Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nexia 2.0SFI (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/125222-daewoo-nexia-2-0sfi.html)

cosmin_cosmin_1 22-07-09 08:24

Re: Nexia - Under construction
 
cum ai plusat bordul?

banzay 22-07-09 18:17

Re: Nexia - Under construction
 
Da... scuze, nu am realizat... am vazut in ziua aia un kadett sau vectra care aveaa parte de sus a bordului exact ca la cielo... si am zis ca deala ti-oi fi luat :)

rik 23-07-09 21:25

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by riv_gms (Post 2503618)
Interesanta ideea ..... cate kg are nexia de curiozitate??

927 KG

rik 23-07-09 21:31

Re: Nexia - Under construction
 
6 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by cosmin_cosmin_1 (Post 2503651)
cum ai plusat bordul?

Este o firma la tg secuiesc.Pluseaza.Inca mai caut mecanism cu un singur brat pt stergator.Din ala de sta pe mijloc.Ma ajuta cineva?

andi_cimpean 23-07-09 22:16

Re: Nexia - Under construction
 
in poze seamana cu o banala mocheta...dar cred ca in realitate arata foarte bine...si este placuta la atins:D...

autOcty 23-07-09 22:21

Re: Nexia - Under construction
 
faina faina nexia! chiar arata f bine...bravo si la mai mare...ce motor ai pe ea acuma?

andi_cimpean 23-07-09 22:35

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by autOcty (Post 2508650)
faina faina nexia! chiar arata f bine...bravo si la mai mare...ce motor ai pe ea acuma?

pai ia uita-te pe prima pagina si vezi acolo si masina donatoare;)

mike - AER 23-07-09 23:49

Re: Nexia - Under construction
 
pentru stergator poate te inspiri de la Olcit.. sau Mercedez, ca erau unele modele doar cu un singur stergator...

cosmin_cosmin_1 24-07-09 08:34

Re: Nexia - Under construction
 
am gasit si eu firma aia de plusare. esti multumit de calitate? cat te-a costat si cat a durat? ai trimis bordul prin posta?

rik 26-07-09 20:55

Re: Nexia - Under construction
 
Ala de oltcit nu ramane pe mijloc.Multumit de plusare.Vreo 4,5 milioane a ajuns cu tot cu transport prin curier.A durat cam o saptamana

dan c 29-07-09 08:31

Re: Nexia - Under construction
 
sint nou pe aici, am un cielo din 95, pina acum din ce am vazut , a trebuit sa ma duc la dentist ca am ramas cu gura cascata.felicitari si la mai mare.
o rugaminte....ce parere aveti daca as cumpara nexia din anglia si sa pun pe cielo meu , am citit ca alea au abs, air bag si scaune de opel
iti multumesc pentru ce faci.
apropo se gasesc piese pentru cielo mai ieftin pe la voi

rik 31-07-09 15:35

Re: Nexia - Under construction
 
5 Attachment(s)
Chiar eu mai am 3 nexii de vanzare.Cu abs,air bag...1000
Intre timp s-a montat toba intermediara dar galagia a ramas aceeasi.As fi norocos sa ma intorc din concediu si sa fie certificatul tot la mine.

GJ 64 GAB 31-07-09 16:05

Re: Nexia - Under construction
 
Bravo! Ai muncit la ea si se vede asta!... dar eu zic ca ai putea sa-i evazezi aripile pe spate sa intre roata frumos sub ele!

Sultanu 31-07-09 19:20

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 2525627)
Chiar eu mai am 3 nexii de vanzare.Cu abs,air bag...1000
Intre timp s-a montat toba intermediara dar galagia a ramas aceeasi.As fi norocos sa ma intorc din concediu si sa fie certificatul tot la mine.

Ba bine dracu ca ai apucat sa o montezi inaintea mea sa vad rezultatu...asa munceam si eu de pomana si mai aruncam si un bad degeaba...deja am dus-o inapoi pe a mea........

TheEnZo 01-08-09 00:34

Re: Nexia - Under construction
 
Ce tip de intermediara e aceea ? Si ce pret daca ai luat'o de noua?

banzay 01-08-09 09:57

Re: Nexia - Under construction
 
Pot sa te rog si eu ceva? :) Zi-mi si mie pe unde sunt surubele ce tin bordul? Vreau sa il dau si eu jos si sa il duc la tapitat si sa fiu in tema :)

Sultanu 01-08-09 14:06

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 2526893)
Pot sa te rog si eu ceva? :) Zi-mi si mie pe unde sunt surubele ce tin bordul? Vreau sa il dau si eu jos si sa il duc la tapitat si sa fiu in tema :)

ai ceva de munca...ai suruburi sub aeresitoare...in lateralul bordului..jos in colturile bordului..mai ai unu important sub masca de la stergatoare pe partea dreapta sub parbriz..mai ai unu in spatele ceasurilor de bord si in rest sunt cele care tin plasticele si le vezi si tu foarte usor......tinele minte ordinea de desfacere ca e naspa rau sa muncesti de mai multe ori...

rik 11-08-09 20:34

Re: Nexia - Under construction
 
3 Attachment(s)
Am rezistat.Pfiuuu 1600 km fara probleme.

banzay 12-08-09 09:34

Re: Nexia - Under construction
 
Bravo Rik :) Faci treaba buna!

@Sultanu: Desi cam tarziu...Multumesc! la matiz am scos imediat bordul, dar aici nu gasisem toate suruburile :|

GJ 64 GAB 12-08-09 12:22

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 2551167)
Am rezistat.Pfiuuu 1600 km fara probleme.

La mai multi, prietene!... fara nicio problema!... Foarte frumoasa Nexia ta, cred ca e singura Nexia din tara care imi place!...

D o n n 13-08-09 20:28

Re: Nexia - Under construction
 
Super masina...meriti tot respectul pt munca depusa...beavo si bafta in continuare si sa te tii de ea !

rik 27-08-09 12:07

Re: Nexia - Under construction
 
4 Attachment(s)
Noi poze. Sibiu,Paltimis,pestera Scarisoara,Oradea...Coafura rezista

autOcty 27-08-09 12:09

Re: Nexia - Under construction
 
superba masina...si albu' o prinde bine!gj

shobby89 27-08-09 14:37

Re: Nexia - Under construction
 
superba masina o vad in fiecare zi aproape ma uit la ea cum sta pe roti :shock: felicitari pt masina bafta in continuare cu proiectu daca mai vrei sa ii faci ceva si am si eu 2 intrebari ... 1 . ce motor are pana la urma pe ea ? cumva 150 cp ? si culoarea va ramane aceasta sau ai de gand sa ii faci alta culoare 8) te salut si respect !

GJ 64 GAB 27-08-09 14:57

Re: Nexia - Under construction
 
Superb acest Nexia al tău!...
Ai grijă de el şi mulţi km, fără reparaţii...

rik 29-08-09 16:13

Re: Nexia - Under construction
 
Motorul este cel de 150 de cai.Iar culoarea sigur se va schimba intr-un alb perla...Incet,incet ca mai sunt si alte prioritati.
Multumesc

serban_pc 30-08-09 10:54

Re: Nexia - Under construction
 
Quote:

Originally Posted by rik (Post 2595125)
Motorul este cel de 150 de cai.Iar culoarea sigur se va schimba intr-un alb perla...Incet,incet ca mai sunt si alte prioritati.
Multumesc

Aham, deci tu esti Rica cu care am mai vb eu la telefon.
Foarte frumoasa masina si foarte indraznet esti ca ai dus la capat acest proiect.
Bafta!

rik 02-09-09 09:53

Re: Nexia - Under construction
 
Da..Multumesc si pe aceasta cale pentru sfaturi.

Cristi01 02-09-09 10:39

Re: Nexia - Under construction
 
Marpfa Nexia asta;)! Bafta cu ea:mrhappy:

tiolik 03-09-09 13:26

Re: Nexia - Under construction
 
super masina am vazut-o si eu ieri in fata la benzinaria rafo,arata foarte bine felicitari pentru munca depusa
am cateva intrebari:
- ai luat-o cu bad boy sau l-ai facut tu??
- pe spate nu iti ating jantele pentru ca sunt la limita, ar cam trebuii niste evazari??
- motorul se poate inscrie pe bulgaria?? ca din cate am inteles la noi nu prea e posibil

Gabi 03-09-09 18:34

Re: Nexia - Under construction
 
Dacă te uiţi la pozele de mai sus, o să observi că aripile deja sunt un pic umflate. :wink:

tiolik 03-09-09 19:47

Re: Nexia - Under construction
 
4 Attachment(s)
nimic de zis probabil ca a tras putin de ele dar pana la a le evaza mai este mult; ieri am vazut-o live si cauciucul sta exact sub buza aripii, probabil are suspensie tare si nu ii atinge la gropi mai mari sau la hop-uri dar pentru o mai buna siguranta ar putea sa le faca asa:

rik 03-09-09 21:56

Re: Nexia - Under construction
 
Problema cu aripile...:Aripile pe spate nu ating nici cu persoane in spate iar suspensia pe spate are decat arcurile rosii.Telescoapele nu le-am schimbat inca.Sunt pompa.Urmeaza.Dar...Sunt umflate aproape un lat de palma momentan si oricum am pasajele deja cumparate sa le inlocuiesc.Adica semicercul ala care se umfla.In momentul cand o sa le inlocuiesc(ca si asa ale mele au umpic rugina)o sa le sudez direct mai umflate sa permita si umpic de flanse.Om vedea cat.Bad boy e facut la mine deci nu l-a avut masina.Masina a fost normala din toate punctele.Absolut normala.Motorul de omologat momentan nu ma intereseaza.Bafta

rik 04-10-09 13:28

Re: Nexia - Under construction
 
4 Attachment(s)
Inca umpic de flanse fata-spate...

GJ 64 GAB 04-10-09 14:55

Re: Nexia - Under construction
 
Hmmm... arată bine... de cāt sunt flanşele?

gigicakent 10-10-09 20:01

Re: Nexia - Under construction
 
ce dimensiune au anvelopele fata/spate? ai flanse si pe fata ?

crazyfornova 12-10-09 19:08

Re: Nexia - Under construction
 
1 Attachment(s)
salut...imi place f mult masinutza...si de aceea vreau sa-ti dau o idee :P

rik 12-10-09 23:29

Re: Nexia - Under construction
 
4 Attachment(s)
Flanse sunt si pe fata si pe spate de 0,8 cm sau 75 nu stiu exact ca nu le-am masurat dar oricum sunt mai subtiri de 1 cm si nici nu scrie pe ele.
Pe fata cauciucurile sunt 195/50 iar pe spate 185/50.
Masina momentan este la tinichigiu,se lucreaza aripile fata-spate.
Am achizitionat si etrierii pentru spate,saptamana viitoare vin discurile.Si am mai luat si un set de etrieri mai mari pt fata,cei pentru discuri de 288(calibra turbo) momentan avand etrierii si discurile de 256 de calibra normala.
Ce idee ?Te ascult?

D o n n 12-10-09 23:36

Re: Nexia - Under construction
 
Pai ti-a pus poza acolo ;)

Lao 13-10-09 11:26

Re: Nexia - Under construction
 
Am discuri noi noute de 288 mm. Nu le vrei. Made in Germany.


All times are GMT +2. The time now is 21:47.

- Copyright 2026 4Tuning