Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Martinos (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/105580-machete-lucru-martinos.html)

turbonetta© 23-05-09 15:00

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Arata bine pana acum. Sper sa poti termina proiectul cat de curand.

Martinos 23-05-09 21:58

Re: Machete in lucru - Martinos
 
si eu sper ....dar stau cam prost cu banii ca fac si ceva modificari la bicicleta :-):-) ehhh..cu chiu cu vai o sa o termin :-):-) ......sper! :lol:

alex09 28-05-09 20:11

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Vibratia ce culoare ai vrea sa fie??Ca daca e neagra sau alba nu se vede calumea.O idee ar fi sa o faci gri daca jumatatile vor fi alb si negru.Sa dea impresia ca se amesteca cele doua culori.

skyZZo 03-06-09 21:50

Re: Machete in lucru - Martinos
 
pentru vibratie recomand rosu
intra destul de bine in contrast cu ambele culori

Martinos 22-12-09 18:08

Re: Machete in lucru - Martinos
 
10 Attachment(s)
Salut..Gata m-am decis!Aman proiectul Audi pe mai incolo...Ma apuc de un Volkswagen Golf 4 r32 model:Maisto scala 1:24...Problema este ca nu are portbagaj si acuma incerc sa ii construiesc unul din plastic....
Modificari pe care as dori sa le fac:
-portbagaj
-jante negre
-trunk audio sistem
-neoane
-tub NOS
-mocheta
Modificari pe care le-am facut
-geamuri fumuri (din banda izolatoare)
-am construit si tubul NOS
scaunele vopsite..(nu mi-a iesit prea bine)
Si mai am cateva intrebari: Picatura (superglue) ataca plasticul?
Din ce fac mocheta?


Multumesc :D

DTH 22-12-09 18:47

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Scaunele ( spray auto ) vopsea ...1 din variantele astea doua care le-am spus mai sus , si vor iesi superbe , belive me ca asta folosesc eu ! succes !

Martinos 22-12-09 19:19

Re: Machete in lucru - Martinos
 
OK! Mersi...
As mai avea cateva intrebari :lol: :
-cum se foloseste decapantul si cam la ce pret este?
-dupa ce am dat jos vopseaua de pe masina este obligatoriu sa o dau cu grund?
-chitul auto cum se foloseste si cam la ce pret este?
-ce culoare s-ar potrivi la masina? initial m-am gandit la alb si capota neagra...sau portocaliu cu negru..

zN3u 22-12-09 20:02

Re: Machete in lucru - Martinos
 
-grundu iti astupa unele imperfectiuni !minore!
-decapantul e in jur la 15 ron si dai cu pensula dupa care lasi cateva minute pana se branzeste vopseaua dupa care pui macheta sub apa si merge vopseaua jos,pentru vopsea mai veche de 10-15 ani sau mai multe straturi se face la fel dar se pune ceva folie care nu lasa sa se evapore solutia si se lasa mai multe de 30 min.
-chitul auto in jur la 10-12 depinde de unde ei si ce fel de cutie(marime),se amesteca putin intaritor cu chitul si se aplica.
-roz bombon cu picatele.

Martinos 22-12-09 20:10

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by zN3u (Post 2915083)
-grundu iti astupa unele imperfectiuni !minore!
-decapantul e in jur la 15 ron si dai cu pensula dupa care lasi cateva minute pana se branzeste vopseaua dupa care pui macheta sub apa si merge vopseaua jos,pentru vopsea mai veche de 10-15 ani sau mai multe straturi se face la fel dar se pune ceva folie care nu lasa sa se evapore solutia si se lasa mai multe de 30 min.
-chitul auto in jur la 10-12 depinde de unde ei si ce fel de cutie(marime),se amesteca putin intaritor cu chitul si se aplica.
-roz bombon cu picatele.

intaritor primesc la chit auto? sau de unde il procur?

Martinos 22-12-09 21:15

Re: Machete in lucru - Martinos
 
si cat timp trebe sa astept dupa ce am dat cu decapant pentru a putea vopsi?
1 ora? 1 zi? (scz de dublu post...nu imi apare butonul EDIT :oops: )

bmwh548 23-12-09 00:23

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Dupa ce decapantul si-a facut treaba, ai spalat si ai degresat cum trebuie macheta, poti aplica stratul de grund (macheta sa fie perfect uscata).

Martinos 23-12-09 08:15

Re: Machete in lucru - Martinos
 
6 Attachment(s)
OK! Mersi..Iata portbagajul cum as dori sa fie (cu ce il pot lipi? Picatura ataca plasticul? ... e plastic de la carcasa de CD )

Va mai arat si sistemul meu de "prindere" pt a vopsi :D
Picatura (superglue) ataca plasticul?
(daca eu lipesc doua bucati de plastic ,carcasa de CD cu Picatura superglue nu are cv efecte negative, adica sa-l topeasca sau asa ceva?

kagula_89 23-12-09 08:36

Re: Machete in lucru - Martinos
 
suportul acela nu e bun deoarece atinge macheta.cel mai bine il pui pe un tub de vopsea.picatura si superglue nu ataca plasticul dar lasa urme.incearca contacta de la revell sau poxipol clasic

bmwh548 24-12-09 12:31

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Daca nu vrei sa pastrezi transparenta lipeste linistit cu Picatura.

Martinos 24-12-09 15:48

Re: Machete in lucru - Martinos
 
OK! Mersi de sfaturi....Am terminat de facut sistemul audio...am dat-o cu grund si i-am vopsit capota in negru....(s-a uscat in 6 ore :evil: ) acuma am sa vopsesc restul caroseriei....poze? mai incolo.. :lol:

bmwh548 24-12-09 15:53

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Cum adica s-a uscat in 6 ore? Ce fel de grund ai folosit? Ce fel de vopsea? Unde ai vopsit (temperatura e critica pentru uscare)?

kagula_89 25-12-09 09:59

Re: Machete in lucru - Martinos
 
a vopsit pe casa scarii.

skyZZo 27-12-09 19:16

Re: Machete in lucru - Martinos
 
macheta e super frumoasa(vreau si eu:lol:)
scaunele tiau iesit groaznic,fale din nou
vopseste jentile in alb ;)
asteas sfaturile pe care pot eu sa ti le dau(neavand nici cea mai mica legatura cu machetele:rolleyes2)

LE:2KT
mai era o pagina
daca eram Tu lasam culoarea originala si puneam cat mai mult alb :lol:

Martinos 28-12-09 23:06

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Salut...am dat jos vopseaua cu decapant si am luat-o de la inceput...am facut niste modificari la bodykit si i-am dat jos manerele si bandourile....i-am facut bad boy look si un eleron mic .....maine vreau s-o grunduiesc.....imi spuneti si mie cam la ce temperatura pot vopsi? +10 grade sunt de ajuns? :D

SkiZZo mersi ;)

bmwh548 29-12-09 13:21

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Minim 20 de grade Celsius...

Martinos 29-12-09 17:34

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 2931660)
Minim 20 de grade Celsius...

gata am grunduito la 15 grade...si a iesit superb.s-a uscat in maxim 1 ora ....
maine o voi vopsi cu alb

Martinos 30-12-09 18:12

Re: Machete in lucru - Martinos
 
6 Attachment(s)
Gata am termiant de vopsit , a iesit superb. :D

cca_golf 30-12-09 18:15

Re: Machete in lucru - Martinos
 
vopsește grila din fata și o sa fie și mai superb :P:D

L4uR 30-12-09 21:57

Re: Machete in lucru - Martinos
 
2 Attachment(s)
eu nu il vad deloc frumos...ai greseli extrem de mari..."coaja de portocoala"...umflaturi la greu...mai incearca o vopsire...

coman razvan 30-12-09 22:03

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by Martinos (Post 2934740)
Gata am termiant de vopsit , a iesit superb. :D

Cu ce naiba l-ai vopsit ... si ai dat cu pensula? :rolleyes2

Martinos 31-12-09 11:27

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Am vopsito cu spray auto.... Dar care este problema?
Oricum eu zic ca pentru inceput e bine....Oricum eu nu sunt profesionist ca eddycdk...Sunt doar la inceput...Si mai e si diferenta de varsta...(Adica mama nu-mi permite sa vopsesc oricand in casa..)

L4uR 31-12-09 12:33

Re: Machete in lucru - Martinos
 
eu zic ca nu trebuie sa te compari cu nimeni...ci trebuie doar sa inveti de la altii ...nu spune ca e bine pentru in incepator ca asa o sa ramai toata viata...eu zic sa dai jos vopseaua...si o refaci...daca nu e treaba ta...macar sfaturile bune sa le accepti...salut
LA MULTI bANI!

Martinos 02-01-10 11:15

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by L4uR (Post 2936329)
eu zic ca nu trebuie sa te compari cu nimeni...ci trebuie doar sa inveti de la altii ...nu spune ca e bine pentru in incepator ca asa o sa ramai toata viata...eu zic sa dai jos vopseaua...si o refaci...daca nu e treaba ta...macar sfaturile bune sa le accepti...salut
LA MULTI bANI!

Mersi.....Am s-o refac mai incolo....La multi ani!

Martinos 13-12-10 14:45

Re: Machete in lucru - Martinos
 
9 Attachment(s)
Salutare la toti!!
Am revenit cu o noua macheta :D
Un Peugeot 206 GTI
Am inceput prin a scoate semnul din fata si a scoate bara spate si astupa gaurile.:D
Daca aveti vreo idee :idea: despre cum as putea continua cu modificarea va rog sa-mi spuneti .
Deocamdata ,eu nu am nici o idee.:sad:

livicu 13-12-10 14:53

Re: Machete in lucru - Martinos
 
salut, nu o lua in nume de rau , dar ti-ai cam batut joc de macheta... nu sunt eu vreun tunner de machete, dar cel putin un sfat as putea sa iti dau, si anume sa dezechipezi macheta inainte de a te apuca de treaba

FED express 13-12-10 15:04

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by livicu (Post 3893953)
salut, nu o lua in nume de rau , dar ti-ai cam batut joc de macheta... nu sunt eu vreun tunner de machete, dar cel putin un sfat as putea sa iti dau, si anume sa dezechipezi macheta inainte de a te apuca de treaba

poate a facut o asamblare preliminara.

nu stiu ce fel de tuning urmaresti pentru macheta, dar tot ce as putea eu sa-ti mai sugerez ar fi sa elimini bandourile, si sa umpli cu chit acele santuri.va fi mai clean.in rest, dupa cum a zis si Livicu, vezi sa nu dai in kitsch si sa-ti bati joc de macheta...

livicu 13-12-10 15:07

Re: Machete in lucru - Martinos
 
mda... asa m-am gandit si eu initial , dar chitul de pe stopurile spate m-a convins ca nu e asamblata doar asa de test....

Martinos 13-12-10 15:10

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Chitul respectiv l-am curatat deja :)
S-a murdarit deoarece nu am reusit sa dau jos stopurile :sad:
M-am gandit sa merg si eu pe un clean look :D

DrifterGT 13-12-10 18:20

Re: Machete in lucru - Martinos
 
WOW ce monster ai facut din ea :)))), incearca sa mai scazi din suspensia aia :D si sa nu dai cu kit pe geamuri si restu ornamenteleor din plastic :D. Ca nu iese frumos :D!

Martinos 13-12-10 19:34

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Nu eu am ridicat-o . Asa era . :D
Dar am s-o las mai jos...
Acuma slefuiesc bara spate :D
Vreau idei!!! :lol:

2010 13-12-10 21:39

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by Martinos (Post 3894846)
Nu eu am ridicat-o . Asa era . :D
Dar am s-o las mai jos...
Acuma slefuiesc bara spate :D
Vreau idei!!! :lol:

Chit mult peste tot...:lol::lol:

Martinos 24-12-10 22:47

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Craciun fericit tuturor!!!
Momentan nu lucrez , ca e craciunu' :lol:

model collector 25-12-10 13:23

Re: Machete in lucru - Martinos
 
Quote:

Originally Posted by Martinos (Post 3894846)
Nu eu am ridicat-o . Asa era . :D
Dar am s-o las mai jos...
Acuma slefuiesc bara spate :D
Vreau idei!!! :lol:

Singura idee care imi vine acum este....sa te lasi te tuning. Nu faci altceva decat sa le strici.


All times are GMT +2. The time now is 19:14.

- Copyright 2026 4Tuning