Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/109841-vw-scirocco-vs-alfa-romeo-brera.html)

aleks 18-02-09 01:04

Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by DarkJEDI (Post 2077073)
BTW Walter da Silva nu e portughez?

e născut în '51, în Lecco, Italia...

eddycdk 18-02-09 07:23

Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
 
vot pt Scirocco!
mi se pare mult mai elaborat si mai bine gandit!

Lecca 18-02-09 07:37

Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
 
nah belea, e de'al meu asta din Lecco :lol:

DarkJEDI 18-02-09 10:25

Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
 
imi cer scuze dupa am vazut ca era vorba doar de designul exterior. Walter da Silva e nume portughej/brazilian sigur, dar faptul ca a fost nascut in italia nu neg .

skoda boy 18-02-09 10:37

Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
 
Chiar daca sunt fan vag nu pot sa nu aleg alfa...e pur si simplu SUPERBA

robisavage 18-02-09 16:01

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
am votat Brera

aleks 18-02-09 16:05

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by robisavage (Post 2078573)
am votat Brera

De ce?

robisavage 18-02-09 17:23

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
pentru ca daca ar fi sa mi se ofere una din cele doua , as alege pe ea.

la design ma refer.

alex_nos 18-02-09 17:49

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
votat brera. e ceva iesit din comun:D

Paulinho1st 18-02-09 18:45

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
amandoua sunt foarte frumoase...deshi Scirocco este una dintre mashinile mele preferate, trebuie sa recunosc k Brera are un design mai frumos.

aleks 18-02-09 19:11

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by robisavage (Post 2078838)
pentru ca daca ar fi sa mi se ofere una din cele doua , as alege pe ea.

la design ma refer.

să ne înţelegem, vreau să argumentezi DE CE ai alege brera, din punct de vedere al designului.
Aceeaşi rugăminte o am şi către ceilalţi care au scris doar că una sau cealaltăe frumoasă, superbă, etc: o jumătate de rând măcar în care să aduceţi nişte argumente acolo, cât vă lasă pe fiecare cunoştinţele...

cioaca 19-02-09 16:00

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
am votat brera pentru ca e pur si simplu magnifica. arata absolut genial, e una dintre masinile mele preferate. vw'ul e frumos, dar nu e la fel de spectaculos ca alfa. puteau cei de la vw sa iasa putin din tipar cu modelul asta dar se pare ca n-au avut imaginatie destula.

bodyspeed 19-02-09 16:12

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Nu sunt fan desavârşit al trustului Vag :lol mai ales când vine vorba de Alfa :D .. e prima maşină cu care am mers ..bine eram mic era albastră :D aveam 12 şi am pornit şi în poala unui unchi am deplasat-o 5 m :lol: eram în al 9 cer.
Apoi tot ce se lega de maşini eram fan Alfa
..Votat Brera ;) Designul e unul foarte reusit a ajuns pe primul loc ca şi design .."„Best of show” la categoria prototipuri din cadrul concursului de eleganta Villa d’Este “One of the most elegant in the world”, la Challenge Bibendum“The most fascinating car”, la SuperCar Rally Paris-Montecarlo."

Herbas 19-02-09 17:04

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Evident votat alfa brera. Liniile caroseriei care urmaresc V-ul siglei . Spatele, considerat urat de unii, care urmareste milimetric liniile laterale inchizandu-se in acelasi V specific. Bombat, cu stopuri mari si evacuari imense. Fluiditatea, formele rotunde evidentiate si mai bine de cateva linii drepte. E absolut superba!!!!

spiderweb03 21-02-09 15:40

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Am votat alfa romeo pt ca de ceva timp am luat microbul alfa si nu mi se pare nici o masina mai frumoasa :P na obiectivitate :D

laur_nsl 24-04-09 18:37

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
daca vedeti bine votati brera. restul nu mai conteaza

Danutz_crx 25-04-09 03:50

Re: VW scirocco vs Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 2074275)
Orice putem spune despre maşinile italiene, numai că nu au un design unic, de care să te îndragosteşti, nu.
Pur şi simplu sunt acele frumoase domnişoare de care te îndrăgosteşti şi pentru care-ţi laşi iubita deşi ştii bine că nu o să fie de cursă lungă, doar nu te poţi abţine.
Sigur, şi designul exterior al lui Scirocco, ce poartă semnătura fostului designer al lui Fiat şi Alfa Romeo, Walter de'Silva, e tipic italian, şi se vede asta, dar este depunctat de interiorul tipic german, de gti, deci deocamdată rămân pe Brera.

Ai mare dreptate! nu pot zice ca nu ma uit dupa un scirocco cand trece pe langa...e frumos dar, nu se compara cu brera.:D Alfa are ceva in plus fatza de toti cand e vorba de design :P

radu.3 26-04-09 08:21

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Am votat Brera...Nu zic, e frumos si Scirocco-ul, da` parca nu iese cu nimic in evidenta, asa cum o face Brera. E la fel de sobru ca toate VW-urile. Insa cand vine vorba de Brera, nimic de comentat :D

B88EAT 29-04-09 09:34

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Mai bine puneati Alfa romeo Brera vs Nemtzia ...toata lumea ridica masinile nemtzesti pentru ca doar asta au in cap . Nu suport masinile nemtzesti , sunt scarbit de ele.

VOT CLAR PENTRU BRERA ! Nu se compara din nici un punct de vedere

GTR 29-04-09 17:29

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by B88EAT (Post 2275204)
Mai bine puneati Alfa romeo Brera vs Nemtzia ...toata lumea ridica masinile nemtzesti pentru ca doar asta au in cap . Nu suport masinile nemtzesti , sunt scarbit de ele.

VOT CLAR PENTRU BRERA ! Nu se compara din nici un punct de vedere

Dar ce ai uitat e fiabilitatea Alfa Romeo - din acest motiv am orientat votul catre Scirocco nu ca nu as alege alte n variante la acelasi pret ci doar ca neam nu mi-as lua Alfa Romeo din cauza fiabilitatii care deasemenea sa rasfrange tare asupra pretului de revanzare.

Eddie C. 29-04-09 23:07

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
scuze ca te intreb dar ai avut vreo Alfa vreodata?

dirty harry 30-04-09 08:14

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Eu am avut (75,156, fratele meu are 166).
Daca e sa votez strict designul exterior eu as alege, fara doar si poate,...Scirocco. Sincer, Brera mi se pare doar o declaratie a celor de la Alfa Romeo, sau altfel spus o vampa care sare (strident) in ochi si...prea mult e prea mult, frate: or fi italienii mai dramatici in tot ce spun si fac, dar asta parca prea e de tot.
Scirocco e mult mai discret, pare a sopti: "I don't pressure, I don't advertise".

Interiorul insa nu se poate compara, Alfa castiga net: gramada de bani diferenta, gustul si traditia in a face asa ceva isi spun cuvantul.
Si acolo si la soundul motorului.

Herbas 30-04-09 23:14

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Astazi am avut deosibita placere de a ma afla pe aceeasi strada cu o alfa brera. Si cu asta am spus foarte multe. Scirocco am vazut destule pana acum, toate le-am confundat cu golf 6 initial, si apoi am ramas dezamagit asteptandu-ma la mai mult.
In schimb asta e a 2-a oara cand "dau nas in nas" cu o brera si pot sa spun ca numai masini cu taurasi sau caluti pe stema imi trezeau asa emotii :)

GTR 01-05-09 02:29

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by Eddie C. (Post 2277466)
scuze ca te intreb dar ai avut vreo Alfa vreodata?

Ma intreb daca ai condus tu cate am condus eu?
Giulia Super (aia era masina la vremea ei, daca ai auzit tu de ea), 33, 75, 156, 164, 166, GT

Cu cat s-au inoit cu atat au devenit mai proaste si mai de nebagat in seama, mai ales la pretul lor exorbitat.

Astea noi in afara de design nu au nimic special sau in plus fata de competitie, ba cam multe in minus.

Si intamplator mai am si un bun prieten la service Autoitalia si Alfa Romeo aceeasi calitate ca si Fiat si ceva mult mai scump in rest.

Un ...... ambalat frumos.

no_sp33d_limit18 01-05-09 09:40

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
votat scirocco...

acel ceva la brera...
este forma..
este mai ondulata..
si triplele si farurile ii da un aspect ff tare...
dar ma motor..

nu se compara cu 3.2`ul de la scirocco...
da pe criza asta...
:))

in fine..
toata lumea stie ca italienii sunt buni numa la aspect...

Sasha 01-05-09 09:57

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by no_sp33d_limit18 (Post 2280726)
votat scirocco...

acel ceva la brera...
este forma..
este mai ondulata..
si triplele si farurile ii da un aspect ff tare...
dar ma motor..

nu se compara cu 3.2`ul de la scirocco...
da pe criza asta...
:))

in fine..
toata lumea stie ca italienii sunt buni numa la aspect...

e atat de greu sa citesti macar primul post din topic? :arrow:


Quote:

Originally Posted by criss_cars (Post 2073111)
Vorbesc strict de design nu ma intereseaza preturi motoare etc.


no_sp33d_limit18 01-05-09 10:09

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
daca nu mai citeam primu` post nu mai postam...
si in plus a mai vazut pe altii ca au zis is de motor..
si..
ma luat gura pe dinainte..:D

in fine..
cum zici tu..

Evil Yuri 01-05-09 15:51

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by no_sp33d_limit18 (Post 2280726)
in fine..
toata lumea stie ca italienii sunt buni numa la aspect...

Foarte adevarat, daca erau buni si la motoare, atunci nu luau HEMI de la americani sa il puna pe Ferrari.

dolb 01-05-09 16:46

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by Evil Yuri (Post 2281255)
Foarte adevarat, daca erau buni si la motoare, atunci nu luau HEMI de la americani sa il puna pe Ferrari.

good point :lol:

VOTAT BRERA IT'S JUST SO.......:oops:

aleks 01-05-09 16:51

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
dolbule, argumente....

dolb 01-05-09 16:55

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
ce argumente sa mai dau ? poti trage singur concluziile numai daca te uiti 5 secunde la ambele poze :) in fine. As alege BRERA ca si design ( pt ca pt asta e facut topicul ), deoarece arata extraordinar de bine, si sunt sigur ca daca o vezi langa tine ti se zbarleste parul de pe tine :) Asa cum a zis si Ionut , scirocco e mai mult golf , dar asa pot spune si eu ca brera e mai mult alfa 159, dar totusi....

DarkJEDI 01-05-09 17:06

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
HEMI... voi stiti macar ce e ala? de ce ii zice asa? cati producatori de automobile mai fac asa ceva?

si daca nici italienii nu sunt buni la motoare, atunci nu mai are rost sa cumparam masini.

SV25MBN 01-05-09 17:11

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
DarkJEDI, Evil Yuri era ironic. Daca nu ti-ai dat seama de asta, grav.

DarkJEDI 01-05-09 17:23

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
ma bad, ma bad ... :D
sincer, la cate tampenii am vazut pe forumu asta e greu sa mai distingi cand cineva face misto sau zice serios.


All times are GMT +2. The time now is 11:13.

- Copyright 2026 4Tuning