![]() |
Re: Machete in lucru - Martinos
Arata bine pana acum. Sper sa poti termina proiectul cat de curand.
|
Re: Machete in lucru - Martinos
si eu sper ....dar stau cam prost cu banii ca fac si ceva modificari la bicicleta :-):-) ehhh..cu chiu cu vai o sa o termin :-):-) ......sper! :lol:
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Vibratia ce culoare ai vrea sa fie??Ca daca e neagra sau alba nu se vede calumea.O idee ar fi sa o faci gri daca jumatatile vor fi alb si negru.Sa dea impresia ca se amesteca cele doua culori.
|
Re: Machete in lucru - Martinos
pentru vibratie recomand rosu
intra destul de bine in contrast cu ambele culori |
Re: Machete in lucru - Martinos
10 Attachment(s)
Salut..Gata m-am decis!Aman proiectul Audi pe mai incolo...Ma apuc de un Volkswagen Golf 4 r32 model:Maisto scala 1:24...Problema este ca nu are portbagaj si acuma incerc sa ii construiesc unul din plastic....
Modificari pe care as dori sa le fac: -portbagaj -jante negre -trunk audio sistem -neoane -tub NOS -mocheta Modificari pe care le-am facut -geamuri fumuri (din banda izolatoare) -am construit si tubul NOS scaunele vopsite..(nu mi-a iesit prea bine) Si mai am cateva intrebari: Picatura (superglue) ataca plasticul? Din ce fac mocheta? Multumesc :D |
Re: Machete in lucru - Martinos
Scaunele ( spray auto ) vopsea ...1 din variantele astea doua care le-am spus mai sus , si vor iesi superbe , belive me ca asta folosesc eu ! succes !
|
Re: Machete in lucru - Martinos
OK! Mersi...
As mai avea cateva intrebari :lol: : -cum se foloseste decapantul si cam la ce pret este? -dupa ce am dat jos vopseaua de pe masina este obligatoriu sa o dau cu grund? -chitul auto cum se foloseste si cam la ce pret este? -ce culoare s-ar potrivi la masina? initial m-am gandit la alb si capota neagra...sau portocaliu cu negru.. |
Re: Machete in lucru - Martinos
-grundu iti astupa unele imperfectiuni !minore!
-decapantul e in jur la 15 ron si dai cu pensula dupa care lasi cateva minute pana se branzeste vopseaua dupa care pui macheta sub apa si merge vopseaua jos,pentru vopsea mai veche de 10-15 ani sau mai multe straturi se face la fel dar se pune ceva folie care nu lasa sa se evapore solutia si se lasa mai multe de 30 min. -chitul auto in jur la 10-12 depinde de unde ei si ce fel de cutie(marime),se amesteca putin intaritor cu chitul si se aplica. -roz bombon cu picatele. |
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Martinos
si cat timp trebe sa astept dupa ce am dat cu decapant pentru a putea vopsi?
1 ora? 1 zi? (scz de dublu post...nu imi apare butonul EDIT :oops: ) |
Re: Machete in lucru - Martinos
Dupa ce decapantul si-a facut treaba, ai spalat si ai degresat cum trebuie macheta, poti aplica stratul de grund (macheta sa fie perfect uscata).
|
Re: Machete in lucru - Martinos
6 Attachment(s)
OK! Mersi..Iata portbagajul cum as dori sa fie (cu ce il pot lipi? Picatura ataca plasticul? ... e plastic de la carcasa de CD )
Va mai arat si sistemul meu de "prindere" pt a vopsi :D Picatura (superglue) ataca plasticul? (daca eu lipesc doua bucati de plastic ,carcasa de CD cu Picatura superglue nu are cv efecte negative, adica sa-l topeasca sau asa ceva? |
Re: Machete in lucru - Martinos
suportul acela nu e bun deoarece atinge macheta.cel mai bine il pui pe un tub de vopsea.picatura si superglue nu ataca plasticul dar lasa urme.incearca contacta de la revell sau poxipol clasic
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Daca nu vrei sa pastrezi transparenta lipeste linistit cu Picatura.
|
Re: Machete in lucru - Martinos
OK! Mersi de sfaturi....Am terminat de facut sistemul audio...am dat-o cu grund si i-am vopsit capota in negru....(s-a uscat in 6 ore :evil: ) acuma am sa vopsesc restul caroseriei....poze? mai incolo.. :lol:
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Cum adica s-a uscat in 6 ore? Ce fel de grund ai folosit? Ce fel de vopsea? Unde ai vopsit (temperatura e critica pentru uscare)?
|
Re: Machete in lucru - Martinos
a vopsit pe casa scarii.
|
Re: Machete in lucru - Martinos
macheta e super frumoasa(vreau si eu:lol:)
scaunele tiau iesit groaznic,fale din nou vopseste jentile in alb ;) asteas sfaturile pe care pot eu sa ti le dau(neavand nici cea mai mica legatura cu machetele:rolleyes2) LE:2KT mai era o pagina daca eram Tu lasam culoarea originala si puneam cat mai mult alb :lol: |
Re: Machete in lucru - Martinos
Salut...am dat jos vopseaua cu decapant si am luat-o de la inceput...am facut niste modificari la bodykit si i-am dat jos manerele si bandourile....i-am facut bad boy look si un eleron mic .....maine vreau s-o grunduiesc.....imi spuneti si mie cam la ce temperatura pot vopsi? +10 grade sunt de ajuns? :D
SkiZZo mersi ;) |
Re: Machete in lucru - Martinos
Minim 20 de grade Celsius...
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
maine o voi vopsi cu alb |
Re: Machete in lucru - Martinos
6 Attachment(s)
Gata am termiant de vopsit , a iesit superb. :D
|
Re: Machete in lucru - Martinos
vopsește grila din fata și o sa fie și mai superb :P:D
|
Re: Machete in lucru - Martinos
2 Attachment(s)
eu nu il vad deloc frumos...ai greseli extrem de mari..."coaja de portocoala"...umflaturi la greu...mai incearca o vopsire...
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Am vopsito cu spray auto.... Dar care este problema?
Oricum eu zic ca pentru inceput e bine....Oricum eu nu sunt profesionist ca eddycdk...Sunt doar la inceput...Si mai e si diferenta de varsta...(Adica mama nu-mi permite sa vopsesc oricand in casa..) |
Re: Machete in lucru - Martinos
eu zic ca nu trebuie sa te compari cu nimeni...ci trebuie doar sa inveti de la altii ...nu spune ca e bine pentru in incepator ca asa o sa ramai toata viata...eu zic sa dai jos vopseaua...si o refaci...daca nu e treaba ta...macar sfaturile bune sa le accepti...salut
LA MULTI bANI! |
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Martinos
9 Attachment(s)
Salutare la toti!!
Am revenit cu o noua macheta :D Un Peugeot 206 GTI Am inceput prin a scoate semnul din fata si a scoate bara spate si astupa gaurile.:D Daca aveti vreo idee :idea: despre cum as putea continua cu modificarea va rog sa-mi spuneti . Deocamdata ,eu nu am nici o idee.:sad: |
Re: Machete in lucru - Martinos
salut, nu o lua in nume de rau , dar ti-ai cam batut joc de macheta... nu sunt eu vreun tunner de machete, dar cel putin un sfat as putea sa iti dau, si anume sa dezechipezi macheta inainte de a te apuca de treaba
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
nu stiu ce fel de tuning urmaresti pentru macheta, dar tot ce as putea eu sa-ti mai sugerez ar fi sa elimini bandourile, si sa umpli cu chit acele santuri.va fi mai clean.in rest, dupa cum a zis si Livicu, vezi sa nu dai in kitsch si sa-ti bati joc de macheta... |
Re: Machete in lucru - Martinos
mda... asa m-am gandit si eu initial , dar chitul de pe stopurile spate m-a convins ca nu e asamblata doar asa de test....
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Chitul respectiv l-am curatat deja :)
S-a murdarit deoarece nu am reusit sa dau jos stopurile :sad: M-am gandit sa merg si eu pe un clean look :D |
Re: Machete in lucru - Martinos
WOW ce monster ai facut din ea :)))), incearca sa mai scazi din suspensia aia :D si sa nu dai cu kit pe geamuri si restu ornamenteleor din plastic :D. Ca nu iese frumos :D!
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Nu eu am ridicat-o . Asa era . :D
Dar am s-o las mai jos... Acuma slefuiesc bara spate :D Vreau idei!!! :lol: |
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Martinos
Craciun fericit tuturor!!!
Momentan nu lucrez , ca e craciunu' :lol: |
Re: Machete in lucru - Martinos
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:14. |
- Copyright 2026 4Tuning