Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Masina perfecta pentru muzica (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/9231-masina-perfecta-muzica.html)

pesteimputit 29-10-05 11:28

vom afla :D

ReLLaXX 29-10-05 23:56

:twisted:

xxdadixx 30-10-05 01:20

Re:
 
Ca sa inchei discutia, totul a pornit de aici:
Quote:

Originally Posted by \"Hondarul\"
Masina mea, fara sa fiu modest, mi se pare cea mai perfecta pentru SPL.
........Sa mor daca am mai auzit cuvantul virtate, dar presupun ca te referi la cat mai putina sticla. Ei bine, uneori sticla izoleaza mai bine decat tabla. Ti-am zis, nu stiu la cate masini poti baga muzica tare in ea si sa nu se auda la exterior. Cine ti-a zis faza cu virtate ???

Eu nu am fost de acord cu ce ai scris mai sus, tu te-ai legat de o greseala de tastatura. Cand vorbesti de SPL vorbesti de decibeli cati mai multi. Se stie ca prin o antifonare buna se \"castiga\" cativa decibeli care pot face o departajare pana la urma. Stratul de antifon din cate stiu eu nu se pune pe geamuri iar masina ta nu duce deloc lipsa de suprafete vitrate.
Plus ca e umpic cam lunga, daca citesti prima parte din linkul asta: https://www.4tuning.ro/forum/download.php?id=59517 ... pierzi si aici ceva decibeli tinand cont ca microfonul e lipit pe parbiz.
Unele chestii tin de logica....
----
Stiu ca sunt multe \"contradictii\" pe forumul asta, nici mie nu-mi plac, mai ales aici unde eu cel putin am invatat multe lucruri. Bafta si sper sa demosntrezi la un concurs de profil ca m-am inselat :roll:

NILS_BUCURESTI 30-10-05 01:35

Eu nu i mi pot da cu parerea referitor la ce masina este mai buna pt SPL si care pt SQ...sa zica cei care le prepara :P
Eu o sa zic ce am facut la a mea (Hyundai Coupe 3) pt a se auzi cat mai bine. In primul rand am bagat FOARTE MULT Dynamat in ea :lol: si anume 4 pachete de Extreme Door kit si chiar azi (7 ore am muncit :workout: ) inca 2 de Trunk Kit :D apoi am incercat pe cat posibil sa nu las nimic care ar putea sa vibreze iar pe difuzoarele fata am pus (nu eu ci Saxo :P ) inele din MDF.Avantajele acestei masini zic eu ca ar fi :habitaclul destul de mic , suprafata vitrata destul de mica,tabla serioasa,e legata bine si nu zbarnie toate plasticele,gaurile boxelor fata inconjurate de multa tabla foarte rigida,fetele de usi vin din fabrica cu un tip de pasla speciala pt sunet (Saxo cand a vazut o a ramas placut impresionat zicand ca nu a mai vazut masina care sa vina din fabrica cu asa ceva),tweeterele amplasate sus in dreptul oglinzilor si indrepate spre cap...
Ce am descoperit aiurea pana acum...: suportii boxelor spate care sun ovale sunt din plastic si pot vibra daca nu sunt rigidizari cumva :( A si inca ceva...nu e legat strict de audio dar apare atunci cand vrei sa umblii la panourile spate cu boxele ovale si anume nu ma prind cum se desface spatarul banchetei si daca nu il dai jos scoti greu rau panourile :cry: :lol: Da ii vin eu de hac luni !!! :lol: :lol: :lol:

Marfa rau Jantele Hondarule !

zolee 30-10-05 13:47

NILS pune si tu te rog niste poze cu izolatul usilor si a portbagajului daca ai facute ca sunt curios si eu :oops: :shock:

Hondarul 30-10-05 13:54

Bravo NILS !!!!!! Imi place ce ai zis, experienta proprie este cea mai buna.

dadixx, cel mai bine si cea mai credibila este experienta, nu ceea ce citesti pe site-uri :wink: Zi-ne de masina ta.

NILS_BUCURESTI 30-10-05 16:42

3 Attachment(s)
Uite poze dar sunt doar de la panourile spate si portbagaj , portierele fata nu le am desfacut pt ca nu am avut treaba acolo

ReLLaXX 30-10-05 17:24

Pana la o anumita presiune nu te incomodeaza geamurile si tabla subtire. Cand se depasesc anumite praguri, suportate de fiecare masina altfel, treaba se schimba. Si daca montajul devine extrem, suprafata vitrata nu te ajuta deloc. Tabla se poate rigidiza prin diverse metode. Pe geamuri nu poti suda. Toate montajele avansate sau chiar extreme sunt prezente in masini cu cat mai putine geamuri, chiar si cele prezente fiind inlocuite cu materiale asemanatoare, in bucati mai mici si fixate bine in rame metalice. Prima imbunatatire dupa rigidizarea masinii e rezolvarea etanseitatii acesteia. De aici incep masinile care se inscriu la categoriile Extreme sau mai sus in dB Drag.

Cat desppre \"tacerea\" masinii in exterior, e relativa problema. Daca se aude TARE in masina nu inseamna ca si presiunea e mare. Poate sa se auda foarte jos, si sa flambeze tot pe masina. Nu inseamna ca presiunea atinsa in masina e mare. Pot sa dau eu exemple concrete din experiente recente. Multe masini facute BINE tin sunetul inauntru cu toate usile si geamurile inchise. Majoritatea celor noi, mai exact. Urechea omului si impresia de TARE nu e relevanta absolut deloc. O vizita la dB Drag, o masuratoare care va costa doar 30 de sec si aflati raspunsul. :wink:

Hondarul...ai dreptate cu experienta...partial. Daca citesti pe site-uri parerea unor campioni la dB Drag e posibil ca sursa sa fie mai valoroasa ca parerea unui amator. In Romania nu stie nimeni CUM si DE CE se face ceea ce se face dincolo la o masina. Se stie in linii mari. Pana cand o sa punem in aplicare ceea ce vedem acolo ramane sa ne bazam pe experientele celor care au reusit si sa raportam asta la ceea ce avem noi.

blak 04-11-05 09:18

Ba da ...dar tico are tabla subtire... trebuie super antifonat...iar masina nu trebuie sa depaseasca un anumit strat de antifonare..bla bla...
Si masina pierde pe la usi..ca vroiam sa particip si eu cu un tico la urmatorul Db Drag..dar il termin....
Deci mai bine optezi la alta masina...

pesteimputit 08-11-05 19:46

cum spuneam vom vedea....

zolee 10-11-05 17:14

:?:

Dirty Pusherman 23-11-05 16:02

3 Attachment(s)
Mashina perfecta pt. SPL....eu cred ca mashina perfecta pt. SPL ar trebui sa fie una de teren...DAR in varianta scurta, adica cu 2 usi.

dece?
1) tabla groasa...iar mashina e asamblata calumea ca doar e de teren
2) spatziul din interior este (dupa parerea mea) optim, nici prea mult spatziu shi nici prea putzin
3) spatziul din portbagaj

cum am ajuns la aceasta concluzie? simplu - are o cunoshtintza un G Class scurt (3 usi) la care a adaugat un subwoofer mai modest alpine shi un head unit xplod...

nishte poze...

pesteimputit 23-11-05 16:51

masina perfecta pt spl este defapt si de drept fiat panda versiunea veche

ReLLaXX 23-11-05 17:10

Asta e una dintre ele. :wink:

blak 23-11-05 17:11

Parerea mea nu exista masina perfecta pt SPL. Punct! Si nici un sistem perfect.. intotdeauna este mereu ceva peste si tot asa.... momentan doar ne dam cu parerea ....


All times are GMT +2. The time now is 11:58.

- Copyright 2026 4Tuning