![]() |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
cam asta e pretul...
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Azi am cumparat distributia cu tot cu pompa apa,antigel la 23 ron l(prea scump),rulmentii spate,garnitura capac culbutori si niste semicercuri mici de la axe.As vrea sa desfac si IAC ul sa vad ce e pe acolo si clapeta la acceleratie sa o curat.Bujiile sunt Bosch si sunt perfecte dupa cum arata dar tot imi consuma 14 in oras pe gaz. Am inteles bine sau IAC trebuie strans intr o anumita pozitie (nu stiu cate grade)???
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
are decat o pozitie I.A.C exact cum pica acolo pe corpul clapeta..dar dupa ce il cureti/montezi,trebuie sa ii faci un IDLE LEARN..ca sa isi stabileasca la loc pozitia "cuiul" ala care controleaza aerul la ralanti....:rolleyes2 cat despre bujii numai folosi Bosch foloseste NGK pentru ca sunt mult mai bune se incing mai repede si deci ajung sa se autocurete mult mai repede...
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Senzorul TPS are o singura pozitie. IAC-ul isi regleaza singur pozitia. Bujiile, orice in afara de Bosch.;)
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Dupa ce am demontat IAC si TPS masina merge mai bine pe relanti.Nu i-a, facut insa idle learn.Pot face Idle Learn daca nu mi merge aerul conditionat???Dupa ce scot bornele bateriei 10 min ii fac idle leatn ci motorul rece?Poate ii fac maine dimineata.Azi i am schimbat rulmentiii spate si nu se mai aude decat toba acum care cred ca i pun una sport cu silencer ca asta era noua cand am luat o si acum e gaurita de la condens.Ce senzor ar trebui sa mai desfac sa curat??vacumul acela care regleaza presiunea in rampa???clapeta de acceleratie am curatat o.Am rezolvat si pierderea de ulei de la capacul culbutorilor.Saptamana asta o sa pun si poze dupa ce o duc la spalatorie.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
pai nu are nimic daca nu iti merge ac ul poti sa faci idle learn...sper ca stii pasii nu...vezi sa fie motorul rece...
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Poti sa mi i mai spui odata??eu am citit pe undeva in felul urmator:pun contactul 10 sec il iau 10 sec il pun din nou 10 sec pornesc motorul apoi dau drumul la aer 10 sec inchid aerul 10 sec apoi il las la relanti pana la temperatura normala.Dupa, mers normal si apoi forjat.Daca nu e asa poate mi i spui tu din nou .Ms
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Azi i am facut idle learn.Am observat ca avansul vacumatic sau ce o fi(tulumba de pe galeria de admisie cu tija care are un vacum ce intra in ea)nu face nimic.Nici la turatie nici nimicsau daca apas pe ea cand motorul e pornit nu are nici o reactie.Am tras din furtunul acela si asa functioneaza.E posibil sa aiba ceva sau cand incepe sa functioneze aia??
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
In ralanti nu face nimic si nici daca turezi motorul, oricat ai trage tu de ia. Doar in sarcina inchide cele 4 clapete din admisie, astfel amestecul devine bogat in benzina si masina fuge. Din cauza asta unii spun ca Nubira consuma mult, insa e o masina care trebuie sa stii sa o conduci, nu sa te conduca ea!:lol:
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Quote:
Daca nu am freon in instalatia de aer conditionat nu porneste pompa???Dau drumul la aer si nu se simte nimic in afara de faptul ca se aprinde becul de pe buton.Instalatia e goala. |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Este normal sa nu porneasca compresorul. Instalatia este goala si senzorul nu da voie la cuplaj compresor. Cat despre consum, daca pe GPL ai 12, inseamna ca pe benzina ai aprox. 10,5 ceea ce este un consum foarte bun.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Azi am desfacut distributia,si nu am reusit sa termin deoarece am constatat ca imi curgea ulei pe la simeringurile de la axele cu came si nu am mai gasit sa cumpar.Daca tot am avut timp liber am desfacut si admisia....am gasit fff multa depunere de ulei pe clapete si in galerie.Spalat ff bine si suflat la aer apoi montat la loc.Am constatat ca am si tamponul de la motor cam varza si ma gandesc ca asta sa fie motivul ptr care trepideaza masina cand turez motorul sau se deccelereaza.Sa caut un tampon bun si o rola intinzatoare de la cureaua de accesorii ca merge ca roata uni carute:d.La sfarsit pozele promise.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
4 Attachment(s)
Am fost in vacanta cu nubirica si s-a comportat extrem de bine avand in vedere faptul ca am mers 70 km pe un dig plin de gropi,traseu facut in 9 ore in afara de 160 km de autostrada.Mi a consumat cam 10%afara si am mers f mult la relanti.Mi a placut f mult ca am putut dormi in masina cu bancheta rabatata fara probleme(cu 2 saltele binenteles),si ca a incaput f mult bagaj.Maine ca recompensa, urmeaza sa i schimb crucea la volan,discurile frana fata,garniturile la pompa(nu stiu daca trabuie dar le schimb),clopotelul de avertizare,toba finala ca am ramas fara ea,reglaj faruri si intinzatorul cu rola de la cureaua de accesorii.Ce nu mi a placut:la 140km/h am fost nevoit sa pun o frana mai in forta si pedala s-a facut elastica si parca nu se mai oprea.Sa fie de la placute???Si acum pozele de mult promise:
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
1 Attachment(s)
Un mic virtual tuning 4 my bro.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Am fost la revizia de 10000 la GPL si am schimbat si bujiile,am pus NGK cu 2 electrozi.Acum masina trage mai bine la turatii joase si nu mai da in nas.Trebuie sa schimb si fisele dar inca nu m-am lamurit de pe forum...care sunt cele mai bune??Inca ceva:Ce distanta trebuie sa aiba intre electrozi?Cei de acolo cica de pe cod le au pus bujiile.Apropos....28 l gpl.............243 km din care 140 in oras.Inca nu m-am lamurit cu EGR dar ii dau eu de cap.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Gap 1 sau 1,1 la bujii. Ca fise eu am luat Pakard si sunt destul de bune. Le-am masurat si nici una nu depaseste 6 ohm.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Nu am mai postat de mult.Mari modificari nu am la masina .I am schimbat discurile.toba finala,uleiul si filtrele si..cam atat.Imi pornea mai greut dimineata de cand a dat frigul,gen...a doua cheie dar dupa un reset ECM si a revenit si porneste la sfert.Vreau sa i iau o capota si sa o descompletez sa ii fac o antifonare cu aluband cum am vazut pe la matiz uri,apoi sa o vopsesc.Vreau sa i schimb si difuzoarele originale care se aud bine inca dar sunt f mici.Se pot monta mai mari??daca dau suportii aia de boxe jos.Inca ceva...rulmentii sunt noi...in mers se aude un zgomot....uuuuuuuu.......si nu e tren.:lol:.De la cutie nu e.Am observat daca circul pe portiuni de asfalt puse nou nu se mai aude nimic.Sa fie de la cauciucuri??
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Posibil zgomotul se aude de la cauciucuri din cauza profilului sau pentru ca le-ai umflat prea tare.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
I am cumparat 2 gume de iarna Michelin cu,cuie(tinte) .Influenteaza cu ceva daca merg pe asfalt cu ele daca tot au dat legea cu gumele de iarna???Eu ma gandeam sa le pun doar cand o sa fie zapada calumea ca e pacat de ele sa merg pe asfalt cu ele.Maine ma apuc de frane.Sa vad ce gasesc ca nu am frane pe spate aproape deloc si sabotii sunt buni si reglati.Ma gandesc la pompa de frana sau,am vazut intr un post cum ca repartitoarele alea de langa pompa arfi problema . Se poate sa fie ceva blocat pe acolo.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Scoate limitatoarele din pompa si regleaza sabotii. Sigur vei avea frana.
Cauciucurile cu tinte sunt interzise prin lege. Daca totusi vrei sa circuli cu ele scoate cuiele. |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
M am apucat de frane care nu sunt eficace de cand am luat masina.Am pedala elastica si daca apas un pic mai tare pe ea ajunge la un punct tare,ca o treapta.Am pus pompa de frana noua,am aerisit ABS ul,am aerisit rotile,am reglat sabotii si frana de mana,am schimbat lichidul.Tot ce s-a schimbat......parca o idee tine mai bine dar tot ajunge pedala la punctul acela.Am fost la service DAEWOO sa mi aeriseasca ABS ul pe tester dar au spus ca mi iau banii degeaba si ca se aeriseste normal.Ce sa i mai fac???
Daca fac 2 pedale rapide nu mai ajunge la punctul ala......aer nu are deloc |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Nubira a facut 1 an de cand e la mine si 180000 km.Intr un an i am schimbat toba finala,suport motor,discuri frana,placute,3 schimburi de ulei,termostatul,crucea la volan,bucsile bascula si bucsile la bara stabilizatoare,un cap de bara,distributia completa si simeringurile la axe,buton avarie.Avand in vedere ca inainte sa o iau nu prea s au bagat bani in ea ma gandesc ca nu m-a costat f mult intr un an si 20000 km,aprox 15 mil.Acum stau si ma gandesc de unde am avut atatia bani caci i am luat si cauciucuri,jante,la spalatorie saptamanal,stergatoare si alte nimicuri...i am montat gpl.O parere foarte buna despre masina pentru banii care i am dat pe ea si ma bucura ca are 180000 si nu papa gram de ulei(merg cu 5w40 inca).ACUM PROBLEMA:de cand a venit frigul nu ma sta acul la apa cu 3 mm inainte de jumate,scade aproape de a dua linie apoi creste la fel sta ceva timp apoi iar scade.I am pus ceva in fata la capota si nu mai scade asa mult acum.Cand e cald afara nu se misca acul de "3mm inainte de jumate".Sa se fi duc iar termostatul??are 1 an.Sau ii pun un carton in fata ca la dacie?
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Daca vrei sa zici ca nu se incalzeste motorul la fel ca inainte.... raspunsul e ca.... E FRIG!!! Stiu ca nu e aceiasi chestie, dar la mine (Tico) am lasat motorul pornit pe loc (in parcare) 20 min si motorul era cald, dar acul abea s-a ridicat. S-a intamplat sa ajunga si la jumate, sa porneasca radiatorul, dar asta rar... acuma cand a fost putin cald (azi). Deci din ce am vazut si iarna trecuta, si zlele astea recent, nu ai de ce sa iti faci griji :D
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
,,Sa porneasca radiatorul"! Cum doamne sa porneasca o bucata de aluminiu?:lol: Cred ca ai vrut sa zici electroventilator.
@Eugen. daca nu folosesti G12 ca antigel este posibil ca termostatul sa mai ramana cate putin blocat pe deschis. In cazul de fata, pt. a nu baga carton in fata, ar tb. alt termostat. Nu compara cele 2 motoare-Tico, Nubira- Motorul la Nubira e dublu deci se v-a incalzi de doua ori mai greu ca la Tico. Si traseul instalatiei de racire este supradimensionat, deci nu ai nici o sansa sa se incalzeasca in 15-20min de functionat in ralanti. La Nubira am caldura ok dupa 4-5 km,pe cand la Tico aproape instant. Pe 1 decembrie am schimbat termostatul tocmai din acelasi motiv: baga caldura cand-cum.;) |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Sal
Stie careva ce tip de curea este cureaua accesoriu. A mea s-a rupt si nu stiu ce sa cer. care e mai buna? |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Quote:
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Astept sa vina caldura sa ma apuc de masina ca au inceput sa bata mai toate alea pe la ea.I am cumparat toba din fata si cea de mijloc,arcuri si amortizoare,sonda lambda,intinzator curea accesorii,tampon antirasturnare,cauciucuri pentru fata dar bune,un fel de ceara care au adus astia la dacia sa bage in usi ,praguri si lonjeroane ca le luau rugina prea repede si mi a "pus"cineva deoparte si mie 2 cutii.Ce vreau sa i fac:
1)dat axele jos si inlocuiti tachetii care s uzati. 2)inlocuit garnitura capac si spalat motorul(inclusiv data baia de ulei jos)/poate ii iau si o valva EGR 3)inlocuit bucsi timonerie schimbator+short shifter 4)Inlocuit toata bucsaraia fata+spate 5)cand dau totul jos de pe ea o si dau cu 2-3 straturi de ceara(antifon) pe dedesubt apoi o vopsesc culoarea masinii 6)Tot interiorul il captusesc cu aluband ca m am saturat sa se auda ca in dacie in masina totul(frate miu are un escort diesel si nu se aude inauntru cum se aude la mine) 7)spalat mocheya si curatat tapiserie+confectionat pielea schimbator si frana de mana 8)Asta mai in vara cand ma mai stabilizez cu banii ,o sa urmeze si o vopsea. 9)Verificat instalatia de aer(sigur am un por pe la vreo conducta),alte difuzoare in usi daca tot le captusessc cu aluband.... Sper sa reusesc sa i fac tot ce mi am propus . |
| All times are GMT +2. The time now is 12:51. |
- Copyright 2026 4Tuning