![]() |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
foarte misto seria cu E30, la mai mare :D
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Renunta la vignetare ca le subexpui pe margini si se vede urat.
Spor! |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
1 Attachment(s)
Ok! Multumesc de sfaturi!
Urmeaza un set cu VW Bora, aceeasi locatie. ;) |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
mai aprinde un bec ca e cam bezna...
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
5 Attachment(s)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Nu-s rele dar din nou subexpuse.
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Mie nu mi se par.. pe laptopul meu se vad foarte bine.. inca chiar mi se par prea deschise la culoare.. nu stiu care e termenul stiintific :P, supraexpuse? :)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
gen .. fara lumina ...
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
1 Attachment(s)
...de plictiseala. :)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Quote:
esti obsedat ? te-ai gandit vreodata ca poate omu` in mintea lui asa le-a vazut ? |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Iar te plictisesti?
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
1 Attachment(s)
iar e subexpusa poza?
asta e poza originala... Probabil n-am setat bine aparatu cand am facut pozele... |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
2 Attachment(s)
ai subexpus cu exact o treapta, da se recupereaza destul de usor, e bunicel senzoru pe 1000D
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Pai da, dar asa se vede destul de pixelat... adica apar punctele alea, nu mai e curata poza... :|
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
n-ai ce face, inevitabil cand tragi de jpeg-uri vor aparea urme( zgomot, artefacte, etc.), dar, avand in vedere cata informatie se recupereaza nu e chiar asa o tragedie 1920x1200 full screen granulatia e neglijabila, chiar si asa, imaginea se mai poate curata cu un pic de rabdare, eu ti-am dat-o ca sa-ti faci o idee despre cata informatie s-a pierdut prin subexpunere
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Daca tragi RAW e mai bine sa subexpui decat sa supraexpui (se pierde mai putina informatie), daca tragi JPEG, expunerea trebuie sa fie perfecta.
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Quote:
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
5 Attachment(s)
VW Bora Cateva poze din seara asta... |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
In a 2-a fotografie omul cu blitzul nu s-a ascuns prea bine:)) in plus daca nu as cunoaste culoarea generala a unei astfel de masini nu prea mi-as da seama care e pentru ca odata e argintie odata bate inspre galben in plus ultima fotografie e cam in plus... pe viitor cauta un loc in parcare mai liber in care sa te poti desfasura in voie sunt convins ca exista:)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
a 2-a e frumoasa, doar ca ai inclinat-o cam mult. eu zic ca daca o faceai sa fie cam paralela cu marcajele de la parcare era mult mai bine.
si ca idee a 3-a e interesanta, doar ca ar fi dat mai bine daca prindeai mai mult din subiect. |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
4 Attachment(s)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
eu cred ca ai patit ceva ..... ce ai nene de le subexpui , sa nu dai vina pe camera ....pacat de masina ca ai avuto si nu ai profitat de ea...
nu-mi place ... |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Hmm, cred ca e de la prelucrare (spun asta cand ma uit la numarul 2 de exemplu) faza cu subexpunerea. In rest cred ca e o chestie de gusturi, ele arata ca si cum ar fi CGI (Computer-generated imagery), dar nu sunt "urate", din punct de vedere fotografic sunt ok - as avea ceva de marait la a 3-a.
E doar o parare. |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
2 Attachment(s)
Probabil de la prelucreare... am facut pozele pe P
Masina o mai prind.. nu i-am facut f multe poze acum.. vreo 10, eram cu trepiedu si erau -15, -20 de grade.. n-am avut rabdare sa tot frec trepiedu. O sa-i fac niste poze pe zi, intr-o locatie mai smechera, si.. am sa incerc sa nu le mai subexpun. :) |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Trage fotografia fara faruri aprinse sau lasa doar pozitiile, asa eviti erorile de expunere si imagini subexpuse. De restul de ocupi in photoshop, efecte, flare etc.
La ultima poza ai niste bucati din masina care nu prea isi au rostul in stanga. |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Daca te referi la poza din ultimul post... e poza originala, am scos chestiile din stanga, care nu isi aveau rostul in poza editata... in postul 61
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
si ca sa nu se mai inroseasca imaginea asa umbla la wb ... dai pe incandescent , din cate stiu asa trageam eu cu expunere lunga cu ea , o sa iasa mai frumos . si cum zicea cineva mai sus fara faruri stopuri , si incearca sa te asezi in pozititii in care sa nu prinzi becuri sau neoane ( asta daca vrei sa expui tare ) ... lasi trepiedu mai jos si le ascunzi cu camera ... sau te mai misti de colo colo ... :)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
10 Attachment(s)
Honda CRX & VW Bora ...mai multe poze pe blog |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Quote:
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
ai dat Monitoru pe Brightness 100:D?ca pana acm te acuzau baieti de subexpuse felicitari imi place ultimu set ai unele geniale
BV tot asa si iti merge bine |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Bune poze , mai ales cele cu Bora :)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
astea cu bora merita
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Vreau si eu in FOTO :)
O sa revin cu un set de poze ;) |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Felicitari pentru aderarea la grupul foto!
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Multumesc pt voturi! :)
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
17 Attachment(s)
4tuning days 2010
a 2-a stiu, am taiat din usa, dar imi place poza |
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Dintre toate , imi plac cele cu ala impuscat si sistemul ala alpine! Spor la treaba in continuare!
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Cred ca alea doua sunt cele mai nereusite poze :lol: dar mersi. :) Ma bucur ca iti plac.
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
Şi eu am vrut să îi fac poze " piticului porno " din ( ultima poză ) dar m-am tot plimbat şi am uitat :)) , frumoase poze , succes în continuare !
|
Re: Fotografiile mele - Rares_CRM
2 Attachment(s)
Noua achizitie, CANON EOS 40D cu obiectiv SIGMA 18-200mm F3.5-6.3 DC OS (cu stabilizator optic)
First picture... (needitata, neatinsa, stock direct din aparat) |
| All times are GMT +2. The time now is 05:22. |
- Copyright 2026 4Tuning