![]() |
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
pe europeana nu exista banda de urgenta!! exista doar pe autostrazi nu au voie sa o folosesti sau sa opresti pe ea! deci in cazul asta opelu circula corect. pejoul este vinovat pt ca la lovit din spate
|
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
Deseori politia declara vinovat pe cel ce loveste pe cineva in SPATE ... chipurile n-a respectat distanta intre auto si nici viteza..
Dar Opelul e clar ca trebuie sa dea prioritate ! ia ganditi-va la intrarea pe un drum principal de pe unul secundar.. vezi ca vine unu tare..dar tu te bagi repede intrii pe drumul principal masina e dreapta..dar ala venind tare nu te poate evita ca ai fost dobitoc si ai zis ca ai timp, sau te-ai bazat pe faptul ca ala vine mai incet sau pune frana, iar EL intra in fundu tau ! De Ce sa iasa el vinovat cand tu te-ai bagat si e logic ca nu te poate evita cand ii tai fata ! Iar aici nu e vorba de o lovitura in spate cand ambele masini mergeau una dupa alta... e vorba de o masina care mergea normal.. iar alta care vrea sa intre pe drum si trebuie sa dea prioritate |
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
cel cu peugeot nu a gresit cu nimic legal. a schimbat banda iar cel cu astra nu s-a asigurat la plecarea de pe loc. dar ca si sofer consider ca cel cu peugeot este vinovat din 2 motive, venea cu viteza prea mare probabil , trebuia sa anticipeze din timp schimbarea benzii , trebuia sa fie preventiv vazand intentia opelului si sa reduca viteza incat sa evite accidentul.
|
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
din cate stiam eu ....este interzisa depasirea pe partea dreapta ! :)
|
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
opelul e vinovat, nu avea ce cauta pe banda de urgenta in afara cazului in care a oprit, apoi a plecat iar, caz in care era obligat sa acorde prioritate la inscrierea pe banda 1.
|
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
din ce inteleg eu , zic ca opelul este vinovat judecand strict dupa regulament , trebuia sa se asigure inainte sa intre pe drum dupa banda de urgenta
o vino morala ca sa zic asa are si peugeotul , daca vede ca opelul a semnalizat si intentioneaza sa intre pe drum , atunci era foarte indicat sa reduca viteza si sa permita intrarea opelului , era o chestie de omenie ...........eu asa as fi facut 8) |
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
s'a vorbit mult aiurea ,pe europeana nu exista banda de urgenta!!!doar pe autostrada este, opelul era pe banda intrai iar pejoul pe banda trei, ambele maisni erau in mers,ambele maisini vroiau sa teaca pe banda doi, in situatia ata se da prioritate de dreapta si opelul era in dreapta pejoului deci avea prioritate;)
|
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
Acolo sunt 2 benzi mari si late. ( Nu de alta da eram in masina cu soferul Peugeot-ului ) :)) si am analizat situatia zicandu-i clar ca este vinovat.
1. Era incadrat pe banda de stanga iar noi trebuia sa mergem inainte. Cand a vazut ca cei din fata s-au oprit pentru a vira stanga si erau cu semnalul pus,a dat semnal dreapta si a iesit direct in banda 1,abia ce a apucat sa se uite daca cel de pe banda 1 opreste sau nu ( putea chiar ala sa intre in noi ) cel de pe banda 1 a oprit insa din margine o alta masina s-a incadrat in banda 1,el nu sa uitat si in fata se uita numai la ala din spate. A accelerat si a acrosat OPEL-ul in aripa stanga spate. 1. Nu sa incadrat pe banda corespunzatoare sensului de mers. 2. Nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. 3. Nu exista banda de urgenta pe drumurile nationale. Nu va mai intrebati cine este vinovat :twisted: |
Re: Accident pe E 85 - cine e vinovat ?
eu cred ca soferul pejoului era vinovat in cazul in care il lovea pe cel de pe banda 1 dar in situatia prezentata clar soferul opelului este vinovat.fie ca depasea pe dreapta (ceea ce nu e legal in ro) ,fie ca intra pe banda 1 de pe un drum lateral conducatorul opelului trebuia sa se asigure si sa acorde prioritate conducatorilor care aveau acest drept + ca de unde iese opelul clar e linie continua din cate observ in desen...
PS-Putin cam confuz totusi desenul in titlu e drumul E85 si desenul prezinta "BANDA DE URGENTA" (pe drumuri europene nu exsista benzi de urgenta ,ci doar pe autostrazi) |
| All times are GMT +2. The time now is 15:11. |
- Copyright 2026 4Tuning