Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Ford Fiesta vs VW Polo (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/14465-ford-fiesta-vs-vw-polo.html)

bad_boy2k 23-03-06 19:38

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
nu face nimik
io nusu nimik oficial, dar stiu ca modelul din 2003 a adus o crestere importanta in vanzari, iar de ST nusu chiar nimik...
salutari

Al3xika 23-03-06 19:51

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Quote:

Originally Posted by ciprian_the_1
Pt plusul de comfort si fiabilitate aleg VW polo dar la (105Kg) ale mele nu mi-ar sta bine in nici una oricum pola mi se pare mai finut si mai frumisel dar tot masina de pi*de ramane

daca ar fi sa aleg as alege polo pt ca am unu de 1.9 tdi si nu e o masina de pi*de (poate motorul de 1.2 sau 1.4) e o masina de oras...am vazut multe pi*de conducand ML sau X3 sau X5 si asta nu inseamna ca ML-u e masina de pizde...Peace

neXus 23-03-06 20:13

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Al3xika - iti dau dreptate. Si eu am vazut multe femei conducand ceea ce intr-un timp se chemau masini "de barbati" - Mertz E-klasse, X5, X3, Navara, Passat etc.
Obraznick - tot respectul pentru Fiesta, dar pe mine Polo m-a cucerit (zic asta pentru ca n-am mers cu Fiesta niciodata), in special cu luminile de bord (albastru cu rosu = combinatie temelie). La Fiesta nu-mi place culoarea verde a luminilor si nici designul bordul, care mi se pare cam auster.
Nu-s argumente serioase, stiu, dar au fost hotaratoare in lupta Fiesta vs Polo.
PS: imi place mai mult cum arata Ford-ul. E mai "sportiva".

Al3xika 23-03-06 20:27

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
si despre fiesta am un coleg care are fiesta si s-a plans ca nu e antifonata bine si se aud pietricelele de la pasajele de la roti ori la polo cand ai inchis portiera nu cred ca se mai aude ceva de genu' asta

Cosmin255 23-03-06 20:38

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Eu unul ce pot sa spun ? Doar faptul ca am mers cu ambele pt ca mama din astea 2 a vrut sa aleaga (+ Citroen C3 , dar varianta asta a cazut la insistentele mele).A ales Fiesta pt ca i-a placut mai mult modelul asta cu face lift decat cel de la VW,cat despre test drive nu mi-a lasat o impresie de superioritate niciuna , sunt cam pe acolo avand acelasi motor , practic au aceeasi tinuta de drum . Dupa opinia mea masinile raman etalon in aceasta clasa.Si mai cred ca sunt cele mai "de lux" masini ale acestei clase , tot mai cautata in marile orase.
In ceea ce priveste faptul ca ar fi o masina de p***e , nu sunt chiar de acord , daca ne uitam la o banca de exemplu, observam in curtea interioara masini din aceasta clasa,masini mici , de oras , cu care te poti strecura si parca usor , cu un consum de invidiat in raport cu performantele , si chiar nu sunt masini "puturoase" deloc.

bad_boy2k 23-03-06 21:05

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
intr-adevar
defectele principlae la fiesta sunt antifonarea proasta si vopseaua de rahat, foarte subtire. jos palaria pt polo din acest pct de vedere.
cat despre luminile de bord...sunt marfa albastru cu rosu dar mie mi se par obositoare, dar toate sunt bune :P
cum spune si obraznic, sunt masini de referinta in clasa.
cat despre masini de pizde...treaba e fumata de mult. ba chiar multi barbati le prefera pt performantele lor si pretul si consumul si tot.
nu cred ca exista cineva care sa nu se distreze intr-un ST :lol:
astea fiind zise..... salutari

Cosmin255 23-03-06 21:53

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Da cred ca si modelele sport Fiesta ST respectiv Polo GTI sunt modele interesante dar alea mai degraba sunt de p***e sau de pusti :) nu cred ca un om serios care merge la munca prin oras si-ar lua asa ceva :)

Al3xika 23-03-06 21:55

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
modele sport nu sunt pt oameni seriosi iti dai seama ca alea consuma ceva :)

Race 23-03-06 22:03

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Quote:

daca ar fi sa aleg as alege polo pt ca am unu de 1.9 tdi si nu e o masina de pi*de (poate motorul de 1.2 sau 1.4)
Faptul ca o masina e pentru femei sau nu e dat de aspect,nu de motorizare.Pentru motor mai bun poti eventual sa "ierti" acest lucru.
Plus ca nu gasesc nici o explicatie pentru mentalitatea ta de "barbatii adevarati conduc tractoare"...

Al3xika 23-03-06 23:26

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
nu am mentalitatea ca "barbatii adevarati conduc tractoare", parerea mea e ca barbatii adevarati conduc masini normale:)...si prin "faptul ca o masina e pentru femei sau nu e dat de aspect,nu de motorizare" te inseli..adica tu zici ca un polo negru 1.9 de 130cp cu roti de 16" cu geamuri negre te duce cu gandul la o femeie?

The_Mask 24-03-06 17:50

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Nu se pune problema ca este masina de p|zda, nu uitati si variantele de top, cum v-ar suna un v6 pe un polo? oricum Fordul s-a dus mult in jos nu mai produce motoare fiabile, am un prieten care lucreaza la reprezentanta ford si a recunoscut chiar el ca sunt niste masini modeste, care nu se ridica la nivelul WV. Cum s-a spus si mai sus un 1.9 TDI de 130 cai cu 6 trepte pe polo ar da fum multor masini...plus posibilitatea de marire a puterii doar din cip:D

Al3xika 24-03-06 17:51

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
ya man...:) :) :)

Cosmin255 24-03-06 18:16

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Familia mea are masini Ford din 1993 si nu am avut probleme la , deci pot spune din punctul meu de vedere ca sunt masini fiabile

bad_boy2k 24-03-06 18:41

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
si eu sunt la a 2-a fiesta si nu pot sa ma plang de nici o problema de fiabilitate... pt un motor de 1.3 cu 8V...70cp care face destul de des drumuri de 6-700km condus in forta iar pe autostrada cu 160-170 (la blana), a 2-a zi porneste la prima cheie mereu! chiar si la -20 de grade. ceea ce stiu e ca atunci cand un ford cade, cade de tot. :D
salutari

P.S. : din toama lui 2003 pana acum am schimbat doar un set de placute de frana, si ceva consumabile...urmeaza cureaua la urmatoarea revizie.

Race 24-03-06 18:50

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Quote:

am un prieten care lucreaza la reprezentanta ford si a recunoscut chiar el ca sunt niste masini modeste
Ai perfecta dreptate,toti stiu tot ce misca la firma la care lucreaza,de la salariul femeilor de servici pana la politica de marketing a firmei :rolleyes2

Quote:

un 1.9 TDI de 130 cai cu 6 trepte pe polo ar da fum multor masini
Da,si inca de ala negru,cum doar Diesel-urile stiu sa scoata...
Polo Sportline 1.9 TDI/130 CP cu 2 usi costa 15.244 EURO CIP.Focus Sport 2.0 TDCI/136 CP 2 usi costa 15.073 EURO CIP (am ales vesriuni cu "sport" in nume si 2 usi,ca astea fac masinile mai sportive conform unor discutii mai vechi).Versiunea 2.0/145 CP pentru Focus costa 14.173 EURO CIP.Acum ziceti-mi voi,merita sa platesti acelasi pret pentru o masina de clasa mica VW si o compacta Ford ? Eu as zice ca nu...tinand seama ca in afara de un avantaj minor de acceleratie Polo va fi inferior din orice punct de vedere.Asta ca sa nu mai vorbim de Focus 2.0,care chiar e mai bun din orice punct de vedere si mai ieftin...dar era vorba de tractorase,deci nu se pune.

Ford ocupa locul 2 la manevrabilitate in clasele mica si compacta (vorbind de modelele normale,nu hot-hatch-uri),dupa Mini si Seria 1.Iar pana la VW mai sunt cateva masini...nu ca ar conta cu ceva pentru un om care ar vrea Diesel,mai ales de 70-80 CP.Iar fazele cu fiabilitatea sunt legende urbane...daca nu vrei sa tii masina 15 ani ci maxim 4-5 cat e normal n-o sa ai probleme cu nici una din ele.

Al3xika 24-03-06 21:17

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
eram la polo vs. fiesta...si parera mea este ca focusul e inferior polo-ului referindu-ma la motorizarea asta...parerea mea...ar fi multe de comparat si focusul pica...oricum nu se compara polo cu focus pt ca sunt total 2 clase diferite



parearea mea ;) :)

Cosmin255 24-03-06 21:33

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Normal , Focus VS Golf se compara:) , dar probabil race se referea doar la pretul de achizitie , probabil faptul ca nu merita polo-ul pt ca poti avansa la un Focus la aceeasi bani.

Al3xika 24-03-06 22:01

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
asa este si golf 5 1.9 de 105 cp serie sport in 2 usi 14.903 euro cip...sau in 5 usi de 15.529 euro cip

Cosmin255 24-03-06 22:07

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Pai da dar Polo/Fiesta vine cu obtiuni la banii de Golf/Focus chel, probabil de aia au si facut aceasta clasa nu ?:) Pentru a oferi masini mai ieftine pt uz preponderent urban

neXus 24-03-06 22:09

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Da, dar diferenta de putere este semnificativa, deci nu intra in lupta cu Focus

Cosmin255 24-03-06 22:12

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
diferenta intre Golf 1.9 TDI si Focus 2.0 TDCI?diferenta de 35 de cai intr-adevar , intre cele doua totusi desi sunt offtopic , daca tot am deschis discutia aleg Focusul din aceleasi motive ca si Fiesta :)

Race 25-03-06 01:18

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Am subliniat in postul anterior diferenta dintre clasele celor doua masini,una mica una compacta.Tocmai asta e problema...aceeasi putere,acelasi pret,clase diferite...cum se justifica pretul pentru Polo ?! Diferenta de insigna de la Ford la VW nu e atat de mare nici macar pentru snobi.
Am specificat nivelele de echipare pentru ambele masini.Nu am chef de copy/paste pentru ce inseamna Sport la Focus,dar e departe de a fi "chel".Vezi pe site-ul Ford cu ce vine standard.
Focusul TDCI poate pierde la acceleratie de pe loc,din cauza masei mai mari.In mers pe un drum real,din ala cu curbe,e mai bun.

Nu am vrut sa pornesc un versus Polo vs Focus,ci doar sa sublinez faptul ca pretul pentru Polo 1.9 TDI e prea mare.

The_Mask 25-03-06 07:47

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Race te-ai uitat la design`ul Focusului sa vezi cat de urat este? Asa si daca Polo este la fel sau mai scump de cat Focus isi merita banii cu varf si indesat.

Cosmin255 25-03-06 08:22

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Mie unul imi place designul Focusului si mi se pare mult , mult peste Polo...asta e clar , vrei sa facem un topic sa vezi ce se voteaza?

Race 25-03-06 11:01

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Designul e subiectiv,tie nu-ti place,altora da (eu nu sunt printre ei,dar chiar sunt oameni carora le place cum arata Focus-ul).Oricum asta nu justifica pretul.Ca te vad fan VW,uite exemple tot din partea acestei firme:
Polo Sportline 1.9 TDI/130 CP - 15.244
Golf Sportline 2.0 FSI/150 CP - 15.760
Golf Trendline 2.0 TDI/140 CP - 14.960
Preturi EURO CIP pentru versiunile cu 2 usi.Nu ti se pare nimic exagerat la pretul pentru Polo ?

Al3xika 25-03-06 12:11

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
poate sunt oameni care vor polo si nu golf...:)

The_Mask 25-03-06 14:19

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Race lasa`ne ca oricum stim ca tu ai ceva impotriva WV din thread`ul cu Bugatti asa ca mucles. I`ati tu ford si lasa`ne pe noi cu "amaratul". Si btw preturile pentru polo 1.9 TDI cu tot cu DDP este de 19.400 iar un golf 2.0 TDI 24.000(variantele full options) pentru informarea ta;)

Race 25-03-06 14:53

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Ce e aia WV ? Wartburg ? Ar fi trebui sa fie WB eventual.
Daca te refereai la VW,vad ca se extinde ideea Veyron-ului de la Passat la Polo. :D

Dupa cum si ce scrii ("mucles","I`ati ") cred ca nu stai prea bine nici cu cititul.In postul meu am scris CLAR ca sunt preturi CIP,am scris nivelele de echipare,si era implicit ca e vorba de pretul de baza,fara nimic suplimentar fata de nivelul de echipare.2.0 TDI full-option inseamna Sportline cu DSG+optionale...cam departe de Trendline cu cutie manuala fara optionale despre care am scris eu.Cu multa atentie si rabare,plus execitiu,poate o sa ajungi intr-o zi sa intelegi ceea ce citesti...desi daca pana la varsta asta nu ai reusit,cred ca esti o cauza pierduta.
Tinand seama ca in ultimul post era vorba de Polo si Golf,cam ciudata parerea ta ca am ceva cu VW...a,uitasem,tu dai replici la posturi fictive,nu la ceea ce s-a scris.

Decat sa pierzi timpul postand cretinisme pe forumuri mai bine ai invata pentru BAC.Nu de alta,dar la cat de batut in cap ai dovedit ca esti,ai mare nevoie...

Cosmin255 25-03-06 16:29

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Bai fratilor lasa-ti-o asa , ca iti place tie Polo si il preferi Golfului nu inseamna ca asa gandeste toata lumea. Fiti ontopic pls

Urban_Racing 26-03-06 08:54

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK
Mie unul imi place designul Focusului si mi se pare mult , mult peste Polo...asta e clar , vrei sa facem un topic sa vezi ce se voteaza?

Tu eshti subiectiv shi nu obiectiv :) E clar ca eshti de partea ford dar din ce sa votat pana acuma se pare ca vw conduce!
Mie mi`au placut f mult polo clasic berline un prieten f bun de`al meu are unul cu 1,6 16v shi se mishca f bine , astea noi nu prea ma mai incanta! Yo personal nu ash opta nici pt fiesta nici pt polo dar daca ash fi nevoit pana la urma cred ca ash alegel polo!

Cosmin255 26-03-06 10:06

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Pai cineva compara Polo cu Focus , nu cu Fiesta , si din astea 2 ce ai alege? Nu cred ca ai mai sta pe ganduri , ca cineva mai sus zicea ca are obta pt polo...

Urban_Racing 26-03-06 12:00

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Cu Focusul e alta filozofie! atunci hai sa comparam un Fiesta cu un Golf! Ar fi bine daca sar ramane totushi on topic!

Cosmin255 27-03-06 16:09

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Mane tu stii sa citesti?Omushoru ala a zis ca el ar prefera Polo unui Focus si de aia a sarit Race pe el

Andr3i 28-03-06 04:25

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
1 Attachment(s)
Dintre Fiesta si Polo?!?! Clar Polo!!!!!

Un Polo al unui prieten in poza de mai jos... daca asta nu e mai frumos decat Fiesta nu stiu cum sa fiu eu :rolleyes2

TUDOSE ALX 30-03-06 13:21

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Quote:

Originally Posted by movie
As alege Ford Fiesta, e mai dragut.. dar cu toate astea nu stiu daca as da 14 mii pe el. Asteptam pozele!

NU ESTE 14.000 INCEPE DE LA 12.000 SI AJUNGE MAXIM 13000 FOARTE BINE ECHIPATA

TUDOSE ALX 30-03-06 13:35

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Alegerea mea este Fiesta . Din punct de vedere al aspectului tine de gustul fiecaruia , o sa enumar avantajele practice :
- 4 ani garantie Fiesta fata de 2 ani Polo
- pret mai mic de achizitie
- materiale mult mai calitative la interior mai ales bordul cauciucat de la Fiesta in comparatie cu cel de plastic de la Polo
-costuri mai mici de intretinere si programari la service de pe o zi pe alta fata de programarile la vw care sunt de mai lunga durata .

Andr3i 30-03-06 13:49

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
-costuri mai mici de intretinere si programari la service de pe o zi pe alta fata de programarile la vw care sunt de mai lunga durata.


Aici haideti sa fim seriosi. Poate tu referi la anumite service-uri. Dar de exemplu in Bacau, NECO MOTORS e de 50 de ori mai praf decat CYBERNETUL.

NECO - Ford
CYBERNET - VW

TUDOSE ALX 31-03-06 08:32

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Ma refeream la Bucuresti , in tara nu cunosc cum sta treaba .

Cosmin255 31-03-06 13:13

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
Tudose iti spun eu sigur nu ajunge la 13.000 foarte bine echipata . Mama mea are un Ghia 1.4 TDCI (Ghia standard fara klimatronic geamuri electrice spate ... ca sa nu mai spun de piele xenon trapa) ... si a costat ~13500 DDP . Una full ajunge pe la 17-18k banuiesc....
E mai reusita Fiesta parerea mea si la interior , s-a mai zis
Dar lumea a votat VW pt ca e VW si pt roman VWu` e cea mai buna masina . Cu exceptia catorva care au masina sau care au si zis dc au votat Polo restul...cam apa de ploaie

TYN. 31-03-06 19:20

Re: Ford Fiesta vs VW Polo
 
cred ca polo
dar e cam scump


All times are GMT +2. The time now is 21:36.

- Copyright 2026 4Tuning