Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Curse de Accelerare - Liniute (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute.html)
-   -   FullSpeed Racing Quarter Mile Drag (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute/149189-fullspeed-racing-quarter-mile-drag.html)

bobby_gsi2 22-10-09 16:21

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Cand vreodata poti sa pui in balanta un raliu....mai ales pe macadam cu o liniuta? ma rog...aici fiecare cu parerea lui ....si gusturile nu se discuta.
Avand in vedere ca masina mea e departe de a fi cat de cat ok....... plus ca nu exista finante pentru a participa la raliu..... sunt nevoit sa fiu prezent ca spectator la raliu :(

SNP10 22-10-09 18:24

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
EXCLUSIVE RACING CLUB participa la eveniment.Bafta la organizare

Fabritzio 22-10-09 19:14

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Pey si eu cu m3 (286 hp) cu turbo la ce grupa ma inscriu? VIP?
Tu te inscrii la grupa cu Mig 21 Lancer:))))))...VIP logic.......whatever sunt altii cu multe sute peste tine;) efortul insa este de apreciat knd un urs de cand lumea si pamantu` da jet la un amg`u sau un evo`....M3 turbo(daca ploua e nasol)...danseaza pe asfalt...Succes in viitor;)

jakal 22-10-09 19:57

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
cred ca vin si eu......dar nu se iau in considerare masinile cu turbo?...
eu cu 170 cai ce draq fac ...pic cu 170 + turbo?......deci sanse 0....

cam aiurea......

bobiMOM 22-10-09 20:00

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by Fabritzio (Post 2742242)
Pey si eu cu m3 (286 hp) cu turbo la ce grupa ma inscriu? VIP?
Tu te inscrii la grupa cu Mig 21 Lancer:))))))...VIP logic.......whatever sunt altii cu multe sute peste tine;) efortul insa este de apreciat knd un urs de cand lumea si pamantu` da jet la un amg`u sau un evo`....M3 turbo(daca ploua e nasol)...danseaza pe asfalt...Succes in viitor;)

Ok, nu conteaza e bine oriunde...aderentza sa fie!

PREZENT IN CAZUL ASTA!

AG28GNY 22-10-09 21:25

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
buna asta.... :D pikolo tin sa te felicit pt ce`ai facut la mall...si sunt sigur ca o sa iasa bine si la stadion ;)

Kasp3r 22-10-09 23:13

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
nu`l uitati pe nikola :P:P
pikolo nu ma injura :)))
dar si nikola a pus umarul :D:D:D

Andreea13 22-10-09 23:20

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Prezent la aceasta editie ca participant !
succes in organizare si fie vremea cu noi.

AndreaSupraCY 22-10-09 23:22

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by Kasp3r (Post 2743064)
nu`l uitati pe nikola :P:P
pikolo nu ma injura :)))
dar si nikola a pus umarul :D:D:D

toti am facut cate ceva,si tu ai alergat si nikola si eu si baietii nostri dar lumea il stie pe pikollo mai mult asa ca nu ne suparam, nu-i asa !!!

pikollo te :pelvic_th

pikollo 23-10-09 00:19

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
HAHAH .. aici nu e pikollo nu e nikola .. aici e o echipa cu care sper sa mergem cat mai sus .

Nikola a fost cu relatile pentru ca este mai vechii el fiind fondatorul clubului .

Si eu am stat mai mult pe net etc .

Si restu ati ajutat mult in timpul evenimentelor

Deci pertotal suntem o echipa :P

[cash]SexY 23-10-09 00:52

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
adevarat....dar deja suntem offtopic, sa revenim la subiect....

kimi 23-10-09 09:37

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by jakal (Post 2742369)
cred ca vin si eu......dar nu se iau in considerare masinile cu turbo?...
eu cu 170 + cai ce draq fac ...pic cu 170 + turbo?......deci sanse 0....

cam aiurea......

Eu am tras concluzia asta pentru ca am citit grupele si nu am vazut nici un coeficient de tractiune sau de turbo...poate gresesc dar vad ca baietii de la Pitesti nu ma contrazic deci se pare ca am dreptate...plm:lol:

Sa vezi lacrimi pe forum dupa cursa :lol:

jakal 23-10-09 10:50

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2743618)
Eu am tras concluzia asta pentru ca am citit grupele si nu am vazut nici un coeficient de tractiune sau de turbo...poate gresesc dar vad ca baietii de la Pitesti nu ma contrazic deci se pare ca am dreptate...plm:lol:

Sa vezi lacrimi pe forum dupa cursa :lol:

mai asteptam un raspuns.....

scorpio GL 23-10-09 10:55

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
din cate observ organizatorii au interesul sa vina cat mai multi si sa fie mediatizati, nu sa organizeze cat de cat profesionist o cursa....

pikollo 23-10-09 11:29

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Asta iti doresti tu sa vezi . Daca doresc mediatizare stai linistit ca pot sa am parte .

Cred ca la cele 2 editi de tuning am avut destula mdiatizare .

Astea sunt grupele care au inceput si inafara sa se mearga pe ele dinou si astea sunt si grupele pe care au inceput liniutele in Romania .

Daca stii ca te tine masina si ai modificari aduse atunci nu te bucura o grupa mai mika ce ai pe talon urci o grupa si castigi acolo si atunci esti chiar bun .

pikollo 23-10-09 11:32

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
ex unu ca mom care stie ce are dar putea sa intre la grupa 250 300 ca are pe talon 287 dar el intra la V.I.P sa ii faca pe alti de rusine .

Sau altu ca mutu de la mine din fullspeed care are dacie si are pe talon 40 cp sau cat are dacia dar omu se da la grupa D

Si vreu sa facem cu limita de masini pentru ca vrem ca aceste liniute in forma piramidala sa se termine si sa fie ceva frumos .

Si lumea vad ca se inscrie a trecut o zii si sunt deja 20 de masini inscrise

kimi 23-10-09 11:40

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Sper ca nu o sa inceapa o cearta pe tema grupelor ca la fiecare cursa..

Eu unu nu am comentat niciodata grupele, am participat la legale indiferent de grupe...

Scorpio se refera la o oarecare departajare corecta a masinilor...
Exact cum a spus si Jakal 2.5 12v intra cu 2.5 12v cu turbo si este un pic cam mare diferenta...

Grupele sunt foarte ok nu a zis nimeni nimic dar trebuiau sa existe si acei coeficienti de turbo si de tractiune..

Sa nu sara nimeni sa-mi zica "Voi astia care vreti cupe si vreti sa castigati grupa" ca nu este vorba de cupe, ci doar de sansele fiecaruia..

Grupele LR + coeficienti sunt cele mai ok si lumea nu comenteaza la ele...
Grupele de la Tulcea te obliga intradevar sa modifici masina ca sa tii pasul..Acolo sunt departajate aspiratele de turbo in functie de cilindree...de ex: NU ai sa vezi 2.0 aspirat cu 2.0 T..

Nu trebuie sa va suparati cand vi se da cate o idee..Trebuie sa o luati si sa o analizati...

Speedline-ul organizeaza curse dinaintea voastra si cand a venit propunerea sa sparga in 2 grupa de diesel au analizat ideea si pana la urma au pus-o in practica..
Tre sa fii deschis la idei noi, sa nu fi reticient...

Sper ca nu am suparat pe nimeni dar pur si simplu mi-am exprimat parerea..

Oricum ExclusivE va fi prezent la start;)

Cu respect

pikollo 23-10-09 11:44

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Nu sa suparat nimeni

kimi 23-10-09 11:48

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by pikollo (Post 2743905)
Nu sa suparat nimeni

Ma bucur :D

In legatura cu Mutu daca e cel cu dacia sport albastra, e tare masina si nici nu avea cum sa se bage la grupa de dacii sa fim seriosi :) ...

bobby_gsi2 23-10-09 12:09

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Mutu poate se baga undeva in fata sa prinda loc bun ca spectator.... dacia nu e functionala. Poate sambata ii dau chiulasa jos sa vedem daunele :)

AndreaSupraCY 23-10-09 12:10

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Parerea mea este ca nu conteaza daca ai turbo sau nu, daca ambele masini au aceasi putere tot aia e. conteaza cuplu si in cazul masinilor cu turbo conteaza "turbo lag-ul" .
cand vine vorba de tractiune cele cu integrala au 1 avantaj,dar daca esti cu adevarat pasionat iti faci masina, fie tractiune fata fie tractiune spate, si f##e tot. Cate masini la dragster profesional au tractiune integrala?????

luci4n_vl 23-10-09 12:22

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by bobiMOM (Post 2741306)
Pey si eu cu m3 (286 hp) cu turbo la ce grupa ma inscriu? VIP?:-P

ciudat rau....eu pic la 173 de cai?.....

ZerO_CooL 23-10-09 12:37

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2743908)
Ma bucur :D

In legatura cu Mutu daca e cel cu dacia sport albastra, e tare masina si nici nu avea cum sa se bage la grupa de dacii sa fim seriosi :) ...

Pai, de drept, ar intra la prima grupa. Nu e postat pana acum nici un regulament, nu scrie nicaieri ca se ia in considerare puterea motorului care echipeaza masina la momentul cursei.

Grupele, pe langa ca sunt o mizerie (spre exemplu: 1. la ce grupa intra masinile de 75.01-75.99 cp, de 90.01-90.99cp... si asa mai departe? 2. un urs 2.5 turbo, de 300 de cp va intra in aceeasi grupa cu un urs 2.5 aspirat, de 170 de cp?), nu sunt "grupele pe care au inceput liniutele in Romania".

Pe de alta parte, felicitari pentru initiativa si spor la treaba !

[cash]SexY 23-10-09 12:48

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Atunci sa va intreb si eu altceva...cum ati dori voi sa fie grupele...cum credeti voi ca poti impaca pe toata lumea ? spuneti voi varianta pe care o considerati cea mai buna pt grupe si asa le vom face

kimi 23-10-09 12:51

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by ZerO_CooL (Post 2744035)
Grupele, pe langa ca sunt o mizerie (spre exemplu: 1. la ce grupa intra masinile de 75.01-75.99 cp, de 90.01-90.99cp... si asa mai departe? 2. un urs 2.5 turbo, de 300 de cp va intra in aceeasi grupa cu un urs 2.5 aspirat, de 170 de cp?), nu sunt "grupele pe care au inceput liniutele in Romania".

1) Nu spune ca grupele sunt o mizerie ca nu e asa.
2) Cum poti sa intrebi o astfel de cretinitate 75.01 - 75.99 ??.. La grupele LR cum e ??
101 - 130 , 131 - 165, etc Si a pus vreodata cineva intrebare ca masinile de 130.01 cai unde se incadreaza ???
3) Cati ani aveai tu cand au inceput cursele in Romania ???

kimi 23-10-09 12:56

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by [cash]SexY (Post 2744067)
Atunci sa va intreb si eu altceva...cum ati dori voi sa fie grupele...cum credeti voi ca poti impaca pe toata lumea ? spuneti voi varianta pe care o considerati cea mai buna pt grupe si asa le vom face

Baga coeficientii de tractiune si coeficient pentru turbo/compresor montat suplimentar..

Uite-te la regulamentul LR ca il gasesti pe tot forumul..

Eu zic sa-si exprime parerea baieti care participa la curse pe strada nu pe calculator...

Voi ca organizatori sunteti suverani si hotarati dupa ce reguli desfasurati concursul..Nu te gandi sa impaci pe toata lumea ca nu ai sa poti ;)

Bafta la organizare baieti !

Deja am prea multe posturi pe topicul asta.....Ne vedem pe 1 noiembrie !

Andreea13 23-10-09 13:11

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by pikollo (Post 2743872)
ex unu ca mom care stie ce are dar putea sa intre la grupa 250 300 ca are pe talon 287 dar el intra la V.I.P sa ii faca pe alti de rusine .

Sau altu ca mutu de la mine din fullspeed care are dacie si are pe talon 40 cp sau cat are dacia dar omu se da la grupa D

Si vreu sa facem cu limita de masini pentru ca vrem ca aceste liniute in forma piramidala sa se termine si sa fie ceva frumos .

Si lumea vad ca se inscrie a trecut o zii si sunt deja 20 de masini inscrise

Si cum e cu limita de masini ? cum se procedeaza ?
poate multi nu intra pe net asa des , ajung la locul faptei si va fi refuzat ca deja sunt prea multi ?

jakal 23-10-09 14:19

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by [cash]SexY (Post 2744067)
Atunci sa va intreb si eu altceva...cum ati dori voi sa fie grupele...cum credeti voi ca poti impaca pe toata lumea ? spuneti voi varianta pe care o considerati cea mai buna pt grupe si asa le vom face

cum au fost la tg secuiesc....

eu nu vin sa castig vreo cupa,vin sa ma dau de placere, dar nici nu mi se pare corect sa pic cu 2,5 12 v turbo care duce spre 260 cai..cu 100 mai mult ca mine + raspunsul de turbo....dar astia cu aspirate trebuie sa ne jucam si noi un pic ,nu sa iesim din prima......vrem sa ne dam si noi de cateva ori......acum pune-te in situatia noastra...

exact cum as invita o dacie de 100 de cai sa se dea cu mine...:???:

ma rog....cred ca voi veni pt spectacol, si sa sustin MOM-ul mai mare....:)

bafta......

[cash]SexY 23-10-09 15:09

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by jakal (Post 2744322)
cum au fost la tg secuiesc....

eu nu vin sa castig vreo cupa,vin sa ma dau de placere, dar nici nu mi se pare corect sa pic cu 2,5 12 v turbo care duce spre 260 cai..cu 100 mai mult ca mine + raspunsul de turbo....dar astia cu aspirate trebuie sa ne jucam si noi un pic ,nu sa iesim din prima......vrem sa ne dam si noi de cateva ori......acum pune-te in situatia noastra...

exact cum as invita o dacie de 100 de cai sa se dea cu mine...:???:

ma rog....cred ca voi veni pt spectacol, si sa sustin MOM-ul mai mare....:)

bafta......


astazi o sa modificam grupele in functie de coeficientii turbo&integrala ... sper ca asa vor fi mai putini nemultumiti.

privat4u2 23-10-09 15:25

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Sfatul meu prietenesc ar trebui ca sa se faca grupele astfe:

Grupele:

A 100cp (+40 pana la 100cp)
B 130cp (+100 pana la 130cp)
C 165cp (+131 pana la 165cp)
D 200cp (+166 pana la 200cp)
E 250cp (+201 pana la 250cp)
F 300cp (+251 pana la 300cp)
G 350cp (+301 pana la 350cp)
J 400cp (+351 pana la 400cp)
H ( VIP ) peste 400

Mentiune:
Cand se stabilesc grupele se ia in calcul puterea motorului data de constructor ce echipeaza in acel moment autoturismul, iar in cazul unor interventii majore cu ar fi aplicarea unui turbo , compresor, nitro, nos, sau schimbarea chiulasei de la 2 supape pe cilindru la mai multe rezultand un motor de alt tip se aplica coeficiente respective se

reincadreaza noul motor.

Exemple de mod de calcul :
Pt montare suplimentara de turbo
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
Pt compresor
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa
Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
Pentru combinatia acestor modificari, de exemplu turbo+NO2, se ia in calcul coeficientul mai mare, cel de turbo.
Atunci cand apar cazuri speciale organizatorul poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.

Coeficienti in functie de tractiune si arhitectura (Cta)

Tractiune spate 1,00
Tractiune fata 0,95
Motor central 1,10
Tractiune 4x4 1,15

Cred ca ar multumi pe toata lumea.

privat4u2 23-10-09 15:27

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
jakal ne vedem la pit...poate stabilim si o romaneasca...de anvergura...ca pe vremuri:D

jakal 23-10-09 16:47

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by [cash]SexY (Post 2744448)
astazi o sa modificam grupele in functie de coeficientii turbo&integrala ... sper ca asa vor fi mai putini nemultumiti.

treaba buna....nemultumiti sa zicem...sintem noi astia aspirati...ti-am mai zis si motivul....nu vrem sa iesim din prima.....si asa nu luam noi vreo cupa pt ca la noi se incadreaza CZT-urile1,5 T care ne pun probleme mari.
doar vrem sa ne distram un pic mai mult ca tot batem un drum si cheltuim niste bani.....

sper ca nu ma intelegi gresit....

bafta in continuare.......

jakal 23-10-09 16:50

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Quote:

Originally Posted by privat4u2 (Post 2744493)
jakal ne vedem la pit...poate stabilim si o romaneasca...de anvergura...ca pe vremuri:D

da maestre cu cea mai mare placere ....echipa MOM e acolo.......:))

pikollo 23-10-09 18:28

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
In jur de ora 10:00 o sa anuntam noile grupe

Le facem in functie de cerintele voastre si dupa sper ca totul este ok

privat4u2 23-10-09 18:32

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
multumim de intelegere pikolo....si credema pe cuvant cu asfel de grupe cum ti le-am descris nu o sa fie prb pt ca atunci toata lumea are sanse....si aspiratii...si turbo si nos.sper sa yasa frumos....si la cat mai multe

Andreea13 23-10-09 19:11

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
imi raspunde si mie cineva in legatura cu limita la masini ?

Kasp3r 23-10-09 20:29

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
pai o sa fie o limita
doar no sa facem ce`au facut cei de la ACR data trecuta la brancoveanu cand au inscris de cauza foamei de bani vreo 200 de masini si din care sau dat 50....
ori facem ceva sa se dea toti si pana la urma sa avem niste castigatori la toate grupele ori numai tinem cont inscriem cat mai multi si care apuca care nu....si apoi sa n`e injurati

limita nush care nikola sau pikolo o sa hotarasca

[cash]SexY 23-10-09 23:02

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
limita este de 150 de masini

pikollo 24-10-09 01:01

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Grupele or sa fie in felul urmator si astea raman pana la final nu se mai schimba :

Grupa A1- pana la 75 CP
Grupa A - masini intre 76 - 90 CP
Grupa B - masini intre 91 - 110 CP
Grupa c - masini intre 111 - 130
Grupa D - masini intre 131 - 150 CP
Grupa E - masini intre 151 - 175 CP
Grupa F - masini intre 176 - 200 CP
Grupa G - masini intre 201 - 250 CP
Grupa H - masini intre 251 - 300 CP
Grupa V.I.P masini peste - 300 CP

Pt montare cu turbo pus
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa
Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
Pentru combinatia acestor modificari, de exemplu turbo+NO2, se ia in calcul coeficientul mai mare, cel de turbo.
Atunci cand apar cazuri speciale organizatorul poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.

Coeficienti in functie de tractiune si arhitectura (Cta)

Motor central 1,10
Tractiune 4x4 1,15


VA ROG SA NU UITATI LA ORA 9:00 se termina inscrierile ca sa putem da drumu sa se termine tot prioritate au fisele de inscriere primite pe mail.

Fabritzio 24-10-09 07:38

Re: FullSpeed Racing Quarter Mile Drag
 
Mesaj pentru cei nemultumiti!!! Fratilor....va duceti ca sa va dati...ca sa faceti spectacol...ca sa vedeti ce masina aveti sub cur....sa legati noi prietenii..si sa va simtiti bine!!Organizarea este mai mult decat ok....traseul este FORTZA.....Lume va venii....Timpul va fi frumos(speram)....Si cu Dumnezeu inainte....pana`n 10.000 Rpm:))))...ce rau imi pare ca nu pot sa fiu prezent...:|:((( 150 de bolizi....next time I`l be there:D...salut staffu`l FullSpeed Racing! Al vostru Fabritio


All times are GMT +2. The time now is 03:51.

- Copyright 2024 4Tuning