lumii spune ,si nu sunt putini si nu fac parte din gasca RC, ca masina ar fii scos 280 cp la stage 2 , nu ne am ales decit cu niste contre si discutii...care este adevarul?
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Dezgustator !
Pe un topic unde se prezinta grafice dyno strict, ati ajuns pe rand sa faceti apologia garantiei oferite/neoferite de un tuner dupa care fiecare "cunoscator" sa isi exprima parere avizata RAR despre cum se misca masina iar la final o lalaiala de mai multe pagini despre ce o fi cu pierderile, or fi nu or fi. Nu va obliga nimeni sa credeti nimic si cu atat mai putin e cineva obligat sa va satisfaca toate capriciile si curiozitatile. Cel mai simplu cred ca era sa faceti o raportare simplista la alte masini cu configuratii aproximative de fabrica gen 2,0T (Cupra, Subaru, Mitsu) si sa vedeti puterile atinse la motor de acestea cu modificari similare si va lamureati singuri ca Fordul in cauza cu un supliment de0,5L la cilindree se incadreaza in aceasta zona de bun simt al rezultatelor. Dar probabil esti mai interesanta gargara decat ratiunea si un mic studiu personal. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
In acest mic filmulet masina era stock,proprietarul o avea de o zi si cursa a avut loc pe mai putin de 400 de m...si in plus fordul frana de ceva vreme...deci nu e nimic concludent...
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
si in cursa cu cupra ... mai era stoc ?:)
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
e sebastian uite si dovada https://forum.4tuning.ro/130-masina-m...g/page-45.html
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Om batran fara viata..
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
personal chiar vreau sa ma dau cu acest rs cu softul respectiv, cu care a scos 370 cp! |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
de ce s-au sters graficele de putere?!aratau prea bine?! :lol:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Nu le-a sters nimeni.
Graficul de putere este atasat primului post. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Da, eu sunt curios.
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
3 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
asa-i romanul - in loc sa isi vada lungul nasului si sa aibe grija de "blocul" lui - se uita in "curtea" altora si arunca cu ce au la indemana - respectiv "namol"....
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
vai cita subtilitate :)
PS: mi-am luat popcorn & suc, m-am asezat comod, va rog continuati, pare sa inceapa ceva frumos si distractiv |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Cum la rubrica "COMMENTS" nu scrie nimic, inseamna ca este bine, asa trebuia sa fie!
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
doc, nu te supara dar chiar sebastian spunea intr un post anterior ca masina a fost masurata si scotea acea putere de 280 de cai la roti, asta a fost motivul pt care am intrebat (si a fost sters postul) cit inseamna la motor; puterea promisa de 370 era la motor si nu la roti.
PS: stie cineva de ce nu se plinge clientul ? parca clientii sint cei ce trebuie sa se plinga si nu altii pt ei !! |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
ok, din ce inteleg eu si confirmati si voi, masina avea 280 - 283 de cai la roti , nu vreti sa faceti aproximari cit inseamna la motor - fair enough; clientul totusi nu este multumit , ok, este dreptul lui si banii lui dar totusi, sa nu exageram si sa spunem ca are probleme de fiabilitate....nu-mi spune ca i s-a stricat ceva la masina ca nu te cred, a mers cu softul prea putin iar skn nu sint o firma sa faca greseli capitale si sa cada motorul la prima cheie sau in citeva ore.
faptul ca nu e multumit repet, este dreptul lui, poate clientul vrea mai multa putere, este dreptul lui sa fie nemultumit; dar sa nu amestecam chestiile personale cu softurile parerea mea |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
UN MIC ARGUMENT:
TOTI CONSTRUCTORI DE MASINI DIN CATE STIU EU DECLARA PUTEREA UNEI MASINI LA MOTOR NU LA ROATA .......RESTUL E cancan |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
-> deci o diferenta de ~20cp intre cele doua masuratori. diferenta (mare/mica apreciaza fiecare) care poate fi data zic eu de multi factori (dependenti sau independenti de standul de masurare). Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Exact cazul acestui grafic atasat. Este efectuat dupa o sedinta de resoftare, a treia, iar masuratoarea a fost facuta pe standul lui Exelixis. Fix in aceeasi zi propietarul a facut o vizita si la standul Mustang de la racingcode si a masurat 355 de cai.
Deci 370.9 la Exelixis si 355 la racingcode, nu este nici o conspiratie, sunt masuratori independente de SKN. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Nui destul de mult sa ai pierderi aproape 100 de cai? Ma refer aici la cei 280 de cai masurati la roata si 370 la motor . Sunt 90 de caluti si inseamna cam 24% din puterea masinii... Nu-i cam mult?
Cred ca puterea la roata e mult mai ok de afisat. Cam atata scoate si rs4 la roti 300 de cai. Credeti ca are rost comparatia? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:22. |
- Copyright 2026 4Tuning