Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   master tuner - electronica - 1.6 (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/9971-master-tuner-electronica-1-6-a.html)

sefo 27-01-06 18:09

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Lucian\"
chip la Master Tuner costa mult dar nu este scump

ma rog...daca tie nu ti se pare scump la 446 de euro cu tva inclus, nu mai zic nimic....

Lucian 27-01-06 18:11

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"sefo\"
Quote:

Originally Posted by \"Lucian\"
chip la Master Tuner costa mult dar nu este scump

ma rog...daca tie nu ti se pare scump la 446 de euro cu tva inclus, nu mai zic nimic....

Tot nu inteleg de unde acest 446 ? La ei pe site e alt pret mai mic .

sefo 27-01-06 20:46

ia citeste aici si sa incheiem discutia...

MasterTuner 28-01-06 13:20

Diferenta intre ce facem noi si ce fac chiptunerii este urmatoarea. Un chiptuner iti uploadeaza softul tau, il trimite pe mail la un smecher de aiurea, ala il modifica, ii ia lu' romanu' vreo 100-150 de euro, romanu' da download, ia 300 si masina e gata, cea mai tare. Toate astea facute de cele mai multe ori in fata blocului chiptunerului sau la domiciliul clientului eventual.

Desi noi avem in garaj 2 laptopuri si un calculator dedicat pt dyno, noi facem altfel. Noi muncin o zi sau doua la o masina testand pe dyno sa gasim cele mai bune reglaje. Avem si noi net la garaj, dar noi facem TUNING de motor, nu clonaj de programe. Nu poti sa compari un garaj, un dyno, un UNICHIP si doi tipi care muncesc la masina ta 5-10 ore cu un flash. Uitati-va pe www.unichip.us ca sa vedeti pretul adevarat al muncii noastre, asta pe o piata ieftina ca USA.

sefo 28-01-06 17:38

nu ma intereseaza unde si cine imi face chipul, atata timp cat este mult mai ieftin si performantele sunt aceleasi. sau poate voi aveti vreo formula magica si cresterea de performanta este mai mare decat la ceilalti...
hai sa fim seriosi cu munca de zile la o masnia pt un amarat de chip. ti-am mai spus si mai sus: astea sunt vrajeli pt. pusti, practic tot o ora dureaza si la voi dar iei fata la clienti cu dyno, cu enspe laptopuri , doua garaje si mai stiu eu ce artificii.

Lucian 28-01-06 17:44

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"sefo\"
nu ma intereseaza unde si cine imi face chipul, atata timp cat este mult mai ieftin si performantele sunt aceleasi. sau poate voi aveti vreo formula magica si cresterea de performanta este mai mare decat la ceilalti...
hai sa fim seriosi cu munca de zile la o masnia pt un amarat de chip. ti-am mai spus si mai sus: astea sunt vrajeli pt. pusti, practic tot o ora dureaza si la voi dar iei fata la clienti cu dyno, cu enspe laptopuri , doua garaje si mai stiu eu ce artificii.

Incep sa cred ca TU esti unul care pune chip-uri pe 150 euro. Cum poti sa spui ca nu se munceste acolo ? Am fost de fata cand s-a lucrat la o Toyota Celica rosie din Pitesti si s-a lucrat aproape o zi intreaga. Omul consumase pe dyno mai mult de un plin . Eu nu le fac reclama ... nu am nici un interes ... am carburatie . Dar apreciez cand vad ceva ok nu basme de genul \"am pus chip , hai sa te dai cu x sa vedem cum trage\". Combinatia unichip - dyno e cea mai buna. Nu ai cum sa ma contrazici. Un chip facut pt un model de masina e una si un chip facut doar pt o masina e alta.

sefo 28-01-06 18:12

nu pun nici un chip cu 150 de euro :lol:.
dar asta e tare: adica mai consum si un plin pe langa cei 16 mil. pt un chip?
nu vreau sa dau cu piatra si nici nu vreau sa fac reclama nimanui, dar prefer sa ma duc la x sau y , sa-mi puna chip, si sa testez; imi place bine, nu imi place jos cu el si banul inapoi. pana la urma tot exista cineva care nu face de amorul artei. eu doresc sa-mi pun asa ceva si de cateva saptamani tot citesc si ma informez in legatura cu acest procedeu.
in concluzie toti care fac chip , fac acelasi lucru, numai ca unii sunt cu artificii si altii mai onesti si mai corecti in ceea ce priveste cresterea de perf.
nu am nimic cu zbuciumus , dar e iesit din comun cu pretul ala si voi puneti botul la vrajeala cu dyno si cu munca de 2 zile si 3 nopti. pai dyno nu se poate maslui ca sa vezi tu acolo ce iti convine?

Lucian 28-01-06 18:23

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"sefo\"
nu pun nici un chip cu 150 de euro :lol:.
dar asta e tare: adica mai consum si un plin pe langa cei 16 mil. pt un chip?
nu vreau sa dau cu piatra si nici nu vreau sa fac reclama nimanui, dar prefer sa ma duc la x sau y , sa-mi puna chip, si sa testez; imi place bine, nu imi place jos cu el si banul inapoi. pana la urma tot exista cineva care nu face de amorul artei. eu doresc sa-mi pun asa ceva si de cateva saptamani tot citesc si ma informez in legatura cu acest procedeu.
in concluzie toti care fac chip , fac acelasi lucru, numai ca unii sunt cu artificii si altii mai onesti si mai corecti in ceea ce priveste cresterea de perf.
nu am nimic cu zbuciumus , dar e iesit din comun cu pretul ala...

Din ce spui se pare ca esti genul .. vreau sa rupa masina dar sa nu consume mult. Pai un plin a consumat omul ala pana testele au iesit asa cum s-a vrut. Master Tuner poate cere si 1000 euro pe chip pt ca nu obliga pe nimeni sa puna. Nu baga mana in buzunarul nimanui dar de multe ori in viata anumite lucruri sunt de genul .. cat dai atat face . Eu prefer sa platesc mai mult pt ceva si sa vad negru pe alb ce se intampla cumasina mea , prefer sa nu fie doar o alta harta in ECU ci si alt reglaj al avansului , al amestecului si toate astea in timp real cu masina ruland , nu cu ea parcata. Si apoi prefer sa fac un dyno sa vad ce s-a schimbat nu sa ies pe strada si sa depind de ambreiaj , cauciucuri si erorile de pilotaj ale unui eventual concurent pt a afla cum trage masina mea dupa modificari. Am un prieten care a pus chip asa ... in parcare. A SCOS MAI PUTINI CAI DECAT AVEA IN TALON , MASINA ERA SUPER INECATA DE BENZINA IN ASA HAL INCAT NU PUTEAI RESPIRA IN SPATELE MASINII LUI. Propun sa schimbam subiectul sau sa nu-l mai comentam pana nu ajungi in garaj la Master Tuner sa vezi ce se intampla acolo. Vorbesti din auzite si doar din prisma pretului. Nu esti deloc obiectiv si daca Florin ar fi o fire mai ranchiunoasa ar putea afla in baza IP-ului cine esti si apoi ar putea sa te actioneze in instanta pt calomnie si declaratii defaimatoare. Nu poti spune ca \"ia ochii cuiva\" cu laptopurile .... este absurd !!! Omul ala chiar munceste. Stiai ? Sau ai fost acolo si l-ai vazut ca joaca Solitaire in timp ce se preface ca schimba parametrii in unichip. Pe bune ... schimba subiectul !

Gaby B 28-01-06 18:57

Un cunoscut de-al meu, are un Audi 100 din 1993, V6, 2800cmc, 180 CP, shi are un consum mare in oras, cam 15-16, asa am intzeles, shi as vrea sa stiu dak la Master Tuner se poate pune un unicip, care sa scada consumu, shi sa mareasca putere....
Lui ii e frica k zice k astia din romania nu se pricep shi k sa nu ii strice ceva p la masina.....



PS: pretzul e acelasi, nuh?

MasterTuner 28-01-06 20:03

Sigur. Noi lucram la orice masina, fie ea si cu carburator si aprindere clasica. Spune-i prietenului tau sa nu ii mai fie frica pentru ca si in Romania au inceput sa apara profesionisti.

De retinut ca am vizitat de curand in Germania mai multe ateliere de tuning, si nu faceau nimic din ceea ce noi nu am pute face oamenii aia chit ca traiau de 20 de ani din asta, si traiau binisor.

sefo 28-01-06 23:34

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Lucian\"
Nu esti deloc obiectiv si daca Florin ar fi o fire mai ranchiunoasa ar putea afla in baza IP-ului cine esti si apoi ar putea sa te actioneze in instanta pt calomnie si declaratii defaimatoare.

Lucian, chestia asta a fost cea mai tare, nu ma asteptam la o replica asa adolescentina si naiva, cu i.p.& stuff. cred ca ai vazut prea multe filme despre internet. :hahano: :hahano: :hahano: :hahano:

zbuciumus, promit ca saptamana viitoare trec pe la voi sa vad cum lucrati si eventual sa ma convingeti pe masina mea mai ales ca ne desparte 1 km. dar daca nu sunt multumit, care ar fi reversul?

Lucian 29-01-06 10:47

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"sefo\"
Quote:

Originally Posted by \"Lucian\"
Nu esti deloc obiectiv si daca Florin ar fi o fire mai ranchiunoasa ar putea afla in baza IP-ului cine esti si apoi ar putea sa te actioneze in instanta pt calomnie si declaratii defaimatoare.

Lucian, chestia asta a fost cea mai tare, nu ma asteptam la o replica asa adolescentina si naiva, cu i.p.& stuff. cred ca ai vazut prea multe filme despre internet. :hahano: :hahano: :hahano: :hahano:

zbuciumus, promit ca saptamana viitoare trec pe la voi sa vad cum lucrati si eventual sa ma convingeti pe masina mea mai ales ca ne desparte 1 km. dar daca nu sunt multumit, care ar fi reversul?


Nu este deloc adolescentina ... chiar foarte matura si tu ar fi trebuit sa constientizezi asta . :wink: Moderatorul unui Topic poate vedea ip-ul tau prin un simplu click.

sefo 29-01-06 11:19

pt cultura ta , exista zeci de metode de a ascunde i.p. sau a nu-l vedea, dar nu acest lucru este esential. :wink:
si hai sa ne oprim aici , ca suntem off topic rau de tot... :tetter:

MasterTuner 30-01-06 08:47

Politica noastra e simpla. Daca nu putem sa facem motorul respectiv mai puternic noi NU luam nici un ban. S-a intamplat o data cu un individ cu un 307 de 2 litri la care la momentul respectiv nu puteam sa-i modificam avansul, ci doar amestecul. Si a castigat 2 cp. Nemultumit s-a dus la o firma cunoscuta de chiptuning, noi oferindu-i dupa ce am muncit juma' de zi moca si o mauratoare moca dupa chiptuning-ul respectiv, nu de alta dar eram curios. Si a revenit omu cu -3 cp fata de stock dupa operatiune, de nu puteam sa ma abtin din ras.

zetemte 30-01-06 09:42

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Hondarul\"
dazz, nu te mai arunca tu in provocari cu dacia ca nu e frumos... evident, daca nu tintesti sa castigi.

De MT, daca doresti, pot spune ca par profesionisti. Insa eu am vazut doua masini la LR cu sistemul lor NX umed si ambele si-au luat-o lamentabil la curse, nu o data, ci de mai multe ori, si nu cu o masina distanta ci cu vreo 3 ROMAN-uri (vezi CT).

Concluzia este ca daca as avea bani, poate ca m-as duce la ei pentru un CIP, sau alta piesa gen toba sau cold air intake. Insa pentru sistem de azot... nicidecum.

:lol:

Problema este ca in Romania Nitro e ceva ce au vazut oameni doar in filme Fast & Furios. Si acolo cand omul apasa buton masina aprope zboara si are 1000 CP. Dupa la CTA ati vazut o Corolla cu 140 CP care pierde cu un BMW, RWD si 200 CP. Foarte ciudat, nu? As fi fost trebuit sa fiu cel putin cateva masina in fata aceuli BMW.

Alta chiestia este ca tuning inca nu exista in Romania. Singura masina tunata pe care cunosc eu, este a lui Sebastian .... a si a lui Andrei Subaru este putin modificat, dar tot cu turbina stock.

Master Tuner mi-a montat NX si chiar am fost surprins de \"knowledge\" a lui Florin si cum a descurat PRIMA data in viata lui cu montare acelui sistem.

Eu am obtiunat exact ce astepteam ... nu ma astepteam la ceva mai mult. 140 CP pe motor fata de 110 CP este un rezultat foarte bun.

Eu am sa pastrez sistemul pentru urmatora masina si atunci (sper ca in vara acesta) o sa vedeti NX power :)


All times are GMT +2. The time now is 17:37.

- Copyright 2024 4Tuning