![]() |
Re: Machete in lucru - inchains0
daa! x5-ul cand e gata?
cand ne prezinti si celalte machete? |
Re: Machete in lucru - inchains0
Quote:
La X5 tocmai am vopsit plafonul cu negru, mai astept sa se usuce ca sa pot dezlipi hartia de pe el si voi pune cateva poze, insa mai am de lucrat, cu interiorul am unele batai de cap. despre celelalte machete, ce sa zic, au fost cate un pic modificate toate insa inainte sa incep sa postez aici, si nu am poze de cand le modificam, cel mult pot pune poze cu ele asa cum arata acum si sa zic cam ce am modificat, dar nu cred ca e permis. |
Re: Machete in lucru - inchains0
pai deschideti un thread la machetele mele si acolo ai voie.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
8 Attachment(s)
... cateva poze si cu X5-ul, de dimineata a primit si al 3-lea strat de alb iar in urma cu vreo ora am vopsit si plafonul cu negru.
Cu astea, lucrul la caroserie s-a incheiat, acuma mai ramane interiorul, sper ca in cel mult o saptamana sa fie gata si el si sa-si ia locul langa celelalte machete modificate. |
Re: Machete in lucru - inchains0
asa da...bravo...asteptam poze cu el asamblat
|
Re: Machete in lucru - inchains0
7 Attachment(s)
Uneltele jos la Ford, gata, am terminat tot ce mai era de facut, oglinzile, am rezolvat-o cu scaunele, am pitit cativa mm din ele pt a permite usilor sa se inchida, am vopsit bordul si volanul, am tras firele la 'boxe', acum, mai trebuie sa gasesc un radio micutz si sa il pun undeva dedesubt ca este loc.
Inca cateva poze cu Ford-ul si cateva cu machetele donatoare care m-au ajutat cu diferite componente de-a lungul timpului: VW Touareg, Aston Martin, Corvette, Z3, Celica. |
Re: Machete in lucru - inchains0
celica e 1/24? nu o vinzi in starea de acum?
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Quote:
|
Re: Machete in lucru - inchains0
A iesit foarte bine Ford-ul, bravo bravo!! Deabia astept sa iti iei o camera foto mai buna :D
PS: Ma anunt eu pentru caroseria de la Celica si Corvette!! :lol: |
Re: Machete in lucru - inchains0
atunci le pot adjudeca eu? da-mi terog add pe mess. idul e identic nu numele de pe forum
inca o data te laud pentru ford ,dar astept X5-ul |
Re: Machete in lucru - inchains0
Sau macar Corvette-ul :D
|
Re: Machete in lucru - inchains0
mai, eu vi le dau, nu imi mai trebuiesc, dar nu bag mana in foc ca mai am si alte chestii de la ele, daca va trebuiesc doar caroseriile si aveti ce face cu ele, e ok din partea mea, fac si eu un pic de loc :peace:
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Ok, eu am nevoie de caroseriile goale doar, Corvette si Aston. Multumesc anticipat! :D
|
Re: Machete in lucru - inchains0
gata, s-au dat, nu va mai abonati ca nu mai am nimic
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Cand termini si BMW-ul fa niste poze clare undeva, din ce observ ambele sunt lucrate foarte ingrijit si merita sa fie vazute :)
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Quote:
|
Re: Machete in lucru - inchains0
un om cu suflet foarte mare.si mai si lucreaza excelent.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Helou la toata lumea!!! Ieri dupaamiaza nu m-am lasat pana nu am terminat si cu X5-ul, e aproape gata, mai trebuie doar sa ii vopsesc scaunele, ii voi pune altele, de la Aston Martin. In rest, totul a decurs cu bine, o sa vedeti in poze.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
15 Attachment(s)
Helou la toata lumea!!! Ieri dupaamiaza nu m-am lasat pana nu am terminat si cu X5-ul, e aproape gata, mai trebuie doar sa ii vopsesc scaunele, ii voi pune altele, de la Aston Martin. In rest, totul a decurs cu bine, o sa vedeti in poze.
Cam asta am modificat la acest X5: -eliminat clante usi spate -eliminat embleme de pe portbagaj si capota -suspensie micsorata -cauciucuri cu talon mic -reconstruit bara fata si spate -plase la bari si intre capota si bara fatza -vopsit spitele de la jante, doar exteriorul, restul ramanand in argintiu -vopsit fetze de usi, bord, volan, scaune (cele din fata urmeaza azi) -schimbat scaune fatza cu unele de Aston Martin -vopsit motor -intercooler -repozitionat proiectoarele -revopsit alb boreal, iar plafonul cu negru Desigur se putea si mai bine, insa tinand cont ca e prima macheta pe care am modificat-o un pic mai mult decat celelalte, eu zic ca rezultatul e multumitor, astept parerile voastre, si critici, nu ma supar. |
Re: Machete in lucru - inchains0
CE BINE ARATA BMW-ulllll!!!!!!!felicitari pentru efortul depus...chiar a iesit ceva;)....bafta l aurmatorul proiect
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Quote:
|
Re: Machete in lucru - inchains0
arata bine! prea bine!
nu intri umpic pe mess sa vorbim? |
Re: Machete in lucru - inchains0
foarteee tare frate:d..felicitari...
|
Re: Machete in lucru - inchains0
arata brici!! :)
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Arata uimitor de bine am vazut ca mai ai cateva piese frumoase pe fundal care mi-au starnit interesul :D
Mult multa bafta si asteptam urmatorul proiect. |
Re: Machete in lucru - inchains0
Multumesc pt aprecieri, ma bucur ca va place, eu sunt super incantat de cum a iesit.
Mai am 3 machete de care as vrea sa ma mai ocup insa nu stiu cu care sa incep, le-as incepe pe toate 3 insa prefer sa ma ocup pe rand de fiecare, o sa dau cu banul sa vedem pe care pica ghinionul!!! :chainsaw: |
Re: Machete in lucru - inchains0
care sunt alea?poate iti dam sungestii.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
3 Attachment(s)
... gata, m-am hotarat, cum am spus si ieri, am dat cu banul si s-a nimerit sa fie DODGE RAM 1500 Quad Cab, 1:18, Motor Max.
Macheta o am cam de 2 ani, iar pana acum singurele modificari pe care i le-am adus au fost suspensia micsorata, rotile schimbate cu unele de Dodge Challenger, si am vopsit cu negru barile si masca de la radiator care initial au fost argintii. O sa ii modific barile, astup clantele de la usi si bena, o sa micsorez mai mult suspensia si o sa o vopsesc in alta culoare, e posibil sa fie 2 culori, ma voi gandi care anume, insa trebuie sa ma mai uit pe net sa vad cateva modele de bari care sa ma inspire cat de cat. |
Re: Machete in lucru - inchains0
O rugaminte...substantivul "bari" pe care il folosesc din ce in ce mai multe persoane nu exista in limba romana...pluralul corect al substantivului "bara" este "bare" (bare de protectie nu bari de protectie).
La bena ar merge facut un "capac", este un Dodge din asta cu motor de Viper prin Iasi, poate o prind la niste poze. |
Re: Machete in lucru - inchains0
Quote:
cat despre capac, o sa fac unul, desigur, dar spre final, deocamdata au prioritate alte modificari. |
Re: Machete in lucru - inchains0
8 Attachment(s)
Pt inceput, am demontat macheta insa nu am putut sub nici o forma sa scot geamul din spate al cabinei. am tras cat am putut, e prins cu niste clipsuri si decat sa le rup sau sa crape geamul, il las asa, pacat ca din cauza asta nu mai pot lua vopseaua folosind diluantul.
Alta problema s-a ivit la bena, e facuta din bucati care sunt nituite si nici pe astea nu am putut sa le desfac, e totul din metal. din cauza asta nu am putut scoate stopurile, le-am izolat cu autocolant si le tin asa pana la vopsire... Om vedea, sper sa nu apara probleme din cauza asta. Pt inceput, am micsorat suspensia fatza inca un pic, mai mult nu se poate fara a afecta directia.Am astupat clantele de la usi si usa benei, am inceput modificarile la bara fatza si capota iar la bara din spate am facut un fel de panou din poxilina pesta care voi construi bara. Cam atat deocamdata, cateva poze: |
Re: Machete in lucru - inchains0
Mici neplaceri, dar totusi vad ca te misti repede, eu m-am apucat de un Jaguar de ceva vreme si inca nu am finalizat nici gura din fata :) Cred ca e cazul sa ma grabesc si eu.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
dami add L4uR_yo...vorbim pe mess:D
|
Re: Machete in lucru - inchains0
..... fac si eu tot ce pot, sper ca pana la revelion sa o termin, cel putin asa mi-am propus, acum, ramane de vazut cat o sa avansez, oricum, decat sa o termin repede si sa iasa treaba de mantuiala, mai bine sa dureze mai mult si sa fie ok.
azi mi-am propus sa fac masca din fata si bara si cu un pic de noroc poate si bara din spate. |
Re: Machete in lucru - inchains0
Quote:
|
Re: Machete in lucru - inchains0
Vreau sa zic aici sa vada toata lumea, acum cateva posturi il rugasem pe Dan a.k.a. inchains0 sa imi doneze mie niste caroserii de macheta. Zis si facut, azi mi-a venit coletul prin Fan Courier. Am avut o surpriza la deschiderea lui, nu numai ca erau caroseriile promise dar si alte machete Bburago la 1/24 (Made in Italy) plus nenumarate accesorii. Deci, Dane, ai un suflet mare. Un om de mare caracter.
Iti multumesc frumos pentru bucuria facuta! Oricand crezi ca te pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma contactezi! Inca o data mii de multumiri! |
Re: Machete in lucru - inchains0
si eu am avut acceasi surpriza placuta ca si tine.l-am rugat sa-mi doneze 2 caroserii si s-a oferit sa-mi trimita si mie niste machete in stare buna.astept maine pachetul.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
VENOX, npc, daca pot sa ajut, de ce nu si sper sa te bucuri si tu de ele atat cat m-am bucurat eu, si kagula_89 la fel, numai ca pt coletul lui, inca mai astept curierul, a nins azi in Constanta si se circula greu.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
1 Attachment(s)
o poza cu grila radiatorului,am prelungit-o un pic peste bara, cam asa va arata, iar bara va avea un alt aspect, am deja in minte cam cum as vrea sa fie, sper ca maine sa fie gata si sa o pot expune.
|
Re: Machete in lucru - inchains0
BMWul arata nervos rau parca parca ma mananca...felicitari!!! cred ca te numeri printre cei mai buni tuneri de machete din romania..:D!!!
Bafta in continuare:D! |
| All times are GMT +2. The time now is 22:10. |
- Copyright 2026 4Tuning