Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Permis auto cu cerneală invizibilă (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/92953-permis-auto-cerneala-invizibila.html)

Gyo*TDS 06-10-08 15:15

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
aproape imposibil sa nu apara si pe piata aceste permise.Tot mai bun de permisu de anglia ...:X

tetic28 06-10-08 21:38

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 1790250)
Peste câteva zile, românii vor avea un nou permis de conducere. Documentul ce va conţine multe elemente de siguranţă, astfel încât să fie aproape imposibil de falsificat, este tipărit cu cerneală invizibilă.

Primele carnete de conducere vor vedea lumina tiparului pe 6 octombrie. Cei care au gândit sistemele de siguranţă ale acestui nou permis auto au “bătut” datele personalizate ale şoferului în profunzime, cu ajutorul laserului. Pe noul document apar două fotografii ale conducătorului auto, din care una este gravată laser. Mai mult, cerneala cu care este tipărit permisul auto este invizibilă, informaţiile înscrise acolo putând fi observate doar la lumina ultravioletă. De asemenea, dacă sunteţi bolnav, dacă aveţi lentile de contact sau aţi făcut modificări maşinii personale pentru că aveţi un handicap, nu mai aveţi cum să ascundeţi. Toate aceste date vor apărea pe noul carnet de conducere, starea de sănătate a şoferilor figurând sub forma unui cod de cifre.

Întrebările din mecanică, necesare

Proaspăt introduse în chestionare, întrebările din mecanică i-au nemulţumit pe candidaţi, care au spus că nu le văd rostul. Comisarul Dan Moşescu, şeful Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor, a explicat: “Într-un chestionar se regăseşte o singură întrebare din mecanică. Viitorii şoferi trebuie să ştie să-şi verifice nivelul uleiului, apa, lichidul de frână, să-şi cunoască maşina".

Sursa:
Libertatea

partea cu o doar o intrebare de mecanica nu e adevarata am dat examenul acum 2 sapamani si am avut 4 intrebari de macanica:sad:! si ok una e sa stii sa verifici apa si uleiul etc si alta e ce intreaba ei: ca de ce se aude nu stiu ce nu stiu unde sunt o gramada de intrebari de acest gen!

razzwan 06-10-08 23:23

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
se leaga la cap daca ii dor picioarele ....

Licu 07-10-08 13:02

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
Am luat ieri si orashu si ma intreb daca ma duk azi imi da permis nou ? kre stii pls reply rpd

sebaaa 07-10-08 13:18

Quote:

Originally Posted by Licu (Post 1796798)
Am luat ieri si orashu si ma intreb daca ma duk azi imi da permis nou ? kre stii pls reply rpd

nu, nu vei primi permis nou.
FELICITARI PENTRU CARNET! Ai grija si sa fii atent!

Licu 10-10-08 18:13

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
Quote:

Originally Posted by sebaaa (Post 1796825)
nu, nu vei primi permis nou.
FELICITARI PENTRU CARNET! Ai grija si sa fii atent!

Ms frumos ...am fost l`am luat...mi`au dat d`ala normal..dar mi l`au dat desfacut si d`abia akum am vazut... :( e desfacut plasticul intru-un coltz...si e foarte flexibil pe coltzul respectiv...:| o sa ma duk sa`l schimb cand ies alea cu U.E. :))

B 79 D X R 11-10-08 17:12

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
Parca pana in 2012 trebuie sa le schimbam toti... Nu mai stiu unde am citit de curand...

Ottaviano_m 16-10-08 00:43

Re: Permis auto cu cerneală invizibilă
 
eu am modelul respectiv de permis de mai bine de un an :D Da' la fel de fericit conduceam si cu permisu' dinainte


All times are GMT +2. The time now is 14:01.

- Copyright 2024 4Tuning