Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Carburator vs. injectie (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/15672-carburator-vs-injectie.html)

max_horse_power 27-05-06 23:26

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by badboy_marius
deci sa spunem k injectia are sa zicem...cateva plusuri fatza de carburator, dar nu se duce mai tare k carburatorul in nici un caz. cel putin la marca Dacia....

ba are cum, pt ca amestecul de benzina cu aerul este mult mai bun, + k la carburator mai exista si niste arderi incomplete, pe cand la injectie, nu poate fi vorba de asa ceva.
si, ink un argument pt care injectia este mai buna decat carburatorul, arborele cotit este proiectat in asa fel incat sa poata fi supus unei turatii mai mari.K turatia este limitata , asta e alta problema.Dar pana si limitarea poate fi scoasa.

max_horse_power 27-05-06 23:36

Re: Carburator vs. Injectie
 
scuza-ma k am deviat de la subiect, subiectul era despre injectie vs carburator

einstein1984 28-05-06 08:11

Re: Carburator vs. Injectie
 
Ce legatura are injectia cu prefectura (adica arborele cotit)?

badboy_marius 02-06-06 20:42

Re: Carburator vs. Injectie
 
m-am interesat despre ce ai spus in legatura cu arborele cotit. se pare k nu este nici 1% adevarat. deci, mai mult de aprox 7000-7000 + rpm, nu cred k poate sa duca nici arborele de pe un 1300 nici unu de pe 1310 p injectie. ce este diferit la dacia cu injectie e pompa de benzina, discu de presiune, admisia.

Si io am deviat de la subiect, dar asa e.:)




Spanule, stim amandoi cine a zis-o!!

badboy_marius 02-06-06 20:48

Re: Carburator vs. Injectie
 
Unii spun k mecanici de scoala veche nu se pot impaca cu ideea k carburatorul este depasit, iar altii spun k injectia este mai precisa cu un consum scazut , deci cu o putere mai mica. pana la urma...daca stie cineva sa innumere dezavantaje si avantaje la fiecare piesa respectiv carburatorul si injectia...dupaia sa le numaram pe cele pozitive, cred k numai asa ne putem da seama care e mai superior.

MS.

max_horse_power 02-06-06 23:09

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by badboy_marius
Unii spun k mecanici de scoala veche nu se pot impaca cu ideea k carburatorul este depasit, iar altii spun k injectia este mai precisa cu un consum scazut , deci cu o putere mai mica. pana la urma...daca stie cineva sa innumere dezavantaje si avantaje la fiecare piesa respectiv carburatorul si injectia...dupaia sa le numaram pe cele pozitive, cred k numai asa ne putem da seama care e mai superior.

MS.

De la cine te-ai informat de e asa specialist, cu chestia cu arborele cotit.
Spanule, hai k te-am facut cu chestia asta, sau cum sa-ti spun!!??
Si eu am vb din auzite recunosc, cu chestia cu arborele cotit, si dupaia, m-am interesat si am aflat pe pielea mea k nu e adevarat:shock:
Dar asta e!!
Cine a zis k nu e adevarat, stie ce zice!!
Dar, parerea mea , in ciuda faptului k si carburatorul are cateva plusuri fata de injectie, este k injectia este mai buna.
Eu personal am pe masina mea , o Dacie 1310 Li injectie dipa cum spune numele, si, am observat surplusul de putere pe care-l am la injectie, comparativ cu carburatorul(fosta mea masina... o dacie pe carburator din 99')
Bafta, si toate bune..:D

Villy ATS 12-03-08 13:02

Re: Carburator vs. Injectie
 
am urmarit cu mare interes acest topic...deoarece vreau sa provoc o dacie pe injectie la o liniutza...(mentionez k eu am carburator) si ma gandeam k daca i reglez benzina si aerul, o sa stau in fata lui pe acei 400m...
ce parere aveti?? am sa ma fac de ras?
stiu k la viteza maxima injectia poate fi superioara,dara ma gandesc k la demaraj daca e reglat cum trebuie carburatorul poate da fum injectie...capacitatea cilindrica este aceasi la ambele masini..

law53 12-03-08 18:36

Re: Carburator vs. Injectie
 
un topic foarte interesant!
rog un moderator sa faca un poll!

Villy ATS 12-03-08 20:01

Re: Carburator vs. Injectie
 
deci imi raspunde si mie cineva ???

maryus_83 13-03-08 13:33

Re: Carburator vs. Injectie
 
Daca vrei sa dai fum la injectie . adapteaza un dublucorp sanatos in locul peatdei de carb de pe dacie. :D

carutasu 14-03-08 06:49

Re: Carburator vs. Injectie
 
pina la anumite limite (la puteri mici), carburatorul poate fi mai nervos (punandu-se mai ales in discutie si dublu-corp).Sunt insa exceptii care confirma regula.Cate motoare pe carburator au insa 200cp/litru sau mai mult?Cate motoare pe carburator au de la 6-700cp in sus?Cate motoare pe carburator au 240cp la 2 litri, ca cel de pe Honda S2000?Ce motor pe carburator ar putea avea cuplu maxim intre 1650 si 6250rpm (ca cel de pe RS6 avant)?In fine, ce motoare pe carburator ar putea avea la 2400cc intre 750 si 800cp ( ma refer la motoarele de Formula1).

Quote:

Originally Posted by villy02ats (Post 1419145)
stiu k la viteza maxima injectia poate fi superioara,dara ma gandesc k la demaraj daca e reglat cum trebuie carburatorul poate da fum injectie...capacitatea cilindrica este aceasi la ambele masini..

Sunt motoare de 1.4 aspirate care au peste 100cp (cum numai un carburat super-dopat si cu multe alte modificari ar putea avea...si cu cel putin doua dublu-corpuri pe el).Sunt motoare de asemena de 1.4 (cu turbo) cu 140, respectiv 170cp.Asta apropo de capacitatea cilindrica egala.

Villy ATS 14-03-08 19:04

Re: Carburator vs. Injectie
 
stai linistit bay mariusica ca nu pe tine te provocam...
trag singur concluzii...
e cam greu sa dovedesc o injectie...

k.lada 15-04-08 19:08

Re: Carburator vs. Injectie
 
oameni buni.... injectia este mai buna pt ca injecteaza in timpi precisi benzina. Dar motoarele pe injectie sunt mai puternice din cauza raportului de compresie mai ridicat :P cine nu crede sa se uite. La motorul dotat cu carburatie, raportul de compresie (de ex la Lada) este 1:8.5, si la alea pe injectie n-am vazut sub 1:9.5 Deci de aici rezulta cuplul mai mare. o da si sa nu uit... alea turbo sunt pe injectie, ca e mai simplu sa intre aerul direct in galerie, decat sa treaca prin carb (probleme de etansare, + ca de la presiune nu se mai alimenteaza asa cum trebuie, am vazut caz cand benzina era "suflata" afara din carb,etc)

zarathustra 16-04-08 10:30

Re: Carburator vs. Injectie
 
compresia mai mare a motoarelor a venit o data cu evolutia tehnologiei. nu este legata de sistemul de alimentare. injectia este mai eficienta, are randament mai bun(pulverizeaza combustibilul si amestecul nu mai este atat de bogat). una peste alta... pentru o masina de suflet(nu cea de zi cu zi) probabil ca e mai buna carburatia. plus ca toate upgrade-urile la carburatie sunt de natura mecanica si nu ai nevoie de un computer ca sa modifici parametrii.

razvanica_21 16-01-09 17:58

Parerea mea:

Din punct de vedere al unei masini de strada,familie,casa,serviciu sau cum vreti sa ii spuneti (o masina practica),injectia este mult superioara carburatiei datorita fiabilitatii,consumului redus,reglajelor mult mai simple si rapide fata de un carburator,deci a costurilor de intretinere si exploatare mult mai mici.

In cazul masinilor competitive,carburatoarele ofera un avantaj: BRUTALITATE. Da,carburatorul raspunde mult mai rapid decat injectia oferind astfel un plus.Dragsterele si motoarele pe etanol folosesc si in ziua de azi carburatoare .Inclusiv M-urile folosesc un gen de carburator,clapete injectate.

Quote:

Originally Posted by Villy ATS (Post 1419145)
am urmarit cu mare interes acest topic...deoarece vreau sa provoc o dacie pe injectie la o liniutza...(mentionez k eu am carburator) si ma gandeam k daca i reglez benzina si aerul, o sa stau in fata lui pe acei 400m...
ce parere aveti?? am sa ma fac de ras?
..

Singurul reglaj de amestec pe care il poti face carburatotului de dacie este cel de amestec la mersul ralanti,reglajul mersului in sarcina se poate face numai prin inlocuirea jiglerelor si jetarea se face doar pe stand special.

Quote:

Originally Posted by carutasu (Post 1423548)
Sunt motoare de 1.4 aspirate care au peste 100cp (cum numai un carburat super-dopat si cu multe alte modificari ar putea avea...si cu cel putin doua dublu-corpuri pe el).Sunt motoare de asemena de 1.4 (cu turbo) cu 140, respectiv 170cp.Asta apropo de capacitatea cilindrica egala.

Existe masini de strada, cu carburator, simpu corp,cu capacitate 1400 ~116cp fabricate in ani 70-80.Vezi Renault 5.Am uitat sa iti spun k sunt Turbo.

aleks 18-01-09 11:05

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by razvanica_21 (Post 1986717)
Parerea mea:

Din punct de vedere al unei masini de strada,familie,casa,serviciu sau cum vreti sa ii spuneti (o masina practica),injectia este mult superioara carburatiei datorita fiabilitatii,consumului redus,reglajelor mult mai simple si rapide fata de un carburator,deci a costurilor de intretinere si exploatare mult mai mici.

sunt deacord cu argumentatia ta, mai putin cea legata de costuri.... sa ti se strice pompa de injectie cu injectoarele de la un carburant prost, si sa trebuiasca sa dai vreo 2 mii de euro pe putin ca sa le repari... pfff, in momentul ala ai prefera carburatie :lol:

dj05fmx 18-01-09 11:38

Re: Carburator vs. Injectie
 
carburatoarele in general iti ofera posibilitatea facila schimbarii calitatii amestecului, iar majoritatea un urma anumitor modificari aduse motorului simt nevoia sa le scoata si la iveala, singura modalitate fiind in general imbogatirea amestecului...totusi trebuiesc pastrate anumite valori "ideale" de raport aer benzina. Injectia este clar superioara din multe punte de vedere carburatiei de strada, insa sa nu uitam de clasicele orizontale/verticale sintron Dellorto...carburatoare gandite doar cu simplul scop de performanta, minima restrictivitate si amestec optim... Jetarea carburilor, si sincronizarea clapetelor in cazul multicorp poate fi destul de dificila, raspunsul insa in cazul motoarelor cu rata de comprimare mare si ceva modificari este incredibil de violent si greu de atins de sistemele de injectie...

Spark 20-01-09 11:34

Re: Carburator vs. Injectie
 
argumentele au fost prezentate si mai sus
pentru o masina de zi cu zi as prefera injectia.
iar pentru modificati iar e discutabil. conteaza masina de baza, dar avantajult la carburatie e ca de la un carborator simplu poti pune mai multe, chiar dublu-corp. (aici nu te mai intereseaza consumul, doar performata)

alexbadea12 20-01-09 22:19

Re: Carburator vs. Injectie
 
fiecare are avantaje si dezavantaje, injectia e mai fiabila dar mai complicata iar carburatorul mai simplu de reglat dar se strica mai repede

aleks 20-01-09 23:03

Re: Carburator vs. Injectie
 
Si cum anume se strica mai repede carburatorul ala?
conform a ce?
cum masori tu care se strica mai repede? La km? In timp? sau cum?
Dar vreau cu argumente clare, te-as ruga...

zarathustra 21-01-09 10:05

Re: Carburator vs. Injectie
 
lumea pe aici cam tinde sa se refere la dacie... nu consider ca despre asta e vorba. eu am argumentat si mai sus. daca vorbim de masina de zi cu zi, o masina pe carburatie nu are rost. nu prezinta absolut nici un avantaj. daca vorbim de o masina facuta sa alerge, din punctul meu de vedere o trocutza veche cu motor turbo si un carburator destept e mult mai usor de reglat, configurat decat o masina cu motor pe injectie la care ai nevoie de un specialist pentru a-i modifica parametrii si nici atunci nu poti obtine mare lucru. daca ar fi sa luam cruntul exemplu al renault-ului 5 gtt de 1.4, dus la peste 200cp.... cu un carburator monocorp.. nu stiu cati ati avut ocazia sa mergeti cu o asemenea masina, dar va garantez ca este absolut brutala in orice punct al acceleratiei.

alexbadea12 21-01-09 19:32

Re: Carburator vs. Injectie
 
la carburator se mai infunda cate un jiclor se mai blocheaza cuiul ponto...

fishbone 21-01-09 21:19

Re: Carburator vs. Injectie
 
Iar la injectie mai crapa cate un injector sau picura la oprire si rezulta diluare a benzinei in ulei care la randul lui brutalizeaza motorul. Si tot asa. Eu zic ca argumentul asta putea fi incetat demult. Carburatoarele au mai ramas la dragstere si vechituri. Indiferent de conversatiile noastre de aici, decizia pe piata s-a facut demult. Date fiind restul tehnologiilor de azi, injectia ramane cea avantajoasa. Ca ma indoiesc ca sunteti multi care aveti cate un 454 ascuns in garaj si stati sa va lamentati care-i mai misto de lucrat. Muscle car-ul sau Evo-ul cu calculatorul in brate.

Race 27-01-09 20:46

Re: Carburator vs. Injectie
 
Apropo de 454:
Popular Hot Rodding au facut un test exact un un astfel de motor:big block Chevrolet de 454 cid/7,4 litri.L-au montat pe un Camaro din generatia a 2-a,si au incercat cele doua setup-uri:carburator Holley de 750 cfm si sistemul Commander 950 de injectie,facut tot de Holley.Important:motorul a ramas IDENTIC dincolo de galeria de admisie.
Carburatorul a scos 309 whp/4400 RPM,iar injectia 323 whp/4700 RPM.
Trecand peste puterea relativ mica (aproximativ 370 CP la motor,datorata chiulaselor si axei cu came facute sa traga jos),injectia a dat mai multa putere.Mai mult de atat,la 5500 RPM carburatorul avea 276 whp iar injectia 312,diferenta destul de notabila.

Concluzia:
"Tuning the Commander 950 is the electronic equivalent of swapping jets and changing distributor weights, but the system gives you far more control over engine performance than you could ever have with a carburetor and a conventional ignition system. Once you get the hang of it, EFI really is the better way to feed an engine."

In zilele noastre,carburatorul e depasit,oricat de orizontal,aurit,imbibat cu miros de trandafiri si gust de ambrozie ar fi.

fishbone 27-01-09 21:08

Re: Carburator vs. Injectie
 
Da, dar niciodata nu vor sta injectoarele la fel de mandre si lucioase ca un corp de carburator atat de mare incat trebuie modelata capota pentru a-l acomoda ;)
Carburatoarele au devenit un lucru esoteric pentru cei cu masini uitate de lume sau week-end warriors cu muscle cars.

sunny_razv 31-01-09 20:34

Re: Carburator vs. Injectie
 
Pentru cine spune ca se regleaza usor carburatoarele, sa se mai gandeasca odata. Nu va mai ganditi numai la dacie, am un Nissan care nu mai reuseste nimeni sa i dea de cap.Carburator cu amestec controlat electronic nu a vazut nimeni? Caut de jumate de an un mecanic priceput cu adevarat sa ii dea de cap si nu gasesc.

Respect

raduku 31-01-09 20:55

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by sunny_razv (Post 2026600)
Pentru cine spune ca se regleaza usor carburatoarele, sa se mai gandeasca odata. Nu va mai ganditi numai la dacie, am un Nissan care nu mai reuseste nimeni sa i dea de cap.Carburator cu amestec controlat electronic nu a vazut nimeni? Caut de jumate de an un mecanic priceput cu adevarat sa ii dea de cap si nu gasesc.

Respect

Daca-mi dai mai multe date despre masina,an,cilindree,Kw,s-ar putea sa te pot ajuta cu niste date.

aleks 31-01-09 20:58

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by sunny_razv (Post 2026600)
Pentru cine spune ca se regleaza usor carburatoarele, sa se mai gandeasca odata. Nu va mai ganditi numai la dacie, am un Nissan care nu mai reuseste nimeni sa i dea de cap.Carburator cu amestec controlat electronic nu a vazut nimeni? Caut de jumate de an un mecanic priceput cu adevarat sa ii dea de cap si nu gasesc.

Respect

Exact aceeasi problema o am si eu cu un escort cu carburator electronic, nu gasesc de 3 luni un mecanic sa se priceapa la el. La reprezentanta s-a adunat toata echipa o ora jumatate in jurul lui si mi-au dat cheile inapoi sa-mi spuna ca nu stiu ce sa faca. Mi-au luat insa banii pentru interventie :)

sunny_razv 31-01-09 21:02

Re: Carburator vs. Injectie
 
Nissan Sunny, 1991, 90 cp, 1.6 , serie motor GA16DS, nu m-am uitat in talon ,dar parca asta era.
@ Aleks : Imi par erau pentru tine, cam din acelasi motiv nici eu nu prea am tragere de inima sa ma duc la reprezentanta, ca o sa mi spune iarasi sa cumpar unul nou.

raduku 31-01-09 21:36

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by sunny_razv (Post 2026676)
Nissan Sunny, 1991, 90 cp, 1.6 , serie motor GA16DS, nu m-am uitat in talon ,dar parca asta era.

Am gasit ceva date in Autodata,date referitoare la reglajul carburatorului.Daca te intereseaza,da-mi un semn.

Causal 09-02-09 19:20

Re: Carburator vs. injectie
 
Carburatorul este mai bun pentru putere si se regleaza mai usor majoritatea motoarelor americane au carburatoare si au o putere destul de mare doar ca este consumul foarte ridicat.
nici injectia nu este slabuta doar ca ea este controlata de ECU iar daca ai un ECU bun si cu soft pe el destul de bun poate da clasa carburatorului pe cand la carburator reglezi cu surubelnita=)) mai mare consumu mai mic...

scorpionreptyle 06-07-10 11:35

Re: Carburator vs. injectie
 
Referire la carburatie vs injectie in motociclism : o ft mare parte a motocicletelor supersport au avut carburatie pana dupa anul 2002,cand au hotarat sa adopte injectia din mai multe motive,zic eu: consum,putere incepand de la turatii joase,emisii-lucru care se si urmareste de atunci-cat mai putina poluare si nevoie de accelerari ridicate. Am incercat mai multe motoare,si pe carburatie,si pe injectie din curiozitate( posed un ninja 636 carburatie) si va pot spune diferentele simtite de mine in ambele cazuri,cat se poate de sincer. Avantaje Injectie : pornire perfecta,aproape instant,reactie mai mult mai buna in primele 4000 rpm,putere simtitor mai mare din ralanti,motorul merge rotund fara ezitari sau schimbari de turatie. Avantaje Carburatie : simplu de intretinut;nu prezinta componenete ce necesita inlocuire,doar curatzare;livreaza ,,tone,, de putere instant...si din ,,pacate,, cam atat. Dezavantaje injectie : livreaza puterea aproape identic pe toata plaja de turatii,costuri foarte mari de intretinere,foarte multe componente care depind una de cealalta,senzatie de putere la inceput si ,,plictiseala,, pana la capat. Dezavantaje carburatie : un mers al motorului neregulat,putere mica in turatii joase,sensibil la variatii de temperatura si umiditate,reglaje si curatzari dese. Una peste alta : injectia e perfecta pentru o buna economie de carburant,ideala pentru cei care nu vor,nu stiu sau nu au timp de pierdut pe intretinere si pus la punct. Referitor feeling si la modul de livrare al puterii,pe mine ma tine de parte carburatorul. O motorizare identica pe injectie o fi ea mai buna la plecare dar nu are sanse in momentul in care carburatorul ,,explodeaza,, . Viteza-acceleratie--carburator , consum-troublefree-putere lineara--injectie. Producatorii aleg injectia pentru ca sunt obligati de natura si de catre noi..care suntem tot mai saraci si in loc de bmw,alegem opel....una e 15l/100km alta e 5l/100km.....chiar daca pierdem viteza,un pic mai mult lux,un look si...putere. Vanzarile sunt importante pt un producator,faima nu mai vine din putere,vine din vanzari. Exista si un test comparativ facut de o firma germana de tuning,nu mai stiu pe unde am vazut,cert e ca injectia nu poate depasi un carburator bine pus la punct sub nicio forma in performantza,dar intr-un final ramane de viitor si pentru oameni.

lord_wader 07-07-10 16:26

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by badboy_marius (Post 426598)
deci sa spunem k injectia are sa zicem...cateva plusuri fatza de carburator, dar nu se duce mai tare k carburatorul in nici un caz. cel putin la marca Dacia....

Nu sunt un impatimit al vitezei nebunesti si circul normal dar mie mi-au stat pana acum in fata sau m-au depasit doar daciile pe injectie, cele pe carburatie isi cam stiu locul: cat mai pe dreapta drumului ca sa poata depasi celelalte masini, fara suparare dar asa e :-)

lord_wader 07-07-10 16:30

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by badboy_marius (Post 434075)
Unii spun k mecanici de scoala veche nu se pot impaca cu ideea k carburatorul este depasit, iar altii spun k injectia este mai precisa cu un consum scazut , deci cu o putere mai mica. cred k numai asa ne putem da seama care e mai superior.

MS.

Marius ce tot o "arzi" atata cu , carburatorul asta? ia zi-mi in cat timp face suta o dacie 1310 carburatie cu motorul bun si una pe injectie? parca erau vreo 1.5-2 secunde diferenta intre ele.....in favoarea injectiei:!:

scorpionreptyle 10-03-11 11:22

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by Race (Post 404861)
In afara de "parerea mea e ca e mai bun",ia scrieti unul din cei care au sustinut ca e mai performant carburatorul un post ARGUMENTAT in urma caruia sa rezulte ca a "suge" benzina printr-un orificiu cu un jet de aer a carui viteza depinde de deschiderea unei clapete si viteza unui piston e mai eficient/performant decat a injecta benzina in cantitati precise,intr-un moment de timp perfect determinat,cu presiunea si forma jetului optima,toate astea determinate pe baza multor factori de care un aparat mecanic (carburatorul) nu poate tine cont ?


Uite unul : O Kawasaki zx6r (motor 636cc din 2002 carburatie) este superioara unei Kawasaki zx6r (motor 636 cc din 2003 identic cu cel din 2002 dar pe injectie) atat la raspunsul acceleratiei cat si la puterea dezvoltata. Cu toate ca motorul in cauza pe injectie are o putere de top mai mare (136cp la ~14500 rpm) cel pe carburatie are un "peak power" mult mai mare,in sensul ca pe cea mai mare parte a plajei de turatii (2000 rpm ~ 14000 rpm) are cai putere si cuplu superior injectiei. Dovezile sunt fisele Dyno si momentele in care aceste 2 motoare (si altele identice) se intalnesc la o "liniutza". Motorul pe carburatie dezvolta 118cp la topul turatiilor,dar depaseste injectia inca de la primele 2000 Rotatii Pe Minut suficient cat sa lase in ceatza injectia. Inginerii diferitelor sporturi extreme au recurs la injectie din cauza avantajului oferit in cazul "accidentelor" de tot felul (rasturnari,impacte etc) unde carburatorul ar avea de suferit (poate inneca motorul,poate pierde nivelul de carburant facand o ulterioara repornire grea sau imposibila.In sporturile extreme motoarele functioneaza 90% din timp in turatii maxime unde se si dezvolta "extra"-puterea.

RVL 2000 10-03-11 22:05

Re: Carburator vs. injectie
 
Puterea si cuplul nu vor fi niciodata handicapate pentru ca motorul e cu2 injectie ci pentru ca softul e de asa natura.
Carburatorul a fost superior doar ca timp de raspuns (la schimbarea regimului de functionare) primelor generatii de injectii monopunct.
In ziua de azi ECU are foarte multe informatii, printre care chiar si alitudinea, parametrii in functie de care carburatorul nu se regleaza automat.
Carburatorul nu mai are loc decat sub capotele pasionatilor si la muzeu, folosirea zi de zi e un chin in comparatie cu injectia care la orice masina functioneaza multe zeci de mii de km fara sughituri.

De cativa ani s-a trecut la injectia directa, care scoate complet din discutie carburatorul.

julaikos 10-03-11 22:17

Re: Carburator vs. injectie
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 4159847)
Carburatorul nu mai are loc decat sub capotele pasionatilor si la muzeu, folosirea zi de zi e un chin in comparatie cu injectia

lasand la o parte toate punctele de vedere asta este cel mai pertinent argument...folosirea carburatorului e un chin de cele mai multe ori,comparativ cu injectia,iar cazurile de carburatoare care merg mai bine ca injectia sunt doar limitate la cateva aplicatii...si desigur la nebunii care le prefera in locul injectiei :)

bogdanell99 11-03-11 00:03

Re: Carburator vs. injectie
 
si ca sa ma bag si eu putin in seama, ce-i drept ironic :
da aveti dreptate, e mult mai greu sa ai o surubelnita la indemana sa scoti jigleorul sal sufli putin si apoi se mergi mai departe, si e atat de usor sa pui benzina de la petrom sa iti infunde un injector, si sa plangi pe langa masina, ca nu stii ce are...da aveti dreptate, este mult mai usor. Spuneti ca e un chin sa intretineti un carburator.....dar atunci cand va pica un injector 2 3, pica pompa de injectie, pica un computer de bord atunci ce mai e ? zambete si voie buna nu'i asa?

da, ve-ti spune ca se intampla rar sa pice injectoarele, computerele, pompa...poate, dar (si aici ma dau exemplu pe mine ) in ziua de azi nu as avea bani de o masina..relativ noua la care piesele sunt relativ noi si mai e ceva timp pana pica ceva de pe ea, ei si asa imi iau o masina 92' 93' 94' 95' care deja au 16 17 18 19 ani vechime, si dumnezeu stie daca s-a schimbat ceva la ea sau dupa primele 5000 de km incep sa pice, unaaa cate una, si cauti innebunit prin toate dezmembrarile si toate magazinele si te lovesti de un raspuns epic " nu avem asa ceva " sau "nu se mai fabrica".

GTR 11-03-11 03:10

Re: Carburator vs. injectie
 
Quote:

Originally Posted by bogdanell99 (Post 4160166)
si ca sa ma bag si eu putin in seama, ce-i drept ironic :
da aveti dreptate, e mult mai greu sa ai o surubelnita la indemana sa scoti jigleorul sal sufli putin si apoi se mergi mai departe, si e atat de usor sa pui benzina de la petrom sa iti infunde un injector, si sa plangi pe langa masina, ca nu stii ce are...da aveti dreptate, este mult mai usor. Spuneti ca e un chin sa intretineti un carburator.....dar atunci cand va pica un injector 2 3, pica pompa de injectie, pica un computer de bord atunci ce mai e ? zambete si voie buna nu'i asa?

da, ve-ti spune ca se intampla rar sa pice injectoarele, computerele, pompa...poate, dar (si aici ma dau exemplu pe mine ) in ziua de azi nu as avea bani de o masina..relativ noua la care piesele sunt relativ noi si mai e ceva timp pana pica ceva de pe ea, ei si asa imi iau o masina 92' 93' 94' 95' care deja au 16 17 18 19 ani vechime, si dumnezeu stie daca s-a schimbat ceva la ea sau dupa primele 5000 de km incep sa pice, unaaa cate una, si cauti innebunit prin toate dezmembrarile si toate magazinele si te lovesti de un raspuns epic " nu avem asa ceva " sau "nu se mai fabrica".

Pai daca o luam asa cea mai buna este o caruta cu 2 cai.

cavaliere 11-03-11 08:59

Re: Carburator vs. injectie
 
Exemplul e total aberant .
Adica atunci cand nu iti permiti decat o rabla de 20 de ani nu inseamna ca aia e mai buna decat o masina contemporana. Aa ca e mai buna pentru persoana respectiva ,e discutabil si asta.
In tot cazul carburatorul e istorie acceptati acest aspect.


All times are GMT +2. The time now is 17:55.

- Copyright 2026 4Tuning