Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/13820-skoda-octavia-2-rs-2-0-fsi-soft-dimsport.html)

SpeedeR 10-03-06 14:36

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
Spre ex ma suna un individ astazi cu un 2.0 TFSI chiptunat nu la Ceky. S-a bulit turbina si garantia da vina pe chip si chipul isi declina responsabilitatea trimitandu-l pe om undeva afara la firma mama care stie cum se monteaza una noua...Exact ca si la RABA Turbo, opreste frate la o autobaza ca baetii aia chiar au vazut turbine de cand erau mici. Sun pe un tuner prieten de afara care-mi spune ca ei abia acum se preocupa discret de kituri pentru motorul asta ca e prea nou si oricum habar nu are ce turbina hibrid sa-mi recomande si ca ar fi oricul extrm de scumpa and so on. Firma serioasa cu rulaje grele de turbine.

pai si dk acelui baiat care sia resoftato la X i sa bulit turbina nu ar fi bine sa ne zici si la cine sia facuto?! plz :) makar p pm....

MasterTuner 10-03-06 15:15

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR
pai si dk acelui baiat care sia resoftato la X i sa bulit turbina nu ar fi bine sa ne zici si la cine sia facuto?! plz :) makar p pm....

In principiu nu e musai ca daca e modificata nu neaparat bine sa se strice repede turbina. Tot asa cum si una nemodificata se poate strica. Dar ce e misto e ca de cele mai multe ori clientul e convins ca orice are masina dupa modificare e de la tuning, de parca odata modificata masina e responsabilitatea exclusiva a tunerului.

Oricum o firma stiuta din industrie, dar nu e esential pentru topic.

SEBASTIAN 10-03-06 16:05

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
;) Referitor la uzura, e ca adevarul e undeva la mijloc si exista un echilibru pe care-l modifici schimband ulele proportii.

SOAVA 18-03-06 20:29

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by Achim
Ti-ai facut chip la Mustang !? :))

Eh, oricum... sa ma anuntsatsi cand apare ceva si pt a mea :D Intre timp, cred ca am facut "cunostiinta" cu aceasta Octavia despre care vbitsi... Nimic impresionant, bifat ;)


ai facut cunostinta cu mine si dupa cum ti-am mai spus si atunci,n-am facut nimic la ea (inca)

dupa discutia de aici cred ca o sa ma duc la b&b sa-mi fac chipu poate o sa te impresioneze atunci,cine stie?

SpeedeR 20-03-06 00:32

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by SOAVA
ai facut cunostinta cu mine si dupa cum ti-am mai spus si atunci,n-am facut nimic la ea (inca)

dupa discutia de aici cred ca o sa ma duc la b&b sa-mi fac chipu poate o sa te impresioneze atunci,cine stie?

noi neam dat intro seara prin trafic sau ma insel eu?!
ai cumva o finala..mai ciudata?! :D

SOAVA 20-03-06 07:40

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
@ SpeedeR

nu cred. nu-mi aduc aminte.

SpeedeR 24-05-06 03:48

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
am uitat sa scriu aici :)
pe 24 martie mam dat cu masina.... de 5 ori.... am castigat de fiecare data.... dubios, dk inca mai avea softul schimbat...

Skillzu 24-05-06 11:35

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
OFF-TOPIC: speeder-e tu te-ai alergat prin trafic cu altcineva....e una cu pleoape si grila schimbata...iar finala aia se aude asa 'ciudat' pentru ca are silencer..... ;)

SpeedeR 24-05-06 12:20

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
da' d unde stii u k era prin trafic? :)
era pe o linie dreapta undeva departe...si nush dc...era ofticat k nu ma face deloc :) dadea vina p cauciucuri k nu sunt incalzite , cu toate k avem acelasi tip de continentaluri d kk
altu nu cred k era... coresp 'descrierii'

Skillzu 28-05-06 21:43

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
OFF-Topic iar...:rolleyes2

Quote:

Originally Posted by SpeedeR
noi neam dat intro seara prin trafic sau ma insel eu?!
ai cumva o finala..mai ciudata?! :D

speedere despre astea vorbeam....si stiam oricum pentru k se intampla sa il cunosc pe baiatul cu rs-ul respectiv.....

iar atunci departe..cu cauciucurile...da...tot el era....

SpeedeR 29-05-06 01:24

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
adik e asta cu soft schimbat nu!?

Skillzu 29-05-06 07:46

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
adik atunci nu mai stiu dak avea soft...a avut o incercare si l-a scos pt k se plafona dupa o anumita turatie....si nu mergea prea bine...whatever....dar ideea e k nu e baiatul din mr...

SpeedeR 29-05-06 09:17

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
pai asta miam dat seama la putin timp dupa ce neam dat prin trafic, inainte de linie dreapta :)
la inceput am crezut k era el, pt k seamana un pic la fatza :D
vroiam sa stiu dk era resoftata... si din ce zici,alt argument k sa nu o resoftez si eu p asta in ro :D ... din pacate...

costinungureanu 02-06-06 00:28

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
din pacate va enervati unul pe altul.
eu zic ca cine sti MESERIE face treaba.
Si cei de la MASTER TUNER stiu ce fac,ei ca firma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pot sa vin cu argumente!
nu vorbesc prostii !!!

costinungureanu 02-06-06 00:31

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
apropo, CIELO la 93.2 cp "de fabrica" mai gasiti????????????

costinungureanu 02-06-06 00:37

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
stiti ce inseamna sa fim realisti? MASTER TUNER
arata ce poate masina nu ce credem noi.
nu e reclama e ceva REAL, ceva ce se demonstreza!
NU VA PUNE PE GANGURI?????????????

costinungureanu 02-06-06 00:56

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Ok, Am Gresit. Pe Ganduri???

im570rm 04-06-06 12:13

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
pe cine cauti mai...fantomas

zGb 04-06-06 21:25

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
uat strit iz iu luching for mai frend?

dr_v 28-06-06 20:31

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Salutare la toata lumea, pe unii de pe acest topic ii cunosc personal, pe altii doar din vedere.

Uite cum sta treaba de fapt cu softul de la DimSport.

Am luat skoda octavia II RS la 0 km , ca masina de strada, cu ea merg in fiecare zi si prin Buc si in provincie. (spun de strada, deoarece am si o masina doar de curse, cu care particip doar la VTM).

Primul lucru am vrut sa vad ce stie masina. Unde sa ma duc? La cel mai respectat om din domeniu si cel mai serios si corect Florin de la MasterTuner.
OK, am platit, am facut testul pe dyno, graficele au fost publicate si aici, masina e in mintile ei, are 200 CP si 290 Nm ca la carte.Foarte multumit.

Apoi vine goanga: Ce pot sa-i fac la masina sa o duc mai sus? si cum?

Am intrebat pe toata lumea care se ocupa de asa ceva, dar am ajuns sa-l aleg pe Ceky de la DimSport. De ce? Simplu: Am gasit site-ul lui, la contact apare serviceul "metrotehnica", baza materiala solida, inclusiv dynamometru, implicati puternic in motorsport, au si o echipa de raliuri, am zis ca-s cei mai tari - LOGIC. Am vb la telefon, Ceky foarte amabil, m-am dus pana acolo si am stabilit conditiile.
1. cat dureaza? 1-2 ore.
2. cat ma costa? x soft +y testul pe dyno.
3. cat scoatem din motor? 250 CP si 400 cuplu

OK, ne-am inteles asa: Daca reusesti sa scoti doar din resoftare 250CP + 400 cuplu (valori maxime), atunci eu platesc banii: x soft +y dyno.
Ce a iesit pana la urma?
Am stat pana noaptea tarziu, dar am plecat bucuros ca am scos 266CP si 440Nm cuplu. Fantastic, cel putin asa arata dynamometru lui Ceky. Nu s-au facut teste pe strada caci ningea afara. Banii i-am platit cu placere.
Nu am observat nimic suspect deoarece strazile erau inghetate si mergeam ca mosii.

Hai sa fac un dynotest si la Florin.
Surpriza: https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1141235787
masina nu avea nici pe departe valorile declarate de DimSport.

Mai rau: Neavand unde sa o calc pe strada ca era alunecos nu am observat nimic suspect, dar graficele aratau nasol, dupa 5000 ture in sarcina.
Am asteptat cateva zile, s-a uscat autostrada soarelui si hai sa-i dau. PRAF: masina prindea 180km/h de la 250 cat lua inainte si plafona urat peste 500 de ture. se ducea in ture pana la 7000 dar plafonand.

Transpiratie
: masina noua, in garantie, prieteni buni la skoda, ce le spun? ca am fost un bou si am umblat la soft? NU, ma duc inapoi la Ceky. 5-6 ore de teste, rescriere soft de 10 ori, telefoane peste telefoane in Italia la dimsport italia, NIMIC.

Am cazut de acord ca italienii sunt de vina, am pus softul original la loc si asa o am si acum masina.
Dupa cateva luni l-am sunat pe Ceky, i-am zis ca vreau banii inapoi si dupa cateva zile am primit banii x, fara y pt. dynotest, fara nici o suparare.

Parerea mea sincera? Ceky nu are nici o vina, el depinde de italienii de la care el ia softurile. daca aia l-au mintit ca au soft pt. octavia RS, atunci m-a mintit si el pe mine fara sa vrea. Oricum, de fapt din start stiam ca mai facuse doar Golf V GTI care are acelasi motor, dar alta electronica si ca nimeni in RO nu mai facuse pt. Octavia II RS, la momentul respectiv, cred in februarie-martie, deci personal oricum mi-am asumat un mare risc, garantie nu-ti da nimeni pt. asa ceva.

Nu sunt deloc suparat pe Ceky, poate doar faptul ca dynamometrul ala de la metrotehnica e praf in ochi, dar tot nu-i vina lui Ceky ci a lui Culi, seful de service de la metrotehnica care face setarile la dyno.

Ceky, baiat serios si cu mult bun simt, dar dependent de altii (italienii de la dimsport si inginerii de la metrotehnica).

Florin, a avut numai intentii bune, doar s-a minunat de datele declarate de dyno de la metrotehnica. De ce nu am facut tuning la motor la Florin? Simplu, e masina de strada luata la 0 km, cu care merg in service la reprezentanta pt. garantii, deci nu pot sa pun cip mincinos si sa umblu mecanic la turbina. Nu pe masina asta de strada cat e in garantie, in rest Florin stie ce face, asa se face, dar la masina de curse.

Masina are softul original acum si sunt multumit. daca gasesc un soft care sa se potriveasca anunt pe toata lumea.

Golf V GTI e normal si logic sa bata Octavia II RS: acelasi motor si cuplu dar mai usor cu 300 de kg. Si totusi, pe 400 de metri, nu pe liniutele din oras se mai intampla sa bat golfurile :)

In rest nu comentez alte afirmatii de pe aces topic.

dr_v 28-06-06 20:38

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
PS, sper ca nu am suparat pe nimeni, am relatat chiar foarte pe larg toata istoria.

O sa-l sun si pe Florin si pe Ceky sa-i anunt ca am postat un reply.

Concluzia care trebuie trasa la acest topic? Octavia II RS nu e acelasi lucru cu Golf V GTI deci nu merge acelasi soft.

Posesorii de Octavia RS asteptati sa apara soft dedicat pt. flash tuning.

Trainer 28-06-06 21:50

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Nu e chiar atat de mare diferenta la greutate intre GTI si RS maxim 50 de kilograme,in nici un caz 300 de kile.La mine in talon la Octavia 2 RS sunt trecute 1480 kg,iar din cate am auzit cam 1400-1430 are GTI,sa confirme Speeder sau cine are GTI.
P.S Ti-am vazut masina in parcare la Spitalul Militar Central.Am exact aceasi culoare ca a ta. Lucrezi acolo?

SpeedeR 29-06-06 00:40

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
1480 in talon la mine :)

fuscobal 09-07-06 14:25

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
1489Kg la mine !

fuscobal 11-07-06 20:35

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Pana la urma...ce se intampla cu acest motor ? De ce se lasa "calarit" asa de greu ? Este doar prea nou sau are niste componente care limiteaza destul de rau cum ar fi intake sau evacuare ? Si eu, ca multi altii, intentionez sa remapez dar sunt in ceata pentru ca vad foarte multa nesiguranta si rezultate variate. Toate motoarele facute pana acum, ori au avut probleme dupa scrierea softului, ori nu au atins nici pe departe specificatiile pretinse de producatorul softului in materie de putere si cuplu. Zbuciumus, Ceky, Sebastian, Dragos si toti cei care lucrati in domeniu, aveti banuieli si opinii legate de acest subiect ? Dar despre softurile din state produse de APR, GIAC sau REVO stiti ceva ? Lor le merge mai bine ? Vad ca ei deja dezvolta kituri turbo pe baza lui k04 si alte pompe de benzina. In ce priveste admisia de aer sunt rezultate contradictorii si acolo. Carbonio pare fi alegerea majoritara acolo dar si asta e contestata de multi ca neaducand mari castiguri peste cea stock !

Nautilus 12-07-06 00:51

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Confuziile si nesiguranta apar fiindca multi din cei care isi fac remapare nu testeaza masina pe dyno inainte si dupa.

~Nautilus

SpeedeR 12-07-06 03:36

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
plus k la gti e mai 'complicat' din cate am citit eu :)

MasterTuner 13-07-06 20:43

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Astept un propietar care nu are angoase ca i se vor taia 5 fire, cam tot atatea cate se taie si la o alarma si 1/2 cat la un sistem audio, sa vina sa-i punem Unichip pe motorul acesta.

voinea 14-07-06 00:11

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
Astept un propietar care nu are angoase ca i se vor taia 5 fire, cam tot atatea cate se taie si la o alarma si 1/2 cat la un sistem audio, sa vina sa-i punem Unichip pe motorul acesta.

eu am alarma pe CAN-BUS (ca si alti proprietari de VAG noi). Nu se taie nici un fir de la masina. Doar se conecteaza :)

2. azi am tunat o masina (nu sunt in tara cu ea sa o facem). Am stat la dyno 4 ore in care am avut 15 softuri pe ea pana la cel mai bun. Totul a costat aprox 100 euro acolo. Nici o problema sa stam atat. Era un centru corect dyno cu o scula MAHA. Ventilatoare ce trag aer de afara in fata si altul ce preia de la acestea si trimite la masina. Periodic ne uda intercoolerul cu apa. Pun doua poze de azi. Rezultatele au fost mai mult decat satisfacatoare. Din pacate subiectul nu e pentru acest topic masina fiind TDI.

MasterTuner 14-07-06 12:22

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Acelasi lucru te costa 50 de euro la noi la MasterTuner pe Bd Timisoara si nu mai cheltuiai atatia bani pe motorina. Iar ca idee rezolutia lui MAHA e sub ce are dyno-ul nostru, asta neinsemnand ca MAHA nu e foarte OK. Sa vii dupa sa facem un test si pe al nostru ca sa vezi ce vreau sa spun.

ceky 14-07-06 14:06

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Nu ma pot abtine dar de ce Dyno-ul vostru trebuie sa fie mereu mai bun decit oricare apare !!!!
Cu respect,
Ceky

zGb 14-07-06 16:38

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
Acelasi lucru te costa 50 de euro la noi la MasterTuner pe Bd Timisoara si nu mai cheltuiai atatia bani pe motorina. Iar ca idee rezolutia lui MAHA e sub ce are dyno-ul nostru, asta neinsemnand ca MAHA nu e foarte OK. Sa vii dupa sa facem un test si pe al nostru ca sa vezi ce vreau sa spun.

a cheltuit banii pe motorina ca sa-i faca ceva cineva ce in romania nu prea putea sa-i faca nimeni...si oricum cred ca a vrut sa scoata in evidenta faptul ca pentru mai putin de 100 de euro masina a stat 4 ore pe dyno...ceea ce la noi in tara nu se intampla in mod clar si evident...doar romani suntem

voinea 15-07-06 08:33

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
exact asta era treaba. Cu 100euro s-a stat sa facem peste 20 de dyno-teste in astea 4 ore pana softul a fost finalizat 99.9% ok.

si de ce zice ceky despre lauda aparaturii proprii pe care nu o ratezi niciodata... polonezii astia de la Masters Tuners (uimitor asa ii chema) + cei cu dinamometrul (era firma diferita dar faceau si ei tuning) numeau testerul dyno fabricat in polonia (Vtech parca se numeste si il aveti si voi) , il numeau "crap" si ca nu da valorile corecte. Acum sa nu crezi ca am ceva cu voi, e bine sa existe testere dar sa nu uitam ca le putem compara cu niste cantare de CP si uneori la unii cumperi mere mai multe la 4kg decat la altii. Totdeauna e bine sa compari masinile in aceeasi zi cu test de la original la rezultat final tunat si atunci sa te bucuri de rezultate.

fuscobal 16-07-06 16:40

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by voinea
Totdeauna e bine sa compari masinile in aceeasi zi cu test de la original la rezultat final tunat si atunci sa te bucuri de rezultate.

Korekt. In felul asta, chiar daca un dyno indica ceva mai mult sau mai putin decat in realitate, presupun ca diferenta inainte-dupa este relevanta !

MasterTuner 17-07-06 12:17

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Domnilor, ideea principala e ca suntem off topic. Daca vreti sa vorbim despre dyno-uri exista topic predestinat. Asta are alt nume. Cand ne pui si graficele?

WRT-SHARK 18-07-06 07:53

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Quote:

Originally Posted by voinea
numeau testerul dyno fabricat in polonia (Vtech parca se numeste si il aveti si voi) , il numeau "crap" si ca nu da valorile corecte.

Crap este un soi de peste parca... nu inteleg ce legatura are pescuitul cu standul V-Tech :???:

voinea 18-07-06 08:06

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Crap is a term meaning either poor quality or feces. The former meaning is sometimes considered mildly vulgar; the latter meaning is oftentimes considered mildly or moderately vulgar, but could be, on occasion, viewed as strongly vulgar by means of scatological and sensory-provoking use of the word.

In its former meaning it also connotes inaccurate, of little factual substance, lies, hype, or quackery. It can be partnered with "bull" to enhance the power of the word.

The word is considered by many people to be less offensive than "shit", which holds similar meanings and can be used nearly interchangably. Some people find the word crap offensive, even if not intended to mean feces, and will use the minced oath "crud" instead, as in "Oh, crud!" Alternatively, for some people, crap retains its association with feces to a greater extent than shit, and is therefore more offensive than the latter.

end-offtopic

MasterTuner 18-07-06 09:21

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Voinea, eu personal nu te inteleg. Vii si spui ca esti la un dyno MAHA din afara tarii unde e foarte bine si ieftin si tu tocmai tunezi un TDI si schimbi 15 softuri... toate astea pe un topic care are ca singura chestiune comuna faptul ca e tot o Skoda. Cand ai venit cu clientii tai la noi pe dyno eu zic ca ti-am dat tot concursul. Eu nu inteleg ce urmaresti sa ne arati scriind aici asta:
-ca esti tare si tunezi masini in afara
-ca ai descoperit un dyno MAHA(vezi ca e unul la Casa Auto in Bucuresti de muulti ani)
-ca ai gasit unii care cred ca dyno-ul Vtech e slab
-ca tre sa mergi in Polonia ca sa tunezi un TDI
-ca eu sunt scump si prost si merita sa pleci in Polonia pentru dyno

Eu in locul tau deschideam un topic nou cu testele intai si poze dupa. Daca nu stii cum sa deschizi unul nou iti explic eu.

maryo 18-07-06 13:46

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
Nu e cam multa mancatorie?
Nu credeti ca asa va indepartati clientii?Am urmarit topicul de la inceput si cred ca este unul plin de cearta si ranchiuna.
De ce nu lasati oamenii sa aleaga?Credeti ca daca va mancati unii pe altii veti rezolva ceva - din discutiile voastre de aici,nimeni nu mai stie ce anume sa creada si atunci opteaza pentru altceva.
Nu vreau sa supar pe nimeni dar e aberant tot topicul asta- numai certuri si invidie.
Ma mir ca dl Gratian nu ia ceva masuri- inainte le cam lua

Doc 19-07-06 13:36

Re: SKODA OCTAVIA 2 RS 2.0 FSI CU SOFT DIMSPORT
 
O intrebare am si eu, daca dyno de la Master Tuner este asa de bun, de ce de fiecare data cand am testat o masina valorile nu au corespuns nici macar cu cele date de fabricant. Pe langa asta, la fiecare test facut acolo am gasit un alt baiat care pe deasupra era si incepator. Cand am intrebat cum e posibil sa dea alta valoare decat cea afisata in talon (masina noua 15.000km) mi-a raspuns ca este din cauza producatorului masinii. Tin sa mentionez ca valoarea inscrisa era cu 30CP mai mica decat cea din talon.
Ultima oara am avut o astfel de experienta cu un baiat care dupa test a iesit si mi-a spus ca ia fost mila sa duca masina mai sus. In plus de aste se mira si de valorile km/h afisate sus pe panou. Vi se pare normal?
Eu personal am zis ca nu mai fac teste la acest dyno. Am impresia ca niciunul nu este precis din cele 3 cunoscute.


All times are GMT +2. The time now is 03:11.

- Copyright 2026 4Tuning