Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Cel mai bun constructor de motoare Otto (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/114769-bun-constructor-motoare-otto.html)

UNLORD 27-03-09 15:22

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2187888)
Si vorbind strict de automobile, spune-mi un motor prost de Honda din ultimii 25 de ani.

Esti un pic cam prea naiv...Vezi ca marketingul agresiv dauneaza! Nu a spus nimeni ca sunt motoare proaste dar fiecare padure cu uscaciunile ei. Asa exista un milion ca tine care au impresia ca motoarele BMW sunt cele mai fiabile. In general despre brandurile Honda si BMW auzi lucruri bune despre motoare, clasamentele J.D. Power o comfirma (ambele firme se afla in topul clasamentelor). Din TITLUL TOPICULUI insa, se mai pot stoarce niste semnificatii si anume ce motoare sunt mai performante, care sunt mai eficiente, care sunt mai economice etc. Si cred ca nu poti iar sa te incapatanezi si sa recunosti ca in ultimii ani, BMW cam face legea. Atat la performante cat si la consum (asta e meritul lor, ca sunt performante dar si eficiente si economice). Crezi ca "baietzii" aia din juriul "engine of the year" sunt niste neavizati care voteaza la intamplare? Asa ca nu te mai incapatana sa susti fara argumente ceva ce nu prea coincide cu realitatea. Uite si un link, am gasit 1000 ca asta scriind pe google "engine of the year": http://www.1001auto.ro/articol/356_1...-the-Year.html .Sti ca si anii trecuti tot BMW-ul a dominat? Unde sunt Honda in clasamentul asta? Si sa iti mai spun ceva, in Romania nu prea sunt atat de multe Honde ca sa sti exact fiecare ce problema are. Eu de exemplu am multi prieteni, unii au avut si Honda si pot sa iti spun ca am auzit si de bine si de rau de Honda cum am auzit cam de toate marcile de masini.

P.s. Sa nu fii tentat sa imi spui ca sunt trucate clasamentele (atat J.D. Power cat si Engine...) cum mai erau unii care sustineau asta si nu au fost in stare sa isi sustina acuzele.

GTR 27-03-09 17:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 2188769)
Esti un pic cam prea naiv...Vezi ca marketingul agresiv dauneaza! Nu a spus nimeni ca sunt motoare proaste dar fiecare padure cu uscaciunile ei. Asa exista un milion ca tine care au impresia ca motoarele BMW sunt cele mai fiabile. In general despre brandurile Honda si BMW auzi lucruri bune despre motoare, clasamentele J.D. Power o comfirma (ambele firme se afla in topul clasamentelor). Din TITLUL TOPICULUI insa, se mai pot stoarce niste semnificatii si anume ce motoare sunt mai performante, care sunt mai eficiente, care sunt mai economice etc. Si cred ca nu poti iar sa te incapatanezi si sa recunosti ca in ultimii ani, BMW cam face legea. Atat la performante cat si la consum (asta e meritul lor, ca sunt performante dar si eficiente si economice). Crezi ca "baietzii" aia din juriul "engine of the year" sunt niste neavizati care voteaza la intamplare? Asa ca nu te mai incapatana sa susti fara argumente ceva ce nu prea coincide cu realitatea. Uite si un link, am gasit 1000 ca asta scriind pe google "engine of the year": http://www.1001auto.ro/articol/356_1...-the-Year.html .Sti ca si anii trecuti tot BMW-ul a dominat? Unde sunt Honda in clasamentul asta? Si sa iti mai spun ceva, in Romania nu prea sunt atat de multe Honde ca sa sti exact fiecare ce problema are. Eu de exemplu am multi prieteni, unii au avut si Honda si pot sa iti spun ca am auzit si de bine si de rau de Honda cum am auzit cam de toate marcile de masini.

P.s. Sa nu fii tentat sa imi spui ca sunt trucate clasamentele (atat J.D. Power cat si Engine...) cum mai erau unii care sustineau asta si nu au fost in stare sa isi sustina acuzele.


J.D. Power - preponderent american, de putin timp intrat si in sondaje europene.
engine of the year - sunt caracteristicile motorului nu si fiabilitatea, pt ca la un motor aparut de cateva luni (in unele cazuri) nu au ideie de fiabilitate.

probleme motoare BMW .
E30, 1982-1992
E34 (1988-1996)
motoarele 2.3 si 2.5 probleme - ardere frecventa garnitura chiuloasa.

E36, 1991-1998
motor 1.8 16v (140 CP) probleme distributie.

Si desigur cel mai rusinos
M3 E46 seria pana in 2003 (pana la facelift)
Probleme ungere motor in curbe.

Asa ca, cu toate performantele bine cunoscute ale motoarelor BMW au avut si serii cu probleme.

Apreciez HONDA pentru ca au scos motoare aspirate de 1600 de cmc 160 CP cu 1cp/l, motoare (de peste 8000 rpm) care au ajuns si la 300 mii de km fara reparatii, motoare care nu au fost realizate de multi constructori nici pana in zilele noastre.
Ce-i drept in afara de Type-R si S2000 (si asta apus de curand) nu prea mai au motoare pe benzina cu care sa se laude, la ora actuala fiind multi producatori cu o gama mult mai variata de motoare pe benzina si sa nu mai vb ca le lipseste un Turbo (de fabrica HONDA) asa ca este clar ca nu sunt completi.

E greu de spus care este cel mai bun constructor de motoare pe benzina, depinde si la ce perioada ne referim.
Este clar ca Honda a facut o istorie frumoasa cu vtec, putere mare consum mic si fiabilitate.
De asemenea BMW a scos motoare deosebite da ei au mers pe cilindree mare in general.
Atat Subaru cat si Mitsubishi au probabil cele mai bune motoare 2000cmc Turbo.
De curand motorul 1.8 de Mazda a surprins pe toata lumea.
Au inceput sa se inmulteasca motoarele mici cu turbo.
etc.

cosminelus 27-03-09 17:56

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Eu am ales VAG pentru ca ca au motoare bune. Cunosc pe cineva care are masina pe benzina si este foarte multumita de ea.

vacaroz 27-03-09 19:30

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
gtr da mi voie sa te intreb ceva.care sunt primele 3 motoare preferate de tine si 3 constrctori preferati de tine.
daca spui k jd power e predomjnant american cu atat mai bine pt bmw care nu e lafel de bine reprezentat pe continentl american.si asa cate bmw si cate honda vezi pe strazile noastre,sa ne facem o parere.un mare plus pt honda pt motoarele de 1.6 si 2.0 cu al lor vvt, dar cred ca bmw are parte de mai multe laude pt o gama mai variata de motoare si pe bezina si pe motorina si turbo si aspirate si specialitatea casei cele cu compresor.
pt continentul de orezari eu consider honda cel mai bun constructor de motoare

DarkJEDI 27-03-09 23:03

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
da ce tot o dati ma cu honda? japonezii numai honda fac? toyota ce au? mazda ce au? mitsubishi.... singurele motoare care le fac nemtii ca la carte sunt dieselurile.

off: japonezii nu mananca orez, ci peste ca daia sunt asa destepti.

UNLORD 28-03-09 03:50

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
J.D. Power - preponderent american, de putin timp intrat si in sondaje europene.

Realizeaza clasamente separate pt Europa, ba chiar si pt anumite tari individual, oricum nu are nicio importanta nationalitatea firmei, masinile sunt tot masini.


Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
engine of the year - sunt caracteristicile motorului nu si fiabilitatea, pt ca la un motor aparut de cateva luni (in unele cazuri) nu au ideie de fiabilitate.

Am precizat si eu in post, ca nu se reduce totul numai la fiabilitate.

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
probleme motoare BMW .
E30, 1982-1992
E34 (1988-1996)
motoarele 2.3 si 2.5 probleme - ardere frecventa garnitura chiuloasa.

Or fi si cu probleme. Crezi ca la Honda chiar nu exista ??? Stiu insa f. f. multe modele de E30 si E34 care au sute de mii de kilometri fara probleme si se plimba si in ziua de azi pe strazi. Exista un e34 cu 700.000km. Asta daca ai grija de motor si il intetii cum este indicat. Daca nu, absolut toate motoarele, indiferent de brand, crapa.

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
E36, 1991-1998
motor 1.8 16v (140 CP) probleme distributie.

Cred ca daca se depisteaza, se si remediaza de catre constructor. La Honda nu e la fel?

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
Si desigur cel mai rusinos
M3 E46 seria pana in 2003 (pana la facelift)
Probleme ungere motor in curbe.

Intamplator masina pe care o testez la limita in curbe e cea din cauza...si e din 2001. Are aproape 100.000 km. Si de mute ori nu o menajez. Singura problema pe care am avut-o cu ea a fost un cheder de la geam. :)

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
Asa ca, cu toate performantele bine cunoscute ale motoarelor BMW au avut si serii cu probleme.

La fel si Honda, care nu are nici pe departe o gama asa de variata de motoare ca si la BMW, nu fac V12-uri, V-10-uri, V-8-uri:

http://www.************/noutati-auto-...ervice-2429746

http://www.corporatenews.ro/articol/...ord-Sedan.html

Mai erau, si referitoare la BMW, si cam la orice marca in parte, am vrut sa spu inca odata ca fiecare padure are uscaciunile ei.



Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
Apreciez HONDA pentru ca au scos motoare aspirate de 1600 de cmc 160 CP cu 1cp/l, motoare (de peste 8000 rpm) care au ajuns si la 300 mii de km fara reparatii, motoare care nu au fost realizate de multi constructori nici pana in zilele noastre.
Ce-i drept in afara de Type-R si S2000 (si asta apus de curand) nu prea mai au motoare pe benzina cu care sa se laude, la ora actuala fiind multi producatori cu o gama mult mai variata de motoare pe benzina si sa nu mai vb ca le lipseste un Turbo (de fabrica HONDA) asa ca este clar ca nu sunt completi.

Are si BMW motoare cu peste 100 de hp/l, de toate "dimensiunile si culorile", atat aspirate, atat biturbo, atat turbodiesel, atat v8, atat V10...cat si merita sa amintim de v12-le aspirat de pe McLaren F1. Eu asta numesc o mare realizare, mai ales pt anii 90. Adica din categoria "motoare care nu au fost realizate de multi constructori nici pana in zilele noastre".

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2189157)
E greu de spus care este cel mai bun constructor de motoare pe benzina, depinde si la ce perioada ne referim.
Este clar ca Honda a facut o istorie frumoasa cu vtec, putere mare consum mic si fiabilitate.
De asemenea BMW a scos motoare deosebite da ei au mers pe cilindree mare in general.
Atat Subaru cat si Mitsubishi au probabil cele mai bune motoare 2000cmc Turbo.
De curand motorul 1.8 de Mazda a surprins pe toata lumea.
Au inceput sa se inmulteasca motoarele mici cu turbo.
etc.

Ce e asa special la motorul de 1.8 de la Mazda? Referitor la motoare mici cu turbo, BMW pregateste o serie f. eficienta si economica. Probabil vor toate categoriile de la "Engine of the year". :)

GTR 28-03-09 08:59

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2189470)
gtr da mi voie sa te intreb ceva.care sunt primele 3 motoare preferate de tine si 3 constrctori preferati de tine.
daca spui k jd power e predomjnant american cu atat mai bine pt bmw care nu e lafel de bine reprezentat pe continentl american.si asa cate bmw si cate honda vezi pe strazile noastre,sa ne facem o parere.un mare plus pt honda pt motoarele de 1.6 si 2.0 cu al lor vvt, dar cred ca bmw are parte de mai multe laude pt o gama mai variata de motoare si pe bezina si pe motorina si turbo si aspirate si specialitatea casei cele cu compresor.
pt continentul de orezari eu consider honda cel mai bun constructor de motoare

Primele 3 motoare preferate de mine, asta da intrebare:), nu stiu, probabil ca le asociem si cu masinile, e greu sa te gandesti la un motor fara sa-l asociezi cu masina. Nu pot sa fac un top, dar pot sa-mi spun niste preferinte.
Subaru-2.0 Turbo, Chevrolet-LS9 V8 6.2 litri, Mercedes-65 AMG, motorul de pe GTR 32-35, motorul turbo de pe Supra, Honda b16-b18, mitsubishi-2.0 turbo, BMW-M, etc.

jd power este un sondaj care nu are ca tinta strict performantele, este un sondaj total, destul de edificator la cumpararea unei masini, dar el se refera la masina / total.

Acum daca luam si motorul motorul vechi Jeep de 5.2 putem spune ca e nemuritor (cade masina si ramane motorul). Dar nu cred ca este un motor preferat de cineva de pe aici :).

Eu am ales Honda pt. faptul ca
in 1990 au scos un motor B16 de 1.6 - >150 CP aspirat care nu a fost batut nici pana in 2009 adica are suprematia de 19 ani si
in '94 au scos B18 1.8 aspirat >170CP motor nebatut pana in 2009 (15 ani)
si din 2001 K20 2.0l aspirat > 200 CP un motor exceptional de 1cp/1l
si F20 - din 2000 2.0l aspirat 240-250 CP probabil cel mai bun motor aspirat fabricat vreodata.

Daca-mi mai arata cineva un producator de motoare auto cu performante macar asemanatoare poate o sa-mi schimb parerea, dar nu cred ca exista :)

GTR 28-03-09 09:24

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 2190345)
Quote:Intamplator masina pe care o testez la limita in curbe e cea din cauza...si e din 2001. Are aproape 100.000 km. Si de mute ori nu o menajez. Singura problema pe care am avut-o cu ea a fost un cheder de la geam.

Prietene lasa-ma sa-ti explic ca daca aia e singura problema care ai avut-o la masina ori o ai de 20 mii de km, ori nu ai nici o treaba cu soferia, ori ......"

M3 E46 (pana la facelift) a fost probabil cel mai prost (nefiabil) seria 3 din toate timpurile.

Motoare schimbate in proportie de peste 30-40% (adica a celor care chiar au dat in ele), probleme caseta directie, ambreiaj, cloncanit diferential, si multe alte probleme mai mult sau mai putin marunte.

Tu poate daca nu o ai de noua, nu sti ca a avut motorul schimbat de exemplu, daca te uitai in 2003 -2004 pe mobile.de la vanzari M3 ai fi vazut ca majoritateaM3 E46 de vazare aveau motorul schimbat, pe garantie ce-i drept, dar .....

De altfel o masina foarte tare pentru cei care au remediat problemele.

E46 M3 Engine Failure
http://www.mbmw.com/e46_m3_engine_failure.htm

Serious problems with BMW M3 (E46) engines
German car magazine AMS reports in their latest issue that at least 50% of the produced M3 engines have serious problems and have to be fixed. Customers will get (or already got) a notification in the near future.
http://www.m5board.com/vbulletin/e90...6-engines.html

etc.

Probabil ca daca ai fi studiat niste forumuri (mai ales din germania) ai fi observat nenumaratele probleme M3 E46 si ce este mai grav este ca BMW nu a facut recall, adica daca omul a mers mai linistit cu ea sau i-a dat doar in linii drepte las ca merge sau se strica dupa ce a iesit din garantie, asta este cam urat.
In Romania nici pe garantie nu au vrut sa-l schimbe pana nu s-a sunat in Germania si cu reviziile mai des decat la termen la ei la reprezentanta.

sKyNeT 28-03-09 10:08

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2190565)
Primele 3 motoare preferate de mine, asta da intrebare:), nu stiu, probabil ca le asociem si cu masinile, e greu sa te gandesti la un motor fara sa-l asociezi cu masina. Nu pot sa fac un top, dar pot sa-mi spun niste preferinte.
Subaru-2.0 Turbo, Chevrolet-LS9 V8 6.2 litri, Mercedes-65 AMG, motorul de pe GTR 32-35, motorul turbo de pe Supra, Honda b16-b18, mitsubishi-2.0 turbo, BMW-M, etc.

jd power este un sondaj care nu are ca tinta strict performantele, este un sondaj total, destul de edificator la cumpararea unei masini, dar el se refera la masina / total.

Acum daca luam si motorul motorul vechi Jeep de 5.2 putem spune ca e nemuritor (cade masina si ramane motorul). Dar nu cred ca este un motor preferat de cineva de pe aici :).

Eu am ales Honda pt. faptul ca
in 1990 au scos un motor B16 de 1.6 - >150 CP aspirat care nu a fost batut nici pana in 2009 adica are suprematia de 19 ani si
in '94 au scos B18 1.8 aspirat >170CP motor nebatut pana in 2009 (15 ani)
si din 2001 K20 2.0l aspirat > 200 CP un motor exceptional de 1cp/1l
si F20 - din 2000 2.0l aspirat 240-250 CP probabil cel mai bun motor aspirat fabricat vreodata.

Daca-mi mai arata cineva un producator de motoare auto cu performante macar asemanatoare poate o sa-mi schimb parerea, dar nu cred ca exista :)

stai asa sa te corectez :) :
b16a1 (150cp) a fost pe crx2
b16a2 (160cp) a fost pe crx3(del sol) si civic
b18c (180cp) a fost pe integra
b18c5 (190cp) a fost pe integra typeR

si a mai fost si h22a (185cp) de pe prelude
si sa nu uitam de motorul de pe nsx c32a (290cp)

Personal am votat honda pt ca sunt un fan al acestei marci, recunosc, dar fiecare marca a avut cel putin un motor pe benzina, Bmw au avut motoarele M (ca acu trec pe turbo :( ), Mercedes au AMG-u, Vw cu VR6-le, Peugeot cu RC`urile, Renault la fel cu RS`urile, FiatGropu cu abarth, fiat coupe/afla gtv 2.0 20V turbo, mitsu si subaru cu 2.0 turbo, mazda cu rx7,8 , ford ( ma surprinde ca nu a luat nici un vot inca) cu crossworth, nissan cu skyline gtr r33 si r34, gtr, silvia s13 si 14 si lista poate continua si cu restul marciilor. Ideea este ca fiecare marca are ceva frumos pe care merita sa-l incerci.

PS: vtec nu este taticul motoarelor dar se poate spune ca a revolutionat motoarele aspirate.

GTR: sper ca Honda sa nu ajunga niciodata sa puna motoare turbo pe masini. Las ca punem noi :twisted:

UNLORD 31-03-09 18:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 2190606)
Probabil ca daca ai fi studiat niste forumuri (mai ales din germania) ai fi observat nenumaratele probleme M3 E46 si ce este mai grav este ca BMW nu a facut recall, adica daca omul a mers mai linistit cu ea sau i-a dat doar in linii drepte las ca merge sau se strica dupa ce a iesit din garantie, asta este cam urat.
In Romania nici pe garantie nu au vrut sa-l schimbe pana nu s-a sunat in Germania si cu reviziile mai des decat la termen la ei la reprezentanta.

Am sa ma uit in cartea tehnica si am sa investighez problema. In plus am sa pun si problema data viitoare cand voi merge la revizie la BMW. Pana acuma, mecanici de acolo au spus ca e totul in regula...Merci!

dolb 31-03-09 20:04

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
votul meu se duce la Honda datorita motoarelor mult laudate si foarte fiabile, si mai ales, sa nu uitam VTEC :)

GTR 02-04-09 01:34

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 2200195)
Am sa ma uit in cartea tehnica si am sa investighez problema. In plus am sa pun si problema data viitoare cand voi merge la revizie la BMW. Pana acuma, mecanici de acolo au spus ca e totul in regula...Merci!

Nu ai pt. ce, dar daca ai luat-o sh sansele sunt f mari ca motorul sa fi fost deja schimbat, interesaza-te de istoticul masinii, si din ce serie face parte (motorul), iar alte detalii le gasesti usor pe google.
Eu iti urez numai noroc si sa te bucuri de ea.

Ova 09-04-09 13:55

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Vis-a-vis de honda au mai fost motoare dedicate exclusiv pietei japoneze cum ar fi:
b16b 1,6 cu 185 cp(civic type-r ek9)
b18c cu 200 cp(integra-r)
h22 cu 200 cp(prelude type-s si respectiv accord euro-r)
Mai sunt o gramada de motoare foarte performante si fiabile puse pe japoneze:2jz pe supra,rb26dett pe skyline r32-r34,3s-ge si 3s-gt pe celica si mr2(aspirat si turbo),ca18det si sr20det pe 200sx s13 si s14,motoarele de 2l de pe mitsuba si scooby,gama motoarelor b,h si respectiv k pe gen mai noi de honda(ep3,fn2 si dc5)
In ceea ce priveste europenele stiu ca sunt multe motoare fiabile si performante:c20xe si c20let pe opel,2,3 si 2,5 in 4 cil de pe m3e30 respectiv motoarele mai noi de pe e36 si e46,1.8 si 2.0 turbo de pe golf 4 gti respectiv golf 5 si audi s3 si altele.

Si ca sa revenim la poll,nu am votat nici un constructor deoarece majoritatea modelelor contemporane nu prezinta interes pt mine

ps:masini ca si in anii '90 nu cred ca se vor mai face vreodata si nu ma gandesc prin prisma faptului ca producatorii de auto sunt obligati sa se aliniaza la normele contemporane de poluare si siguranta...

Ova 09-04-09 13:58

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by sKyNeT (Post 2190673)
nsx c32a (290cp)


GTR: sper ca Honda sa nu ajunga niciodata sa puna motoare turbo pe masini. Las ca punem noi :twisted:

Nsx-ul a avut 280 cp datorita restrictiei pe cai putere impuse de guvernul japonez.
Honda a pus motoare turbo pe masini:pe city un motor de 500cc turbo si respectiv pe ceva magarie de suv comercializat in SUA sub brandul Acura

sKyNeT 09-04-09 14:07

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by Ova (Post 2224651)
ps:masini ca si in anii '90 nu cred ca se vor mai face vreodata si nu ma gandesc prin prisma faptului ca producatorii de auto sunt obligati sa se aliniaza la normele contemporane de poluare si siguranta...

aici iti dau si eu dreptate, masini ca in anii 90 mai greu :( .
Ms ca ai mai completat lista cu motoare otto :)

Ova 09-04-09 14:19

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
no problem
ps:as fi adaugat si 13b de pe mazda rx7 atat fd3c cat si fd3s dar in privinta fiabilitatii cam lasa de dorit

alexbadea12 09-04-09 22:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
eu am votat VAG pt ca sunt motoare foarte raspandite, fiabile depasesc si 500k km destul de performante si destul de bune pt buzunarul romanului

dolb 10-04-09 08:56

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
motoare OTTO.. stii ce sunt alea? VAG n-are nici o legatura

johhny 10-04-09 13:09

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2226636)
motoare OTTO.. stii ce sunt alea? VAG n-are nici o legatura

Din cate stiu OTTO e denumirea motoarelor pe benzina, dupa numele celui care l-a inventat (sper sa nu ma insel), si VAG-ul are foarte multe motoare pe benzina, iar de indata ce este inclus in pool cum sa nu aibe nicio legatura..

The_Mask 10-04-09 13:52

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2226636)
motoare OTTO.. stii ce sunt alea? VAG n-are nici o legatura

1.8 T iti zice ceva dolb?

dolb 10-04-09 15:49

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
1.8 T...hmm motor pe benzina cu turbo care e destul de rezistent.. atat! Nimic impresionant! 1.6 MPI 16 Valve de 107 cai iti zice ceva? :lol:

johhny 10-04-09 16:13

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Poate atat stii tu, dar lista continua: 2.0 care se gaseste pe a4, 2.4 care se gaseste pe a6, 1.4 si 2.0 tsi de pe sciroco, 2.0 tfsi de pe tt si s3, 5.2 fsi de pe s8, 4.2 de pe r8, 3.6 FSI si 4.2 FSI de pe q7, 6.0 de pe phaeton si a8... Sunt cateva care i-mi trec prin cap acuma..

dolb 10-04-09 16:40

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
misto...deci AUDI rullz..vag e doar asa de forma . Cele mai tari motoare sunt de pe audi ... ca doar..ai audi :)

johhny 10-04-09 17:12

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2227500)
misto...deci AUDI rullz..vag e doar asa de forma . Cele mai tari motoare sunt de pe audi ... ca doar..ai audi :)

Nu am spus eu, asta vrei tu sa crezi. Am dat exemple de motoare VAG (VW, audi), faptul ca eu am audi nu inseamna nimic,oricum votul meu a mers la bmw. Asta era doar pentru cultura ta generala in care singurul motor pe benzina a grupului VAG era 1.8 T

Si poate i-mi explici asta, cum adica "AUDI rullz..vag e doar asa de forma " ?

dolb 10-04-09 17:15

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
singurul motor care e demn de luat in seama este 1.8 T... nu imi zice de TSI-uri ca stim toti cat duc alea... la 100.000 km bumbum . Eu ti-am zis treaba cu audi pt ca dadeai exemple numai de motoare puse pe modele audi..adica n-ai zis si tu.. golf gti 2.0 tfsi sau passat 1.8 T ceva de genu..ai insirat numai A U DI

johhny 10-04-09 17:35

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Ori ziceam 1.8 audi ori 1.8 passat e acelasi lucru, acelasi motor, si nu am dat exemple doar de motoare de pe audi, am spus si de motorul de pe sciroco si de pe phaeton, si ti-am zis doar motoarele care i-mi trec acuma prin minte, asa cu un search pe google gaseam toata natia de motoare vagcsi le insiram, nu are rost sa continuam discutia, am vrut doar sa spun ca mai exista si alte motoare otto nu doar 1.8t la vag. Si ma refer in general si la vw si la audi, nicidecum nu vreau sa fac un vs intre cele 2..

Ova 10-04-09 18:35

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Ca idee,motorul de 1.8t de pe grupul VAG sufera de oil sludge

dolb 10-04-09 18:55

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
daca pui ulei prost e si normal sa se faca gel + ca trebuie sa schimbi motorul daca uleiul se transforma in gel :)

DarkJEDI 10-04-09 20:55

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
1.8 t alea dunt in 5 valve si le cam crapa chiulasa, din cauza asta si problemele cu uleiu. W16 de pe veyron iti zice ceva? tot motor vag este.

dolb 10-04-09 22:23

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
da...dar noi nu vorbim de hiper-car aici.

DarkJEDI 10-04-09 22:47

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
noi vorrbim de motor , nu de masina. si ala e facut sa fie exploatat zi de zi ca o masina normala, doar ca prin masivitatea lui si 4 turbo produce o putere f mare. un alt exemplu e un W12 care e aspirat si tot produce putere mare.

alexbadea12 12-04-09 16:14

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
stiu cu ce se mananca motoru otto si stiu ca VAG face si el niste chestii dastea

UNLORD 18-04-09 22:09

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by alexbadea12 (Post 2231463)
stiu cu ce se mananca motoru otto si stiu ca VAG face si el niste chestii dastea

Asa este! Uite si un clasament: http://www.autobild.de/artikel/dauer...0i_887616.html. Chestile pe care le face sunt ca iti dau gaura in portofel. Cum e posibil sa ai un motor VAG de 1.2 pe penultimul loc, iar pe primul loc un motor de 3.0 l si 265 hp? Numai VAG face "chestii dastea".

sKyNeT 19-04-09 03:05

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
din cate stiu eu bmw nu face parte din vag...si dupa parerea mea cel mai tare motor de la vag e vr6-le :)

ionut_cluj 19-04-09 08:29

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
daaaa... 2,8 174 cp... GENIAL motor! :D hai.. sa fim seriosi.

johhny 19-04-09 08:48

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by sKyNeT (Post 2249392)
din cate stiu eu bmw nu face parte din vag...si dupa parerea mea cel mai tare motor de la vag e vr6-le :)

e un motor destul de popular stiut mai de toate lumea dar nu e nici pe departe cel mai tare de la vag. Cel mai tare de la vag ramane cel de pe veyron, apoi ar mai fi cele de pe rs, r8, acum mai nou seria de motoare FSI, TFSI, TSI .. parerea mea.

Kent8 19-04-09 11:44

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
am ales honda deoarece ii hoooooondaaaaaaaaaaaaaaaaa :P

adrian78bmw 19-04-09 11:50

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
dupa mine cel mai bun motor ramane cel de pe MCLAREN F1

aleks 19-04-09 12:22

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Kent8 adrian78bmw, vă rog frumos să vă motivaţi alegerile.

adrian78bmw 19-04-09 12:33

Re: Cel mai bun constructor de motoare Otto
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2249750)
Kent8 adrian78bmw, vă rog frumos să vă motivaţi alegerile.

aleks am argumentat intr-un post anterior ca nu ma pot pronunta care este cel mai bun CONSTRUCTOR de motoare pe benzina fiecare marca are cate un motor reusit intr-o perioada de dezvoltare anume a automobilului..aici ma refeream doar la cel mai bun MOTOR pe benzina..si recordurile de acceleratie si viteza maxima spun totul


All times are GMT +2. The time now is 03:57.

- Copyright 2026 4Tuning